شرایط اخذ ویزا کار کانادا

کانادا یکی از کشورهای عالی از نظر بازار مالی و ثبات اقتصادی شناخته می‌شود. به همین خاطر، این کشور مقصد کسانی است که برای سرمایه‌گذاری یا کار قصد مهاجرت دارند.

ایرانیان زیادی این روزها به خاطر شرایط اقتصادی نابسامان کشورمان، به مهاجرت روی آورده‌اند و برای اخذ ویزای کار و اقامت کانادا، دنبال راه و روشی آسان هستند.

در این مطلب قرار است راجع به چگونگی و شرایط اخذ ویزا کانادا صحبت کنیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما علاقه‌مندان به مهاجرت به این کشور قرار دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

ویزا کار کانادا بر چند نوع است؟

جالب است بدانید شرایط اشتغال در کانادا، در بهترین حالت خود قرار دارد و نرخ بیکاری به‌شدت پایین است. همین مساله، سطح تقاضا را برای مهاجرت و اقامت در این کشور افزایش داده است. البته ناگفته نماند که این ویزا تنها برای کسانی صادر خواهد شد که قصد دارند در مدت زمان محدودی، کارهای مربوط به زندگی، کار و اقامت در کانادا را انجام دهند.

قبل از توضیح جزئیات شرایط اخذ ویزا کار کانادا، بهتر است با انواع ویزای کار این کشور آشنا شوید.

 

ویزای کار در کانادا بر پایه تاییدیه وزارت کار (LMIA)

تعداد از شرکت‌های کانادایی همیشه دنبال جذب نیروی کار هستند و در این میان، افرادی که قصد مهاجرت دارند و می‌خواهند برای اخذ ویزا کار کانادا اقدام کنند، به این شرکت‌ها درخواست خود را می‌فرستند.

تایید وزارت کار، LMIA مثبت را به همراه خواهد داشت. زمانی که شخص متقاضی LMIA مثبت دریافت کند، یعنی کارمندان دولتی کانادا که وظیفه بررسی درخواست‌ها را بر عهده دارند، به این نتیجه رسیده‌اند که استخدام نیروی کار غیرکانادایی در شرکت‌های مذکور، اثر مثبت یا خنثی روی بازار کار کانادا خواهد گذاشت.

ناگفته نماند در بعضی از مواقع، درخواست برای ویزای کار کانادا به روش LMIA، اقامت دائم کانادا را برای شخص متقاضی به همراه آورده است.

 

ویزای کار در کانادا بدون نیاز به تاییدیه وزارت کار

کارکنانی که درخواست اشتغال نیروی کار غیرکانادایی را تایید می‌کنند، یک سری اختیارات از خود دارند. آن‌ها در صورت وجود شرایط زیر، بدون نیاز به تاییدیه وزارت کار می‌توانند درخواست ویزا کار کانادای شخص متقاضی را بپذیرند:

 • اشتغال متقابل: توافق‌نامه‌های بین‌المللی کانادا باعث شده است تا مهاجرت نیروی کار به این کشور آسان شود. تا زمانی که شرایط کار برای افراد کانادایی در کشورهای خارجی فراهم باشد، کانادا موظف خواهد بود با توجه به توافق اشتغال متقابل، نیروی کار غیرکانادایی را جذب کند.
 • فواید بسیار زیاد: گاهی ممکن است فرد متقاضی برای بازار کار کانادا، فواید زیادی به همراه داشته باشد. در این حالت متقاضی بدون نیاز به LMIA می‌تواند ویزای کار کانادا را دریافت کند.
 • امور مذهبی و خیریه: دسته دیگری از افراد که برای اخذ ویزای کار در کانادا بدون نیاز به تاییدیه وزارت کار این کشور می‌توانند اقدام ‌کنند، کسانی هستند که در کارهای خیریه و مذهبی فعالیت دارند. ثبت‌نام به عنوان فردی خیر در CRA که اداره درآمد کانادا است، روند اخذ ویزا کار را برای شما هموارتر خواهد ساخت.

 

ویزای کار کانادا به کمک برنامه انتقال بین شرکتی (Intra-Company Transfers)

اخذ ویزای کار کانادا از طریق برنامه درون شرکتی توسط کسانی امکان‌پذیر خواهد بود که حداقل یک سال در شرکت‌های خارجی در پست اجرایی، مدیریت ارشد و دانش تخصصی فعالیت کرده باشند و تصمیم بگیرند همان فعالیت را در شرکت‌های وابسته به دولت کانادا ادامه دهند.

ویزای کار بعد از تحصیل

افرادی که اقامت کانادا را به‌صورت موقت دریافت می‌کنند و در این کشور به تحصیل می‌پردازند، می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی، به سراغ اخذ ویزا کار کانادا بروند. سابقه کار کانادایی در رزومه آن‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مزایای این ویزا شناخته می‌شود و امکان اخذ اقامت دائم در این کشور را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

افرادی که قصد دریافت اقامت دائم در این کشور را دارند باید بعد از پایان دوره سابقه کار کانادایی خود، از طریق CEC اقدام کنند.

ویزای کار کانادای همسر

ویزای کار کانادای همسر دانشجو یا کارگر از جمله دیگر ویزاهای کار این کشور است که البته گرفتن آن با دردسر می‌تواند همراه باشد.

زمانی که فرد برای درخواست کار یا تحصیل به کشور کانادا درخواست می‌فرستد، همسر و فرزندان او هم می‌توانند برای ارسال درخواست اقدام کنند که اصطلاحا به آن ویزای همراه کاری گفته می‌شود.

گرچه اخذ ویزای همراه کاری دو شرط دارد:

 • توانایی فرد در تامین هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی خود و همراهان در طول مدت حضور در کانادا
 • وجود وابستگی‌هایی برای همراهان به منظور ترک کانادا بعد از پایان اقامت

ویزای کار پرستاران خانگی

در حال حاضر ارائه این ویزای کار در کشور کانادا، به‌صورت آزمایشی اتفاق افتاده است. براساس این طرح جدید، کسانی که از تجربه پرستار خانگی در کانادا برخوردار هستند یا از طرف شرکت‌های فعال در این زمینه درخواست همکاری دارند، می‌توانند اقدام به دریافت ویزای کار پرستاران خانگی و اقامت دائمی یا موقت کانادا اقدام کنند.

ویزای کار سرمایه‌گذاری

این نوع ویزای کار کانادا به افراد با پتانسیل سرمایه‌گذاری داده می‌شود. کسی که برای اخذ این ویزا درخواست می‌دهد و از طرف استان مورد نظر دعوت‌نامه دریافت می‌کند، می‌تواند یک ویزای کار دو ساله دریافت کند.

در طول دو سالی که شخص متقاضی و همسر او با ویزای کار سرمایه‌گذاری در کشور کانادا زندگی می‌کنند، فرد موظف است کسب و کار خود را راه‌اندازی کند.

 

شرایط اخذ ویزای کار کانادا چیست؟

برای اخذ ویزای کار و اقامت کانادا، لازم است متقاضی از یک سری شرایط برخوردار باشد. البته متقاضی قبل از آن باید در سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا یا همان نیروی کار ماهر شرکت کند. در این سیستم متقاضی واجد شرایط، باید دو مرحله زیر را پشت سر بگذارد.

مرحله اول: تخصص ارزیابی

در مرحله اول، شخص متقاضی باید از لحاظ مهارت‌ها و تخصص ارزیابی شود. این مرحله 100 امتیاز دارد که اگر فرد موفق به دریافت حداقل 67 امتیاز شود، می‌تواند به مرحله دوم اخذ ویزا کار کانادا راه پیدا کند. مواردی که 100 امتیاز مربوط به این مرحله را تشکیل می‌دهند، عبارتند از:

 • ارائه مدارک مربوط به زبان فرانسه و انگلیسی (حداکثر 28 امتیاز)
 • ارائه مدرک تحصیلی کانادایی یا مدرک تحصیلی مورد تایید اداره مهاجرت این کشور (حداکثر 25 امتیاز)
 • ارائه رزومه و تجربه کاری به‌صورت تمام وقت در کارهای موجود در طبقه‌بندی NOC کانادا (حداکثر 15 امتیاز)
 • شرایط سنی (حداکثر 12 امتیاز)
 • ارائه مدارک استخدام هماهنگ‌شده در کانادا به شرط فصلی نبودن شغل (حداکثر 10 امتیاز)
 • عوامل سازگاری از قبیل تحصیلات همسر، سابقه تحصیل قبلی و کار در کانادا، اقامت اقوام در این کشور و مسائل دیگر (حداکثر 10 امتیاز)

مرحله دوم: ورود به استخر

اگر متقاضی 67 امتیاز مرحله اول را دریافت کند، وارد مرحله استخر یا اصطلاحا Pool می‌شود. در این مرحله او باید 1200 امتیاز به دست آورد. در این 1200 امتیاز، نصف آن به عوامل فردی و نصف دیگر به پیشنهاد کاری از کانادا اختصاص پیدا می‌کند.

عوامل فردی شامل موارد زیر می‌شود:

 • عوامل انسانی اصلی از قبیل سن، تحصیلات، زبان و تجربه کاری کانادایی با همسر (حداکثر 460 امتیاز) یا بدون او (حداکثر 500 امتیاز)
 • عوامل همسر از قبیل سن، میزان تحصیلات و تجربه کاری کانادایی (حداکثر 40 امتیاز)
 • عوامل تطابق مهارت‌ها از قبیل مهارت زبانی خوب، مدرک بالای لیسانس، تجربه کاری خارجی و موارد مشابه (حداکثر 150 امتیاز)

عوامل اضافی یا همان پیشنهاد کاری که مابقی 600 امتیاز از 1200 امتیاز را شامل می‌شود، به استخدام هماهنگ‌شده (حداکثر 600 امتیاز) یا نامزدی PN (حداکثر 600 امتیاز) اختصاص پیدا می‌کند.

 

ویژگی واجدین شرایط برای اخذ ویزا کار کانادا

جدای از شرایط مربوط به اسکیل ورکر کانادا، یک سری شرایط عمومی وجود دارد که اگر فرد متقاضی از آن‌ها برخوردار نباشد، نمی‌تواند درخواست ویزای کار و اقامت موقت یا دائم کانادا را ارسال کند. این شرایط عمومی به شرح زیر هستند:

 • سن متقاضی باید کمتر از 40 سال باشد.
 • رشته تحصیلی فرد متقاضی در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار داشته باشد.
 • متقاضی متناسب با رشته تحصیلی خود، از حداقل سه سال تجربه کاری برخوردار باشد.
 • مدرک تحصیلی شخص متقاضی حداقل لیسانس باشد.
 • فرد بتواند مدرک زبان خوب و با حداقل نمره آیلتس 6.5 را ارائه دهد.

باید اشاره کنیم حتی اگر حداقل نمره در مرحله اول اسکیل ورکر کانادا را به دست آورید اما مدرک زبان فرانسه و انگلیسی خوب با نمره قابل قبول ارائه ندهید، نمی‌توانید مراحل بعدی اخذ ویزای کار و اقامت کانادا را پشت سر بگذرانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا کار کانادا

در ادامه مدارکی را معرفی می‌کنیم که زمان ارائه درخواست برای اخذ ویزا کار کانادا باید داشته باشید.

 • مدارک مربوط به نداشتن سوء پیشینه
 • مدارک مربوط به تست‌های پزشکی مورد نیاز از قبیل بررسی شکم، قلب، ریه، فشار خون، بینایی، شنوایی و شاخص‌های دیگر سلامت
 • مدارک مربوط به تسلط روی زبان انگلیسی یا فرانسه از قبیل آیلتس
 • مدارک تحصیلی معتبر همراه ترجمه
 • مدارک و اسناد مربوط به تمکن مالی
 • اسناد مرتبط با بیمه، فیش حقوقی، سوابق کاری و مدارک مشابه
 • اصل پاسپورت و شناسنامه همراه با کپی مطابق با اصل آن‌ها
 • گواهی مربوط به پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی
 • دو قطعه عکس

این مدارک نیاز به ترجمه اختصاصی دارند و باید توسط دارالترجمه رسمی به انگلیسی بازگردانی شوند تا مورد تایید قرار بگیرند.

 

سخن نهایی

کانادا یک مقصد ایده‌آل برای کار، تحصیل و زندگی دائمی و موقتی است. بسیاری از افراد سالیانه از کشورهای مختلف به این مقصد مهاجر می‌کنند. گرچه برای اخذ ویزا کار کانادا باید شرایطی داشته باشید و مدارکی را ارائه دهید که در مطلب بالا همه را توضیح دادیم.

 

ثبت امتیاز یادتون نره
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.