تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

نابسامانی‌های اقتصادی، نبود شرایط مطلوب برای زندگی در کشورهای مبدا و شرایط مشابه باعث شده است تا روزبه‌روز آمار مهاجرت به کانادا و اقامت در این کشور بیشتر شود. اما ممکن است این سوال به وجود آید که چرا اغلب مهاجران کل دنیا از قبیل ایران، کشور کانادا را گزینه قابل قبولی می‌دانند؟

در پاسخ به این سوال لازم است از مزایا و برتری‌های این کشور از نظر اقتصادی، بازار کار، اجتماعی و ویژگی‌های دیگر آن نام ببریم. این کشور در حال حاضر یکی از قوی‌ترین بازارهای اقتصادی دنیا و کمترین نرخ بیکاری را دارد. بنابراین طبیعی است که مقصد مهاجران کشورهای مختلف باشد.اما لازم است بدانید که فرق نمی‌کند اقامت کانادا برای تحصیل باشد یا کار و سرمایه‌گذاری، چون به هر حال باید شخص مهاجر به‌صورت موقت در این کشور اقامت گزیند و تحت یک سری شرایط خاص، اقامت موقت کانادا را به اقامت دائم کانادا تبدیل کند.

در این مطلب می‌خواهیم راجع به جزئیات این موضوع صحبت کنیم و اطلاعات کاربردی در اختیار شما قرار دهیم.

 

اقامت موقت در کشور کانادا

افرادی که به منظور تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، گردش و مسائل دیگر به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند، به واسطه ویزایی که دریافت کرده‌اند می‌توانند در این کشور اقامت موقت داشته باشند. البته این مساله برای مردم کشورهای مختلف متفاوت است.

در این نوع اقامت، شخص متقاضی نمی‌تواند محدوده زمانی طولانی را در کشور کانادا سپری کند و هنگامی که زمان مشخص‌شده به پایان رسید، متقاضی موظف به ترک این کشور خواهد بود.شاید از طریق ارسال درخواست تمدید دوره اقامت به اداره مهاجرت کانادا امکان زندگی موقت در این کشور فراهم شود، اما باز هم محدودیت‌هایی وجود دارد که متقاضی را به سمت اخذ اقامت کانادای دائم سوق می‌دهد.

 

چه راه‌هایی برای تبدیل اقامت موقت کانادا به دائم وجود دارد؟

راه و روش‌های زیادی پیش روی مهاجران قرار گرفته است که امکان تبدیل اقامت کانادای موقت به دائم را برای آن‌ها میسر می‌سازد. در زیر، راجع به تبدیل نحوه تبدیل اقامت موقت تحصیلی، بازدید و کاری به اقامت دائم کانادا جداگانه توضیحاتی دادیم.

 

تبدیل اقامت بازدید به اقامت دائم

کشور کانادا از لحاظ رونق صنعت توریسم یک کشور فوق‌العاده محسوب می‌شود و بارها رکورد بیشترین تعداد توریست را در سال‌‌های مختلف شکسته است.

قوانین و مقررات موجود باعث شده است تا مردم یک سری از کشورها برای بازدید از کانادا، نیازی به ویزای توریستی نداشته باشند. جالب است بدانید که بستر دریافت اقامت دائم برای این افراد هموارتر خواهد بود. چون اقامت دائم از طریق درخواست ویزای کار در کشور کانادا برای کسانی میسر شده است که در سفر توریستی به این کشور نیازی به ویزای بازدید نداشته باشند.

متاسفانه ایران در زمره این کشورها قرار نمی‌گیرد و افرادی که قصد دارند به عنوان توریست به این کشور سفر کنند، نیازمند ویزای توریستی خواهند بود. مسلما در روند صدور ویزای توریستی برای ایرانیان، شرایط به‌خوبی مورد بررسی قرار می‌گیرد.بنابراین با وجود شرایط عالی، امکان درخواست پناهندگی به منظور دریافت اقامت کانادای دائم کمتر خواهد شد. درست است که این کار غیرممکن نیست، اما به دردسر و مشکلات متعدد آن نمی‌ارزد.

بهترین راه برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا، کاریابی در این کشور است. اما ناگفته نماند، متقاضی از میان مشاغلی که مخاطب کمتری دارند باید یکی را گزینش کند.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم

فردی که برای ادامه تحصیل به کشور زیبا و پیشرفته کانادا مهاجرت می‌کند، شاید بر این باور باشد که بعد از پایان تحصیلات، باید خاک کانادا را ترک کند و به وطن خود بازگردد. در صورتی که این طور نیست.

شخص محصل بعد از پایان مقطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، توسط دولت کانادا به ماندن در خاک این کشور ترغیب می‌شود. دولت کانادا این هدف را دارد که فرد تحصیل‌کرده در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی، مدتی را در این کشور بماند و با کار کردن در حوزه درسی خود، نقش مثبتی در اقتصاد و فرهنگ کانادا ایفا کند.

 

سه شیوه کلی برای این کار وجود دارد:

اقامت دائم کانادا از طریق تجربه کبک (Quebec Experience Class)
یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا که بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی در آن قرار دارد، کبک است. شرایطی وجود دارد تا افرادی که دوره تحصیلی یا شغلی خود را در این شهر گذرانده باشند، بتوانند برای دریافت اقامت دائم این شهر اقدام کنند.

 

اقامت دائم کانادا از طریق تجربه کانادایی (Canadian Experience Class or CEC)
در این روش، کسانی که در کالج‌های کانادا تحصیل کرده‌اند و بعد از آن در زمینه درسی خود به فعالیت شغلی مشغول شده‌اند، راحت و بدون دردسر می‌توانند از طریق تخصص و مهارت برای دریافت اقامت کانادای دائم اقدام کنند.به بیان ساده‌تر می‌توان گفت اگر شخص محصل در کشور کانادا بتواند اجازه کار را بعد از تحصیل دریافت کند و به مدت زمان 2 سال در این کشور مشغول به کار شود، راحت‌تر خواهد توانست اقامت دائم کانادا را به دست آورد.

اصولا کسانی که نمی‌توانند از طریق اسکیل ورکر کانادا برای اقامت دائم اقدام کنند، به این روش روی می‌آورند.

 

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه‌های انتخاب استانی (Provincial Nominee Programs or PNP)
برنامه‌های انتخاب استانی در کانادا با یکدیگر متفاوت است. اکثرا در این برنامه‌ها، کارفرماها این هدف را دارند که نیروهای کار خارجی را نامزد کرده و با بررسی شرایط موجود، برخی را به عنوان مقیم کشور کانادا معرفی کنند.

البته اشاره کنیم در صورتی که شخصی می‌خواهد برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائما کانادا از این روش استفاده کند، باید در مشاغل خاصی از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشد.

 

تبدیل اقامت کاری به اقامت دائم

وقتی شخص مهاجری اقدام به دریافت ویزای کار کانادا می‌کند، مسلما یکی از قدم‎‌های بزرگ را برای اخذ اقامت دائم کانادا برداشته است.هنگامی که شخصی با مجوز ورک پرمیت کانادا یا همان مجوز کار موقت در این کشور به سراغ اخذ اقامت دائم می‌رود، باید از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال اقدام کند.

انجام آن در حالتی امکان‌پذیر است که شخص متقاضی در حال کار کردن نزد یک کارفرمای کانادایی باشد و او به خاطر رضایتی که از شخص متقاضی دارد، موضوع استخدام دائمی فرد را مطرح کند.پیشنهادهای کاری توسط کارفرمایان کانادایی اسامی متعددی دارند که این نوع از پیشنهاد، اشتغال هماهنگ‌شده نامیده می‌شود و اصطلاحا به آن arranged employment می‌گویند.

وقتی این پیشنهاد به شخص متقاضی شود، فرد باید از طریق تحصیلات، تطبیق‌پذیری، مدرک زبان، مهارت کاری، سن و مسائل دیگر، امتیازات لازم برای اسکیل ورکر را به دست آورد. لازم به ذکر است که حداقل امتیاز مورد نیاز، 67 از 100 خواهد بود.

 

چه مدارکی برای اخذ اقامت دائم کانادا نیاز است؟

برای اخذ اقامت کانادای دائم، باید صبر و حوصله پیشه کنید. همچنین لازم است بدانید که روند کاری دریافت اقامت دائم، تا حدی هزینه‌بر خواهد بود.اما اگر مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم کانادا تکمیل باشد، این روند سریع‌تر و با هزینه قابل قبول‌تری پیشروی خواهد کرد.

مدارکی را که برای انجام امور مربوط به اخذ اقامت دائم کانادا و تبدیل اقامت موقت به دائم نیاز دارید، به شرح زیر است:

گواهی سلامت
این مدرک مربوط به سلامت بدنی شخص متقاضی است که تصمیم گرفته برای تحصیل یا انجام شغل خاصی در کشور کانادا مشغول شود. گواهی سلامت پزشکانی مورد تایید کشور کانادا خواهد بود که سازمان پناهندگی، مهاجرت و تبعیت کانادا آن‌ها را قبول داشته باشد.

برای کسانی که کمتر از 6 ماه قصد اقامت کانادا را دارند، ارائه گواهی سلامت نیاز نخواهد بود.

گواهی سوء پیشینه
اداره شهروندی کانادا، از متقاضی این گواهی را درخواست می‌کند. زمانی که شخص درخواست اقامت دائم خود را به کشور کانادا و اداره مهاجرت اعلام می‌دارد، 60 روز زمان دارد تا گواهی سوء پیشینه را دریافت کند.مهاجرانی که در ایران هستند با مراجعه حضوری به مراکز پلیس 10+ یا از طریق سامانه ثنا، می‌توانند گواهی سوء پیشینه را اخذ کنند و در اختیار اداره مهاجرت کانادا قرار دهند.

فرم درخواست اقامت دائم
برای تکمیل فرم درخواست اقامت کانادا، باید به سایت رسمی دولت این کشور مراجعه شود. تکمیل این فرم به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است و اگر شخصی شرایط دسترسی به این سایت نداشته باشد، باید به یکی از شرکت‌های مهاجرتی معتبر داخل کشورمان مراجعه کند.

اصل، کپی و ترجمه مدارک شخصی
یکی از مدارکی که برای دریافت هر نوع اقامتی از قبیل موقت و دائم نیاز است شامل اصل، کپی و ترجمه مدارکی از قبیل مدرک تحصیلی، کاری، گواهینامه‌های مختلف و نتایج آزمون زبان خواهد شد.البته لازم به ذکر است که ترجمه مدارک باید توسط مراکزی انجام شود که مورد تایید دولت کانادا و اداره مهاجرت آن باشد.

از دیگر مدارک مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدرک مربوط به مصاحبه حضوری در سفارت
  • مدارک دال بر وجود سرمایه کافی به منظور گذران زندگی در 6 ماه اول
  • مدرک مرتبط با مهارت‌های شغلی متناسب با زمینه درسی
  • مدارک مربوط به تطبیق نتایج آزمون زبان متقاضی با Canadian Language Benchmark) CL)
  • دو قطعه عکس

هزینه‌های اقامت دائم کانادا چقدر است؟

هزینه‌های اقامت کانادا به‌صورت دائم، بسته به روشی که اقدام کرده‌اید و شرایطی که دارید متفاوت خواهد بود. اما به‌صورت کلی می‌توان هزینه‌ها را این طور برآورد کرد:

هزینه مربوط به درخواست و حق اقامت شخص متقاضی به ترتیب برابر با 550 و 490 دلار کانادا است.
هزینه مربوط به درخواست و حق اقامت همسر شخص متقاضی به ترتیب برابر با 550 و 490 دلار کانادا است.
هزینه‌های مربوط به فرزند متقاضی که سن زیر 22 سال دارد، برابر با 150 دلار کانادا است.
هزینه‌های بیومتریک برای هر نفر چیزی حدود 85 دلار کانادا اعلام شده است.

کانادا یکی از قطب‌های مهاجرتی مهم در دنیا است که سالیانه افراد زیادی به روش‌های گوناگون به این کشور می‌روند و درخواست اقامت موقت می‌کنند. اما برای تبدیل اقامت موقت کانادا به اقامت دائم این کشور باید شرایطی داشت و مقرراتی را رعایت کرد که در بالا مفصل توضیح دادیم.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *