فرهنگ را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقوله‌هایی دانست که بسیاری از مهاجران بدان دقت دارند. در واقع بیشتر افراد تمایل دارند تا قبل از مهاجرت به یک کشور، بافرهنگ آن منطقه آشنا شوند. این موضوع می‌تواند به سازگاری بهتر آنها با منطقه مورد نظر کمک کند.

فرهنگ جالب کانادایی هم جزو مواردی است که می‌تواند توجه تعداد زیادی از مهاجران را به سمت خود جلب کند. با این اوصاف هنوز هم بخش زیادی از مردم با این فرهنگ جالب آشنایی ندارند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا به شیوه‌ای دقیق این فرهنگ زیبا را برای شما عزیزان بیان کنیم.

افزون بر این موارد ما جنبه‌های مختلف فرهنگ کانادا را برای شما عزیزان بررسی می‌کنیم تا بهتر بتوانید مقایسه‌هایتان را در این رابطه انجام دهید. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا بافرهنگ جالب کانادایی آشنا شوید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

مبنای فرهنگ کانادا

قبل از اینکه بخواهیم جزئیات فرهنگ جالب کانادایی را خدمت شما عزیزان بیان کنیم، بهتر است ابتدا مبنای این فرهنگ زیبا را برای شما عزیزان بیان کنیم. در واقع کانادا کشوری است که از ابتدا بر پایه ورود مهاجران تشکیل شده است. این کشور دارای 35 میلیون نفر جمعیت است که طبق آمار رسمی قریب به نصف آن‌ها خود یا والدینشان در کانادا متولد نشده‌اند.

از طرفی خود کانادا هم توسط مهاجران فرانسوی و بریتانیایی پایه‌گذاری شده است. به همین جهت می‌توان گفت که این کشور تنوع فرهنگی بی‌نظیری دارد. این موضوع باعث شده تا نتوان یک اصول و شیوه خاص را به‌عنوان فرهنگی ثابت در سراسر کانادا عنوان کرد. با این اوصاف برخی از آداب‌ورسوم در بین کانادایی‌ها وجود دارد که می‌توان گفت غالباً بدان پایبند هستند. لذا ما هم در این مقاله سعی کرده‌ایم تا بر روی این موارد تمرکز کنیم.

لازم به ذکر است که بیشتر این ارزش‌های فرهنگی به‌صورت نسبی هستند و ممکن است از یک ایالت به ایالت دیگر یا از یک ناحیه به ناحیه دیگر فرق کند. اما درهرحال بیشتر مردم کانادا آنها را به‌عنوان یک ارزش اجتماعی پذیرفته‌اند. لذا شما هم به‌عنوان یک مهاجر بهتر است بدان‌ها احترام بگذارید.

فرهنگ هدیه دادن
نخستین فاکتور جذابی که می‌تواند توجه مهاجران را به سمت خود جلب کند، نحوه هدیه دادن در کانادا است. عموماً رسم هدیه دادن در کانادا با ایران بسیار متفاوت است. در این کشور عموماً شیره درخت افرا، گل و شکلات به‌عنوان هدیه داده می‌شود.

از طرفی دیگر ملاک این هدیه‌ها به‌هیچ‌عنوان قیمت آن نیست، بلکه میزان علاقه و عاطفه‌ای است که شخص به کمک این هدیه بروز می‌دهد. بیشتر مردم زمانی که در جایی دعوت می‌شوند، با خود هدیه می‌برند. لذا اگر در کانادا کسی شما را به یک شام دعوت کرد، حتماً به همراه خود یک هدیه هم ببرید تا احترام خود را به او نشان دهید.

در کانادا رسم بر این است که هدیه را در مقابل میهمان و شخصی که آن را داده، باز می‌کنند. این موضوع به نحوی نشانه احترام به کاری است که او انجام داده. در ایالت کبک برخی از افراد هدیه را قبل از خود برای میزبان می‌فرستند. مازاد بر این در کانادا به‌هیچ‌عنوان وجه نقد به‌عنوان هدیه داده نمی‌شود. این یک نوع بی‌احترامی به‌طرف مقابل است؛ لذا هیچگاه آن را در لیست کادوهای خود قرار ندهید.

در کانادا معمولاً میزبان‌ها ساعت دقیق حضور در مهمانی را هم به شما می‌گویند. عموماً ساعت حضور در مهمانی‌ها بین 17:30 الی 20  است. لازم به ذکر است که شما باید زمانی که وارد منزل میزبان شدید، کفش‌های خود را بیرون بیاورید. به عبارت ساده‌تر نباید با کفش وارد خانه میزبان شوید. این موضوع یک فرهنگ در بین کانادایی‌ها است چرا که آنان معتقد هستند که میکروب‌های زیادی با کفش وارد خانه می‌شود. البته ممکن است برخی از میزبان‌ها هم در بدو ورود این را از شما بخواهند اما درهرحال بهتر است نسبت بدان اقدام کنید.

رفتار مؤدبانه
رفتار مؤدبانه کانادایی‌ها در دنیا زبانزد است. به‌گونه‌ای که کلمه ببخشید به‌عنوان پرکاربردترین لغت آن‌ها تلقی می‌شود. تا جایی که در سال 2009 دولت این کشور قانونی را برای منع استفاده بیش از حد این کلمه تصویب نمود. البته این بدین معنی نیست که کانادایی‌های پیوسته از شما عذرخواهی می‌کنند.

در واقع این واژه برای داشتن یک ارتباط مؤدبانه استفاده می‌شود. این موضوع به‌قدری محسوس است که بسیاری از آمریکایی‌ها زمانی که برای گردش به کشورهای دیگر می‌روند، خود را کانادایی معرفی می‌کنند چرا که جهانیان رفتار مؤدبانه کانادایی‌ها را دوست دارند و برای آن‌ها احترام بیشتری قائل هستند.

فرهنگ غذا خوردن در کانادا

عموماً غذا خوردن در کانادا در محیط‌های دوستانه انجام می‌شود. طرفین احترام زیادی برای همدیگر قائل هستند، به‌گونه‌ای که تا تمام اعضا حاضر نباشند، غذا خوردن را شروع نمی‌کنند. مازاد بر این همواره شخص بزرگ‌تر در رأس همه می‌نشیند و تا زمانی که او غذا خوردن را شروع نکند، بقیه هم اقدامی نمی‌کنند.

این نوعی احترام به بزرگ‌ترهای خانواده است. این فرهنگ جالب کانادایی تا حد زیادی هم در بین ما ایرانیان رایج است. اما باید بدانید که در کانادا عموماً جایگاه مهمان توسط شخص میزبان تعیین می‌شود. لذا بهتر است در زمان شام منتظر بمانید تا میزبان جایگاه شما را تعیین کند.

روابط اجتماعی
اگر تابه‌حال به کشورهای حوزه اسکاندیناوی رفته باشید، متوجه شده‌اید که تا چه اندازه مردم سردی دارند. به‌گونه‌ای که به‌سختی می‌توان با آنها ارتباط گرفت. این موضوع در رابطه با مردم کانادا کاملاً برعکس است. مردم کانادا رفتار صمیمی و دوستانه‌ای دارند.

آنها به‌سادگی در رابطه با مسائل روزمره خود با شما صحبت می‌کنند. از طرفی دیگر چنانچه با آنها صمیمی شوند، می‌توانید به‌سادگی بخش زیادی از زندگی شخصی آنها را بدانید. در واقع آنها خودشان دغدغه‌های زندگی شخصی‌شان را با شما مطرح می‌کنند.

البته آن‌ها هم متقابلاً از شما انتظار دارند تا صریح و شفاف باشید. مرموز بودن در بین کانادایی‌ها چندان پسندیده نیست. لذا اگر زمانی یک دوست کانادایی دغدغه‌های خود را برای شما بیان کرد، صریح و واضح به او جواب بدهید. چون آن‌ها چنین انتظاری را از شما دارند. از طرفی دیگر شما هم می‌توانید دغدغه‌های روزمره‌تان را با آنها مطرح کنید چرا که عموماً مردم رازداری هستند.

در کانادا و به‌ویژه بخش انگلیسی زبان آن، به‌ندرت رخ می‌دهد که شخصی کلام را شما قطع کند. در واقع این موضوع یک نوع بی‌ادبی تلقی می‌شود. حال اینکه در ایالت کبک که بیشتر فرانسوی‌زبان هستند، چنین موضوعی به‌عنوان یک امر عادی تلقی می‌شود. لذا باید متناسب با نوع محل اقامت خود این موضوع را رعایت کنید.

بیشتر کانادایی‌ها در بیان احساسات و عواطف خود از زبان بدن استفاده می‌کنند. از طرفی دیگر آن‌ها برای تاکید بر روی گفته‌های خود هم از زبان بدن استفاده می‌کنند که این در نوع خود نشان دهند اهمیت موضوع برای شخص مقابل است.

در کانادا تا زمانی که با شخصی ارتباط صمیمی برقرار نکرده‌اید، هرگز او را با نام کوچک صدا نکنید. بهتر است از عبارت‌هایی همچون مادام یا موسیو برای صدا کردن افراد کمک بگیرید. از طرفی دیگر زمانی که با کسی دست می‌دهید، حتماً به چشم‌های او نگاه کنید. این کار به‌نوعی نشان از احترام و صمیمیت است.

فرهنگ جالب کانادایی

فرهنگ مدیریت جالب
در کانادا فرهنگ مدیریتی جالبی وجود دارد. در این کشور برخلاف ایران، احترام به اعضای سازمان بر اساس مقام و درجه آن‌ها نیست بلکه افراد صرفاً بر اساس رفاقت و دوستی‌شان به همدیگر احترام می‌گذارند. افزون بر این موارد مردم کانادا مهاجرپذیر هستند.

بیشتر آنها تنوع فرهنگی و قومیتی را قبول دارند و بدان احترام می‌گذارند. به همین جهت است که شما نه‌تنها در روابط اجتماعی بلکه در محیط کار یا داخل سازمان هم احساس راحتی خواهید داشت. این به نوبه خود یک فرهنگ جالب کانادایی است که برای مهاجران بسیار جذاب است.

فرهنگ برگزاری جلسات
جلسات سازمانی هم در بین کانادایی‌ها تا حدودی متفاوت است. در این کشور عموماً جلسات با احوالپرسی کوتاهی شروع می‌شود. از طرفی دیگر تمام جلسه با رویه‌ای صمیمی و به‌دوراز تعارفات اداری انجام می‌شود. تمام افراد می‌توانند نظرهای خود را بیان کرده و در بحث حضور داشته باشند.

البته به شرطی که موضوعاتی که بیان می‌کنند صریح و واضح باشد. اما این شرایط در استان کبک اندکی متفاوت است. در جلسات سازمانی آن‌ها عموماً احوالپرسی‌ها کمی بیشتر طول می‌کشد. مازاد بر این، جلسات حول محور اعضای ارشد پیش می‌رود؛ لذا سلسله‌ مراتب اداری اولویت بیشتری برای آنها دارد.

 

کانادا کشوری با تنوع فرهنگی بسیار زیاد است. لذا نمی‌توان یک فرهنگ ثابت و دقیق را برای مردم این کشور تعیین نمود. بااین‌وجود ما در این مقاله سعی کردیم تا برخی از مهم‌ترین هنجارها و ارزش‌های مردم کانادا را برای شما بیان کنیم. چنانچه قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید، این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا در آن جا سازگاری بهتری داشته باشید.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از فرهنگ‌های غربی برای ما ایرانیان ناشناخته است. در کانادا هم فرهنگ رایج غربی‌ها حاکم است. البته ما سعی کردیم در این مقاله صرفاً مواردی را ذکر کنیم که به‌صورت شاخص در بین کانادایی‌ها دیده می‌شود. با این اوصاف تفاوت‌های فرهنگ غربی و ایرانی در موارد زیادی اعم از نوع پوشش، رانندگی و خریدکردن، میزبانی و… دیده می‌شود.

طیف زیادی از این هنجارها و ارزش‌ها را تنها زمانی احساس می‌کنید که وارد آن شوید. بااین‌وجود اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، سعی کنید در ابتدا کمی بافرهنگ حاکم بر غرب آشنا شوید و سپس بر روی فرهنگ جالب کانادایی متمرکز شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت کسب اقامت دائم کانادا یا سفر به این کشور، سریع‌تر بتوانید خود را با مردم آن جا هماهنگ کنید.

4.7/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *