اکسپرس اینتری چیست

اکسپرس اینتری را می‌توان به‌عنوان یکی از سریع‌ترین راه‌های ورود به کانادا دانست. از طرفی دیگر این شیوه مهاجرتی بسیار ساده و ایمن است. اما با این وجود طیف زیادی از متقاضیان نمی‌دانند که اکسپرس اینتری چیست؟ در واقع آنها درک صحیحی از ماهیت این روش ندارند. 

همین مورد باعث می‌شود تا در طی پروسه مهاجرت خود با مشکلات مختلفی مواجه شوند. ما در ادامه این متن قصد داریم تا به‌صورت دقیق و روشن، این شیوه را برای شما عزیزان بیان کنیم. لذا اگر شما هم به دنبال سریع‌ترین راه برای کسب اقامت دائم کانادا هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

ماهیت اکسپرس اینتری چیست؟

ماهیت اکسپرس اینتری نخستین فاکتوری است که متقاضیان را سردرگم می‌کند. در واقع آنها درک صحیحی از این روش ندارند. بیشتر متقاضیان تصور می‌کنند که اکسپرس اینتری یک شیوه مهاجرتی جدید است. 

اما باید عنوان کنیم که این روش صرفاً برای افزایش سرعت و امنیت مهاجرت به کانادا طراحی شده است. به عبارت ساده‌تر اکسپرس اینتری یک روش جدید برای مهاجرت نیست، بلکه تنها موجب افزایش سرعت پردازش درخواست شما جهت کسب اقامت دائم کانادا می‌شود.

خود واژه اکسپرس اینتری به معنای ورود سریع است. در این پروژه متقاضیان مهاجرت به کانادا، بر اساس شرایطی که دارند، امتیازبندی می‌شوند. حال این افراد مطابق با نوع درخواست خود، در گروه‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که به هرکدام از آنها استخر گفته می‌شود. 

مسئولان سازمان مهاجرت کانادا، عموماً هر دوهفته یک‌بار افرادی که از بیشترین امتیاز برخوردار هستند را برای اقامت در این کشور انتخاب کنند. زمانی که یک شخص انتخاب شود، دعوت‌نامه‌ای برای او ارسال شده و بدین ترتیب فرایند اعطای اقامت او آغاز می‌شود.

اهداف اکسپرس اینتری

این برنامه نخستین بار در سال ۲۰۱۵ توسط اداره امور مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا (IRCC) ارائه شد و توانست در تامین نیروی کار لازم برای کانادا موثر باشد. به‌طورکلی اکسپرس اینتری با هدف تامین نیروی کار در چهار حوزه زیر تدوین شده است. این حوزه‌ها مطابق زیر است.

  1. نیروی متخصص فدرال
  2. نیروی متخصص فنی فدرال
  3. مهاجرت استانی کانادا
  4. تجربه کار کانادایی

این حوزه‌ها را می‌توان اهداف برنامه اکسپرس اینتری دانست. در واقع این برنامه سعی دارد تا نیروی کار لازم برای این بخش‌ها را فراهم نماید. بدین‌وسیله شما لازم است که از طریق شیوه‌های آنلاین در وب‌سایت مربوطه ثبت‌نام کرده و مدارک خود را بارگذاری نمایید. بعدازاین کار، امتیاز دقیق شما مشخص می‌شود. بر اساس این امتیاز در گروه‌بندی لازم قرار گرفته و در صورت داشتن امتیاز کافی، برای شما دعوت‌نامه ارسال می‌شود.

در این زمان نخستین سؤالی که متقاضیان از خود می‌پرسند، نحوه امتیازبندی است. در واقع آن‌ها می‌خواهند طریقه کسب امتیاز لازم را بدانند و از این راه شانس خود برای کسب اقامت دائم کانادا را محک بزنند.

نحوه امتیازبندی برای اکسپرس اینتری

امتیازها را می‌توان مهم‌ترین ملاک برای انتخاب‌شدن شما بر اساس برنامه اکسپرس اینتری دانست. در واقع همین برنامه‌ها می‌توانند ملاک ورود شما به این کشور باشند. به‌طورکلی امتیازبندی این سیستم بر اساس شش معیار زیر صورت می‌گیرد.

  • سن
  • تحصیلات
  • تسلط به زبان
  • سابقه کار
  • داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا
  • میزان سازگاری

این حوزه‌ها هرکدام دارای چندین زیر دسته دیگر است که می‌توانند امتیاز شما را تعیین نماید. ما در جداول زیر به تفضیل هرکدام از این امتیازبندی‌ها را شرح داده‌ایم.

تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز

میزان تحصیلات

میزان امتیاز

دیپلم

5

دوره یک ساله دانشگاهی

15

کاردانی

19

دو مدرک دانشگاهی (یک مدرک سه ساله و یا بیشتر)

25

کارشناسی

22

کارشناسی ارشد

23

دکترا

25

سابقه کار: حداکثر 15 امتیاز

میزان  سابقه

میزان امتیاز

یکسال

9

دو یا سه سال

11

چهار یا پنج سال

13

شش سال

15

تسلط به زبان (انگلیسی یا فرانسوی)  : حداکثر 28 امتیاز

نمره مدرک 

میزان امتیاز

CLB7

4

CLB8

5

CLB9 و بالاتر

6

کمتر از CLB7

عدم امکان ثبت نام در اکسپرس اینتری

داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا: 10 امتیاز

سن: حداکثر 12 امتیاز

میزان  سن

میزان امتیاز

کمتر از 18 سال

0

18 تا 35 سال

12

36 سال

11

37 سال

10

38 سال

9

39 سال

8

40 سال

7

41 سال

6

42 سال

5

43 سال

4

44 سال

3

45 سال

2

46 سال

1

47 سال و بیشتر

0

سازگاری: حداکثر 10 امتیاز

نوع 

میزان امتیاز

سطح زبان همسر با حداقل CLB 4

5

دو سال تحصیل تمام وقت در دبیرستان و یا دانشگاه کانادا

5

دو سال تحصیل همسر، تمام وقت در دبیرستان و یا دانشگاه کانادا

5

حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در کانادا

10

حداقل یک سال سابقه کار همسر تمام وقت در کانادا

5

داشتن پیشنهاد کار در کانادا

5

داشتن بستگان و فامیل نزدیک در کانادا

5

همان گونه که مشاهده می‌کنید، ریزترین اطلاعات شما می‌تواند امتیاز مختص به خود را در این سیستم داشته باشد. نکته قابل‌توجه این است که شما باید حداقل امتیاز ۶۷ را به دست آورید تا در مرحله نخست پذیرفته شوید. در مرحله دوم هم بر اساس قرعه‌کشی و البته میزان امتیاز، انتخاب متقاضیان صورت می‌گیرد. در این بخش عموماً افرادی که دارای بیشترین امتیاز هستند، شانس بیشتری دارند. 

در واقع نمی‌توان پیش‌بینی کرد که هر بار تا چه امتیازی انتخاب می‌شود. برای مثال مسئولان مربوطه هر دوهفته یکبار تعدادی از متقاضیان با بالاترین امتیاز را انتخاب می‌کنند. این تعداد گاهاً ۳۰۰۰ و یا بیشتر است. اما عموماً اگر امتیاز شما در محدوده ۴۵۰ و بالاتر باشد، می‌تواند شانس بالایی برایتان به ارمغان بیاورد.

مراحل اکسپرس اینتری

 بدون شک تا به این لحظه متوجه شده‌اید که اکسپرس اینتری چیست. اما بیشتر متقاضیان از مراحل این کار اطلاعی ندارند. در واقع بیشتر آن ها متوجه شده‌اند که اکسپرس اینتری می‌تواند فرایند مهاجرت آن‌ها را ساده‌تر نماید؛ اما غالباً نمی‌دانند که مراحل آن به چه صورت بوده و یا چگونه می‌بایست برای آن اقدام نمود. ما تمام مراحل این کار را به‌صورت قدم‌به‌قدم برای شما عزیزان شرح داده‌ایم تا این روند برای شما شفاف‌تر شود.

مرحله اول: بررسی شرایط

شما در قدم اول می‌بایست شرایط خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا بسنجید. از طرفی دیگر باید شروط اصلی و لازم برای این کار را داشته باشید. مواردی همچون نداشتن مشکلات حقوقی برای خروج از کشور، تمکن مالی، داشتن تحصیلات مرتبط و… از جمله پیش‌شرط‌های لازم برای این کار است.

 بعدازاین شما بایستی با کمک جدول‌ها فوق، بتوانید به‌صورت تخمینی امتیاز خود تعیین نمایید. این امتیاز به شما می‌گوید که تا چه اندازه شانس دارید. اگر امتیاز شما کمتر از ۶۷ باشد، عملاً نمی‌توانید وارد فاز دوم یا همان انتخاب‌های اکسپرس اینتری شوید. برای اینکه بتوانید امتیاز خود را به شیوه‌ای دقیق‌تر بسنجید، می‌توانید با یک وکیل مهاجرت کانادا هم گفتگو نمایید.

مرحله دوم: ایجاد پروفایل 

چنانچه طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، توانستید حداقل امتیاز و شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری برای خود یک پروفایل ایجاد کنید. این پروفایل همانند یک رزومه عمل کرده و امتیاز شما را به‌صورت دقیق محاسبه می‌کند. 

بعدازاین شما بر اساس نوع تقاضایی که دارید، وارد گروه‌های مختلفی می‌شوید که به آن‌ها استخر گفته می‌شود. مسئولان مربوطه، هر دوهفته یک‌بار، بیشترین امتیازها را انتخاب کرده و شرایط آن را برای دریافت اقامت دائم کانادا بررسی می‌کنند.

لازم به ذکر است که نیازی به ساخت پروفایل به‌صورت دوهفته یکبار نیست. بعدازاینکه پروفایل شما در مرحله نخست تأیید شود، به مدت 12 ماه اعتبار خواهد داشت. افزون بر این موارد، شما می‌توانید برای سال بعد میزان مهارت‌های خود را افزایش داده و امتیاز بیشتری را کسب کنید. با این روش در ثبت‌نام بعدی شانس بیشتری خواهید داشت.

مرحله سوم: دعوت‌نامه یا ITA

چنانچه شما شرایط و امتیازهای لازم برای دریافت اقامت دائم را داشته باشید، برایتان یک دعوت‌نامه ارسال می‌شود. این دعوت‌نامه تحت عنوان ITA یا invitation to apply شناخته می شود. دریافت این دعوت‌نامه به منزل قبول درخواست شما است. در نظر داشته باشید که بعد از دریافت این دعوت‌نامه می‌بایست اقدامات بعدی را با سرعت بیشتری انجام دهید.

مرحله چهارم: درخواست اقامت 

بعدازاینکه شما دعوت‌نامه را دریافت کردید، تنها دو ماه زمان دارید تا درخواست اقامت دائم خود را ارسال نمایید. به عبارت دیگر بعد از دریافت ITA شما باید یک درخواست تحت عنوان eAPR یا همان صدور اقامت دائم را ارسال کنید. 

بعدازاینکه کار فرایند درخواست ویزا و پروسه مهاجرت شما وارد آخرین مرحله شده می‌شود. تنها کافی است تا به یکی از سفارت‌های کانادا برای امور مربوط به دریافت ویزا و تکمیل پرونده مراجعه نمایید. بعدازاین کار شما اقامت کانادا را به دست می‌آورید.

نکات مهم برای اکسپرس اینتری

همان گونه که عنوان کردیم، اکسپرس اینتری می‌تواند فرایند مهاجرت به کانادا را بسیار سریع‌تر نماید. اما لازم است که در طی این روش نکات مهمی را به یاد داشته باشید تا از بروز هرگونه اشکال در کار شما جلوگیری شود. نخستین فاکتور صحت اطلاعات است.

 در واقع نباید هیچ اطلاعاتی را خلاف واقع تکمیل نمایید. باید صرفاً اطلاعاتی را در سیستم وارد کنید، که مدرک لازم برای اثبات آن را دارید. در غیر این صورت ممکن است به‌عنوان فردی فریبکار شناخته شده و تا ۵ سال از اقدام برای مهاجرت به کانادا منع شوید.

 از طرفی دیگر بهتر است مدارک خود را ترجمه کرده و به‌صورت آماده داشته باشید. افزون بر این موارد می‌بایست همواره اعتبار مدارک لازم همچون پاسپورت، مدرک زبان و… را آپدیت کرده تا در طول کار مشکلی برای شما پیش نیاید.

البته اکسپرس اینتری می‌تواند جنبه‌های مختلف زیادی داشته باشد. هم چنین عدم آگاهی مناسب در حین ساخت پروفایل، می‌تواند بعداً مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید. برای مثال برخی از افراد صرفاً از طریق برنامه‌های استانی ثبت‌نام می‌کنند.

 این موضوع باعث می‌شود تا در صورت پذیرش، تنها اجازه سکونت در همان استان را داشته باشند. به همین جهت می‌بایست در این زمینه با یک وکیل مهاجرت کانادا حرفه‌ای مشاوره‌های لازم را انجام دهید. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

ثبت امتیاز یادتون نره
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.