دلایل ریجکت ویزای کانادا

یکی از نگرانی‌هایی که برای مهاجران به کشور کانادا وجود دارد، موضوع ریجکت ویزای کانادا است. دلایل ریجکتی بسته به نوع ویزای درخواستی برای ورود به کشور کانادا متفاوت است. اما مهاجران بد نیست بدانند زمانی که درخواست ویزای آن‌ها رد شود، دنیا به پایان نمی‌رسد و به شکل‌های گوناگون می‌توان سرنوشت آن‌ها را تغییر داد.

ریجکت یا رد شدن ویزا گاهی با اصطلاح ریفیوز هم شناخته می‌شود که در این مطلب قصد داریم با جزئیات بیشتر به توضیح راجع به آن بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

چه کسی ویزای کانادا را ریجکت می‌کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ررسی مدارک و فرم‌های درخواست ویزای کانادا توسط تعدادی نیروهای انسانی که افسر مهاجرتی نامیده می‌شوند، انجام می‌گیرد.زمانی که مدارک و فرم درخواست متقاضی مهاجرت کانادا افسر پرونده را مجاب نکند، وی نامه ریجکت ویزای کانادا را صادر خواهد کرد. بنابراین کسی که درخواست ویزای کانادای مهاجران را رد می‌کند، افسر پرونده خواهد بود نه شخص دیگری.

به بیان ساده‌تر می‌توان حرف اصلی افسر پرونده را در ریجکت ویزای کانادا، قانع نشدن او در قصد ماندن موقتی مهاجر در این کشور اعلام کرد. زمانی که افسر به خاطر مدارک ناقص یا هر مساله دیگری حدس بزند مهاجر بعد از اتمام زمان اقامت کانادا قصد ترک کشور را ندارد، اقدام به ریجکت ویزای او می‌کند.

 

دلایل ریجکت ویزای کانادا توسط افسر چیست؟

شاید کم و کاستی در مدارک و فرم درخواست ویزای کانادا، دلیلی بر ریجکت ویزای این کشور توسط افسر باشد، اما تنها دلیل موجود نیست. گاهی دلایل زیر هم می‌تواند باعث رد شدن ویزای کانادای متقاضیان شود.

 

خطای ناشی از زمان و نیروی انسانی محدود
همان‌طور که اطلاع دارید، کانادا یکی از کشورهایی است که از هر لحاظ برای مهاجرت ایده‌آل محسوب می‌شود. بنابراین طبیعی است تعداد پرونده‌هایی که برای بررسی در اختیار افسرها قرار می‌گیرد به‌شدت زیاد باشد.چون تعداد نیروهای انسانی و زمان برای بررسی پرونده‌ها کم است، امکان بروز خطاهایی وجود دارد که ممکن است گاهی به صدور نامه ریجکتی برخی از متقاضیان منجر شود.

همخوانی نداشتن ظرفیت کشور با تقاضای موجود
سالانه تعداد بسیار زیادی درخواست ویزا از اقصی نقاط دنیا برای کانادا ارسال می‌شود. اما این کشور که در حال حاضر چیزی حدود 38 میلیون جمعیت دارد، ظرفیت کافی را برای تمام متقاضیان ندارد.بنابراین همخوانی نداشتن میزان ظرفیت کشور با تقاضاهای موجود از کشورهای مختلفی مانند ایران، هند و کشورهای دیگر، دلیل دیگری برای ریجکت ویزای کانادای تعدادی از متقاضیان به حساب می‌آید.

نواقص و کاستی‌های پرونده
این مساله، رایج‌ترین دلیل رد کردن درخواست ویزای کانادا شناخته می‌شود. اگر تجربه اخذ ویزای کانادا را داشته باشید، می‌دانید که قانع کردن افسر پرونده چقدر طاقت‌فرسا است. به همین خاطر، سناریو و برنامه‌ریزی متقاضی برای پیگیری ویزای کانادا بسیار حائز اهمیت است و اصلا نباید نادیده گرفته شود.

 

ضعف سابقه متقاضی در سفرهای خارجی
در واقع شخصی که سابقه ضعیفی در سفر به کشورهای خارجی داشته باشد، مورد تایید افسر پرونده قرار نمی‌گیرد و درخواست ویزای او رد می‌شود.جالب است بدانید تعدادی از کشورهای این کره خاکی مانند کشورهای حوزه شینگن، از پاسپورت معتبری برخوردار هستند و فرآیند اخذ ویزای آن‌ها بسیار دشوار است. افرادی که سابقه سفر به این کشورها را داشته باشند، احتمال ریجکت ویزای کانادای آن‌ها کمتر خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر  شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

 

روابط ضعیف خانوادگی
یکی از چیزهایی که می‌تواند به اخذ ویزای کانادا کمک کند، حضور یک یا تعدادی از اعضای خانواده در این کشور است. البته نوع این روابط و پیوندهای خانگی می‌تواند تاثیر زیادی بر اخذ ویزای کانادا بگذارد. زمانی که این روابط ضعیف باشد و متقاضی بخواهد از این پیوندهای نه چندان نزدیک برای اخذ ویزای کانادا اقدام کند، با مشکل مواجه می‌شود و افسر پرونده درخواست او را رد می‌کند.

 

سوء سابقه متقاضی
سوء سابقه شخص متقاضی ویزای کانادا در سفرهای قبلی به این کشور یا در هر نقطه جهان، یک امتیاز منفی برای اخذ ویزا به حساب می‌آید. اگر طی بررسی‌هایی که توسط افسر پرونده انجام می‌شود، موضوعی توجه او را به خود جلب کند، قطعا درخواست ویزای شخص متقاضی را رد خواهد کرد.

 

دارایی و مدارک مالی ناکافی
یک سری مدارکی که باید ضمیمه پرونده درخواست ویزای کانادا شود، مربوط به میزان دارایی شخص متقاضی خواهد بود. تمکن مالی شخص در کشور مبدا می‌تواند تا حدی روی سهولت اخذ ویزای کانادا تاثیر بگذارد.

اما اگر افسر پرونده نواقص مدارک مالی شخص متقاضی را تشخیص دهد و مشخص شود دارایی‌هایی که تضمین‌کننده بازگشت او به کشور مبدا است کافی نیست، نامه ریجکت ویزای کانادا را صادر خواهد کرد.

ابهام در هدف سفر
متقاضی در کنار مدارک مالی و مدارک دیگری که برای درخواست ویزای کانادا ارائه می‌دهد، باید به‌صورت کامل خصوص هدف سفر خود به این کشور صحبت کند. وجود ابهاماتی در هدف سفر به کشور کانادا باعث می‌شود تا افسر پرونده قانع نشود و نامه ریجکتی را روی پرونده درخواست ویزا قرار دهد.

نقص در جزئیات اقامت کانادا
این که فرد متقاضی ویزای کانادا بتواند برنامه‌ریزی کاملی برای سفر خود انجام دهد و این برنامه را بدون هیچ نقص و ابهامی در اختیار افسر پرونده قرار دهد، بسیار سخت است. مدت اقامت در این کشور، تاریخ مربوط به رفت و برگشت، محلی که شخص در طول سفر کانادا قصد اقامت در آن جا را دارد و مسائل دیگر، جزئی از اطلاعات لازم و کافی برای تایید ویزای کانادا است.

در صورتی که این اطلاعات با جزئیات در اختیار افسر قرار نگرفته باشد، درخواست ویزا توسط او تایید نمی‌شود و منجر به ریفیوز ویزا یا رد آن خواهد شد.

ریجکت انواع ویزای کانادا
همان‌طور که می‌دانید، برای ورود به کشور کانادا و اقامت در آن باید اقدام به اخذ ویزا کنید. البته ویزاهای مختلفی از قبیل کاری، سرمایه‌گذاری، تحصیلی و موارد دیگر وجود دارد که هر کدام نیازمند یک سری مدارک خاص هستند.

در زیر، دلایل ریجکت انواع ویزای کانادا را با جزئیات بیشتر مطرح می‌کنیم تا متقاضیان عزیز بتوانند با آگاهی کامل‌تری برای اخذ ویزا اقدام کنند.

 

دلیل رد شدن ویزای توریستی کانادا

یکی از رایج‌ترین انواع ویزای توریستی به کشور کانادا که بر دو نوع یکبار ورود و چند بار ورود است، ویزای توریستی نام دارد. افرادی که متقاضی ویزای توریستی هستند، اغلب برای گردش، شرکت در دوره‌های آموزشی، دیدار اعضای خانواده و غیره برای اخذ آن اقدام می‌کنند.

دریافت این ویزا منوط به رعایت یک سری شرایط و قوانین است که رعایت نکردن آن‌ها، ریجکتی را به دنبال خواهد داشت. دلایلی که باعث رد ویزای توریستی کانادا می‌شود عبارت است از:

پیشنهاد سردبیر  تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

وجود مسائل و موضوعاتی که باعث قانع نشدن افسر پرونده می‌شود. مانند مشخص نبودن هدف سفر، بلاتکلیف بودن شرایط شغلی متقاضی در کشور مبدا و موارد مشابه
ارائه مدارک مربوط به منابع مالی که شامل اظهارنامه بانک است. اما این اظهارنامه تنها تاییدکننده مبلغ موجود در حساب بانکی متقاضی است و نشان‌دهنده گردش حساب او به‌صورت ماهیانه و سالانه نیست.

دلیل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

یکی از دلایلی که کانادا را به مقصد مناسبی برای مهاجرت تبدیل کرده است، قوی بودن این کشور در زمینه تحصیل خواهد بود. اما باید بدانید اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی کانادا به همین سادگی نیست و نیازمند رعایت یک سری قواعد و قوانین است. این قوانین در زیر مطرح شده‌اند و باید بدانید رعایت نکردن آن‌ها مساوی است با ریجکت ویزای تحصیلی کانادا:

مطرح کردن تمام جزئیات هدف تحصیل در کانادا
همخوانی داشتن سوابق تحصیلی و کاری در کشور مبدا
ارائه برنامه مشخص و از پیش تعیین‌شده برای بعد از پایان تحصیل در کانادا (چه در کشور کانادا و چه در کشور مبدا)
نقص در هر یک از این موارد، منجر به رد درخواست ویزا خواهد شد. ارائه تمامی این اطلاعات به‌صورت کامل و با جزئیات تمام در قالب Study Plan می‌تواند شانس افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، افزایش دهد.

 

دلیل رد شدن ویزای کاری کانادا

یکی از ویزاهای کانادا که ممکن است بیشتر از دیگر ویزاها به طول بینجامد، ویزای کاری نامیده می‌شود. اخذ ویزای کاری کانادا نیازمند مدارک و اطلاعات تکمیلی زیادی است. در زیر، به بعضی از دلایل ریجکت ویزای کانادا از نوع کاری اشاره کرده‌ایم:

همخوانی نداشتن مدارکی که متقاضی ارائه می‌دهد با ادعای او هنگام ورود به استخر مهاجران کانادا
نداشتن توان و تمکن مالی برای زندگی در کشور کانادا به مدت حداقل 6 ماه یا نقص در مدارک مربوطه
اثبات ابتلای متقاضی به بیماری مسری و خطرناک برای جامعه کانادا
داشتن سوء پیشینه، جرایم کیفری و جنایی در سفر قبلی به این کشور یا در هر نقطه از این کره خاکی

دلیل رد شدن ویزای ازدواج کانادا

ازدواج با کسی که تابعیت کانادا دارد می‌تواند منجر به اخذ ویزای کانادا شود. اما تصور نکنید که به همین سادگی است. چون طی سال‌های اخیر، ازدواج‌های صوری بسیاری به منظور اخذ ویزای کانادا رخ داده است. پس اگر نمی‌خواهید درخواست ویزای ازدواج شما ریجکت شود، باید مدارک زیر را تکمیل کنید و در اختیار افسر پرونده قرار دهید:

مدارک اثبات توان و تمکن مالی زن یا مرد تبعه کانادا که نشان‌دهنده قدرت اسپانسری همسر است.
مدارکی که رابطه معنی‌دار میان زوجین را اثبات کند و دلیلی بر صوری نبودن ازدواج باشد. (این مدارک می‌تواند شامل گواهی ازدواج، عکس زوجین در شرایط مختلف و موارد مشابه این باشد.)
مواردی که ذکر شد، مربوط به دلایل ریجکت انواع ویزاهای کانادایی بود که بیشترین میزان تقاضا برای آن در ایران و سایر کشورها وجود دارد.

کانادا با آن که یکی از مقاصد ایده‌آل مهاجرتی است ولی به این معنا نیست که هر درخواستی برای مهاجرت به این کشور با موافقت همراه خواهد شد. کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی، شغلی یا سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند باید با اطلاع کامل از دلایل ریجکت ویزای کانادا که در بالا اشاره کردیم، مراحل مهاجرت خود را پیش ببرند تا برایشان دردسری پیش نیاید. چون هر نوع دردسر احتمالی به معنای شاید سال‌ها تلاش برای مهاجرت است.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *