چرا داشتن وکیل مهاجرت مورد نیاز هست

گرفتن اقامت کانادا یکی از مسائل مهمی است که بسیاری از مهاجران و کسانی که قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند، با آن روبرو هستند.
کانادا یکی از چندین کشور مناسب برای مهاجرت است و به‌دلیل افزایش آمار مهاجران وارد شده به آن، دولت آن‌جا با وضع قوانین ویژه و نسبتا سختی سعی دارد از ورود مهاجران غیرمفید به کشور خود جلوگیری کند.

به‌عبارت دیگر این قطب مهاجرتی دنیا خواهان نیروی کار متخصص و مفید است و قوانین مهاجرت را به‌نحوی تنظیم کرده است که عرصه را برای گرفتن اقامت کانادا توسط نیروهای معمولی تنگ کند.

کسانی که قصد مهاجرت کانادا را دارند برای موفق شدن در گرفتن ویزا و اقامت این کشور باید از آگاهی کافی در رابطه با جنبه‌های مختلف قانون مهاجرت کشور مقصد برخوردار باشند و برای موفق شدن در این راه، از رخ دادن خطاهای احتمالی جلوگیری کنند.
داشتن یک وکیل مجرب و آگاه می‌تواند روند دریافت اقامت کانادا را آسان‌تر کرده و زمینه را برای موفقیت سریع آماده کند.

در این مطلب قصد داریم مزایای داشتن وکیل مهاجرت کانادا، وظایف او و همچنین ویژگی‌های یک وکیل خوب یا سایر جزئیات را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

وکیل مهاجرت کانادا کیست؟

با توجه به این مساله که روش‌های مختلفی برای درخواست اقامت کانادا وجود دارد، انتخاب بهترین راهی که با شرایط داوطلب هماهنگی بیشتری داشته باشد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وکیل مهاجرت کانادا کسی است که بهترین روش مهاجرت را برای شما انتخاب می‌کند و در مراحل مختلف گرفتن اقامت در کنار شما خواهد بود.

یک وکیل مجرب با تمام قوانین مهاجرتی کشور مقصد آشنایی داشته و همچنین از سوی دولت مبدا و مقصد مجوز ارائه خدمات دارد. متاسفانه برخی از مردم وظایف و اختیارات وکیل مهاجرتی را با مشاور مهاجرت اشتباه می‌گیرند و ممکن است در این راه با مشکلاتی مواجه شوند.
باید بدانید که وکیل مهاجرتی از مدرک آکادمیک برخوردار است، اما مشاوران مهاجرت تنها با گذراندن یک دوره آموزشی مجوز ICCRC را به دست آورده‌اند.

البته باید توجه داشته باشید که داشتن مجوز ICCRC برای فعالیت قانونی وکلای رسمی دادگستری در زمینه مهاجرت نیز ضروری است. از دیگر تفاوت‌های مشاور مهاجرت با وکیل مهاجرت کانادا می‌توان به امکان دفاع از پرونده موکل توسط وکیل و امکان‌پذیر نبودن این کار از سوی مشاور مهاجرت اشاره کرد.

وظایف وکیل مهاجرت کانادا

این فرد وظیفه دارد با ارائه اطلاعات کافی در زمینه‌های مختلف مهاجرت، متقاضی را در همه مراحل این پروسه از ابتدا تا انتها همراهی کند و از بروز اشتباهات احتمالی در این راه جلوگیری کند. ‌به‌طور کلی وظایف یک وکیل مهاجرتی عبارت هستند از:

 • یک وکیل مهاجرتی باید تمام زوایای پرونده موکل خود را بررسی و تحلیل کند.
 • یک وکیل مجرب پس از بررسی پرونده موکل خود، مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و او را با این مشکلات آشنا می‌کند.
 • پس از انجام دو مرحله بالا، وکیل مهاجرتی بهترین راه گرفتن اقامت کانادا و همچنین راه حل‌های رفع مشکلات احتمالی را انتخاب می‌کند و موکل را در جریان کار قرار خواهد داد.
 • یکی دیگر از وظایف وکیل مهاجرت کانادا، کمک به متقاضی مهاجرت برای آماده کردن مدارک مورد نیاز مهاجرت کانادا است.
 • درخواست برای دریافت ویزا نیز از دیگر وظایف وکیل مهاجرتی است.
 • چنین وکیلی وظیفه دارد به موکل خود در گرفتن اقامت کانادا کمک کند.
 • از میان وظایف دیگر یک وکیل مهاجرتی می‌توان به تمدید ویزا اشاره کرد.

 

استخدام یک وکیل مهاجرت کانادا چه مزایایی دارد؟

کمک گرفتن از وکیل مهاجرتی مزایای فراوانی را برای متقاضی مهاجرت کانادا و اخذ اقامت این کشور در پی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی برای گرفتن اقامت کانادا می‌تواند کمک ‌کند کارهای مهاجرتی با سرعت بیشتری انجام شوند.
 • اقدام برای درخواست اقامت با کمک وکیل مهاجرت کانادا سبب می‌شود تمام امور مهاجرت به‌طور رسمی و قانونی دنبال شوند و زمینه بروز کوچک‌ترین مشکل نیز پیش نیاید.
 • برخی از افرادی که به‌صورت مستقل اقدام به دریافت ویزا و گرفتن اقامت کانادا می‌کنند، ممکن است برای پیشبرد امور خود در کشور مقصد نیاز به کمک داشته باشند. به‌همین دلیل مجبور شوند به افراد نامطمئن و کلاهبردارهایی اعتماد کنند که مشکلات متعددی برای فرد به‌وجود می‌آورند.
 • داشتن وکیل مهاجرتی در هزینه‌های کلی مهاجرت صرفه‌جویی می‌کند زیرا موکل با پرداخت یک مبلغ روشن و مشخص در ازای تمام امور مهاجرتی، از پرداخت هزینه‌ها جداگانه و در مجموع بیشتر از هزینه گرفتن وکیل خودداری می‌کند.
 • گرفتن یک وکیل برای امور مهاجرت کانادا کمک می‌کند درصد اشتباهات و سردرگمی‌ها کاهش یابد و از سوی دیگر متقاضی دریافت اقامت کانادا با خاطری آسوده از کشور خارج شود.
 • وکیل مهاجرتی با تسلط کافی بر تغییرات قانون در کشور کانادا و استان‌های آن، موکل خود را در جریان تغییرات قرار می‌دهد و شرایط اخذ اقامت را آسان‌تر می‌کند.
 • وکیل مهاجرت کانادا سختی‌های شروع زندگی در یک کشور جدید را با آماده کردن شرایط برای ورود موکل خود به این کشور به حداقل می‌رساند.
 • درخواست بسیاری از متقاضیانی که به‌صورت مستقل اقدام به دریافت اقامت کانادا می‌کنند، برحسب دلایل مختلفی رد خواهد شد. داشتن وکیل برای امور مهاجرت کانادا تا حد زیادی از رد شدن این درخواست جلوگیری می‌کند و در صورت رد شدن درخواست توانایی و اختیار دفاع از پرونده را خواهد داشت.

موارد لزوم داشتن وکیل مهاجرت

در حالت عادی گرفتن وکیل برای پیشبرد امورد مهاجرتی لازم و ضروری نیست و فرد می‌تواند بدون کمک گرفتن از وکیل مهاجرت کانادا ، اقدام به گرفتن اقامت این کشور کند.

ضمن آشنایی با فواید داشتن وکیل مهاجرتی، بهتر است بدانید که در شرایط ویژه‌ای داشتن وکیل در امور مهاجرت ضروری است که این شرایط به شرح زیر هستند:

 • کسانی که در گذشته ریجکت شده‌اند.
 • کسانی که در کشور مبدا سابقه کیفری دارند.
 • افرادی که برای پیگیری پرونده مهاجرتی خود وقت کافی ندارند.
 • کسانی که از از لحاظ جسمی ناتوان هستند و نمی‌توانند امور خود را پیگیری کنند.
 • کسانی که نیاز دارند ویزای خود را تمدید یا تغییر دهند.
 • اشخاصی که در مورد زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در کشور کانادا سردرگم هستند.
 • افرادی که برای دریافت ویزای تحصیلی خود با مشکل مواجه شده‌اند.
 • اشخاصی که قصد دارند از طریق ویزای شغلی اقامت کانادا را به‌دست آورند، اما کارفرمای مناسبی نیافته‌اند.

 

ویژگی وکیل مهاجرتی

باید بدانید که هر وکیلی نمی‌تواند به‌عنوان وکیل امور مهاجرتی در کشور کانادا فعالیت داشته باشد. وکلایی که قصد فعالیت را در این زمینه دارند باید از شرایط و ویژگی‌های خاصی برخوردار باشند. هنگام استخدام وکیل برای سامان‌دهی امور مهاجرتی خود بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

داشتن دانش کافی

مهم‌ترین ویژگی یک وکیل مهاجرتی خوب و مناسب، داشتن آگاهی کافی درباره قوانین مهاجرتی کشور کانادا و تمام جزئیات مربوط به این قوانین است. وکیل مهاجرت کانادا باید حتما از مجوز ICCRC برخوردار باشد.

البته همان‌طور که اشاره شد شما می‌توانید از مشاوران مهاجرتی که در رشته حقوق تحصیلات دانشگاهی نداشته‌اند اما با گذراندن دوره‌های مربوطه موفق به دریافت مجوز ICCRC شده‌اند، کمک بخواهید که در این صورت از بعضی امتیازات و فواید داشتن وکیل محروم خواهید شد.

آشنایی و ارتباط با دستگاه قضایی کشور کانادا

صرف داشتن دانش و اطلاعات کافی و برخورداری از مجوز ICCRC برای یک وکیل مجرب و آشنا به امور حقوقی کافی نیست.

شما باید وکیلی را انتخاب کنید که مطمئن باشید با دستگاه قضایی کشور کانادا و وکلای فعال در این کشور ارتباط دارد تا در صورت وجود یک مشکل حقوقی، در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به رفع آن کند.

برخورداری از تجربه کافی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم برای وکیل مهاجرتی داشتن تجربه کافی در زمینه مهاجرت کانادا و اقامت این کشور است. بهتر است قبل از عقد قرارداد با وکیل خود درباره میزان تجربه او اطلاعات کافی به‌دست آورید تا امور مهاجرتی خود را با اطمینان خاطر به یک فرد مجرب بسپارید.

داشتن دفتر کاری

این ویژگی شاید به‌اندازه شرایط معرفی شده در بالا مهم نباشد ولی برخورداری از آن می‌تواند تاثیر مثبتی در روند پرونده مهاجرت متقاضی مهاجرت داشته باشد. برخی از وکلای مهاجرتی دفتر کار مشخصی ندارند به‌همین دلیل در هنگام عقد قرارداد یا برگزاری جلسه و تبادل اطلاعات، با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند.

بهتر است وکیل مهاجرت کانادا مورد نظر شما یک دفتر کار مشخص داشته باشد که به فعالیت قانونی او وجهه و اعتبار ببخشد و همچنین برگزاری جلسات مختلف با موکل و دادن گزارش‌ها را آسان کند.
البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها داشتن یک دفتر مناسب دلیلی بر وکیل بودن فرد نیست، چه بسا وکلایی وجود دارند که با داشتن این شرایط اقدام به اخد پرونده مهاجرتی افراد مختلف می‌کنند اما از مجوزهای لازم برای فعالیت مهاجرتی در کانادا برخوردار نیستند.

 

سخن نهایی

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است به‌همین دلیل هر سال افراد بسیار زیادی از کشورهای مختلف، برای دریافت ویزای این کشور درخواست می‌دهند اما تنها درخواست عده محدودی از آن‌ها پذیرفته می‌شود.
اخذ اقامت کانادا با دشواری‌های مختلفی مواجه است که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، می‌تواند ناموفق بودن این روند را در پی داشته باشد.

وکیل مهاجرت کانادا شخصی است که با داشتن دانش کافی و مجوزهای لازم، به امور مربوط به مهاجرت رسیدگی می‌کند و روند دریافت اقامت کانادا را با از میان برداشتن مشکلات احتمالی سرعت می‌بخشد.

5/5 - (3 امتیاز)