آشنایی با کلمات پر تکرار در مهاجرت کانادا

این روزها برای مهاجرت کانادا از روش‌های بسیار گوناگونی می‌توان اقدام کرد که هرکدام نیازمند یک سری اطلاعات پیش‌زمینه‌ای هستند. کسی که قصد دارد فرآیند مهاجرت به این کشور و اقامت در آن را آغاز کند، باید ابتدا با کلمات و اصطلاحات پر تکرار این فرآیند آشنا شود.

بنابراین در ادامه این مطلب قصد داریم تا کلمات پر تکرار در مهاجرت را معرفی کنیم و توضیحات مختصر اما مفیدی در رابطه با هر یک ارائه دهیم. قطعاً آشنایی با این کلمات و عبارت‌های پرتکرار برای افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارند، بسیار مفید خواهد بود. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

اقامت کانادا

یکی از کلمات پر تکرار در مهاجرت، اقامت است. شاید اقامت در کلمه به معنی سکون و توقف باشد اما اقامت در یک کشور این معنی را نمی‌دهد. مسلماً می‌دانید که اقامت خود شامل دو نوع مختلف است:

اقامت دائم (Permanent residency‎)
اقامت موقت (Temporary resident‎)
اقامت موقت در اصل به معنی ماندن چند روزه در کشوری به‌منظور گردش است. اما اقامت دائم به اقامت نامحدود از نظر زمانی گفته می‌شود که به‌قصد زندگی اتفاق افتد.

در اقامت موقت بسته به قوانین کشور مورد نظر، مالیات به شخص تعلق می‌گیرد اما نمی‌تواند از تمام حقوق شهروندی استفاده کند. تبدیل اقامت موقت به دائم در کشوری مانند کانادا، منوط به سپری کردن مدت‌زمان مشخصی در این کشور است.

البته بد نیست بدانید که اخذ اقامت دائم کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و با توجه به شرایط و قوانین منطقه تعیین می‌شود.

 

تابعیت کشور کانادا

تابعیت که با اصطلاح انگلیسی citizenship شناخته می‌شود، از دیگر کلمات پر تکرار در مهاجرت است. جنبه‌های مختلفی سبب اتصال شخص به یک کشور می‌شوند که از دید سیاسی و حقوقی می‌توان آن‌ها را در قالب کلمه تابعیت تعریف کرد.

طبق قوانین تابعیت، شخص مورد نظر می‌تواند از تمامی حقوق یک کشور مانند مردم خود آن بهره‌مند شود و نسبت به مهاجران معمولی ارجحیت داشته باشد.

تابعیت یک زیرمجموعه دارد که با عنوان تابعیت مضاعف شناخته می‌شود. در این نوع، شخص تابعیت دو یا چند کشور را دارد و بنا به این دلیل، شرایط زندگی اختیاری در هر یک از کشورهای مورد نظر برای او فراهم شده است.

در مقابل تابعیت مضاعف، یک کلمه آپاترید قرار می‌گیرد که به اشخاصی گفته می‌شود که بدون تابعیت هستند و تابعیت هیچ کشوری را ندارند. ناگفته نماند که حق و حقوق هیچ کشوری به این افراد تعلق نمی‌گیرد.

از دلایلی که باعث شده است افرادی آپاترید یا بدون تابعیت باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ازدواج با زن یا مرد ملیتی که تابعیت زن و شوهر را به هم مرتبط می‌دانند.
مهاجرت به کشوری که تابعیت را به شخص متقاضی ندهد. (زمانی که شخص مهاجرت می‌کند، تابعیت کشور خود را از دست می‌دهد. متأسفانه اگر کشور مقصد به شخص تابعیت ندهد، فرد بدون تابعیت خواهد شد.)
جرایم سیاسی، امنیتی و جرایمی که از طرف دولت قابل بخشش نیست.
رعایت نکردن یک سری از قوانین و مقررات خاصی که دولت در بعضی کشورها تعیین کرده است.
گاهی شخص آگاهانه برای بی تابعیت شدن قدم برمی‌دارد. به این شکل که با مهاجرت تابعیت کشور خود را از دست می‌دهد و برای اخذ تابعیت در کشور مهاجرپذیر اقدام نمی‌کند.

پیشنهاد سردبیر  آزمون TCF کانادا

 

پناهندگی
پناهندگی در زمره روش‌های مهاجرت و اقامت کانادا و یکی دیگر از کلمات پر تکرار در مهاجرت به شمار می‌رود که اگر از جوانب گوناگون آن را بررسی کنید، غیرعقلانی بودن این روش برای شما اثبات خواهد شد.

معمولاً کسانی برای پناهندگی اقدام می‌کنند که به‌خاطر دلایل سیاسی، مذهبی و یا موارد مشابه، مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. این افراد به‌اصطلاح پناهنده یا پناه‌جو نامیده خواهند شد.

 

گذرنامه
گذرنامه یا پاسپورت از جمله کلمات پر تکرار در مهاجرت هستند. گذرنامه یا پاسپورت در زمره مدارک شناسایی قرار می‌گیرد که صدور آن توسط دولت انجام می‌شود.

این مدرک شناسایی در واقع برای دو چیز استفاده می‌شود:

فرد از کشور خود اجازه بگیرد که از آن خارج شود.
دولت از دیگر کشورها اجازه بگیرد تا شهروندان به خاک آن ورود کنند.
بد نیست بدانید گذرنامه یا پاسپورت انواع مختلفی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

گذرنامه‌ای که مخصوص سفرهای کاری است و گذرنامه خدمت نامیده می‌شود.
گذرنامه‌ای که به‌منظور سفر تفریحی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و موارد دیگر برای فرد صادر می‌شود و گذرنامه عادی نام می‌گیرد.
گذرنامه‌ای که مخصوص افراد سیاستمدار و دیپلمات است و گذرنامه دیپلماتیک نام‌گذاری می‌شود.

ویزا کانادا

ویزا که با نام دیگر روادید هم شناخته می‌شود، از نگاه اول در بین کلمات پر تکرار در مهاجرت شباهت زیادی با پاسپورت دارد.

اما اگر هرکدام را بهتر مورد بررسی قرار دهید، متوجه تفاوت آن‌ها خواهید شد. در واقع ویزا که به دو صورت کاغذی و الکتریکی صادر می‌شود، اجازه حضور شما را در کشور دیگری در محدوده زمانی مشخص می‌دهد.

ویزا انواع مختلفی دارد که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • ویزای توریستی
  • ویزای کاری
  • ویزای سرمایه‌گذاری و تجاری
  • ویزای تحصیلی
  • ویزای ازدواج

ریجکت شدن
وقتی که مهاجر درخواست اخذ ویزای اقامت کانادا را به سفارت‌خانه ارسال می‌کند، باید منتظر جواب بماند. در این محدوده زمانی، افسران پرونده درخواست شخص را از لحاظ مختلفی بررسی می‌کنند و اعتبارسنجی یک سری از موارد زیر را انجام می‌دهند:

میزان اعتبار پرونده شخص متقاضی
اعلام درست اطلاعات شخصی
درست بودن فرمت عکس‌های ارسالی
ارائه دادن یا ندادن و صحت داشتن یا نداشتن مدارک مربوط به تمکن مالی متقاضی
گاهی ممکن است اطلاعات و مدارکی که ارائه داده‌اید، افسر پرونده را مجاب نکند و بعد از بررسی‌ها، درخواست شما توسط افسر رد شود. در این حالت گفته می‌شود که درخواست شما ریجکت (Reject) شده است.

 

Refuse
مدارک و اطلاعاتی که شخص متقاضی آماده کرده است، باید علاوه بر اینکه از فیلترهای کشور مبدأ می‌گذرد، باید مطابق با قوانین و مقررات کشور مقصد هم باشد.

زمانی که درخواست توسط افسر پرونده ریجکت شد، نتیجه درخواست در قالب نامه مکتوبی که فرمت اداری دارد برای شما ارسال می‌شود. این نامه همان Refuse است و دو حالت کلی برای آن وجود دارد:

پیشنهاد سردبیر  تقسیم بندی ویزاهای کانادا

در آن به دلایل رد درخواست ویزای اقامت کانادا اشاره می‌شود.
در آن توضیحی در خصوص دلایل رد درخواست ارائه نمی‌شود.

اکسپرس اینتری کانادا

کسی که در پی اقامت دائم کانادا باشد، حتماً این عبارت به گوش او خورده است. شاید فکر کنید که اکسپرس اینتری یکی از روش‌های مهاجرتی محسوب می‌شود. اما اینطور نیست. در اصل دولت کانادا از اکسپرس اینتری به‌عنوان مدیریت برنامه‌های کاربردی برای نیروهای واجد شرایط و متخصص استفاده می‌کند.

برنامه‌های مهاجرتی که به کمک اکسپرس اینتری مدیریت می‌شوند، به شرح زیر هستند:

  • نیروی کار متخصص فدرال
  • نیروهای Skilled Worker
  • جریان تجربه کانادایی
  • نامزدی استان هافرایند

به‌منظور ورود به برنامه اکسپرس اینتری، لازم است افراد برای ساخت یک پرفایل اقدام و اطلاعات خود را در آن وارد کنند.

بر اساس یک سیستم رتبه‌بندی ازپیش‌تعیین‌شده توسط کانادا، متقاضیان امتیازهای مختلفی دریافت می‌کنند که اگر امتیاز مورد نیاز را دریافت کردند، دعوت‌نامه‌ای برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

حداقل امتیاز مورد نیاز برای انتخاب اتوماتیک از استخر و ارسال دعوتنامه توسط دولت کانادا، 60 اعلام شده است.

 

Welcome Centre Immigrant Services
یکی از خدماتی که توسط مؤسساتی در کانادا در اختیار مهاجران قرار می‌گیرد، Welcome Centre نام دارد. مسلماً می‌دانید کسی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارد، نگرانی‌هایی بابت نحوه زندگی در کشور مقصد، چگونگی برقراری ارتباط با دیگران و مسائل دیگر خواهد داشت.

این مؤسسات که با عنوان ولکام سنترها شناخته می‌شوند، به مهاجران کمک می‌کنند تا سریع‌تر با محیط وفق پیدا کنند و آموزش‌های لازم را یاد بگیرند. این آموزش‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

یادگرفتن زبان کشور رایج در کشور کانادا که انگلیسی و فرانسوی است.
کسب اطلاعات در رابطه با قوانین شهروندی که در کانادا وجود دارد.
راه و روش استفاده کردن از خدمات عمومی که برای شهروندان در نظر گرفته شده است.
Open Work Permit
نگرانی‌های مربوط به کاریابی در کشور کانادا برای کسی که تمایل به مهاجرت و اخذ اقامت کانادا دارد، تمام‌شدنی نیست.

بسیاری از مهاجران قصد دارند تا با اخذ مجوز کار در کانادا، خیال خود را از بابت تأمین هزینه‌های زندگی راحت کنند. Open Work Permit یکی دیگر از کلمات پر تکرار در مهاجرت و در واقع یک پیشنهاد شغلی است که از طرف کارفرما برای شخص مهاجر ارسال می‌شود.

مجوز Open Work Permit، این امکان را به شخص مهاجر می‌دهد که در هر کجای کشور کانادا برای کارفرمای مذکور کار کند، حقوق تمام و کمال به او تعلق بگیرد.

 

Certificate of Financial Ability
این عبارت در واقع همان گواهی توانایی مالی که پیش‌نیاز درخواست ویزای اقامت کانادا از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و روش‌های دیگر خواهد بود. طبق این گواهی، مهاجر باید در حساب جاری خود مقدار مشخصی سرمایه داشته باشد که از آن به‌عنوان تمکن مالی یاد شود.

شما باید برای دریافت گواهی Financial Ability، به بانک مورد نظر مراجعه کنید و گردش حساب خود را در سربرگ بانک که به زبان انگلیسی مورد تأیید کشور مقصد ترجمه شده است، بگیرید.

 

کلمات پر تکرار در مهاجرت به تنها موارد بالا محدود نمی‌شود اما ما سعی کردیم مهم‌ترین آن‌ها را نام بریم و توضیح دهیم.برای اینکه بتوانید بیشتر و بهتر با این کلمات پر تکرار آشنا شوید، تنها کافی است زمانی که برای مهاجرت و انجام کارهای مربوط به اخذ اقامت کانادا اقدام می‌کنید، حتماً با یک وکیل مهاجرت کانادا باتجربه و معتبر مشورت کنید.

4.6/5 - (12 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *