معرفی استان آلبرتا کانادا

کانادا مانند هر کشور دیگری، استان‌های مختلفی دارد که در هر کدام، شرایط زندگی با دیگری متفاوت است. کسی که قصد مهاجرت کانادا را دارد، لازم است پیرامون شرایط زندگی در مناطق مختلف این کشور تحقیقات جامع و کاملی انجام دهد. اطلاعاتی که از این بررسی‌ها حاصل می‌شوند، کمک می‌کنند تا مهاجر بتواند شرایط موجود را با هم مطابقت دهد و استان دلخواه خود را برای زندگی و اقامت کانادا برگزیند.

استان آلبرتا کانادا یکی از بهترین استان‌های این کشور محسوب می‌شود که در این مطلب قصد داریم راجع به شرایط زندگی، تحصیل، کار، آب‌وهوا و مسائل دیگر آن صحبت کنیم. اگر این استان را برای زندگی در کانادا مد نظر قرار دادید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

نگاهی اجمالی به آلبرتا

این استان از لحاظ موقعیت جغرافیایی، در در بخش غربی کشور کانادا قرار دارد. آلبرتا وسعت زیادی دارد و در فهرست وسیع‌ترین استان‌های کانادا، رتبه چهارم را با مساحت 661848 کیلومترمربع از آن خود کرده است.

مرکز سیاسی استان آلبرتا، شهر ادمنتون نام دارد که بهترین پوشش گیاهی در آن دیده می‌شود. یکی از مهم‌ترین شهرهای این استان، کلگری است که مهاجران ایرانی زیادی آن را برای ادامه زندگی جدید خود در کشور پیشرفته و ایده‌آل کانادا انتخاب کرده‌اند.

رودخانه‌ Athabasca که از کوه‌های راکی سرچشمه می‌گیرد، دریاچه‌های اسلیو، کلیر، لسر و منابع آب شیرین متعددی که در این استان واقع شده‌اند، به‌عنوان تنها دلیل وجود پوشش گیاهی عالی و مناظر خیره‌کننده شناخته خواهند شد.

تقسیم‌بندی‌های داخلی شامل حال اکثر استان‌های کانادا می‌شود. این تقسیم‌بندی‌ها در استان آلبرتا کانادا به شکل زیر است:

 • آلبرتای شمالی
 • آلبرتای جنوبی
 • آلبرتای مرکزی
 • منطقه مادری شهر ادمنتون
 • منطقه مادری شهر کلگری

شرایط آب‌وهوایی آلبرتا

کانادا در کل کشور سردسیری محسوب می‌شود اما بعضی از استان‌های آن به خاطر موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوای معتدل‌تری دارند. درباره شرایط آب‌وهوایی آلبرتا باید بگوییم که ساکنان آن زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل اما شرجی را تجربه می‌کنند.

طبق آمارهای موجود، بیشترین میزان دما در تابستان‌های آلبرتا به‌صورت میانگین 25 درجه سانتی‌گراد و کمترین میزان دما در زمستان به‌صورت میانگین، چیزی برابر با 15- درجه سانتی‌گراد است.

میزان بارش‌های سالیانه در استان آلبرتا کانادا، بیشتر در مناطق مرکزی و منطقه مادری شهر ادمنتون اتفاق می‌افتد. هر چقدر به سمت شمال و جنوب استان پیشروی داشته باشیم، میزان بارش‌ با شیب بسیار کمی کاهش خواهد یافت.

 

شرایط تحصیل در آلبرتا چطور است؟

یکی از ساده‌ترین و پرتقاضاترین روش‌های مهاجرت، اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. چرا که کانادا بهترین دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مراکز آموزشی را دارد و اساتید آن‌ها از مدرن‌ترین شیوه‌های آموزشی در مقاطع تحصیلی متوسطه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا استفاده می‌کنند.

در زیر قصد داریم تا از میان 12 مرکز تحصیلی موجود در این استان، بهترین‌ها را معرفی کنیم:

دانشگاه آلبرتا
آمار موجود از تحقیقات انجام‌شده در سال 2021 نشان می‌دهد که دانشگاه آلبرتا رتبه پنجم برترین دانشگاه‌های کانادا و 119 جهانی را از آن خود کرده است. این دانشگاه قدیمی که تاسیس آن در شهر ادمنتون به سال 1908 بر می‌گردد، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلبرتا محسوب می‌شود.

دانشگاه آتاباسکا
دانشگاه آتاباسکا که در شهری با همین نام واقع شده است، از معدود دانشگاه‌هایی به شمار می‌رود که روی آموزش از راه دور تمرکز دارد.

جایگاه خوب آتاباسکا در فهرست بهترین دانشگاه‌های کانادا باعث شده است تا مهاجرانی که بنا به هر دلیلی نمی‌توانند به‌صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت به عمل آورند، آن را برای ادامه تحصیل در مقاطع گوناگون انتخاب کنند.

دانشگاه کلگری
دومین دانشگاه معروف و مطرح آلبرتا، کلگری است. این دانشگاه به خاطر زمان تاسیس که به سال 1966 بر می‌گردد، در زمره مراکز تحصیلی قدیمی این استان قرار می‌گیرد.

اگر به آخرین تحقیقات و آمارهای موجود پیرامون بررسی دانشگاه‌های کانادا نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که دانشگاه کلگری موفق شده است تا در کشور رتبه دهم و در جهان رتبه 246 را به دست آورد.

دانشگاه مونت رویال
این دانشگاه در سال 2009 در شهر کلگری استان آلبرتا کانادا تاسیس شد. در واقع مونت رویال دومین دانشگاه دولتی این شهر محسوب می‌شود که از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. همچنین تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه مونت رویال باعث شده است تا روزبه‌روز به تعداد متقاضیان پذیرش این دانشگاه اضافه شود.

شاید بپرسید هزینه‌های تحصیل در این شهر چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم شهریه و هزینه‌های جانبی با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو متفاوت خواهد بود. اما به‌طور مثال می‌توان گفت:

 • متوسط هزینه شهریه دانشگاه کلگری برابر است با 15 هزار دلار کانادا
 • متوسط هزینه شهریه دانشگاه آلبرتا برابر است با 23 هزار دلار کانادا

معرفی استان آلبرتا کانادا

همه چیز درباره استانداردهای زندگی در آلبرتا

در استان آلبرتا کانادا، استانداردهای زندگی به‌شدت بالا است. اگر می‌پرسید این استانداردها شامل چه مواردی می‌شوند، به گزینه‌های زیر توجه کنید:

 • نرخ بیکاری بسیار پایین است.
 • تقاضای زیادی برای نیروی کار وجود دارد.
 • حداقل حقوق و دستمزد، کاملا نزدیک به میانگین کانادا است.
 • درآمد افراد، مشمول پایین‌ترین میزان مالیات می‌شود. (دلیل نرخ پایین مالیات بر درآمد ساکنین آلبرتا، وجود منابع طبیعی غنی است.)
 • نرخ جرائم بسیار ناچیز است.
 • شاید در نگاه اول این موارد از اهمیت بالایی برخوردار نباشند اما لازم به ذکر است که پارامترهای مهمی برای انتخاب محل مناسب برای زندگی خواهند بود.

 

جزئیات شرایط کار در استان آلبرتا کانادا

فرصت‌های شغلی بسیار زیاد در آلبرتا باعث شده است تا افرادی که برای سرمایه‌گذاری و کار قصد مهاجرت کانادا را دارند، این استان را در فهرست گزینه‌های انتخابی خود قرار دهند.

البته اگر قوانین مربوط به حمایت از نیروی کار در آلبرتا را بدانید، بدون شک این استان را برای اقامت کانادا انتخاب می‌کنید. قوانین مذکور به شرح زیر هستند:

 • حقوق هفتگی افرادی که به‌صورت موقت در آلبرتا کار می‌کنند چیزی حدود 598 دلار کانادا تخمین زده شده است.
 • کارفرما موظف است تا حداقل حقوقی را که توسط دولت کانادا تعیین شده است، به نیروی کار بپردازد.
 • آلبرتا 8 ساعت کار در روز و 44 ساعت کار در هفته را برای نیروی کار مجاز کرده است.
 • کارفرما به نیروی کار ساعتی، دستمزدی معادل 15 دلار کانادا پرداخت می‌کند.
 • حداقل دستمزد پرداختی به نیروهای کار ساعتی، سه ساعت است.
 • نیروهای کار در آلبرتا بابت هر ساعت اضافه کاری، دستمزدی 1.5 برابر حالت عادی دریافت می‌کنند.
 • حداقل حقوقی که نیروی کار در آلبرتا دریافت می‌کند، برابر 2848 دلار کانادا به‌صورت ماهیانه است.
 • حداقل حقوق‌ نیروهای کار آلبرتا، مشمول پاداش نمی‌شود.
 • تعطیلات رسمی در تقویم هر سال آلبرتا جدای از تعطیلات سال نو، 12 روز تعیین شده است.
 • سوال رایجی که پیرامون شرایط کاری در آلبرتا ذهن مهاجران را به خود درگیر می‌کند، درباره چگونگی یافتن شغل مناسب است.

درباره این موضوع باید گفت که سایت استان آلبرتا، فهرستی از فرصت‌های شغلی را در اختیار جویندگان کار قرار داده است. بنابراین برای یافتن انواع مشاغل تمام وقت، پاره وقت و ساعتی، تنها کافی است به آن مراجعه کنید.

 

نکات مهم درباره وضعیت مسکن در آلبرتا

قطعا مسکن یکی از بزرگ‌ترین دغدغه افراد قبل از اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور است. اگر به منابع اطلاعاتی موثق دسترسی داشته باشید، متوجه می‌شوید که استان آلبرتا کانادا در مقایسه با استان‌های دیگر این کشور، وضعیت مسکن بهتری دارد و مهاجران راحت‌تر قادر به خرید یا اجاره خانه مورد نظر خود خواهند بود.

البته افزایش نرخ مهاجرت، میزان درآمد افراد ساکن و مسائل اقتصادی باعث شده است تا مسکن نسبت به گذشته با افزایش قیمت مواجه شود. اما با وجود تمام این مسائل، آلبرتا در مقایسه با استان‌های دیگر کانادا از وضعیت مسکن مساعدتری برخوردار است.

آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر میزان هزینه‌های مسکن در آلبرتا نسبت به درآمد، زیر متوسط کل کشور و چیزی حدود 25 درصد است.

امروزه که بنا به شرایط موجود، کشورهای پیشرفته‌ای مانند کانادا مقصد مهاجران اقصی نقاط کره خاکی شده‌اند، قوانین و مقررات مهاجرپذیری تغییر کرده‌اند و سخت‌گیری‌ها نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

برای این‌که مهاجران با صرف هزینه و زمان فراوان بتوانند به نتیجه دلخواه برسند و از انتخاب‌های خود پشیمان نشوند، بهتر است از افراد خبره در این راه کمک بگیرند. یک وکیل یا مشاور مهاجرتی مجرب به افراد کمک خواهد کرد تا با در نظر گرفتن شرایط خود و بررسی ویژگی استان‌های مختلف کانادا، بهترین محل را برای شروع یک زندگی ایده‌آل انتخاب کنند.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *