علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی

هرساله تعداد زیادی از متقاضیان باهدف ادامه تحصیل یا اقامت در کانادا، برای ویزای تحصیل درخواست می‌دهند. اما تعداد زیادی از این درخواست‌ها ریجکت می‌شود. در حقیقت این متقاضیان با علت اصلی ریجکت ویزای تحصیلی آشنایی ندارند. همین مورد باعث می‌شود تا در نخستین درخواست خود اشتباهات مختلفی را انجام دهند.

هرساله طیف زیادی از ویزاهای تحصیلی برای کانادا با ریجکت مواجه می‌شود. این میزان برای برخی از مقاطع و رشته‌ها گاهاً به مرز ۶۰ درصد هم می‌رسد. سابقاً افراد طی یک نامه از دلیل این ریجکتی مطلع می‌شدند. اما اکنون این نامه هم ارسال نمی‌شود. به همین جهت است که اغلب افراد علت ریجکت ویزای خود را نمی‌دانند.

همین مورد هم باعث می‌شود تا عملاً ندانند که در درخواست بعدی خود چه چیزی را اصلاح نمایند. ما در این مقاله قصد داریم تا مرور دقیق بر روی علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی کانادا داشته باشیم. ما در این مقاله تمام این علل را به‌دقت زیر ذره‌بین نقد و بررسی خود قرار داده‌ایم. چنانچه شما هم تمایل دارید تا این علل را بدانید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید .

ریجکت ویزای تحصیلی چیست؟

بسیاری از افراد تصورات نادرستی در رابطه با ریجکت ویزای تحصیلی دارند. برای مثال برخی از این افراد تصور می‌کنند که بعد از ریجکت ویزا، دیگر برای همیشه از امکان تحصیل در دانشگاه مورد نظر، محروم خواهند بود و نمی‌توانند اعتراضی روی این ریجکت بدهند. به همین جهت تصمیم داریم تا قبل از بررسی علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی، اهمیت این موضوع را خدمت شما عرض کنیم .

در واقع زمانی که شما یکی از دانشگاه‌های کانادایی را برای تحصیل انتخاب می‌کنید، می‌بایست بعد از اخذ پذیرش، درخواست یک ویزای تحصیلی را ارائه نمایید. این درخواست باید توسط دولت کانادا تأیید شود. برای این درخواست می‌بایست طیف مختلفی از مدارک را ارائه دهید. در برخی از حالات به دلیل نقص در مدارک، نداشتن شرایط کافی و… دولت کانادا اجازه صدور چنین ویزایی را برای شما نمی‌دهد. به چنین حالتی اصطلاحاً ریجکت ویزا گفته می‌شود .

در گام نخست باید بدانید که ریجکت ویزا، امری طبیعی است و منجر به عواقبی همچون محرومیت یا صلب امتیازات ویژه نمی‌شود. بلکه ممکن است شما به دلیل ناقص بودن یک مدرک خاص قادر به دریافت این ویزا نبوده باشید که با رفع آن می‌توانید مجدداً درخواست خود را ثبت کنید .

برای اینکه نرمال بودن این موضوع را درک کنید، کافی است تا یک نگاه به آمار ویزاهای ریجکت شده بیندازید. برای مثال در سال ۲۰۱۸ به‌صورت میانگین ۳۵ درصد از درخواست‌های ویزای تحصیلی رد شده است. البته ناگفته نماند که این رقم در سال ۲۰۱۲ تنها ۲۶ درصد بود که این روند صعودی خود نشان‌دهنده کاهش تمایل کانادا به پذیرش دانشجویان است .

باید بدانید که این آمار متناسب با نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای مثال ۵۳ درصد متقاضیان مقطع لیسانس با ریجکت مواجه شده‌اند. حال اینکه این ریجکتی‌ها برای مقطع دکترا تنها ۱۱ درصد بوده است. البته نوع مقطع نمی‌تواند عاملی محکم برای ریجکت درخواست شما باشد. در واقع علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی، فاکتورهای دیگری است که ما در ادامه تمامی آن‌ها را به‌دقت شرح داده‌ایم .

علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی چیست؟

همان گونه که عنوان کردیم، دلایل مختلفی برای ریجکت ویزای تحصیلی وجود دارد. بدون شک شما با مطلع شدن از این دلایل می‌توانید درخواست بهینه‌تری را ارسال کنید که احتمال ریجکت کمتری داشته باشد. ما علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی را برای شما ذکر کرده‌ایم و شما کافی است تا تمام این پیش‌شرط‌ها را رعایت کنید تا شانس موفقیت بیشتری داشته باشید.

  • نداشتن تمکن مالی

پیشنهاد سردبیر  معرفی دانشگاه تورنتو کانادا

نداشتن تمکن مالی را می‌توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی به‌ویژه برای ایرانیان دانست. در حقیقت شما زمانی که درخواست ویزای تحصیلی را ارائه می‌دهید، باید هم‌زمان با آن ثابت کنید که می‌توانید از عهده هزینه‌های خود در خاک کانادا بر بیایید.

این هزینه شامل تمام مخارجی می‌شود که ممکن است گریبان‌گیر شما در کانادا شود. از هزینه‌های شهریه و خوابگاه گرفته تا هزینه‌های خوراک و امثال آن که باید شما توانایی پرداخت آن‌ها را داشته باشید.

در حقیقت دولت کانادا تمایلی ندارد که شما باری بر روی دوش این دولت باشید. به همین جهت است که باید حتماً توانایی مالی خود را اثبات کنید. بدین منظور دولت هرساله حداقل تمکن مالی را برای صدور ویزای تحصیلی ارائه می‌دهد. این رقم برای یک سال ذکر می‌شود. شما باید مبلغ مذکور را در حساب خود داشته باشید تا بتوانید تمکن مالی خود را اثبات کنید.

برای این موضوع باید مدارک بانکی لازم را ارائه دهید. در نظر داشته باشید که نداشتن تمکن مالی یا محدود بودن آن می‌تواند به‌سادگی موجب ریجکت ویزای شما شود. لذا حتماً قبل از ارائه درخواست در مورد آن تحقیقات کافی به عمل بیاورید.

  • نقص مدارک

ناقص بودن مدارک از دیگر دلایلی است که می‌تواند به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر موجب ریجکت شدن ویزای تحصیلی شما شود. در واقع شما باید برای صدور ویزا تحصیلی خود، طیف زیادی از مدارک را ارسال نمایید. مدارک هویتی، مدارک تحصیلی، مدارک تمکن مالی و… بخشی از آن‌ها است که وجود هرگونه نقص یا کمبود در آن‌ها می‌تواند منجر به رد شدن درخواست شما شود. برخی از مدارکی که باید به‌صورت کامل برای صدور ویزای تحصیلی کانادا ارائه نمایید به شرح زیر است .

فرم‌های مربوط به درخواست ویزا
پاسپورت معتبر
شناسنامه و ترجمه آن
دو یا چند قطعه عکس
نامه تمکن مالی
مدارک مرتبط با سوابق تحصیلی
انگیزه نامه
نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
مدرک زبان
برنامه و چارت تحصیلی دانشگاه مورد نظر
و…
این موارد بخشی از مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی است که باید به سفارتخانه مربوطه ارائه دهید. در نظر داشته باشید که منظور از ناقص بودن مدارک، مشکلاتی همچون کم بودن یکی از موارد فوق، نبود ترجمه مناسب، پایان اعتبار و…. است .

هر یک از مشکلات مذکور می‌تواند موجب عدم پذیرش مدارک و به دنبال آن ریجکت ویزای شما شود. لذا حتماً قبل از ارائه درخواست خود، لیست دقیق این مدارک را جویا شوید .

  • مشکلات پزشکی

مشکلات پزشکی از دیگر مواردی است که می‌تواند مانع از صدور ویزای تحصلی برای شما شود. چنانچه برای دولت کانادا مشخص شود که شما دارای مشکلات فیزیکی و روحی هستید یا اینکه به‌خاطر چنین مشکلاتی تحت درمان طولانی بوده‌اید، ممکن است از صدور ویزای شما جلوگیری شود. در حقیقت دولت کانادا در چنین شرایطی شما را به‌عنوان یک عنصر نامطلوب تلقی می‌کند و لذا مانع از ورود شما به خاک این کشور می‌شود.

  • وجود گپ تحصیلی

گپ تحصیلی را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی برشمرد. در واقع گپ تحصیلی به فاصله چندساله در طی دوران تحصیل گفته می‌شود. برای مثال چنانچه فاصله دریافت مدرک دیپلم و لیسانس شما بیش از حد معمول باشد، ممکن است با ویزای شما موافقت نشود.

در چنین حالتی، افسر پرونده تصور می‌کند که شما به دلیل داشتن گپ تحصیلی، ممکن است از اطلاعات به‌روز و جدید باخبر باشید یا آمادگی لازم برای تحصیل را نداشته باشید. به همین جهت است که از صدور ویزای شما جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است که گپ تحصیلی بیشتر برای افسر مهاجرتی سفارتخانه مطرح است و عمومی دانشگاه‌ها با وجود گپ تحصیلی هم پذیرش را صادر می‌کنند.

پیشنهاد سردبیر  بهترین رشته های تحصیلی در کانادا

برای اینکه بتوانید از چنین مشکلی جلوگیری نماید، باید مدارک لازم برای توجیه گپ تحصیلی خود را ارائه دهید. مدارک مرتبط با فعالیت خدمت سربازی، انجام یک کار اقتصادی و.. می‌تواند افسر مهاجرتی را توجیه نماید .

  • تردید در مورد بازگشت به کشور خود

اگر افسر مهاجرتی نسبت به بازگشت شما به کشور خودتان تردید کند، ممکن است از صدور ویزای شما جلوگیری کند. برای مثال اگر افسر مهاجرتی تصور کند که ممکن است شما بعد از تحصیل در این کشور بمانید، به‌احتمال زیاد اجازه صدور ویزا را نمی‌دهد. وجود یک فامیل یا دوست نزدیک در کانادا می‌تواند این شک و تردید را بیشتر کند.

در چنین حالتی شما باید افسر مهاجرتی را متقاعد کنید که صرفاً برای تحصیل وارد این کشور می‌شوید و پس از پایان تحصیلات به ایران باز می‌گردید. وجود پیوندهای عاطفی مانند اعضای خانواده در ایران، داشتن یک کسب‌وکار فعال در ایران و… می‌تواند از جمله مدارکی باشد که می‌تواند افسر مهاجرتی را متقاعد کند .

  • ارائه مدارک جعلی

ارائه هرگونه مدرک جعلی می‌تواند فرایند صدور ویزا شما را با مشکل جدی مواجه کند. در حقیقت بسیاری از متقاضیان، مدارکی همچون تمکن مالی یا نمره زبان را به‌صورت جعلی آماده کرده و همراه با سایر مدارک در اختیار سفارتخانه قرار می‌دهند.

چنانچه ثابت شود که هر یک از مدارک شما جعلی است، نه‌تنها ویزایی برای شما صادر نخواهد شد، بلکه در لیست سیاه اداره مهاجرت کانادا (IRCC) قرار خواهید گرفت. بدین ترتیب ممکن است در آینده هم از مهاجرت یا حتی مسافرت به این کشور هم محروم شوید. لذا تحت هیچ شرایطی مدارک جعلی را ارائه ندهید .

  • حجم بالای پرونده‌ها

همان گونه که می‌دانید، کانادا به‌عنوان یکی از بهترین کشورهای دنیا جهت تحصیل و زندگی شناخته می‌شود. همین مورد هم سبب شده تا هرساله تعداد زیادی درخواست برای صدور ویزای تحصیلی روانه این کشور می‌شود. بدون شک رسیدگی به این درخواست‌ها نیازمند زمان و انرژی زیادی است.

افزون بر این موارد مسئولین مربوطه می‌بایست در زمان مناسب و قبل از شروع ترم تحصیلی در دانشگاه‌ها، رسیدگی به پرونده‌ها را انجام دهند. به همین جهت است که فشار کاری بالایی بر روی دوش آن‌ها خواهد بود. این موضوع سبب می‌شود تا احتمال اشتباه و خطای انسانی هم افزایش یابد .

در چنین حالتی ممکن است پرونده شما بدون هیچ مشکلی رد شود. از طرفی دیگر در چنین شرایطی عموماً مسئولین مربوطه، پرونده کشورهایی همچون ایران را در اولویت آخر خود قرار می‌دهند. در چنین مواقعی کامل بودن پرونده تنها راهی هست که می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

ما در این مقاله مروری بر علل اصلی ریجکت ویزای تحصیلی داشتیم. بدون شک دانستن این علل می‌تواند به شما کمک کند تا درخواست دقیق‌تری ارائه کنید تا شانس موفقیت شما افزایش یابد. متأسفانه در حال حاضر امکان اعتراض به ریجکت ویزای تحصیل از ایرانیان سلب شده و تنها اقدام ممکن در مقابل ریجکت ویزا، درخواست مجدد با رعایت تمام اصول است.

با این اوصاف در صورت ریجکت ویزا، ممکن است زمان و انرژی زیادی از شما بابت درخواست مجدد گرفته شود. به همین جهت بهتر است قبل از هرگونه درخواستی، ابتدا با یک وکیل مهاجرت کانادا باتجربه مشورت کنید. بدون شک این موضوع می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما عزیزان کمک کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *