ادیان و مذهب در کانادا

دین و مذهب را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های وجودی هر جامعه دانست که نقش پررنگی در سراسر جهان دارد. هر کشوری به نسبت ترکیب جمعیتی خود، دارای ادیان و مذاهب مختلفی است. اما ادیان و مذهب در کانادا تنوع بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های جهان دارد.

در حقیقت این کشور به‌عنوان یکی از مقصدهای محبوب مهاجران تلقی می‌شود. همین مورد هم باعث شده تا طیف زیادی از مذاهب در این کشور وجود داشته باشد. از طرفی دیگر خود دولت هم قوانین زیادی برای دفاع از آزادی ادیان دارد. این موضوع سبب شده تا کانادا یکی از آزادترین کشورهای جهان از لحاظ دین و مذهب باشد.

این آزادی به نوبه خود کانادا را به یکی از بهترین مقصدهای جهان برای افرادی بدل کرده که به دلیل گرایشات دینی، در کشور خود مورد تهدید و آزار قرار گرفته‌اند. ما در ادامه این مطلب مروری بر ادیان و مذهب در کانادا خواهیم داشت تا شما بهتر دلیل این ادعا را درک نمایید.

تنوع ادیان و مذهب در کانادا

همان گونه که اشاره کردیم، کانادا به‌عنوان یکی از آزادترین کشورهای جهان برای مقوله دین و مذهب شناخته می‌شود. در این کشور اغلب دین‌های دنیادیده می‌شود. اگرچه باید عنوان کنیم که دین غالب در این کشور همچنان مسیحیت است.

در حقیقت زمانی که کانادا کشف شد، ابتدا به مستعمره بریتانیا و فرانسه در آمد. همین مورد سبب شد تا مسیحیت به‌عنوان غالب‌ترین دین در این ناحیه شناخته شود.

قبل از اینکه پای اروپایی‌ها به این منطقه باز شود، مردم بومی صرفاً “روح باور” بودند. اما بعد از ورود اروپایی‌ها به این خاک، دین مسیحیت و مذهب کاتولیک غالب شد. اما بعدها بریتانیایی‌ها نیز به این سرزمین وارد شدند. همین مورد سبب شد تا مذاهب پروتستان و انگلیکان غالب شوند.

این روند تا قبل از جنگ جهانی دوم همچنان به این صورت بود. اما در طی جنگ جهانی دوم، مردم زیادی به کانادا پناهنده شدند. بیشتر این مردم از قاره آسیا بودند. همین مورد سبب شد تا مذاهب مختلفی را هم با خود به این خاک وارد نمایند. بدین‌جهت اکنون دین‌های مختلفی نظیر اسلام، یهودیت، بودائی و هندویی در کانادا رشد پیدا کرده‌اند.

اگرچه تنوع این مذاهب در سال‌های اخیر رشد کرده، اما باید عنوان کنیم که میزان نفوذ دین و مذهب در بین کانادایی‌ها به‌شدت کم شده است. به‌گونه‌ای که حدود یک‌سوم از کانادایی‌ها عنوان کرده‌اند که عملاً پیرو هیچ مذهبی نیستند. اما هم‌زمان با آن هم میزان بی‌اعتنایی به تنوع دینی و مذهبی رشد کرده است. به‌گونه‌ای که بیش از نیمی از کانادایی‌ها اهمیتی به مذهب یا دین یکدیگر نمی‌دهند.

همین مورد باعث شده تا مقوله دین و مذهب یک امر اختیاری (و نه یک هنجار) در سطح جامعه باشد. این فاکتور عاملی بوده که میزان برخوردهای دین ستیزانه یا نژادپرستی را به کمترین حد ممکن رسانده است. مجموع این موارد در کنار همدیگر باعث شده است تا کانادا یک سرزمین عالی برای افرادی باشد که می‌خواهند ضمن پیروی از مذهب خود، یک زندگی سرشار از رفاه و آسودگی داشته باشند.

لیست ادیان و مذهب در کانادا

تنوع دین های موجود در یک کشور یکی از مهمترین مولفه ها برای افراد مذهبی است. در واقع افراد مذهبی تمایل دارند تا میزان ادیان و مذهب در کانادا را بدانند و البته از میزان مقبولیت دین خود در این کشور اطلاعات مفیدی کسب نمایند. ما در ادامه لیستی از دین های مختلف موجود در کانادا را برای شما ذکر کرده‌ایم.

دین مسیحیت

مسیحیت را می‌توان یکی از ادیان و مذهب در کانادا دانست که پیروان زیادی در این کشور دارد. طبق آخرین نظر سنجی‌های انجام شده، حدود ۵۵ درصد از کانادایی‌ها پیرو دین مسیحیت هستند. دراین‌بین ۲۹ درصد آن‌ها پیرو مذهب کاتولیک و ۱۸ درصد هم پیرو مذهب پروتستان هستند. مابقی هم مربوط به اقلیت‌های مذهبی دیگر است.

البته باید عنوان کنیم که این رقم در دهه‌های گذشته، بسیار بیشتر بود. به‌گونه‌ای که در اوایل قرن بیستم، بیش از ۸۰ درصد کانادایی‌ها مسیحی بودند. با این اوصاف ورود ادیان دیگر توسط مهاجران، تغییر دین پیروان یک دین و البته افزایش گسترده افراد بدون مذهب باعث شده تا این ارقام دستخوش تغییر شود.

اسلام

دین اسلام را می‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقلیت دینی این کشور تلقی نمود. طبق آخرین نظر سنجی‌های صورت‌گرفته، حدود ۳ درصد از مردم کانادا مسلمان هستند. البته باید عنوان کنیم که این رقم روزانه در حال افزایش است.

بیشتر مسلمانان موجود در کاناداُ سنی مذهب هستند اما شمار مسلمان شیعه مذهب هم رشد بالایی داشته است. با این اوصاف طبق آمارهای ارائه شده، هرساله طیف بیشتری از کانادایی‌ها به سمت این دین روی می‌آورند.

بودایی

دین بودایی برای نخستین‌بار توسط مهاجرین از چین و ژاپن وارد کانادا شد. آن‌ها برای نخستین‌بار پیرو مذهب جودو شینشو بودند. اما در دهه‌های بعد، بودایی‌های بیشتری از تبت، چین و سریلانکا وارد این کشور شدند. همین مورد هم باعث شد تا تنوع مذهب بودایی در این کشور بیشتر شود. لازم به ذکر است که جمعیت بوداییان در کانادا بسیار اندک و محدود است.

هندو

دین هندو از دیگر دین‌های اقلیت در کانادا به شمار می‌آید. این دین عموماً دو مرکز در کشور کانادا دارد. مرکز اول بریتیش کلمبیا است. این ایالت مقصد مهاجرانی بوده که حدود صدسال پیش وارد این ناحیه شده‌اند. مرکز دوم محدوده‌ای از تورنتو است که مقصد مهاجران هندو طی سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ بود.

عموماً دسته اول مهاجران هندی بودند اما دسته دوم از سریلانکا وارد کانادا شده‌اند. البته افراد بومی زیادی هم وجود دارد که مذهب خود را به هندو تغییر داده‌اند. عموماً این افراد تحت تأثیر جنبش حری کریشنا قرار گرفته‌اند.

یهودیت

یهودی‌ها از دیگر اقلیت‌های دینی در کانادا هستند. تعداد یهودی‌های این کشور بعد از جنگ جهانی دوم رشد بسیار بالایی را تجربه کرد. به‌گونه‌ای که به یکباره آمار یهودی‌های این کشور چندبرابر شد. بیشتر یهودی‌های ساکن کانادا، اشکنازی هستند. اما از سایر قومیت‌ها نظیر سفاردیک، میزراهی و… هم در این کشور به چشم می‌خورد. تقریباً تمام یهودی‌ها در دو ایالت کبک و انتاریو ساکن هستند.

ادیان و مذهب در کانادا

قوانین حمایت از تنوع ادیان و مذهب در کانادا

دولت کانادا تاکید بسیاری بر روی تنوع دینی و مذهبی خود دارد. جاستین ترودو به‌عنوان نخست‌وزیر فعلی کانادا، بارها عنوان کرده که تنوع دینی موجود در این کشور به‌عنوان یک فرصت فرهنگی قلمداد می‌شود. از طرفی دیگر پارلمان این کشور قوانین مختلفی را برای حمایت از ادیان مختلف تصویب کرده است.

به‌گونه‌ای که افراد با هر دینی که باشند، می‌توانند از تمام مزیت‌های شهروندی برخوردار شوند. از طرفی دیگر آن‌ها می‌توانند مراسمات مذهبی خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی به جا بیاورند. البته این به شرطی است که هیچ‌گونه مشکلی برای جامعه نداشته باشد.

نکته قابل‌توجه در این رابطه، قوانین حکومتی است که سعی دارد تا رفتارهای وابسته به مذهب را کاهش دهد. برای مثال در سال گذشته، پارلمان کبک قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کارمندان دولت حق استفاده از نمادهای مذهبی را در محل کار خود نداشتند. این موضوع به دلیل عدم تحمیل غیرمستقیم دین یا مذهب از سوی دولت بوده است. البته این قانون مخالفت‌ها زیادی را در پی داشت .

 

تأثیر دین در سیاست‌گذاری کانادا 

تا پنجاه سال گذشته، دین و مذهب به‌عنوان یک فاکتور در قانون‌گذاری‌ها لحظه می‌شد. اما این تأثیر طی چند دهه گذشته کاهش‌یافته است. به‌گونه‌ای که هم اکنون دین به‌عنوان معیاری برای قانون‌گذاری تلقی نمی‌شود. باوجوداینکه تمام بنیان‌گذاران کانادا و اعضای کلیدی دولت پیرو دین مسیحیت هستند، اما هیچ‌گونه تعطیلاتی برای روزهای خاص مسیحی لحاظ نشده است. بیشتر تعطیلات موجود در کانادا با اسامی معمولی و بر مبنای رویدادهای مهم برای عامه مردم تدوین شده‌اند.

 

تأثیر ادیان و مذهب در زندگی مردم کانادا

همان گونه که اشاره کردیم، تا حدود ۵۰ سال پیش نفوذ دین در بین مردم کانادا بسیار زیاد بود. اما اکنون این نفوذ به میزان اندکی رسیده است. به‌گونه‌ای که میزان افراد بدون مذهب در این کشور رشد بسیار چشم‌گیری داشته است. در حال حاضر حدود ۲۴ درصد از کانادایی‌ها هیچ‌گونه دینی ندارند. حال اینکه تعداد این افراد در سال ۱۹۷۱ تنها ۴ درصد از کل جمعیت کانادا بوده است.

از طرفی دیگر حدود ۶۴ درصد از جمعیت بزرگسال کانادا عنوان کرده‌اند که دین هیچ‌گونه تأثیر مهمی در کشور آن‌ها ندارد. این آمار نشان می‌دهد که تمایلات دینی و مذهبی در بین مردم کم‌رنگ‌تر شده است. اما در مقابل احترام آنها به سایر ادیان بیشتر شده و ساده‌تر می‌توانند دین‌های مختلف را بپذیرند.

دین و مذهب را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای مهاجران ایرانی دانست. در واقع آن‌ها تمایل دارند تا میزان پذیرش دین‌های غیربومی توسط کشور مقصد را بدانند. از طرفی دیگر آن‌ها تمایل دارند تا سطح آزادی‌های دینی در آن کشور را بهتر دریابند. این به نوبه خود می‌تواند تصمیم‌گیری دررابطه‌با مهاجرت کانادا را بسیار ساده‌تر نماید.

آزادی ادیان و مذهب در کانادا بسیار منحصربه‌فرد است. به‌گونه‌ای که تمام مردم این کشور تنوع دینی را پذیرفته‌اند. از طرفی دیگر طبق آمارهای رسمی، میزان تعصبات دینی به طرز چشمگیری کاهش داشته است. این موضوع برای مهاجرانی با اقلیت‌های دینی بسیار منحصربه‌فرد است. به همین جهت اگر تمایل دارید تا ضمن پیروی از دین خود، زندگی آسوده‌ای هم داشته باشید، می‌توانید هم اکنون برای کسب اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

4.4/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *