وقتی کسی تصمیم به مهاجرت کانادا می‌گیرد و قصد دارد زندگی جدیدی در این کشور برای خود فراهم کند، قطعا نگرانی و دلشوره‌هایی سراغ او خواهد آمد که این مساله کاملا طبیعی است. اما باید بدانید که اگر نکات کلیدی مهاجرت را زمان طی فرآیند اخذ اقامت کانادا رعایت کنید، تا حد زیادی به کاهش این نگرانی‌ها کمک خواهید کرد.

در این مطلب سعی کرده‌ایم تا یک سری از نکات کلی و مهم در مهاجرت کانادا را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و سختی‌های این فرآیند را به حداقل خود برسانیم.پس اگر قصد سفر به کانادا و اخذ اقامت این کشور را دارید، مطالعه ادامه این مطلب خالی از لطف نخواهد بود. همچنین همین ابتدا بگوییم از این نکات برای تصمیم به مهاجرت به هر کشور دیگری نیز می‌توانید استفاده کنید.

معرفی نکات کلیدی مهاجرت کانادا

یکی از تاثیرگذارترین اتفاقاتی که ممکن است زندگی هر فردی را تحت‌الشعاع قرار دهد، مهاجرت است. اگر می‌خواهید رضایت کافی از مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور داشته باشید، تنها کافی است از نکات کلیدی قبل از ورود به این کشور مطلع شوید.

این نکات کلیدی مهاجرت عبارت هستند از:

اطلاع از هزینه‌های جاری زندگی در کانادا

توجه به این نکته که چطور برای مهاجرت کانادا اقدام کرده باشید، تاثیر زیادی در توانایی شما برای پشتیبانی هزینه‌های زندگی جاری خواهد داشت. به‌طور مثال کسی که از طریق ویزای کاری برای مهاجرت این کشور اقدام کرده باشد، نگرانی‌های کمتری نسبت به دانشجویان مهاجر دارد.

از آن‌جایی که اثرگذاری شهر محل اقامت در تخمین هزینه‌های ماهانه را نمی‌توان نادیده گرفت، باید به دانشجویان اقامت در شهرهایی از قبیل کبک و مونترال را پیشنهاد داد.چرا‌که این دو شهر کانادا از لحاظ شرایط تحصیلی و آموزشی در بهترین سطح خود قرار دارند اما شهرهایی ارزان قیمت محسوب می‌شوند.

اگر فکر می‌کنید به‌راحتی می‌توانید از هزینه‌های زندگی برآیید، شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور انتخاب خوبی خواهند بود.

 

آشنایی با شرایط آب و هوایی کانادا

کشور کانادا در زمره کشورهای سردسیر قرار می‌گیرد که در فصول سرد سال، دمای بعضی از مناطق آن حتی به 40- درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. اما اگر از سرما گریزان هستید، نگران نباشید. چون امکانات در این کشور آنقدر زیاد است که افراد سرمای چندانی احساس نمی‌کنند.

البته این که کدام منطقه از کانادا را برای زندگی انتخاب کنید، بسیار حائز اهمیت است. چون این کشور چهارفصل محسوب می‌شود و شهرهایی در آن مانند تورنتو، زمستانی سرد و تابستانی دلچسب برای شما رقم خواهند زد.

شناخت قوانین مربوط به کشیدن سیگار و استعمال دخانیات
اگر بر این تصور هستید که سیگار کشیدن در کانادا مانند ایران آسان است، سخت در اشتباه هستید. در کانادا قوانین و مقررات محکمی برای استعمال دخانیات وضع شده است که رعایت نکردن آن‌ها مشمول جریمه‌های سنگینی خواهد شد.

رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، اداره‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مراکزی از این قبیل، مکان‌هایی هستند که سیگار کشیدن در آن‌ها ممنوع است. همچنین لازم به ذکر است اگر در فضای عمومی منزل مسکونی یا آپارتمان خود سیگار بکشید، شامل جریمه خواهید شد.

قوانین وضع‌شده امکان سیگار کشیدن افراد در منزل و اتومبیل شخصی را فراهم می‌کنند به این شرط که هیچ کودکی در آن فضا وجود نداشته باشد.

 

آشنایی با زبان رسمی کانادا
انگلیسی زبان رسمی مردم در کشور کانادا است. البته بد نیست بدانید که مردم این کشور در بعضی مناطق تسلط کافی به زبان فرانسوی هم دارند.به‌عنوان یکی دیگر از نکات کلیدی مهاجرت کانادا توجه کنید تمام امور اداری، بانکی و مسائل دیگر در کشور کانادا با دو زبان فرانسوی و انگلیسی قابل پیگیری خواهند بود.

اما باید در نظر داشته باشید که زبان رایج در منطقه و محل زندگی شما کدام است. به‌عنوان مثال در استان‌هایی از قبیل کبک، مانیتوبا، اونتاریو و نیوبرانزویک، درصد زیادی از مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

فراموش نکنید که مسلط بودن بر هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی، شرایط زندگی را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. چون می‌توانید راحت‌تر:

 • شغل مناسبی پیدا کنید.
 • از خدمات موجود بهره‌مند شوید.
 • به مدرسه یا دانشگاه بروید و از خدمات آموزشی استفاده کنید.
 • به فرزندان خود در انجام تکالیف مدرسه کمک کنید.
 • با مردم ارتباط برقرار کنید.
 • برای دریافت شهروندی کانادا اقدام کنید.

جدای از این مباحث، برخورداری از مدرک معتبر که نشان می‌دهد شما تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی دارید، لازمه مهاجرت کانادا و اخذ اقامت این کشور است.

 

اطلاع از میزان انعام رایج در کانادا
شاید در کشورهایی مانند ایران دادن انعام امری واجب و اجباری نباشد، اما باید بدانید که در کانادا الزامی است. برخی از افراد ارائه‌دهنده خدمات، حقوق‌های نسبتا کمی دارند و این کسری دستمزد باید با انعام دادن مشتریان در صورت رضایت از خدمات، جبران شود.

میزان انعام رایج در کشور کانادا چیزی حدود 15 الی 20 درصد کل قیمت است که با توجه به میزان رضایت از خدمات توسط مشتریان پرداخت می‌شود.

 

آشنایی با خدمات بیمه درمانی
افراد مقیم کانادا به واسطه پرداخت مالیات می‌توانند از خدمات بیمه درمانی عمومی به‌صورت رایگان استفاده کنند. اما لازم به ذکر است که بیمه عمومی تمامی خدمات درمانی را پوشش نمی‌دهد و لازم است افراد در کنار بیمه عمومی، تحت پوشش بیمه‌های خصوصی هم قرار بگیرند.

در ضمن خدمات درمانی کانادا پس از گذشت 3 ماه از فعال کردن آن، قابل استفاده خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود به خاک کانادا، برای ثبت بیمه‌های 6 ماهه بین‌المللی اقدام کنید.

ناگفته نماند شما بعد از مهاجرت کانادا و اخذ اقامت دائم یا موقت، چیزی به عنوان مالیات سلامت پرداخت نخواهید کرد. دولت کانادا موظف است از مالیات‌های دریافتی در زمینه‌های دیگر، حق بیمه سلامت را لحاظ کند.

طبق آمارهای موجود، میزان مالیاتی که هر شخص با توجه به درآمد در کانادا باید پرداخت کند، به شرح زیر است:

 • با درآمد تا 48535 دلار کانادا، 15 درصد مالیات
 • با درآمد 48535 تا 97069 دلار کانادا، 20.5 درصد مالیات
 • با درآمد 97069 تا 150473 دلار کانادا، 26 درصد مالیات
 • با درآمد 150473 تا 214368 دلار کانادا، 29 درصد مالیات
 • با درآمد بیشتر از 214368 دلار کانادا، 33 درصد مالیات

اطلاع از میزان حقوق در کانادا

در کانادا بعد از این که شغلی را پیدا می‌کنید و رزومه ارائه می‌دهید، باید حقوق پیشنهادی خود را به کارفرما اعلام کنید. بنابراین بهتر است با آگاهی کامل و اطلاعات جامع برای این کار اقدام کنید. ناگفته نماند که میزان تحصیلات، زمینه فعالیت، سابقه کار و همچنین مهارت در تعیین حقوق بسیار موثر است.

 

شاید بپرسید چطور می‌توانم متوسط حقوق دریافتی مشاغل گوناگون را بدانم؟

در پاسخ به شما سایت جاب بنک را پیشنهاد می‌کنیم که در آن می‌توانید اطلاعات دقیقی از متوسط حقوق افراد با شرایط گوناگون و مشاغل متفاوت به دست آورید.

 

شناخت مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کانادا

اگر برای انجام امور مهاجرت کانادا اقدام کرده باشید، می‌دانید که برای ورود به این کشور نیازمند یک سری مدارک خواهید بود. همچنین تعداد زیادی از این مدارک باید قبل از ورود شما به خاک کانادا، به دو زبان رسمی فرانسوی یا انگلیسی ترجمه شده باشند و در اختیار دولت کانادا قرار بگیرند.

فراموش نکنید که مدارک مورد نیاز برای ورود به خاک کانادا را باید در دسترس قرار دهید تا بتوانید از آن‌ها دو سری کپی تهیه کنید. پس آن‌ها را در ساک یا چمدان نگذارید.

به منظور شناخت بهتر، در زیر مدارک الزامی را معرفی کرده‌ایم:

مدارک مربوط به وسایل زندگی
این مدارک به فهرست وسایلی مرتبط است که با خود به همراه دارید یا قرار است در آینده وارد خاک کانادا کنید. در این مدارک باید به اطلاعات زیر اشاره داشته باشید:

ارزش
مدل
شماره سریال
لازم به ذکر است که وسایل زندگی با هر ارزشی، مشمول مالیات نمی‌شوند و کسی که قصد صرفه‌جویی در هزینه را داشته باشد، قطعا وسایل زندگی را با خود به خاک کانادا می‌آورد.

مدارک مربوط به واکسیناسیون
همه نوزادان در کانادا بعد از تولد واکسینه می‌شوند تا شرایط لازم و کافی برای حضور در کلاس‌های مدرسه و استفاده از خدمات آموزشی را داشته باشند. به همین دلیل است که مدارک واکسیناسیون جزئی از مدارک الزامی به شمار می‌رود.

در صورتی که واکسیناسیون شما انجام نشده است، باید بدون اتلاف وقت زیر نظر یک پزشک قرار بگیرید و واکسن‌های مرتبط را تزریق کنید.

مدارکی از قبیل طلاق، ازدواج، تحصیل، ریز نمرات، سابقه کار و موارد دیگر را می‌توان از مدارک الزامی دیگر برای مهاجرت کانادا معرفی کرد.

 

فهرست وسایل قابل حمل به کانادا
در بخش گذشته راجع به مدارک مربوط به وسایل زندگی صحبت کردیم. کانادا این امکان را برای مهاجران فراهم کرده است تا بتوانند بعضی از وسایل خود را وارد خاک این کشور کنند. البته لازم به ذکر است که وسایل نو و کارنکرده، شامل عوارض خواهند شد.

به منظور درک بهتر موضوع، بد نیست وسایلی را که مشمول عوارض فرودگاهی نمی‌شوند، بشناسید:

 • مبلمان و سرویس‌ خواب
 • منسوجاتی مانند پارچه و ملحفه
 • جواهرات و وسایل عتیقه و گران‌قیمت
 • خودرو (در صورتی که برای استفاده شخصی وارد کانادا شود و با استانداردهایی که کانادا از پیش تعیین کرده‌ است، مغایرت نداشته باشد.)
  آلت‌های موسیقی
 • لوازم خانگی برقی مثل یخچال، اجاق گاز و سایر موارد
 • کلکسیون‌های هنری یا ارزشمند خصوصی
 • کتاب
 • هدایای جشن عروسی (در صورتی که 3 ماه از ازدواج شخص قبل از ورود به کانادا گذشته باشد یا بتواند ثابت کند طبق برنامه دقیقی، تصمیم به ازدواج تا 3 ماه آینده را دارد.)

تغییر ایجاد کردن در مکان زندگی، آینده، اولویت‌ها و سایر موارد باعث می‌شود تا افراد در هنگام مهاجرت کانادا دچار سردرگمی و نگرانی شوند. برای کاهش میزان این نگرانی‌ها، افزایش سطح آگاهی و اطلاعات می‌تواند به مهاجران کمک شایانی کند اما کافی نیست.قطعا کسی که قصد مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور را داشته باشد، لازم است پس از آگاهی از نکات کلیدی مهاجرت با افراد خبره در این زمینه نیز مشورت کند. پس همین حالا فرصت را غنیمت بشمارید و از مشاوران و وکلای مجرب مهاجرتی استفاده کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *