از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا

کانادا به خاطر شرایط اجتماعی و اقتصادی بسیار خوبی که دارد، گزینه انتخابی اول تمام کسانی خواهد بود که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند. از طرفی این کشور سعی دارد با گرفتن نیروهای کار خوب از اقصی نقاط جهان، اقتصاد را به اوج خود برساند.

متاسفانه طی یک الی دو سال اخیر، شرایط کرونا و اپیدمی باعث شده است تا این کشور در پذیرش مهاجر سخت‌گیرتر شده باشد. همچنین کانادا تصمیم گرفت در ماه مارس، آزمون‌های شهروندی را برای یک مدت لغو کند.

حال که چیزی حدود 8 ماه از آن زمان می‌گذرد، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا که با عبارت مخفف IRCC شناخته می‌شود، تصمیم گرفته است تا آزمون‌ها را مجدد برگزار کند اما این بار به‌صورت آنلاین.البته از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا به همین سادگی‌ها اتفاق نمی‌افتد و نیازمند یک سری آزمون و خطا است. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری از جزئیات از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا به دست آورید.

 

آزمون شهروندی کانادا چیست؟

قبل از هر چیزی لازم دانستیم توضیحی اجمالی در خصوص آزمون شهروندی کانادا ارائه دهیم. همان‌طور که می‌دانید برای ورود به خاک هر کشوری، نیاز به انجام یک سری امور است. در رابطه با کشور کانادا، این امور در آزمون‌های شهروندی خلاصه خواهد شد.

کسانی که سن آن‌ها در محدوده 18 تا 54 سال قرار می‌گیرد، باید این آزمون‌ها را انجام دهند و در صورتی شهروند کانادا خواهند شد که در این آزمون‌ها موفقیت کسب کنند. اما این موضوع برای افراد 55 سال به بالا صدق نمی‌کند. چون آن‌ها باید از طریق مصاحبه موفق به قبولی در آزمون شهروندی کانادا شوند.

در این آزمون که به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می‌شود، سوالاتی پیرامون جغرافیا، تاریخ، ارزش‌ها و سایر موارد از متقاضی پرسیده خواهد شد.این آزمون شامل 20 سوال است و متقاضی تنها 30 دقیقه زمان دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. در این آزمون اگر متقاضی حداقل 15 سوال را درست جواب دهد، می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند. بنابراین او امکان پاسخگویی غلط به حداکثر 5 سوال را خواهد داشت.

تا قبل از شیوع بیماری کرونا، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یعنی IRCC، زمان و مکان برگزاری آزمون را برای متقاضیان مشخص می‌کرد.اما حالا که بعد از مدتی تصمیم بر از سرگیری آزمون شهروندی کانادا شده است، این امتحان برای مدتی آزمایشی به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون توسط اداره IRCC به متقاضیان اعلام می‌شود یا نمایندگان آن‌، شرکت‌کنندگان را با ایمیل مطلع می‌سازند. پس نیازی نیست متقاضیان با دپارتمان تماس داشته باشند.

 

چگونگی انجام آزمون آنلاین شهروندی کانادا

کسی که قصد مهاجرت کانادا در شرایط کنونی را داشته باشد، قطعا باید با چگونگی برگزاری این آزمون مهم آشنا شود.بد نیست بدانید در حال حاضر، اداره IRCC تصمیم گرفته است متقاضیانی را که قبل از اپیدمی منتظر برگزاری آزمون بودند، در اولویت قرار دهد. آمارها نشان می‌دهد که تعداد این افراد چیزی حدود 85000 نفر است. البته این آمارها مربوط به قبل از تاریخ 7 دسامبر خواهد بود.

مراحل انجام این آزمون برای متقاضیان به شرح زیر خواهد بود:

 • افرادی که شرکت‌کننده هستند باید ابتدا به کمک اطلاعات فردی، هویت خود را به اثبات برسانند.
 • در مرحله بعد از طریق وبکم، عکس و مدارک شناسایی خود را ارسال کنند.

همچنین متقاضیان باید بدانند به منظور تکمیل آزمون شهروندی کانادا، تنها 21 روز زمان دارند که متناسب با شرایط باید بهترین محدوده زمانی را مشخص کنند.

لازم به ذکر است که عکس‌برداری سیستم از متقاضیان و شرکت‌کنندگان در طول آزمون به خاطر کنترل هر چه بیشتر روی آزمون‌های آنلاین دیگری است که در دوران پاندمی کرونا برگزار خواهد شد. این آزمون‌ها عبارت هستند از وکالت، ورودی موسسات آموزشی و سایر آزمون‌های مشابه.

از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا

چه زمانی امکان برگزاری آزمون به‌صورت حضوری فراهم خواهد شد؟
با توجه به این که شرایط فعلی بیماری کرونا و اپیدمی ثبات ندارد، زمان برگزاری حضوری آزمون شهروندی کانادا اصلا مشخص نیست.

اما برای متقاضیان گزینه انتظار برای برگزاری آزمون حضوری وجود دارد که بسته به اولویت‌های خود می‌توانند در حال حاضر برای شرکت در آزمون آنلاین اقدام کنند یا منتظر اعلام زمان از سرگیری آزمون شهروندی کانادا به‌صورت حضوری شوند.هر چند برای از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا هم هنوز زمان مشخصی اعلام نشده است.

 

چرا از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا تصمیم نهایی شد؟
از آن‌جایی که روزبه‌روز متقاضیان آزمون شهروندی کانادا در اقصی نقاط جهان زیاد می‌شدند، گروهی از طرفداران در شهرهایی از قبیل تورنتو و مونترال دست به تجمع زدند. این تجمع‌ها اکثرا در اوایل نوامبر اتفاق می‌افتاد.

در طی این تظاهرات، یکی از گروه‎‌ها بیانیه‌ای خطاب به مسئولان منتشر کرد که در آن از اقدام برای برگزاری آنلاین آزمون به عنوان قدم و گامی به سوی حقوق شهروندی یاد کرده است. همین مساله باعث شد تا جرقه از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یعنی IRCC زده شود.

اما شاید این سوال در ذهن شما شکل گیرد که آیا این اقدام با زمان‌بندی صحیح، پاسخگوی نیاز ده‌ها هزار متقاضی آزمون شهروندی خواهد بود؟در پاسخ باید گفت که اداره IRCC اعلام کرده است اگر این سیستم عملکرد درستی داشته باشد، تعداد بیشتری از متقاضیان آزمون شهروندی کانادا را به آزمون دعوت خواهد کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر همه چیز در مرحله آزمایشی قرار دارد.

چرا آزمون شهروندی کانادا اهمیت دارد؟

در صورتی شهروند کانادا محسوب خواهید شد که:

در کانادا متولد شده باشید.
فرآیند naturalization (فرآیندی است که مهاجر برای کسب شهروندی کانادا باید سپری کنند) را پشت سر گذاشته باشید.
معمولا کسانی که با قصد مهاجرت کانادا این کشور را برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری یا هر چیز دیگری انتخاب می‌کنند، به منظور دست یافتن به وضعیت قانونی شهروندی در این کشور، درخواست خود را از طریق naturalization ارسال می‌کنند.

جالب است بدانید که اگر فرآیند مهاجرت کانادا را به مراحل گوناگونی تقسیم‌بندی کنیم، دریافت شهروندی را باید آخرین مرحله قرار دهیم.اما چرا شهروندی کانادا این‌قدر از اهمیت بالایی برخوردار است؟ چون زمانی که شخص مهاجر کانادا در زمره شهروندان این کشور قرار گیرد، می‌تواند:

 • در رای‌گیری‌های استانی یا شهری و انتخابات سطح فدرال مشارکت کند.
 • با کاندید شدن، وارد سیاست فوق‌العاده این کشور شود.
 • در سطوح مختلف مدیریتی در کشور کانادا فعالیت خود را آغاز کند.
 • فرصت‌های شغلی را که برای او فراهم می‌شود، بهبود ببخشد.

از مزایای دیگر شهروندی کانادا می‌توان به استفاده از خدمات بیمه، امکان کار، تحصیل یا زندگی در اقصی نقاط این کشور، امکان ارسال درخواست تابعیت کانادا، مورد حمایت قرار گرفتن از طرف قانون آزادی این کشور و سایر مواردی از این دست اشاره کرد.

 

افراد واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا

بد نیست بدانید هر کسی قادر نخواهد بود شهروندی کانادا را اخذ کند. تنها کسانی می‌توانند به این هدف برسند که در زمره واجدین شرایط قرار بگیرند. بنابراین باید بدانید کسی که دنبال اخذ شهروندی کانادا است:

 • باید در طی 5 سال قبل از درخواست خود، حداقل 3 سال یا 1095 روز در این کشور زندگی کرده باشد.
 • باید اقامت دائم کانادا داشته باشد.
 • نباید سوء‌پیشینه موثر داشته باشد.
 • باید به اندازه کافی به یکی از دو زبان رسمی کانادا که شامل انگلیسی و فرانسوی می‌شود، تسلط داشته باشد. البته به اندازه‌ای که بتواند با مردم این کشور ارتباط برقرار کند.

باید آزمون شهروندی را که به منظور سنجش دانش متقاضی از اطلاعات مربوط به کشور کانادا برگزار می‌شود، با موفقیت پشت سر بگذارد.
لازم به ذکر است اگر شرایط زیر را دارید هرگز نمی‌توانید در زمره شهروندان کانادایی قرار گیرید:

 • شخصی که با اتهامات کیفری در داخل یا خارج از کانادا روبرو است.
 • شخصی که تابعیت کانادای او به خاطر دلایل متعددی سلب شده است.
 • شخصی که به فرمان دولت باید خاک کانادا را ترک کند.
 • شخصی که به خاطر ارائه اطلاعات نادرست با تابعیت او موافقت نشده است.
 • شخصی که شرایط و الزامات از پیش تعیین‌شده برای تبدیل اقامت دائم به شهروندی کانادا را نداشته باشد.

 

قطعا می‌دانید که فرآیند مهاجرت کانادا و اخذ اقامت در این کشور چقدر سخت است. بنابراین هر کسی که به واسطه کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری و روش‌های مختلف در این کشور موفق به اخذ اقامت دائم می‌شود، سعی بر این دارد تا شهروندی کانادا را دریافت کند.

متاسفانه این روزها بیماری خطرناک کرونا، شرایط کار، زندگی و تحصیل تمام مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است و این مساله در مورد امور مهاجرتی کشور مهاجرپذیری مانند کانادا هم صدق می‌کند. در شرایط فعلی زمزمه‌هایی در رابطه با از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا به گوش می‌رسد.

اگر تصمیم گرفتید به این کشور مهاجرت کنید و آینده خود را آن‌جا رقم بزنید، توصیه می‌کنیم با یک تیم مهاجرتی زبده و مجرب مشورت کنید. چون فراموش نکنید مسیر مهاجرت با تابلوهای قوانین متعددی پر شده است که آگاهی نداشتن از آن‌ها شما را به دردسر خواهد انداخت.

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *