تمدید ویزای تحصیلی کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت کانادا، اخذ ویزای تحصیلی است. این راه شاید یکی از آسان‌ترین راه‌ها باشد اما مراحل خاص خود را دارد که باید به آن آشنایی داشته باشید.بعد از گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت در کانادا، ممکن است در موعد مقرر تحصیل شما به اتمام نرسد یا قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشید. برای این ‌کار باید ویزای خود را تمدید کنید.

در ادامه شما را با تمدید ویزای تحصیلی کانادا آشنا می‌کنیم و به بررسی شرایط آن می‌پردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

 

ویزای تحصیلی کانادا

اگر سن کمی دارید و هنوز در حال تحصیل هستید، یکی از بهترین راه‌های مهاجرت کانادا برای شما اقدام از طریق تحصیلات است.این کار نیاز به تلاش فراوان دارد اما اگر انگیزه کافی داشته باشید، می‌توانید تمام مراحل آن را پشت سر بگذارید و تحصیل در این کشور را تجربه کنید.

ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید و به کمک سایت دانشگاه، تمام اطلاعات لازم را به‌دست آورید. شرایط خوابگاه، هزینه اقامت، شرایط پذیرش و… اطلاعاتی است که قبل از هر اقدامی باید کسب کنید.بعد از طی تمام مراحل ویزای تحصیلی به شما داده می‌شود و شما مدت مشخصی حق اقامت در کانادا را خواهید داشت. بعد از آن باید خاک کانادا را ترک کنید و به وطن خود بازگردید یا نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید.

برای تمدید ویزا باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

تاریخ انقضا مجوز تحصیلی کانادا

اگر به ویزای خود نگاه کنید، در گوشه سمت راست بالای آن تاریخی با عنوان انقضای مجوز تحصیلی درج شده است. این تاریخ نشان‌دهنده زمانی است که باید کانادا را ترک کنید.

نحوه محاسبه تاریخ انقضای ویزا به این‌ صورت است که به مدت تحصیل فرد در کانادا 90 روز اضافه می‌کنند و تاریخ به‌دست آمده را روی ویزا درج می‌کنند.

به‌طور کلی به دو صورت این تاریخ محاسبه می‌شود:

اولین اطلاعیه‌ای که دانشگاه با عنوان اتمام تحصیل صادر کند.
زمانی که مدرک تحصیلی صادر شود.
این شرایط در صورتی پابرجا است که پاسپورت شما منقضی نشده باشد. درصورت منقضی شدن پاسپورت قبل از اتمام تحصیل، 30 روز قبل از انقضای پاسپورت ویزای تحصیلی نیز منقضی می‌شود.

تحت دو موقعیت زیر ممکن است شرایط بالا تغییر کند:

فارغ‌التحصیلی قبل از موعد تعیین ‌شده
اگر قبل از موعد مقرر تحصیل شما به اتمام رسید و فارغ‌التحصیل شدید، یکی از دو مورد زیر زمان خروج شما را از کانادا مشخص می‌کند:

تاریخ انقضای مشخص شده در مجوز تحصیلی
90 روز بعد از فارغ‌التحصیل شدن

فارغ‌التحصیلی بعد از موعد تعیین شده
بنا به هر دلیلی ممکن است شما نتوانید تحصیل خود را در زمان تعیین شده به اتمام برسانید و برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک تحصیلی باید بیشتر در کانادا بمانید. در این شرایط باید 30 روز قبل از اتمام انقضای ویزای تحصیلی، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

پیشنهاد سردبیر  مقایسه ویزا تحصیلی با کارآفرینی

 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا
وقتی برای یک مقطع ویزای تحصیلی می‌گیرید وبه کانادا مهاجرت می‌کنید، ممکن است بعد از اتمام آن مقطع و بعد از فارغ‌التحصیلی بخواهید در کانادا بمانید و در مقاطع بعدی به تحصیل ادامه دهید.

برای این کار لازم است ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. البته به‌شرطی که انقضای پاسپورت شما تمام نشده باشد. درصورت منقضی شدن پاسپورت، ویزای تحصیلی شما نیز منقضی می‌شود و شما باید کانادا را ترک کنید.

پس در قدم اول انقضای پاسپورت خود را بررسی کنید. در مرحله بعد ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. لازم است 30 روز قبل از اتمام انقضا درخواست خود را مبنی بر تمدید ویزای تحصیلی بفرستید.

اگر تا زمان اتمام انقضا جواب درخواست شما نیامد و مراحل آن طول کشید، شما می‌توانید مانند قبل در کانادا اقامت داشته باشید تا جواب درخواست‌تان بیاید.

تمدید وضعیت اقامتی یا status
علاوه بر ویزای تحصیلی که انقضای آن مهم است، وضعیت اقامتی نیز اهمیت دارد. اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده باشد یا شرایط درج شده در آن را رعایت نکرده باشید، status دیگر اعتبار ندارد و شما باید آن را تمدید کنید.

در این وضعیت شما موظف هستید تا حداکثر 90 روز پس از تاریخ انقضای وضعیت اقامتی، نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در این مرحله باید هزینه تمدید status و تمدید ویزای تحصیلی را بپردازید.

تا زمانی که وضعیت اقامت دانشجو مشخص نشود، فرد حق تحصیل نخواهد داشت. به ‌همین دلیل توصیه می‌شود که حتما 3 تا 6 ماه قبل از انقضای ویزا نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

انتظار برای تمدید ویزای تحصیلی
هرکاری برای به نتیجه رسیدن وقت لازم دارد. این‌طور نیست که بلافاصله بعد از ارسال درخواست و مدارک موردنیاز ویزای شما تمدید شود و بتوانید به تحصیل خود ادامه دهید.

این کار نیاز به زمان دارد و باید از چندماه قبل برای تمدید ویزا درخواست خود را ارسال کنید تا برای شما مشکلی ایجاد نشود.

به‌طور میانگین حدود 40 تا 47 روز تا رای نهایی طول می‌کشد و هیچ تضمینی برای قبول درخواست شما وجود ندارد.

درخواست تمدید ویزای چه کسانی در اولویت است؟

به‌ دلیل درخواست‌های زیادی که به کانادا می‌شود و برای پاسخگویی بهتر به این درخواست‌ها، عده‌ای از افراد را در اولویت قرار می‌دهند. اگر جزو یکی از سه گروه زیر باشید درخواست شما در اولویت بررسی قرار می‌گیرد:

افراد آسیب‌پذیر
شهروندان کانادایی که قصد بازگشت به این کشور را دارند.
افرادی که در ارائه یا حمایت خدمات ضروری نقش دارند.
در سایت زیر می‌توانید نتیجه درخواست خود را مشاهده کنید:

www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/check-status.html

تمدید ویزای تحصیلی کانادا به‌صورت آنلاین و حضوری

شما برای تمدید ویزای خود از دو روش می‌توانید اقدام کنید. روش اول تمدید حضوری ویزای تحصیلی است و روش دوم که مزایای بیشتری دارد، تمدید آنلاین ویزا است.

هر دو روش مزایا ومعایبی دارند ولی روش دوم مزایای بیشتری دارد که در ادامه بیان می‌کنیم:

پیشنهاد سردبیر  بهترین رشته های تحصیلی در کانادا

صرفه‌جویی در وقت
سرعت بیشتر و بررسی سریع‌تر درخواست
امکان اطمینان از اطلاعات و مدارک ارسالی به‌دلیل وقت کافی داشتن
امکان ارسال سریع مدارک در صورت نقص مدارک اولیه
مشاهده وضعیت درخواست
در ادامه مراحل ثبت درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا را بیان می‌کنیم و سپس به بررسی مدارک و نحوه درخواست حضوری می‌پردازیم:

مراحل ثبت درخواست تمدید ویزای تحصیلی به‌صورت آنلاین

آماده کردن مدارک: اسکن مدارک خود با استفاده از یک اسکنر یا دوربین
خواندن راهنما و دستورالعمل‌های ارائه شده در سایت
پاسخگویی به سوالات از پیش تعیین شده قبل از پر کردن فرم‌ها
پرداخت هزینه‌های مربوط به بررسی و پردازش درخواست شما
ساخت حساب آنلاین کاربری برای پیگیری درخواست
مراحل ثبت درخواست تمدید ویزای تحصیلی به‌صورت حضوری

اکثر افراد باید به‌صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنند و فقط دو دسته از افراد می‌توانند درخواست خود را به‌صورت حضوری ارائه دهند. افرادی که از نظر جسمی ناتوان هستند و افرادی که ثبت آنلاین آن‌ها با مشکل مواجه شده است، می‌توانند برای درخواست خود حضوری مراجعه کنند.

مراحل درخواست حضوری را در ادامه بیان می‌کنیم:

دریافت بسته درخواست تمدید ویزای تحصیلی که شامل تمام فرم‌ها و راهنمای آن‌ها می‌شود.
پرکردن فرم‌ها و آماده کردن بسته درخواست
پرداخت هزینه‌ها
ارسال درخواست تمدید ویزا به آدرس داده شده در بسته
افراد نابینا و کم‌بینا می‌توانند درخواست دهند تا فرم‌ها در صفحات بزرگ یا به‌صورت بریل برای آن‌ها ارسال شود.

اگر این روش را برای ارسال درخواست خود انتخاب کرده‌اید، حتما در پر کردن فرم دقت کافی داشته باشید. زیرا اگر اطلاعات نادرست و ناکافی وارد کنید درخواست شما بازگردانده شده و وقت زیادی از شما گرفته می‌شود.

 

مدارک مورد نیاز برای تمدید مجوز تحصیلی

نامه پذیرش که تمام جزئیات درخواست شما را دارا باشد.
مدارک اثبات تمکن مالی
پاسپورت: دقت کنید انقضای آن نگذشته باشد.
اطلاعات بیومتریک یا شخصی که شامل اثرانگشت، عکس، کپی سند ازدواج، کپی مدارک مهاجرتی فعلی، سند پرداخت هزینه‌ها و فرم‌های پرشده می‌شود.

کانادا به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورها هر ساله تعداد زیادی درخواست را برای گرفتن مهاجر بررسی می‌کند. در این بین عده‌ای از افراد بعد از گذشت مدتی قصد دارند بیشتر در این کشور بمانند و باید ویزای خود را تمدید کنند.در این متن شما را با تمدید ویزای تحصیلی کانادا آشنا کردیم و گفتیم باید تا حداکثر 30 روز مانده به اتمام انقضای ویزا برای تمدید آن اقدام کنید.

توجه کنید که اگر ویزای تحصیلی شما هنوز منقضی نشده باشد ولی مدت استفاده از پاسپورت‌تان به اتمام رسیده باشد، باید خاک کانادا را ترک کنید زیرا ویزای تحصیلی شما هم منقضی خواهد شد.بعد از ثبت درخواست خود حتما سایت را مرتب بررسی کنید تا در صورتی که اطلاعیه‌ای مبنی بر نقص مدارک دریافت کردید، فورا مدارک خود را کامل و ارسال کنید.

در انتها همان‌طور که گفتیم ارسال مدارک و ثبت درخواست نشان‌دهنده قبول درخواست شما نیست و هیچ تضمینی برای تایید درخواست شما وجود ندارد.همچنین باید بدانید مهاجرت یک مسیر پیچیده با رعایت قوانین متعدد کشور مقصد است. کانادا یکی از بهشت‌های مهاجرتی دنیا محسوب می‌شود اما برای طی صحیح مسیر رسیدن به آن به کمک یک وکیل مهاجرتی که شما را در این حین هدایت کند، نیاز خواهید داشت.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *