اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر است که سالانه تعداد زیادی از مهاجران هدف خود را ورود به این کشور می‌گذارند. دلیل انتخاب کانادا برای مهاجرت این است که این کشور از لحاظ امکانات رفاهی، تحصیلی و مسائل دیگر در صدر بسیاری از کشورها قرار دارد.

برای دریافت ویزای کانادا شرایطی وجود دارد. در صورتی که تمام شرایط را داشته باشید می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. شرایط اخذ ویزای کانادا در دوران قبل از کرونا برای ایرانیان نیز فراهم بود و آن‌ها می‌توانستند به کانادا بروند.

اما از وقتی ویروس کرونا شیوع پیدا کرد و سراسر دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد، این شرایط نیز تغییر کرد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با شیوع این ویروس دیگر نمی‌توان به کانادا مهاجرت کرد، گرچه این‌طور نیست.

در این مطلب قصد داریم تا درباره شرایط اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا صحبت کنیم و بگوییم چگونه می‌شود در این دوران برای مهاجرت کانادا اقدام کرد.

بنابراین اگر در این بازه زمانی قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارید، بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

دریافت ویزای کانادا در دوران کرونا

برخلاف کشورهای شنگن که در دوران کرونا به هیچ عنوان اجازه اخذ ویزا را به مهاجران نمی‌دهند، کشور کانادا این شرایط را برای مهاجران و به‌ویژه ایرانیان فراهم کرده است.

مشکل متقاضیان مهاجرت کانادا در کشورمان، نبودن دفترهای خدمات ویزای کانادا در ایران است. به همین دلیل بسیاری از افراد نمی‌توانند برای دریافت ویزای خود از داخل کشور اقدام کنند.

دفاتر خدمات ویزای کانادا در ایران حضور ندارند و افراد متقاضی برای مهاجرت تحصیلی یا موارد دیگر به این کشور باید به کشورهای همسایه مراجعه کنند.
از جمله این کشورها می‌توان به کشورهای ترکیه، آذربایجان و امارات اشاره کرد. این دفاتر در ساعات خاص و محدودی باز هستند و خدمات ویزای کانادا را به افرادی ارائه می‌دهند که قصد دارند مهاجرت کنند.

وقتی ویزای خود را از طریق دفاتر خدمات ویزای کانادا درخواست کردید باید منتظر بمانید تا درخواست شما توسط دولت این کشور مورد بررسی قرار بگیرد. این بررسی ممکن است مدت زمانی طول بکشد.
از ابتدای کرونا و با تغییر شرایط دریافت ویزای کانادا، این مدت زمان چندین بار تغییر کرده است.

برای اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا می‌توان درخواست ویزا را از طریق سایت سفارت کانادا و به‌صورت آنلاین ارسال کرد. گرچه سفارت کانادا در بعضی از روزها برای نوبت‌دهی در دسترس افراد است. به همین دلیل ممکن است نتوانید به‌راحتی این وقت را دریافت کنید و مدتی باید منتظر بمانید.

برای گرفتن وقت باید به دفاتری که باز هستند مراجعه کنید. این دفاتر در روزهای مشخص و در زمان‌های محدود آماده خدمات‌رسانی به افراد هستند. پورتالی که توسط آن متقاضیان ویزای کانادا می‌توانند نوبت وقت سفارت بگیرند نیز در بعضی از روزها باز است.

به همین دلیل امکان دارد تا بلافاصله بعد از باز شدن این پورتال همه نوبت‌ها تا یک ماه آینده نیز پر شوند. بنابراین لازم است تا از زمان دقیق باز شدن سامانه مورد نظر با خبر شوید و بتوانید به‌موقع برای خود نوبت بگیرید.

از طرفی در دوران کرونا انجام مراحل انگشت‌نگاری به‌صورت خودکار تمدید می‌شوند و نیازی به ارسال ایمیل نیست. در گذشته مهلت انگشت‌نگاری به یک ماه و بعد از آن با شیوع کرونا به 3 ماه یا 90 روز افزایش پیدا کرده بود.

