مالیات بر درآمد در کانادا

کشور کانادا یکی از مهاجرت‌پذیرترین کشورها در دنیا است. اکثر افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارند به‌دنبال زندگی راحت‌تر و باکیفیت‌تر هستند.برای دستیابی به چنین هدفی قدم اول انتخاب کشوری باثبات است و در مرحله بعد باید آگاهی‌های لازم را برای زندگی در آن کشور کسب کرد. عدم کسب اطلاعات کامل در زمینه‌های مختلف می‌تواند مشکلاتی را برای شما در کشور مقصد ایجاد کند.

یکی از مسائل مهم و قابل توجه مالیات است. چگونگی پرداخت مالیات و اطلاعاتی کلی درباره آن برای زندگی در کشور مورد نظر شما اهمیت زیادی دارد. عدم آگاهی درباره قوانین اداره مالیات می‌تواند جریمه‌های سنگینی برای شما ایجاد کند.در این متن سعی داریم شما را با انواع مالیات و به‌طور اختصاصی مالیات بر درآمد در کشور کانادا آشنا کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

اقتصاد کانادا

هر کشوری با توجه به اقتصاد خود سیستم مالیاتی متفاوتی دارد. کشور کانادا در بین 42 کشور قاره آمریکا در سال 2020 رتبه اول اقتصاد را از آن خود کرد و در بین تمام قاره‌ها در رتبه نهم جای گرفت.

این کشور جزو 8 کشور بزرگ صنعتی دنیا است که روزبه‌روز از اقتصاد اروپا فاصله می‌گیرد و به اقتصاد آمریکا نزدیک می‌شود. اقتصاد این کشور به منابع طبیعی، تجارت بین‌المللی و صنایع پیشرفته وابسته است.

آمار بیکاری نیز در این کشور حتی با وجود ویروس کرونا بسیار پایین است.

مالیات در کانادا

مردم ساکن کانادا هر سال از ابتدا ماه فوریه تا انتها ماه آوریل نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام می‌کنند. برای پرداخت مالیات باید فرم‌های مربوطه را به‌طور کامل تکمیل کنند که می‌توانند این کار را خودشان انجام دهند یا توسط شرکت‌های حسابداری خبره مالیات خود را پرداخت کنند.

در این فرم‌ها باید تمام اطلاعات به‌طور کامل نوشته شود و اگر مالیاتی در طول سال پرداخت کرده‌اند باید در فرم ذکر شود.

لازم به ذکر است که اگر به اداره مالیات بدهکار باشید باید بدهی خود را تا پایان ماه آوریل به سازمان پرداخت کنید تا توسط اداره مالیات جریمه نشوید.

انواع مالیات در کانادا

 • مالیات بر درآمد شخص
 • مالیات بر فروش
 • مالیات بر ملک
 • مالیات بر شرکت‌ها یا بر ارزش افزوده

مالیات بر درآمد در کانادا
به‌طور کلی مالیات بر درآمد به تمام افرادی که در کانادا به‌نوعی کسب درآمد می‌کنند تعلق می‌گیرد. طبق این تعریف افراد مشغول به کار باید به‌صورت تصاعدی نسبت به پرداخت مالیات از درآمد خود اقدام کنند.

کلمه تصاعدی در جمله بالا به این معنا است که هر چقدر میزان درآمد فرد بیشتر باشد، مالیات پرداختی توسط او نیز بیشتر خواهد بود.

در کشور کانادا مالیات بر درآمد در دو قسمت فدرال و ایالتی متفاوت است. اما به‌طور کلی برای مشاغل مالیات بردرآمد یک عدد ثابت است ولی برای صاحبان مشاغل عددی متفاوت است.برای محاسبه مالیات بر درآمد ابتدا معافیت‌های مالیاتی از درآمد کم می‌شود و سپس به هر فرد یک اعتبار اختصاصی که حداقل مبلغ مورد نیاز برای زندگی است، داده می‌شود.

مالیات بر درآمد یک روش خودارزیابی
مالیات‌دهندگان با ثبت یک اظهارنامه درمورد بازده خود، بدهی مالیات خود را در بازه زمانی مشخص شده ارزیابی و ثبت می‌کنند. سپس سازمان درآمد کانادا اظهارنامه‌های ثبت شده را با اطلاعات کارفرمایان و شرکت‌های مالی ارزیابی کرده و در صورت وجود اشکالی آشکار آن را تصیح می‌کند.اگر مالیات‌دهنده نسبت به اطلاعات تصیح شده اعتراض و شکایتی داشته باشد می‌تواند آن را به‌طور مکتوب ثبت کند و به دادگاه تجدید نظر ارائه دهد.

نرخ مالیات بر درآمد در کانادا در سال 2023

اجازه دهید ببینیم نرخ مالیات بر درآمد در کانادا در سال 2023 به چه شکل خواهد بود.

 • میزان درآمد 0 تا 47.630 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 15 درصد
 • میزان درآمد 47.630 تا 95.259دلار، نرخ مالیات بر درآمد 20.5 درصد
 • میزان درآمد 95.259 تا 147.667 لار، نرخ مالیات بر درآمد 26 درصد
 • میزان درآمد 147.667 تا 210.376 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 29 درصد
 • میزان درآمد بالاتر از 210.376 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 33 درصد

نرخ مالیات بر درآمد در استان بریتیش کلمبیا
در استان بریتیش کلمبیا نرخ مالیات بر درآمد بر اساس براکت‌های مالیاتی دقیق مشخص می‌شود. این براکت‌های مالیاتی دامنه‌ای از درآمد سالیانه افراد است که نرخ مالیات بر اساس میزان درآمد تعیین می‌شود. به عبارت دیگر اگر فرد رشد درآمد داشته باشد افزایش مالیات بر درآمد را نیز تجربه خواهد کرد.

 • میزان درآمد 0 تا 40.707دلار، نرخ مالیات بر درآمد 5.06 درصد
 • میزان درآمد 40.707 تا 81.416 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 7.7 درصد
 • میزان درآمد 81.416 تا 93.476 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 10.5 درصد
 • میزان درآمد 93.476 تا 113.506 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 12.29 درصد
 • میزان درآمد 113.506 تا 153.900 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 14.7 درصد
 • میزان درآمد بیشتر از 153.900 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 16.8 درصد

اگر بر اساس قانون مالیات فدرال شما واجد شرایط حداقل مالیات باشید، در بخش بریتیش کلمبیا نیز شامل این حق خواهید بود.

مالیات بر درآمد در کانادا

نرخ مالیات بر درآمد در استان آلبرتا
در میان استان‌های کانادا کمترین مالیات بر درآمد مربوط به استان آلبرتا است.

 • میزان درآمد 131220 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 10 درصد
 • میزان درآمد 131220 تا 157464 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 12 درصد
 • میزان درآمد 157464 تا 209956 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 13 درصد
 • میزان درآمد 209956 تا 314928 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 14 درصد
 • میزان درآمد بیشتر از 314928 دلار، نرخ مالیات بر درآمد 15 درصد

روش‌های پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

شما برای پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید.

مانند پرداخت قبوض می‌توانید برای پرداخت مالیات از سیستم بانکداری آنلاین یا تلفنی استفاده کنید. در این روش باید دریافت‌کننده وجه را اداره مالیات کانادا یا دریافت‌کننده عمومی انتخاب کنید و از وارد کردن اطلاعاتی نظیر نوع حساب، شماره بیمه، مدت زمان گزارش و سال مالیاتی اطمینان کامل مطمئن شوید.
با داشتن اظهارنامه کتبی می‌توانید چک یا حواله پولی خود را به آن پیوست کنید و به آدرس پستی اداره مالیات بفرستید. در این روش نیز باید دریافت‌کننده وجه را دریافت‌کننده عمومی قید کنید و روی چک شماره سریال بیمه اجتماعی خود را بنویسید.
اگر حساب بانکداری آنلاین در هر یک از بانک‌های زیر دارید می‌توانید به‌صورت مستقیم توسط خدمات پرداخت الکترونیکی CRA (آژانس درآمد کانادا) به اسم My Payment مالیات خود را پرداخت کنید.
بانک مونترئال (تنها برای حساب‌های شخصی)
بانک اسکوشیا
بانک رویال RBC
TD کانادا تراست

معافیت‌های مالیاتی کانادا

در کشور کانادا بعضی از درآمدها در لیست معافیت‌های مالیاتی قرار می‌گیرند که این معافیت‌ها توسط اداره مالیات کانادا تعیین می‌شوند. در ادامه بعضی از معافیت‌ها برای مالیات بر درآمد در کانادا را نام می‌بریم:

 • برنده‌های لاتاری
 • هدیه‌ها و ارثیه‌ها
 • مبالغی که بر اثر از دست دادن خانواده در جنگ دریافت می‌شوند.
 • کمک هزینه خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند.
 • خسارت‌هایی که یک سازمان دولتی برای جبران حوادث پرداخت می‌کند.
 • مالیات بر درآمد برخی از بازنشستگان نظامی نیز شامل پرداخت مالیات نمی‌شود.

مزیت‌های مالیات در کانادا

افرادی که شهروند کانادا نیستند ولی در طی اقامت دائم خود 3 سال مالیات پرداخت کرده باشند می‌توانند درخواست دریافت شهروندی کانادا کنند.
اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید با آگاهی از قوانین دولت کانادا و برنامه‌ریزی درست و دقیق می‌توانید خود را تا چند سال از دادن مالیات بر درآمد در کانادا معاف کنید یا مالیات خود را تا حد زیادی کاهش دهید.
شهروندان کانادایی که در این کشور زندگی نمی‌کنند، برای درآمد بین‌المللی خود مالیاتی به اداره مالیات کانادا نمی‎‌پردازند.
افرادی که اقامت کانادا را ندارند تنها به مقدار درآمد و سود سرمایه خود در کانادا مالیات پرداخت می‌کنند.

مزیت‌های پرداخت مالیات برای شهروندان کانادا

با پرداخت مالیات در طول عمر، دولت کانادا در هنگام پیری و بازنشستگی حقوق نسبتا بالایی به شهروندان خود می‌دهد.
خانواده‌های فرزنددار امتیازاتی برای کاهش مالیات و دریافت خدمات دارند.
اگر فردی در این کشور بیکار شود علاوه بر معاف شدن از پرداخت مالیات، دولت به مدت 12 ماه به او حقوق می‌دهد.
در ازای پرداخت مالیات، هزینه‌های درمان برای شهروندان رایگان می‌شود البته دندان‌پزشکی و هزینه‌های دارو شامل این بند نمی‌شوند و شما باید با استفاده از بیمه هزینه‌های این دو را پرداخت کنید.

در این متن سعی کردیم شما را با مالیات بر درآمد در کانادا آشنا کنیم. چون برای فردی برای مهاجرت به کانادا تصمیم گرفته است، داشتن آگاهی کافی درباره پرداخت مالیات می‌تواند کمک شایانی به او کند.هر کشوری پیچیدگی‌های مالیاتی خود را دارد که اگر در آن کشور اقامت داشته باشید و آگاهی کافی درباره آن‌ها نداشته باشید ممکن است با مشکل روبه‌رو شوید.

اگر می‌خواهید به‌عنوان یک سرمایه‌گذار به کانادا مهاجرت کنید یا کسب‌وکار در این کشور راه بیاندازد یا به‌عنوان یک فرد عادی در این کشور درآمدی داشته باشید، اطلاع از قوانین بالا و توضیحاتی که دادیم کمک خواهد کرد با اداره مالیات کانادا مشکلات خاصی نداشته باشید.با توجه به این‌که قوانین مالیاتی یک کشور پیچیده‌تر از موارد بالا می‌تواند باشد و نکات ریزی داشته باشد، توصیه می‌کنیم به موارد بالا استناد نکنید و با یک وکیل مهاجرتی مجرب و مورد اعتماد مشورت کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *