آزمون TCF کانادا

مسلما اگر مهاجرت کانادا را برای ساختن یک زندگی جدید، ادامه تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری انتخاب کرده باشید، می‌دانید این کشور دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی را دارد که در بعضی استان‌ها صحبت به یکی از آن‌ها بیشتر رایج است.

به‌عنوان مثال مردم ایالت کبک یا بخش‌های مختلفی از ایالت انتاریو به فرانسوی صحبت می‌کنند و چنین ویژگی فرآیند مهاجرت را برای کسی که به انگلیسی تسلط کافی دارد اما مقصد مهاجرت خود را یکی از شهرهای فرانسوی زبان انتخاب کرده است، سخت خواهد کرد.

همان‌طور که می‌دانید، آزمون‌های زبانی گوناگونی برای اثبات تسلط بر انگلیسی یا فرانسوی وجود دارند که نتیجه آن‌ها مورد تایید دولت کانادا و لازمه مهاجرت به این کشور است.یکی از این آزمون‌های مربوط به زبان فرانسه، tcf نام دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و کافی درباره آزمون tcf کانادا به دست آورید، بد نیست در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

 

معرفی آزمون tcf

آزمون Test de connaissance du français که با عبارت مخفف tcf شناخته می‌شود، با زبان فرانسوی ارتباط دارد و برگزاری ماهانه آن بر عهده دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور فرانسه است.

این آزمون بین‌المللی که برای سنجش میزان تسلط افراد بر زبان فرانسوی در نظر گرفته شده است، اولین بار در سال 1988 توسط مرکز زبان فرانسه واقع در شهر پاریس برگزار شد.مدرک آزمون tcf تنها دو سال اعتبار دارد و کسانی که می‌خواهند مناطق فرانسوی زبان کشور کانادا را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، باید در همین بازه زمانی اقدام کنند.

 

آزمون tcf بر چند نوع است؟

آزمون tcf به شکل‌های مختلف برگزار می‌شود که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. زیرشاخه‌های آزمون tcf را در بخش‌های بعد توضیح دادیم:

آزمون tcf کانادا
این آزمون برای ارزیابی مهاجرانی انجام می‌شود که قصد تحصیل، کار یا زندگی در ایالت کبک کانادا را دارند. آزمون tcf کانادا در چهارچوب اتحادیه اروپا 6 سطح گوناگون دارد:

C2 (از لحاظ تفسیری برتر و از لحاظ نمره‌بندی 600 تا 699)
C1 (از لحاظ تفسیری پیشرفته و از لحاظ نمره‌بندی 500 تا 599)
B2 (از لحاظ تفسیری متوسط بالاتر و از لحاظ نمره‌بندی 400 تا 499)
B1 (از لحاظ تفسیری متوسط و از لحاظ نمره‌بندی 300 تا 399)
A2 (از لحاظ تفسیری متوسط رو به پایین و از لحاظ نمره‌بندی 200 تا 299)
A1 (از لحاظ تفسیری مقدماتی و از لحاظ نمره‌بندی 101 تا 199)

با فاکتور گرفتن از محدودیت سنی (تنها مختص افراد بالای 16 سال است)، باید بگوییم شرکت در آزمون tcf نیاز به هیچ شرایط خاصی ندارد.قبولی متقاضی در آزمون tcf که در دو مرحله مختلف و با فاصله زمانی 30 روز برگزار می‌شوند، مساوی با پذیرش او در دانشگاه فرانسوی زبان کانادا با پرداخت شهریه کمتر خواهد بود.

ساختار این آزمون شامل 4 بخش مجزا می‌شود که در زیر به جزئیات هر یک اشاره کرده‌ایم:

گفتاری: این بخش تنها 12 دقیقه به طول می‌انجامد و متقاضی باید به 3 سوال پاسخ دهد. این موضوعات شامل مصاحبه بدون آماده‌سازی (2 دقیقه)، مکالمه با مهلت آماده‌سازی (5 دقیقه) و ابراز دیدگاه شخصی درباره موضوع سوال بدون وقفه (4 دقیقه) می‌شوند.
شنیداری: این بخش 35 دقیقه طول می‌کشد که در طول این مدت متقاضی باید به 39 سوال تستی پاسخ دهد.
نوشتاری: این بخش با مدت زمان 1 ساعته، شامل دو بخش نوشتن راجع به موضوعات و پاسخ به 29 سوال تستی می‌شود. توانایی‌های مورد سنجش در این بخش مربوط به مواردی از قبیل درک مطالب علمی، کلمات برای برقراری ارتباط روزانه، اطلاعات مندرج در بروشور، درک مطالب ادبی، توضیح اتفاقات اخیر و غیره خواهند بود.
خواندن: در این بخش متقاضیان باید به 38 سوال در مدت زمان 1 ساعت پاسخ دهند. متن‌هایی که در بخش خواندن در اختیار متقاضی قرار می‌گیرند، از مقالات و کتاب‌ها انتخاب شده است و حاوی کلمات و عبارات بسیار ساده‌ای خواهد بود.

آزمون tcf کبک
اخذ اجازه اقامت کبک کانادا در گرو قبولی آزمون مورد نظر است و در آن مهارت‌های زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

  • فهم شنیداری با 29 سوال تستی یا چهارگزینه‌ای
  • فهم نوشتاری با 29 سوال
  • بخش نوشتاری 3 مرحله‌ای
  • بخش گفتاری 3 مرحله‌ای

سطح این آزمون شبیه به آزمون tcf کانادا است که قوی‌ترین آن C2 و ضعیف‌ترین آن A1 خواهد بود.

 

آزمون tcf ANF
متقاضی برای به دست آوردن تابعیت فرانسه، لازم است در این آزمون شرکت کند. ناگفته نماند برای ثبت نام در دانشگاه‌های فرانسوی زبان، این آزمون مناسب نخواهد بود. جزئیات برگزاری آزمون tcf ANF به شرح زیر است:

  • فهم گفتاری 12 دقیقه
  • شفاهی به مدت 25 دقیقه
  • فهم نوشتاری 45 دقیقه
  • فهم شنیداری 45 دقیقه

آزمون tcf DAP
متقاضیانی که قصد ثبت نام در دانشگاه‌های فرانسوی زبان به‌خصوص رشته معماری را دارند، باید در آزمون tcf DAP که مخفف عبارت Demande d’Admission Prѐalable است، شرکت کنند.

این آزمون از دو بخش مجزا تشکیل شده است و چیزی حدود 3 ساعت زمان می‌برد که جزئیات آن را در زیر بیان کرده‌ایم:

  • بخش شفاهی که شامل گرامر، فهم نوشتاری و لغت می‌شود.
  • بخش نوشتاری که به نوشتن متنی 500 کلمه‌ای توسط متقاضی نیاز دارد.

آزمون TCF کانادا

آزمون tcf جنرال

کسانی که برای رسیدن به اهداف شخصی و تخصصی نیاز به سنجش مهارت‌های گفتاری و نوشتاری در زبان فرانسوی دارند، در این آزمون شرکت می‌کنند. اگر بخواهیم درباره جزئیات این آزمون اطلاعاتی ارائه دهیم، باید بگوییم زمان آن 75 دقیقه است که در این بازه باید به 76 سوال تستی پاسخ دهید.

برای ثبت نام در دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا یا هر کشور دیگری، قبولی در آزمون tcf جنرال الزامی است.

 

آیا شرکت در آزمون tcf کانادا نیاز به دوره‌های آمادگی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. دوره‌هایی که در زیر معرفی کرده‌ایم هر کدام به‌نوعی کمک می‌کنند تا شانس قبولی شما در آزمون tcf افزایش پیدا کند:

دوره Alliance Français Montpellier

در این دوره آموزشی که 3 روز در هفته برگزار می‌شود، به بررسی نمونه سوالات قبلی و دوره‌های مشابه پرداخته خواهد شد.

دوره ALPADIA

آزمون‌های شبیه‌سازی‌شده tcf کانادا در این دوره برگزار می‌شوند. البته لازم به ذکر است که این دوره چیزی حدود 4 هفته به طول می‌انجامد و متقاضی باید هفته‌ای 30 ساعت در این دوره‌ها شرکت کند.

دوره Bouchereau Lingua international

برای آگاهی از جزئیات آزمون tcf و همچنین به دست آوردن آمادگی‌های لازم به منظور شرکت در این آزمون، متقاضی باید 4 تا 12 هفته و هفته‌ای 24 ساعت در این دوره‌ها شرکت کند.

 

آیا آزمون‌های tcf و tef یکسان هستند؟

برای مهاجرت و اقامت کانادا، تحصیل یا کار در شهرهای فرانسوی زبان، نیاز به اثبات تسلط کافی بر این زبان خواهید داشت. در کنار آزمون tcf کانادا، آزمون‌ دیگری برای ارزیابی مهارت زبان فرانسه برای ورود به کانادا وجود دارد که تحت عنوان tef شناخته می‌شود.

اما این بدان منظور نیست که tcf و tef آزمون‌های یکسانی هستند. بلکه بسیاری از جزئیات آن‌ها با یکدیگر فرق دارد.

در واقع آزمون tef توسط مرکز زبان فرانسوی به نام CCI Paris Ile-de-France معرفی شده است. دانشجویان غیربومی که قصد ثبت نام در دانشگاه فرانسوی زبان را دارند، با آزمون tef می‌توانند توانایی و مهارت‌های خوب را به اثبات برسانند.

در حالی‌که دانشجویان بومی فرانسه با این مدرک این آزمون قادر خواهند بود تا شانس قبولی پرونده مهاجرت کانادای خود را افزایش دهند.

ساختار آزمون‌ها، زمان برگزاری آن‌ها و تعداد سوالات هر کدام را می‌توان تفاوت‌های اصلی میان آزمون tef و tcf دانست. اما بد نیست بدانید که هر دو این آزمون‌ها کاملا مورد تایید دولت کانادا و IRCC قرار گرفتند.

 

نحوه ثبت نام برای شرکت در آزمون tcf کانادا

ثبت نام این آزمون دو مرحله‌ای است:

مرحله اول: ثبت نام آنلاین

در این مرحله باید نام و نام‌خانوادگی را به‌صورت لاتین و با حروف بزرگ، تاریخ تولد و عکس (حجم کمتر از 50 کیلوبایت) بارگذاری کنید. ارسال مدارک مورد نیاز از قبیل پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی به آدرس ایمیل tcf-doc@clf-teh.org الزامی است.

مرحله دوم: مراجعه حضوری به مرکز زبان فرانسه

زمانی که مدارک ثبت نام مرحله اول تایید شد، زمان مراجعه حضوری به مرکز زبان فرانسه به متقاضی اعلام می‌شود.

 

در مطلب بالا جزئیات مربوط به آزمون tcf کانادا را متوجه شدید و درباره نحوه ثبت نام در آن اطلاعات کسب کردید، حالا با آگاهی کامل و بدون نگرانی می‌توانید برای شرکت در این آزمون اقدام کنید.البته یک سری نکات خاص مربوط به قبل و در حین برگزاری آزمون tcf وجود دارد که رعایت آن‌ها کمک می‌کند نتیجه بهتری بگیرید.اگر در روند ثبت نام و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون tcf با مشکلی مواجه شدید، نگران نباشید. چرا که مشاوران و وکلای مهاجرتی رسمی می‌توانند شما را به بهترین شکل راهنمایی کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *