بهترین راه های مهاجرت کانادا

این روزها آگاهی افراد گوناگون از شرایط زندگی ایده‌آل و از طرفی مشکلات متعدد داخلی باعث شده است تا به فکر مهاجرت به کشورهای پیشرفته‌ای نظیر کانادا بیافتند. اما آیا مهاجرت کانادا و دریافت اقامت این کشور کار آسانی است؟ بهترین راه های مهاجرت کانادا چه روش‌هایی هستند که دردسر نداشته باشند؟

چون همان‌طور که می‌دانید کشور کانادا در زمره کشورهای پیشرفته‌ای قرار می‌گیرد که به خاطر شرایط زندگی فوق‌العاده، اولویت اصلی کسانی خواهد بود که قصد مهاجرت به کشور دیگری دارند. اما از زمانی که تعداد متقاضیان اخذ اقامت موقت یا دائم کانادا بیشتر شده است، این کشور برای اجازه زندگی به مهاجران سخت‌گیری‌های بیشتری اعمال می‌کند.

اما در این مطلب قصد داریم تا درباره راه‌ های مهاجرت کانادا و معرفی بهترین، کم‌هزینه‌ترین و سریع‌ترین آن‌ها اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید، مطالعه ادامه این مطلب را تا انتها پیشنهاد می‌کنیم.

 

گام‌های اولیه مهاجرت کانادا

قبل از صحبت راجع به روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور خوب و پیشرفته، لازم دانستیم گام‌های اولیه را معرفی کنیم.

در قدم اول بهتر است با کسانی که ساکن کانادا هستند مشورت کنید. بعد از آن بسته به شرایط خود، به سراغ انتخاب یکی از بهترین راه های مهاجرت کانادا بروید. در مرحله بعد زمانی که مدارک مورد نیاز برای انجام امور مهاجرتی را انجام دادید، بهتر است به یک وکیل مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

چون اکیدا توصیه می‌کنیم قدم‌های بعدی یعنی پرداخت هزینه‌های مهاجرت، دریافت ویزا و اخذ سوشیال نامبر در کانادا را به کمک یک وکیل حرفه‌ای در این حوزه کاری انجام دهید تا درگیر مشکلات متعدد نشوید.

بهترین راه های مهاجرت کانادا

مهاجرت به کشور کانادا و اخذ اقامت آن توسط مردم کشورهای مختلف از جمله ایران، به روش‌های گوناگونی میسر شده است و هر ساله توسط این کشور، راه و روش جدیدی پیش روی مهاجران قرار می‌گیرد.

در این بخش، تمامی روش‌ها را با جزئیات و مدارکی که نیاز دارند معرفی می‌کنیم تا بتوانید با آگاهی کامل قدم در راه اخذ اقامت کانادا بردارید.

 

1) مهاجرت از طریق کار

یکی از روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت کشور کانادا، اقدام از طریق ویزای کار کانادا است. این روش که به نیروی متخصص فدرال کانادا هم شناخته می‌شود، خود از سه طریق انجام‌پذیر خواهد بود:

 • برنامه اکسپرس اینتری
 • برنامه استانی
 • برنامه خوداشتغالی

کسی که برای این روش اقدام می‌کند، باید یک دعوتنامه از طرف کارفرمای کانادایی دریافت کرده باشد. همچنین باید بدانید که شرایط او در خصوص تاهل، مدرک زبان، سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار در کشور مبدا و مسائل دیگر نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر این شرایط کاملا مورد قبول کانادا بود، ویزای اقامت دائم شخص صادر خواهد شد.

در نظر داشته باشید از زمانی که دعوتنامه کارفرمای کانادایی به دست شما می‌رسد، تنها 90 روز فرصت دارید تا درخواست اقامت کانادا را به ثبت برسانید.

 

2) مهاجرت از طریق تحصیل

بالا بودن سطح کیفیت کالج و دانشگاه‌های کانادا، شیوه آموزش و اعتبار مدارک تحصیلی آن‌‌ها باعث شده است تا جوانان زیادی رویای مهاجرت کانادا و تحصیل در این کشور را داشته باشند. آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر تعداد 140 هزار دانشجوی مهاجر در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل مشغول هستند.

ویزای تحصیلی کانادا در واقع یک نوع ویزای موقت است. اما کانادا این شرایط را برای فارغ‌التحصیلان فراهم کرده است تا در صورت یافتن شغل مناسب در این کشور، اقامت دائم خود را دریافت کنند.

کسانی که از شرایط زیر برخوردار هستند، راحت‌تر از دیگران موفق به اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در کشور کانادا خواهند شد:

 • ریز نمرات سال آخر دبیرستان آن‌ها بالا باشد.
 • از تمکن مالی کافی برای گذراندن زندگی خود برخوردار باشند.
 • دعوتنامه یا نامه پذیرش دانشگاه یا کالج‌های کانادا را در اختیار داشته باشند.
 • در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت کافی داشته باشند.

3) مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

این روش در بین راه های مهاجرت به کانادا، با استقبال خوبی از طرف مهاجران مواجه شده است. شاید با خود بپرسید چرا؟ دو دلیل زیر را در پاسخ خواهیم گفت:

 • این روش از محدودیت سنی برخوردار نیست.
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیازمند مدارک تحصیلی، مدرک زبان و پیش‌نیازهای دیگر نخواهد بود.

البته شرایط دیگری برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری توسط دولت در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • داشتن سابقه کاری: شخص باید حداقل دو سال به عنوان سهامدار یک شرکت یا در سمت مدیریت مشغول به فعالیت بوده باشد.
 • داشتن تمکن مالی: دارایی‌های فرد که شامل حساب‌های بانکی، املاک و سایر دارایی‌ها می‌شود، تمکن مالی بالای 2 میلیون دلار کانادا را ثابت کند.

در این روش شخص متقاضی نیاز به 1 میلیون و 200 هزار دلار کانادا بودجه دارد تا در این کشور سرمایه‌گذاری کند. بد نیست بدانید که 2 سال بعد از سرمایه‌گذاری با این مبلغ در کانادا، ویزای اقامت دائم برای متقاضی صادر خواهد شد.

 

4) مهاجرت از طریق استارت آپ

این روش در واقع یکی از جدیدترین راه های مهاجرت کانادا به شمار می‌رود که این روزها زیاد به مهاجران پیشنهاد می‌شود. اگر شما ایده خلاقانه تجاری دارید و این ایده می‌تواند برای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا به کار گرفته شود، بهتر است از طریق دریافت ویزا استارتاپ برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

اگر ایده مورد نظر را ارائه دادید و به تایید کشور کانادا رسید، یکی از سه سازمان زیر وظیفه دارند تا حمایت مالی ایده شما را بر عهده بگیرند:

 • مرکز رشد کسب‌وکار
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر
 • گروه‌های سرمایه‌گذرای انجل

متقاضیان دریافت ویزا استارپ اپ کانادا، چیزی حدود 6 ماه زمان دارند تا ایده خود را عملی و از طریق آن درآمد کسب کنند. در صورتی که متقاضی پای تعهدات خود نماند و در موعد مشخص شرکت نوپای خود را راه‌اندازی نکند، ویزای او باطل خواهد شد.

ناگفته نماند تمامی ایده‌های متقاضیان توسط دولت کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرند اما آن‌هایی شانس بیشتری دارد که در حوزه علوم کامپیوتری و فناوری باشند.

5) مهاجرت از طریق خویشاوندی

یکی دیگر از راه های مهاجرت کانادا، اقدام از طریق خویشاوندی است. شما می‌توانید همسر، فرزند، پدر، مادر، برادر، خواهر و سایر خویشاوندان خود را به عنوان فرد تحت تلکف به کشور کانادا ببرید. البته این برنامه به همین سادگی نیست و نیازمند رعایت یک سری شرایط است:

 • قبل از هر چیزی باید رابطه خانوادگی دو طرف برنامه به اثبات برسد.
 • هر دو طرف برنامه مهاجرتی (شخص متقاضی و کسی که قرار است تحت تلکف او در آید.) باید فرم مربوط به حمایت‌های مالی شخص متقاضی را امضا کنند.

شاید این سوال برای شما پیش آید که آیا شخص تحت تلکف، می‌تواند از خدمات کشور کانادا بهره‌مند شود؟ جواب مثبت است.

امکان استفاده از خدمات برای او فراهم می‌شود و زمانی که شخص اقامت دائم خود را دریافت کند، تحصیل و خدمات درمانی رایگان هم در زمره خدمات قابل استفاده او قرار خواهد گرفت.

 

6) مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

اگر بخواهیم بهترین راه های مهاجرت کانادا را از لحاظ هزینه دسته‌بندی کنیم، باید از روش اکسپرس اینتری به عنوان یکی از ارزان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین آن‌ها نام ببریم.

البته تنها افرادی که متخصص هستند و تحصیلات سطح بالایی دارند از این طریق می‌توانند برای دریافت اقامت در کانادا اقدام کنند.

افراد واجد شرایط می‌توانند با پشت سر گذاشتن مراحل زیر، اقامت کانادا را از طریق اکسپرس اینتری بگیرند:

 1. ثبت کردن پروفایل در استخر اکسپرس اینتری
 2. دریافت امتیازها با توجه به تحصیلات، زبان، شرایط فردی و موارد مشابه دیگر

البته جالب است بدانید که جز تحصیلات و تخصص، افراد در صورت داشتن شرایط زیر قادر به مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری خواهند بود:

 • سن آن‌ها کمتر از 30 سال باشد.
 • از تمکن مالی کافی برخوردار باشند.
 • حداقل تا مقطع لیسانس تحصیل کرده باشند.
 • گواهی آیلتس جنرال یا 6 در اختیار داشته باشند.

 

سخن نهایی

در حال حاضر راه های مهاجرت به کانادا بسیار متعدد است و افراد متقاضی باید متناسب با شرایط و مدارکی که در اختیار دارند، برای عملی کردن هر کدام اقدام کنند.

همان‌طور که اطلاع دارید، هیچ کسی به‌تنهایی قادر به انجام امور مهاجرتی خود نیست و در کنار خود نیاز به یک شخص حرفه‌ای و باتجربه در این زمینه دارد. اما خوب است که پیش از مراجعه به یک وکیل مهاجرت کانادا بدانیم کدام روش مناسب ما است. بنابراین در مطلب بالا با تقسیم‌بندی بهترین راه های مهاجرت به کانادا، هرکدام را توضیح دادیم.

 

ثبت امتیاز یادتون نره
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.