با این حال در مدت 90 روز، باز هم بسیاری از افراد نتوانستند با استفاده از دفاتر خدمات ویزای کانادا مراحل انگشت‌‌نگاری خود را انجام دهد. به همین دلیل این مراحل به‌صورت خودکار تمدید می‌شوند.

 

 

کدام افراد در دوران کرونا می‌توانند به کانادا سفر کنند

در حال حاضر و با شرایطی که بیماری کرونا در دنیا ایجاد کرده است، بسیاری از ملیت‌های خارجی نمی‌توانند به کانادا مسافرت کنند و اقدامی برای اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا انجام دهند. این شرایط به نحوی است که حتی اگر یک ویزای معتبر نیز داشته باشند باز هم اجازه ورود به کانادا را نخواهند داشت.

شرایط موجود در کانادا درباره مهاجرت تا اطلاع ثانوی دولت کانادا پا برجا است و فقط افرادی می‌توانند به کانادا سفر کنند که اقامت کانادا به‌صورت دائم را داشته باشند، شهروند کانادا محسوب شوند، شهروندهای دو تابعیتی که گذرنامه کانادایی دارند یا برای انجام کار ضروری اجازه‌ای مبنی بر ورود به کانادا را دریافت کرده‌اند.

به جز افراد ذکر شده در بالا سایر افرادی که یکی از بستگان نزدیک آن‌ها در کانادا ساکن است و شهروند کانادا به حساب می‌آید نیز می‌توانند به کانادا مسافرت کنند.

این افراد در صورتی می‌توانند به کانادا سفر کنند که بخواهند بیشتر از 15 روز در این کشور بمانند، زیرا تمام افرادی که وارد خاک کانادا می‌شوند به مدت 2 هفته قرنطیه خواهند شد. به همین دلیل افرادی که کوچک‌ترین علائم از کرونا را داشته باشند اجازه ورود به خاک کانادا را ندارند.

 

روش‌های اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا

افرادی هستند که با وجود شرایط کرونا می‌توانند ویزای کانادا را دریافت کنند و به این کشور بروند. در ادامه به معرفی این افراد می‌پردازیم.

 

تحصیل در کانادا

دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل به کانادا بروند و ویزای این کشور را دریافت کنند. این دانشجویان باید شرایطی را داشته باشند که این شرایط عبارتند از:

 • داشتن مدرک معتبر تحصیلی یا معرفی نامه‌ای که نشان‌ دهد شما می‌توانید در کانادا تحصیل کنید. در صورتی که از یکی از موسسات آموزشی کانادا نامه پذیرش دریافت کردید، می‌توانید اقدامات لازم را برای تحصیل در کانادا انجام دهید.
 • باید دقت داشته باشید که برای تحصیل در کانادا باید در موسسات آموزشی از پیش تعیین شده‌ای درس بخوانید که توانایی مقابله با کرونا را دارند. این موسسات باید از طرف مقامات استانی نیز تایید شده باشند.
  ونکوور کالج کانادا، دانشگاه هنرهای آلبرتا، موسسه فناوری بریتیش کلمبیا، کالج کلمبیا و چند موسسه آموزشی دیگر از جمله مراکزی هستند که می‌توان در دوران کرونا در آن‌ها تحصیل کرد.
  بنابراین دانشجویانی که می‌خواهند برای اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا اقدام کنند باید نامه پذیرش از یکی از موسسات گفته شده، دریافت کنند.

دانشجویان بین‌المللی در کانادا که به هر دلیلی این کشور را ترک کرده‌اند، فقط تحت شرایطی می‌توانند به آن‌جا برگردند که موسسه آموزشی انتخابی آن‌ها برای تحصیل، از بین مواردی باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.

 

دلایل بشر دوستانه

افرادی که می‌خواهند به دلایل بشر دوستانه به کانادا سفر کنند، باید مجوزی را از سازمان بهداشت عمومی کانادا دریافت کنند. از جمله دلایل بشر دوستانه که می‌توان از طریق آن‌ها به کانادا سفر کرد عبارتند از:

 • یکی از نزدیکان شما مرده است و قصد دارید در مراسم خاکسپاری او شرکت کنید.
 • قصد مراقبت از شخصی را دارید که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد.
 • مراقبت کردن از شخصی که بسیار بیمار است.
 • یکی از آشنایان شما آخرین لحظات عمر خود را سپری می‌کند و شما می‌خواهید در این شرایط در کنار او باشید.

 

نیروی کار و اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا

با این که افراد عادی به دلیل وجود محدودیت‌ها نمی‌توانند به کشور کانادا سفر کنند و ویزای آن را داشته باشند، با این حال این محدودیت‌ها برای افرادی که می‌خواهند برای کار به این کشور بروند کمتر است. دلیل این موضوع نیاز کشور کانادا به نیروی کار موقت است.

نیروی کار موقت تاثیر زیادی بر اقتصاد کانادا دارد. همچنین این نیروها می‌توانند با کار کردن روی مزارع، منابع غذایی این کشور را تامین کنند.

نیروی کار موقت در دوران کرونا می‌تواند تحت شرایط اجباری و اختیاری ویزای کانادا را بگیرد. این افراد تحت شرایط خاصی می‌توانند وارد کانادا شوند و در صورت نداشتن آن‌ها، از ورودشان به کانادا جلوگیری می‌شود.

افرادی به‌صورت اجباری در کانادا مشغول به کار می‌شوند که یک معرفی‌نامه معتبر برای اجازه کار کردن در کانادا داشته باشند. این افراد باید بلافاصله بعد از ورود به کانادا و گذراندن 2 هفته قرنطینه، مشغول به کار شوند.
البته گاهی ممکن است این افراد از محدودیت‌های کرونایی نیز معاف شوند. خانواده فرد نیز تحت شرایطی از جمله شرایط زیر ممکن است بتواند به کانادا مهاجرت کند.

 1. داشتن معرفی‌نامه کاری برای مشغول به کار شدن در یک موقعیت شغلی فعال
 2. خانواده نیروی کار موقت باید از سازمانی که به امور پناهندگی، شهروندی و مهاجرت مربوط است، نامه‌ای مبنی بر ملحق شدن به فرد در کانادا دریافت کنند.

 

مهاجرت دائمی و اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم بر خلاف کشورهای حوزه شینگن با وجود بیماری کووید 19 مرزهای کانادا روی مهاجران باز است و این افراد می‌توانند با داشتن شرایط خاصی به این کشور مهاجرت کنند. با این حال بیشتر تمرکز دولت کانادا روی افرادی است که شرایط زیر را دارند.

 • افرادی که مجوزی مبنی بر انجام کارها و خدمات اضطراری دارند.
 • افرادی که از گروه‌های آسیب‌پذیر به حساب می‌آیند.
 • افرادی که اقامت و ویزای کانادا را دارند، ولی بیرون از این کشور هستند و می‌خواهند به کانادا برگردند.

سایر افراد با توجه به شرایط کرونا باید کمی صبور باشند تا درخواست آن‌ها توسط دولت کانادا بررسی شود و جواب آن برایشان ارسال شود.

 

سخن نهایی

همان‌طور که اشاره کردیم کشور کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر است که در دوران کرونا نیز تحت شرایطی اقدام به پذیرش مهاجر کرده است. مهاجران در دوران کرونا نیز می‌توانند ویزای تحصیلی، ویزای کار موقت، ویزای دائم و ویزا برای کارهای بشر دوستانه دریافت کنند.

با این حال افرادی که قصد اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا را دارند، باید منتظر بمانند تا مراحل بررسی مدارک آن‌ها طی شود. این مراحل نیز ممکن است مدت زمانی طول بکشد.

ثبت امتیاز یادتون نره
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.