سرمایه گذاری در تورنتو

اگر از کسانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند سوال کنید، متوجه می‌شوید که درصد زیادی از آن‌ها به روش سرمایه‌گذاری برای اخذ ویزای این کشور اقدام کرده‌اند. معمولا کسانی که صاحبان سرمایه و مشاغل محسوب می‌شوند، این روش مهاجرت را بیشتر از هر روش دیگری دنبال می‌کنند.

مانند مهاجرت تحصیلی، کاری یا هر چیز دیگری، سرمایه گذاری در تورنتو یا هر کجای کانادا، نیازمند رعایت یک سری قوانین، جمع‌آوری مدارک مورد نیاز و سایر موارد خواهد بود.

اگر شما صاحب سرمایه و شغل پر درآمدی هستید و می‌خواهید برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کنید، در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

 

تمام اطلاعات الزامی درباره سرمایه‌گذاری در کانادا

 

سرمایه‌گذاری کانادا روشی مطمئن برای مهاجرت است. البته کسانی که تمایل به اخذ ویزای سرمایه‌گذاری و تبدیل آن به اقامت دائم کانادا داشته باشند، باید بدانند که این روش با وجود آن‌که مناسب است اما ممکن است وقت زیادی نیز ببرد.

ناگفته نماند که سرمایه گذاری در تورنتو یا هر شهر دیگر کانادا، نسبت به روش‌های اخذ اقامت تحصیلی، کاری و راهکارهای دیگر مهاجرت، پیچیدگی‌های نسبتا بیشتری دارد و به همین آسانی دست‌یافتنی نخواهد بود.

از طرفی خیلی از افراد ممکن است نگران از دست رفتن سرمایه باشند. اما باید با قطعیت بگوییم که اگر کانادا را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، هیچوقت با این مشکل مواجه نخواهید شد. 

چرا‌که آمارهای مربوط به بانک جهانی، ریسک مصادره اموال در کانادا را با عدد 1 نشان می‌دهد. این در حالی است که ریسک مصادره اموال و سلب مالکیت که با عبارت Expropriation Risk شناخته می‌شود، با اعداد بین 1 تا 7 اندازه‌گیری خواهد شد.

در نتیجه بازار اقتصادی عالی، تورم ناچیز، جمعیت بسیار کم و مواردی از این قبیل باعث شده‌اند تا کانادا به قطبی مناسب و ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

 

سرمایه‌گذاری در کانادا بر چند نوع است؟

اگر فکر می‌کنید سرمایه گذاری در تورنتو با سایر شهرهای کانادا یک برنامه واحد است، باید بگوییم اشتباه می‌کنید روش مهاجرت سرمایه‌گذاری، یک برنامه کلی محسوب می‌شود و از زیر مجموعه‌های متعددی تشکیل شده است که هر کدام شرایط و قوانین خاص خود را دارند. اجازه دهید چند مورد را بیشتر بررسی کنیم.

استارت‌آپ

یکی از برنامه‌های جامع فدرال، ویزای استارتاپ است. برای اخذ ویزای استارتاپ، لازم است ایده کاربردی و نویی ارائه دهید.

البته در نظر داشته باشید که جز کبک، اخذ این ویزا در تمامی ایالت‌ها امکان‌پذیر است. اگر ایده جدید شما قابلیت اجرا شدن داشته باشد و دولت آن را از لحاظ اقتصادی توجیه کند، ویزای استارتاپ شما به راحتی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

از مزایای این ویزا می‌توان به اعطای کارت اقامت دائم به شخص و خانواده او از همان ابتدا اشاره کرد.

برنامه‌های استانی

اگر برنامه‌های متنوعی را که توسط فدرال و استان‌های مختلف برای مهاجرت کانادا از روی سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود یک طرف و برنامه‌های سرمایه‌گذاری استان کبک را در طرف دیگر قرار دهیم، قطعا استان کبک پیروز خواهد شد.

کسانی که از طریق برنامه‌های استانی کبک برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند، می‌توانند بین 2 تا 3 سال، اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند. به همین منظور، این روش سرمایه‌گذاری بسیار محبوب و معروف است.

البته موضوع لازم به ذکر این است که در حال حاضر و تا سال 2023 میلادی، امکان سرمایه‌گذاری در استان کبک وجود ندارد و هیچ خبر قطعی بابت آغاز فرآیند اعطای ویزا در دست نیست.

خریداری املاک و مستغلات

بازار املاک و مستغلات در کانادا بسیار داغ است و شما می‌توانید بعد از ورود به این کشور با ویزای توریستی، ملک مورد نظر خود را خریداری کنید و به سراغ اخذ ویزای سرمایه گذاری در تورنتو یا هر شهر دیگر کانادا بروید.

البته ریسک این روش بیشتر خواهد بود. چون تا به امروز کمتر کسی توانسته است از طریق خرید ملک، اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کند. مگر این که تحت شرایط خاصی این کار را انجام داده باشد.

کارآفرینی کانادا

یکی از بهترین روش‌های اخذ ویزای سرمایه‌گذاری، اقدام از طریق کارآفرینی است. البته ناگفته نماند که در استان‌های گوناگون، شرایط، قوانین و مقررات کاملا متفاوت است و متقاضی باید با در نظر گرفتن شرایط شخصی، به سراغ کارآفرینی برود.

در زیر، شرایط، قوانین و مقررات مربوط به هر یک از ایالت‌ها را بیان کرده‌ایم:

 • نیوبرونزویک: جدای از 150 هزار دلار کانادا برای سرمایه‌گذاری، نیاز است ثابت کنید که از 500 هزار دلار دارایی به عنوان پشتوانه برخوردار هستید.
 • انتاریو: برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در تورنتو که شهر بزرگ این ایالت محسوب می‌شود، میزان سرمایه‌‌ای که نیاز دارید تقریبا 600 هزار دلار خواهد بود. این در حالی است که سرمایه‌گذاری کارآفرینی در شهرهای کوچک انتاریو، حدودا با 200 هزار دلار اجرا خواهد شد.
 • بریتیش کلمبیا: این ایالت دو برنامه مختلف ارائه داده است که یکی نیاز به 200 هزار دلار و دیگری به 400 هزار دلار سرمایه نیاز خواهند داشت.
 • مانیتوبا: تنها 100 هزار دلار برای سرمایه‌گذاری در این استان کافی است. البته زمانی که این مقدار پول در اختیار دولت قرار گیرد، شخص می‌تواند 150 هزار دلار درخواست وام کند. در صورت موفقیت در کارآفرینی مانیتوبا، شخص می‌تواند سپرده 100 هزار دلاری خود را از دولت پس بگیرد و در غیر این صورت نه.
 • پرنس ادوارد: سرمایه‌ای به اندازه 275 هزار دلار برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری در پرنس ادوارد نیاز است. البته اگر متقاضی 6 ماه در کشور اقامت داشته باشد، 25 هزار دلار و اگر اقامت او به یک سال برسد، 50 هزار دلار بودجه اولیه به او برگردانده خواهد شد.

 

ثبت شرکت

مانند سرمایه گذاری در تورنتو یا هر شهر دیگری در کانادا به واسطه خرید ملک، با ثبت شرکت در این کشور هم هیچ اطمینانی بابت اخذ اقامت دائم وجود ندارد. 

البته بد نیست شرایط خاص این مساله را در نظر بگیریم. بنابراین در صورتی که موارد زیر اتفاق بیفتد، اقامت موقت متقاضی با ثبت شرکت به دائم تبدیل خواهد شد:

 • شخصا در شرکتی که به ثبت رسانده است، قصد فعالیت و کار کردن داشته باشد.
 • هدف کارآفرینی را پیش گرفته باشد و تعدادی شهروند کانادایی را در شرکت به استخدام در آورد.

در نظر داشته باشید، مادامی که شرکت پابرجا است، شخص موسس باید به‌صورت مکرر گزارش‌هایی را به در اختیار اداره مهاجرت کانادا قرار دهد و درباره فرآیند کسب‌وکار خود توضیحاتی ارائه دهد.

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در کانادا

هر روشی برای اخذ اقامت کانادا، مزایا و معایب خاص خود را دارد که اگر متقاضی از آن‌ها آگاهی کاملی داشته باشد، راحت‌تر قادر به تصمیم‌گیری خواهد بود. سرمایه گذاری در تورنتو، ونکوور، آتاوا و شهرهای دیگر کانادا هم از این قاعده مستثنا نیست و شامل یک سری مزایا و معایب می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

مزایا

زمانی که شما کسب‌وکاری را در کانادا راه‌اندازی کنید و بتوانید از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور اقامت بگیرید، از بهترین شرایط و امکانات شغلی، تحصیلی و زندگی بهره‌مند خواهید شد. همچنین شما و خانواده می‌توانید از خدمات بیمه درمانی کانادا به‌صورت کاملا رایگان استفاده کنید.

در صورتی که فرزندان شما زیر 18 سال هستند، به واسطه سرمایه‌گذاری شما در کانادا می‌توانند از خدمات آموزشی و تحصیلات رایگان برخوردار شوند.

معایب

نقاط ضعف و معایب سرمایه‌گذاری در کانادا چندان زیاد نیست. اما به هر حال بهتر است از آن‌ها آگاهی داشته باشید.

البته این معایب بیشتر باید مورد توجه کسانی قرار گیرد که از طریق ثبت شرکت قصد دارند اقامت کانادا را دریافت کنند. ناگفته نماند فرآیند سرمایه‌گذاری با ثبت شرکت، به‌ویژه اگر در زمره شرکت‌های خصوصی قرار بگیرد، با قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌ای مواجه خواهد شد.

 

فرصت‌های سرمایه‌ گذاری در تورنتو

درست است که ریسک مصادره اموال و سلب مالیک در سرمایه‌گذاری در شهرهای مختلف کانادا بسیار ناچیز است، اما نباید برای طی این فرآیند بی‌گدار به آب بزنید. 

اگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور را بدانید، قطعا کسب‌وکار شما بیشتر از 2 سال به طول خواهد انجامید و همین مساله سبب می‌شود تا بتوانید اقامت موقت خود و خانواده‌تان را به اقامت دائم و همیشگی کانادا تبدیل کنید.

بعضی از این فرصت‌های سرمایه‌گذاری را که این روزها مورد توجه مهاجران قرار گرفته‌اند، در زیر نام برده‌ایم:

 • داده‌ها و ارتباطات
 • نفت و گاز
 • کشاورزی و غذا
 • رسانه دیجیتال
 • مواد شیمیایی و پلاستیکی
 • معدن
 • هوا فضا
 • صنعت خودروسازی

 

سخن نهایی

متاسفانه این روزها در هیچ کدام از برنامه‌های مهاجرتی کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، اقامت دائم اعطا نمی‌شود. 

بنابراین لازم است تا افراد متقاضی ابتدا برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کنند و به مدت دو سال در ایالت مورد نظر اقامت داشته باشند. در این مدت فرستادن گزارش‌های مربوط به کسب‌وکار نزد اداره مهاجرت، تبدیل اقامت موقت به دائم را آسان‌تر می‌کند.

برای این‌که بتوانید از جزئیات دقیق این موضوع مطلع شوید، لازم است با وکلا و مشاوران مربوطه در ارتباط باشید. چرا که توجه نکردن به بعضی نکات ریز که در نگاه اول کم‌اهمیت محسوب می‌شوند، تمام هزینه و زمانی را که صرف فرآیند اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کرده‌اید، بر باد خواهند داد.

به‌طور مثال زمانی که 2 سال سکونت در ایالت مشخص کانادا را سپری می‌کنید، نباید از ایالت خارج شوید یا به ایران سفر داشته باشید. چرا که این کار باعث می‌شود تا مدت زمان زیادی اقامت کانادای شما باطل اعلام شود.

بنابراین برای سرمایه گذاری در تورنتو یا هر کدام یک از سایر شهرهای این کشور بهتر است آگاهانه قدم بردارید.

ثبت امتیاز یادتون نره