دوره های کوآپ کانادا

دوره های کوآپ کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای دوره های کوآپ کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم دوره های کوآپ کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانید، این روزها تعداد متقاضیان برای مهاجرت کانادا به منظور کار و تحصیل افزایش پیدا کرده است. این مساله نشان می‌دهد که چقدر این کشور از هر لحاظ برای پشت سر گذاشتن مقاطع تحصیلی و به دست آوردن شغل، گزینه انتخابی خوبی برای کسانی است که قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارند.

روش‌های اخذ ویزا و مهاجرت به کانادا از تنوع بسیار بالایی برخوردار است که هر کدام شرایط، مدارک و بودجه خاص خود را نیاز دارند.

دوره های کوآپ کانادا در حال حاضر بسیار مورد استقبال مهاجران قرار گرفته‌اند و ما قصد داریم در این مطلب، راجع به آن‌ها صحبت کنیم. پس اگر تصمیم به شرکت در این دوره‌ها گرفتید تا انتها همراه ما باشید.

 

دوره های کوآپ کانادا چیست؟

یکی از روش‌های تحصیل در کانادا که با تضمین کار در این کشور همراه است، کوآپ نامیده می‌شود. در واقع این دوره‌ها نوعی دوره کارآموزی هستند که دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های فنی حرفه‌ای را به سمت خود جذب می‌کنند.

لازم به ذکر است که دوره‌های کوآپ شامل دو دوره متفاوت می‌شوند:

در دوره اول، متقاضی به عنوان دانشجو در کلاس‌های درس حاضر می‌شود و آموزش‌های علمی لازم را می‌بیند.
در دوره دوم، متقاضی که از لحاظ سطح علمی به رده قابل قبولی رسیده است، به کار یا کارآموزی مشغول خواهد شد.
چیزی که کوآپ را در میان دانشجویان محبوب کرده است، امکان کار با حقوق مشخص در حین تحصیل خواهد بود. دانشجویان با درآمدی که از کارآموزی دوره‌های کوآپ به دست می‌آورند، قادر هستند هزینه‌های اولیه تحصیل خود را بدون هیچ نگرانی و دردسری پرداخت کنند.

همچنین دانشجویانی که با نمرات عالی دوره‌های کوآپ را پشت سر بگذارند و موفق به دریافت مدرک شوند، می‌توانند به استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر کانادایی درآیند.

 

معرفی رشته‌های مرتبط با دوره های کوآپ کانادا

تنوع رشته‌های آموزشی در دوره‌های کوآپ بسیار خوب و قابل قبول است و این امکان را برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا متقاضیان تحصیل در کالج‌ها فراهم می‌کنند که به نسبت رشته انتخابی، طی مدت زمان 1 تا 4 سال موفق به دریافت مدرک شوند.

نیمی از این زمان 1 تا 4 ساله، صرف آموزش علمی و مابقی آن به کارآموزی اختصاص پیدا می‌کند. در زیر سعی کردیم رایج‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های دوره کوآپ را معرفی کنیم:

 • توریسم
 • مهمانداری
 • هتلداری
 • رشته‌های مربوط به حوزه مدیریت
 • رشته‌های فنی مربوط به مهندسی کامپیوتر در شاخه نرم‌افزار
 • دیجیتال مارکتینگ
 • آی‌تی (IT) یا مهندسی فناوری اطلاعات

آشنایی با انواع دوره ‌های کوآپ کانادا

دوره‌های کوآپ جدا از این که در رشته‌های مختلف برگزار می‌شوند، از لحاظ مدت زمان کارآموزی هم دسته‌بندی خواهند شد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • دوره گواهینامه فارغ‌التحصیلی یا Graduate Certificate که 8 ماه تا 1 سال به طول می‌انجامد.
 • دیپلم یا Diploma که 2 سال طول می‌کشد.
 • دیپلم پیشرفته یا Advanced Diploma که 3 سال طول می‌کشد. (مدت زمان دیپلم پیشرفته برابر با گذراندن دوره کاردانی در ایران است.)
 • کارشناسی یا Bachelor که 4 سال طول می‌کشد.
 • برنامه گواهینامه تحصیلات تکمیلی که مدت زمان آن بسته به نوع رشته متفاوت است.

دوره های کوآپ کانادا

شرکت در این دوره‌ها چه مزایایی به همراه دارد؟
قطعا شرایط اقتصادی عالی، کیفیت آموزش بالا و هزینه‌های تحصیل نسبتا کم در کانادا باعث شده است که به نقطه‌ای رویایی برای دانشجویان تبدیل شود و تقاضا برای ثبت نام در دوره‌های کوآپ افزایش پیدا کند.

در مقایسه با روش‌های مختلف مهاجرت کانادا، شرکت در دوره‌های کوآپ از دردسر کمتر و مزایای بیشتری برخوردار است که تصمیم گرفته‌ایم در زیر به بعضی از این مزایا اشاره مختصری داشته باشیم:

 • دانشجویان بلافاصله بعد از پایان دوره‌ها، می‌توانند مشغول به کار شوند و کسب درآمد کنند.
 • دانشجویان این امکان را دارند تا بعد از فارغ‌التحصیلی، در حوزه کاری مربوط به رشته خود فعالیت را آغاز کنند.
 • دانشجویان قادر هستند اقامت موقت خود را با دوره‌های کوآپ و کمترین هزینه، به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند.
 • افراد می‌توانند نسبت به گذراندن دوره‌های آکادمیک و دانشگاهی، در بازه زمانی کمتری تحصیلات خود را به پایان برسانند و مدرک مورد نظرشان را بگیرند.
 • دانشجویان قادر هستند با کار و تحصیل به‌صورت همزمان در دوره‌های کوآپ، در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.
 • افراد بدون این که نیازی به دعوت‌نامه شغلی کارفرما داشته باشند، قادر به شروع کار کردن خواهند بود.
 • متقاضیان می‌توانند حتی با مدرک دیپلم در بعضی رشته‌ها، دوره‌های کوآپ را پشت سر بگذارند.
 • دانشجویان برای شرکت در دوره‌های کوآپ، نیازمند مدارک و نمره‌های بالای زبان نخواهند بود.

افراد واجد شرایط شرکت در دوره های کوآپ کانادا چه کسانی هستند؟

همان‌طور که مهاجرت کانادا برای هر کسی امکان‌پذیر نیست و تنها افرادی قادر به اقامت در این کشور هستند که در زمره واجدین شرایط قرار گیرند، دوره‌های کوآپ هم از این قاعده مستثنا نخواهند بود.

بنابراین بد نیست بدانید برای این که بتوانید در دوره‌های کوآپ شرکت کنید، باید از شرایط خاصی برخوردار باشید. این شرایط عبارت هستند از داشتن حداقل یک مدرک دیپلم 12 ساله، گپ تحصیلی حداکثر 6 تا 7 سال، سن کمتر از 31 الی 32 سال و پیش‌نیازهای دیگر که می‌توانید با مشورت با یک وکیل مهاجرتی از آن‌ها مطلع شوید.

در ضمن باید بدانید که بردن همراه برای کسی که قصد شرکت در دوره های کوآپ کانادا را دارد، امکان‌پذیر است. البته این همراه‌ها می‌توانند همسر، فرزندان با سن زیر 18 سال و شریک قانونی شخص متقاضی باشند. شرایطی که برای اخذ ویزای همراه متقاضی دوره‌های کوآپ وجود دارد به شرح زیر است:

 • دانشجو در یکی از دانشگاه‌های کانادا به‌صورت تمام وقت تحصیل کند.
 • فرم اطلاعات مربوط به همراه شخص دانشجو، همزمان با فرم اطلاعات وی ارائه شود.
 • تمکن مالی همراه و همچنین بودجه کافی او برای زندگی در کانادا به اثبات برسد.
 • شخص دانشجو از مجوز تحصیلی یا شغلی معتبر برخوردار باشد.
 • مدارک مربوط به معاینات پزشکی ارائه شده باشد.

شاید این سوال در ذهن شما به وجود آید که چه کسانی جزو واجدین شرایط شرکت در دوره‌های کوآپ نیستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم در صورتی که کلاس‌های پایه زبان فرانسوی یا انگلیسی را در حین تحصیل پشت سر می‌گذارید، مشغول به گذراندن دوره‌های خارج از برنامه درسی هستید یا درس‌های پیش‌نیاز برای شرکت در برنامه درسی دیگری دارید، نمی‌توانید برای شرکت در این دوره‌ها اقدام کنید.

 

هزینه مربوط به دوره های کوآپ کانادا

بدون تردید شرکت در هر دوره‌ای هزینه‌های خاص خود را دارد. اما در مورد این دوره‌ها باید بگوییم هزینه‌ها متغیر هستند و با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید و دوره کوآپی که قرار است پشت سر بگذارید، متفاوت خواهد بود.

هزینه‌ای که برای شرکت در دوره های کوآپ کانادا می‌پردازید موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • برنامه‌ریزی‌های درسی که برای دانشجو انجام می‌شود تا در دوره کاری خود به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کند.
 • نظارتی که بر دانشجویان وجود دارد و بازدیدهایی که از محل کار آن‌ها انجام می‌شود.
 • تنظیمات و برنامه‌ریزی‌هایی که برای مصاحبه‌های شغلی انجام می‌گیرد.
 • فرصت‌های خوبی که برای دانشجویان به منظور شرکت در دوره‌های کوآپ فراهم می‌شود.
 • دوره‌هایی که برای آماده‌سازی دانشجویان به منظور موفقیت در زمینه کاری آن‌ها ارائه می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که فارغ از هزینه‌های پرداختی، شما بلافاصله بعد از شروع دوره های کوآپ کانادا می‌توانید کسب درآمد را شروع کنید. میزان این درآمدها به عوامل متعددی وابسته است و از سالانه 41 هزار تا 71 هزار دلار کانادا متغیر خواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کوآپ کانادا

مطمئنا زمانی که مدارک شما تکمیل نباشد، امکان ثبت نام و شرکت در دوره‌های کوآپ برای شما وجود نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید قبل از هر کاری، مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید تا در میان مسیر با مشکل مواجه نشوید. ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • نامه کوآپی که توسط دانشگاه محل تحصیل ارائه می‌شود و حکم معرفی‌نامه دارد.
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی که نشان می‌دهد شما تسلط کافی به یکی از این دو زبان رایج در کانادا دارید.
 • ویزای تحصیلی معتبر که اقامت موقت در کانادا را تایید کند.
 • پاسپورت معتبر که به تایید دولت کانادا رسیده باشد.

البته فراموش نکنید که برای دریافت ویزای کوآپ، 1 الی 4 ماه زمان نیاز دارید. همچنین کسانی شانس بیشتری برای شرکت در دوره‌های کوآپ دارند که شهروند کانادا محسوب شوند.

 

شرایط سخت زندگی این روزها در کشورهای مختلف باعث شده است تا عده زیادی از افراد برای مهاجرت کانادا تصمیم بگیرند و رویای ساخت زندگی جدید در این کشور را در سر داشته باشند.برنامه‌های مهاجرتی مختلفی پیش روی مهاجران قرار گرفته است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و فرد متقاضی باید متناسب با شرایطی که دارد، با انتخاب یکی از آن‌ها برای دریافت ویزای موقت یا دائم کانادا اقدام کند.

شاید در نگاه اول، دوره های کوآپ کانادا یک برنامه مهاجرتی ساده به نظر برسند اما به هر حال سختی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و مانند هر مسیر مهاجرتی دیگر باید با نظارت یک وکیل مهاجرت کانادا طی شوند.فراموش نکنید مهاجرت تصمیم بزرگی است که می‌تواند آینده شما را تعیین کند، پس از همین ابتدا محکم و اصولی گام بردارید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *