تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

دانشجویان زیادی تمایل دارند به کشور کانادا برای ادامه تحصیل مهاجرت به کانادا کنند. بیشتر آن‌ها با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای رفتن به این کشور اقدام می‌کنند. با وجود این، افرادی نیز هستند که به ادامه تحصیل با مدرک کاردانی فکر می‌کنند.

برخی از دانشجویان باید بعد از تمام کردن دوره پیش‌دانشگاهی و گرفتن مدرک دیپلم دو سال دیگر نیز به تحصیل ادامه دهند که به این دوره دو ساله کاردانی یا فوق دیپلم گفته می‌شود. به‌طور کلی، دوره کاردانی مقطعی بین دوره کارشناسی و دوره پیش دانشگاهی به شمار می‌رود.

هدف از این مقاله، اطلاعاتی در مورد ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

در کشور کانادا تنها دانشگاه‌های دو ایالت بریتیش کلمبیا و آلبرتا مدرک کاردانی ارائه می دهند. طول دوره تحصیلی این مقطع در این کشور حدود دو سال است و بعد از آن دانشجویان اجازه دارند تا وارد مقطع کارشناسی شوند.

برای متقاضیان تحصیل در کانادا ، گرفتن مدرک کاردانی در یکی از کالج‌های این کشور بسیار رایج است. زیرا اخذ پذیرش از کالج‌ها به نسبت دانشگاه شرایط ساده‌تری دارد. این موضوع انگیزه قابل توجهی برای متقاضیان تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی به‌وجود می‌آورد.

این روش برای دانشجویان خارجی بسیار مقرون ‌به‌صرفه است. به این شکل که ابتدا وارد کالج می‌شوند و در یک محیط ساده و کوچک‌تر با هزینه کمتر شروع به تحصیل می‌کنند و می‌توانند پس از اتمام تحصیل با نشان دادن توانایی‌هایی به دانشگاه مورد نظر خود راه پیدا کنند.

هزینه های تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی

هزینه تحصیل در هر دانشگاه، خصوصی، دولتی، آنلاین یا حضوری متفاوت است. برای مثال، اگر دانشجویی بخواهد در دانشگاه دولتی تحصیل کند باید شهریه‌ای حدود 9000 دلار آمریکا را پرداخت کند در حالی که میانگین شهریه دانشگاه خصوصی برای مقطع کاردانی حدود 16000 دلار آمریکا است.

همچنین دانشجو باید به هزینه واحد‌ها و هزینه زندگی خود نیز در این کشور فکر کند که این هزینه‌ها برای یک دانشجو در مقطع کاردانی حدود 20000 دلار کانادا سالانه تمام می‌شود.

 

انواع مدرک کاردانی

سه نوع مدرک کاردانی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود.

کاردانی هنر (AA)، این مدرک کاردانی بیشتر مربوط به موضوعاتی در حوزه علوم انسانی، زبان، ادبیات و هنر می‌شود. اگر دانشجویی بخواهد با این مدرک کار کند، می‌تواند در مشاغلی مانند فروش، مدیریت و موقعیت‌های آموزشی کار کند.
کاردانی علوم (AS)، این مدرک بیشتر مربوط به ریاضیات و علوم، پرستاری، کسب‌و‌کار، قضاوت و فناوری اطلاعات می‌شود. کسانی که این مدرک را دریافت می‌کنند، می‌توانند مقطع کارشناسی دانشگاه را دو ساله تمام کنند.
کاردانی علمی کاربردی (AAS)، بیشتر هدف آن آشنا کردن دانشجویان با مشاغل مورد نظر است تا بتوانند شغل مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کنند. آموزش دانشجویان در این مقطع مهارت‌های عملی لازم برای فعالیت در محیط کار را به وجود می‌آورد. کسانی که این مدرک را دریافت می‌کنند، می‌توانند در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی وارد شوند.

انتقال واحد‌های درسی مقطع کاردانی

اگر دانشجویی بتواند در مقطع کارشناسی یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش گرفته و ادامه تحصیل دهد، می‌تواند درخواست انتقال واحد (Credit Transfer) بدهد.

منظور از انتقال واحد، انتقال واحد‌هایی است که دانشجویان در مقطع کاردانی در کالجی گذرانده‌اند. همچنین این روش به دانشجو امکان می‌دهد تا دروس تکراری را در دانشگاه مورد نظر نخواند و سریع‌تر فارغ‌التحصیل شود. با وجود این، دانشجویان درسی را می‌توانند انتقال دهند که با رشته دانشگاهی آن‌ها مرتبط باشد.

 

عوامل مهم برای تعیین موثر بودن مدرک کاردانی شما

سه فاکتور وجود دارد که به دانشجو کمک می کند تا متوجه شود چقدر مدرک کاردانی او معتبر است و می‌تواند برای ادامه تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا اقدام کند.

دانشجو باید در نظر داشته باشد که چند واحد درسی را دانشگاه مورد نظر می‌پذیرد. برای مثال، بعضی از دانشگاه‌ها کل واحد‌های درسی را می‌پذیرند و تعدادی دیگر حدود 90 درصد واحد‌های درسی پاس شده را قبول می کنند.
دانشجو باید با شرایط دانشگاه مورد نظر خود از نظر معدل، مهارت زبانی و شرایط خاص آن دانشگاه آشنا باشد.
دانشجو ابتدا باید رشته مورد نظر خود را با رشته دوره کاردانی ارزیابی کند. برای مثال، باید متوجه شود از دروسی که گذرانده کدام مورد تایید دانشگاه مورد نظر او است.

مزایای انتقال دادن واحد درسی مقطع کاردانی

اگر بتوانید واحد‌های درسی پاس شده در مقطع کاردانی خود را قبل از تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشگاه مورد نظر خود انتقال دهید، می‌توانید از مزایای زیادی بهره‌مند شوید.

کاهش شهریه، یکی از مزایای اصلی در انتقال واحد‌های درسی کمتر شدن در شهریه است. هنگامی که شما واحد‌های درسی را انتقال می‌دهید، به این معنا است که دیگر آن واحد‌ها را در دانشگاه مورد نظر خود نمی‌خوانید و در اصل زمان فارغ‌التحصیلی شما کوتاه می‌شود و شهریه کمتری نیز پرداخت می‌کنید.

تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

مراحل تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

برای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا باید مراحل زیر را بگذرانید.

ابتدا باید با یکی از استادان در دانشگاه مورد نظر خود از طریق ارسال ایمیل ارتباط ایجاد کنید. با ارائه اطلاعات کامل خود اگر استاد شما را برای تحصیل در آن دانشگاه پذیرفت، می توانید نامه پذیرش را دریافت کنید.
مرحله دوم، رفتن به سفارت کانادا برای گرفتن ویزای تحصیلی است. زمانی که مدارک را ارسال کردید و آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفتند باید در مصاحبه سفارت کانادا شرکت کنید. در نظر داشته باشید هدف از مصاحبه حضوری در سفارت، بررسی متقاضی از نظر روحی، شخصیتی و جسمی است. افسرانی که با شما مصاحبه می‌کنند، اکثرا دوره‌های روانشناسی را گذرانده‌اند.

مجوز تحصیلی برای تحصیل با مدرک کاردانی در کانادا

اگر با مدرک کاردانی بخواهید در کانادا تحصیل کنید باید مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت داشته باشید. این مجوز به دانشجو اجازه می‌دهد تا در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که با مدرک کاردانی تنها می‌توانید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید.

دانشجو باید در نظر داشته باشد که مجوز تحصیلی با گرفتن ویزا فرق دارد. زیرا دانشجو ابتدا باید مجوز تحصیلی را دریافت کرده و سپس برای ویزای دانشجویی اقدام کند.

 

دروس و رشته‌های تحصیلی بعضی از دانشگاه‌ها در مقطع کاردانی

دانشجو می تواند با مدرک کاردانی در دانشکده‌های هنر، علوم، علوم انسانی و علوم محیط زیست تحصیل کند. در زیر هر کدام را با جزئیات توضیح داده‌ایم.

کاردانی رشته هنر، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های ارتباطات، اقتصاد، نویسندگی، جرم‌شناسی، جغرافیا، هنر‌های تجسمی، موسیقی، تاریخ، فلسفه، علوم سیاسی، روانشناسی، علوم اجتماعی و تئاتر تحصیل کنند.
علوم، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی و ریاضیات تحصیل کنند.
علوم زیست محیطی، دانشجویان می‌توانند در رشته زیست محیطی تحصیل کنند.

تحصیل با مدرک کاردانی و کار کردن
خوشبختانه می‌توانید در هنگام تحصیل نیز به مدت 20 ساعت در هفته کار کنید و در فصول زمستان و تابستان نیز می‌توانید به شکل تمام وقت مشغول به کار شوید.

با این حال، برای کار کردن در حین تحصیل باید شرایط زیر را داشت:

  • داشتن مجوز تحصیلی
  • دانشجو تمام وقت بودن
  • در حال تحصیل باشید و در یکی از مراکز معتبر به نام DLI ثبت نام کنید.

گرفتن اقامت موقت با مدرک کاردانی

اگر بخواهید بعد از مقطع کاردانی در کانادا اقامت موقت بگیرید، می‌توانید به دو روش اقدام کنید.

روش اول گرفتن مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP). با گرفتن این مجوز به پیشنهاد شغلی نیاز ندارید و می‌توانید در هر نقطه‌ای از کانادا کار کنید حتی اگر ربطی به رشته تحصیلی شما نداشته باشد.
طول مجوز کار حداقل 8 ماه تا 3 سال است، اما به طول دوره تحصیلی شما نیز بستگی دارد. برای مثال، اگر دوره کاردانی خود را 2 ساله تمام کنید، مجوز کاری شما برای 8 ماه اعتبار دارد.

اما، اگر یک دوره تحصیلی 4 ساله را به پایان برسانید، مجوز کاری شما برای 3 سال اعتبار خواهد داشت.

این مجوز تنها یکبار برای درخواست‌کننده صادر می‌شود و اگر بخواهید ادامه تحصیل بدهید باید مجوز تحصیلی خود را قبل از انقضای آن تمدید کنید. اگر مجوز خود را تمدید کنید، می‌توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه بدون داشتن مشکل قانونی کار کنید.

روش دوم، گرفتن سوابق بازدید‌کننده (visitor record) است. اگر هدف ماندن در کانادا برای مدت بیشتر از 6 ماه باشد باید به افسر خدمات مرزی آن را عنوان کنید تا در ویزای شما ثبت و برای تمدید اقامت در کانادا رسیدگی شود.
در این نوع مجوز مواردی مانند تاریخ اعتبار (یا تاریخی که فرد خارجی باید کانادا را ترک کند)، اطلاعات مربوط به هدف مهاجر از ورود به کانادا مشخص می‌شود و مهاجران قبل از پایان اعتبار مجوز اقامت آن‌ها در کانادا مطلع خواهند شد.

در این مقاله در حد امکان اطلاعاتی در مورد مقطع کاردانی در کالج‌های کانادا و روش‌های ادامه تحصیل، کار کردن و ادامه اقامت داده شده است.با وجود این، برای جلوگیری از هر مشکلی که امکان دارد متقاضی را از اهداف خود دور کند، پیشنهاد می‌شود از مشاوران با‌تجربه و موفق در زمینه مهاجرت به کانادا کمک بگیرید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *