سؤالات متداول ویزا استارت آپ

مطمئناً می‌دانید که کانادا یکی از کشورهای فوق‌العاده خوب از لحاظ اجتماعی، سیاسی، مالی و نکات دیگر به حساب می‌آید و شرایط زندگی آسان و باکیفیت در آن باعث شده است تا روزبه‌روز متقاضی برای مهاجرت و اقامت در این کشور زیاد شود.راه و روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت در این کشور متناسب با بالا رفتن میزان تقاضا افزایش پیدا می‌کند که یکی از جدیدترین آن‌ها اخذ ویزا استارت آپ نام دارد.

مانند بسیاری از روش‌های دیگر مهاجرت و اقامت کانادا، فرآیند استارت آپ هم ابهاماتی برای متقاضیان دارد که باعث به وجود آمدن سؤالاتی در ذهن آن‌ها می‌شود.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ سؤالات متداول ویزا استارت آپ را که ممکن است دغدغه‌های ذهنی شما هم باشد، به دست آورید.

 

فرآیند دریافت ویزا استارت آپ شامل چه مراحلی می‌شود؟

در این روش شخص متقاضی موظف است تا یک ایده تجاری خوب و بی‌نقص را برای سازمان‌های ازپیش‌تعیین‌شده ارائه دهد و آن‌ها را متقاعد سازد تا روی ایده او سرمایه‌گذاری کنند؛ بنابراین لازم است بدانید که مراحل این فرآیند باید به ترتیب زیر انجام شوند:

 • تحقیق در مورد این موضوع که سازمان‌های مذکور اغلب روی چه ایده‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • برقراری ارتباط با سازمان‌هایی که ایده شما را قبول دارند.
 • ارسال گواهی تعهد برای اداره مهاجرت کانادا بعد از این که ایده مورد نظر شما توسط یکی از سازمان‌ها پذیرفته شد.
 • دریافت نامه حمایتی از دولت کانادا که به همراه داشتن آن در هنگام اپلای ویزا استارت آپ کانادا الزامی است.

 

چه کسی واجد شرایط اقدام برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا است؟

جواب ویزای استارت آپ هم مانند روش‌های دیگر مهاجرت و اقامت کانادا، به دو صورت مردود (Reject) یا قبول (Apply) مشخص می‌شود. به‌منظور اینکه شخصی بتواند برای اخذ ویزای استارت آپ اقدام کند، لازم است شرایط زیر را داشته باشد:

 • سرمایه و بودجه او در حدی باشد که بتواند از پس زندگی در کانادا بر آید.
 • نامه حمایتی (Letter of Support) از سازمان‌های مربوطه دریافت کرده باشد.
 • باید در بخش شنیدن، خواندن، نوشتن و گفتن زبان انگلیسی، فرانسه یا هر دو از نمره CLB5 یا بالاتر برخوردار باشد.
 • کسب‌وکار پیشنهادی او، دارنده تمامی شرایط فعالیت در کشور کانادا باشد.
 • اگر این شرایط را نداشته باشید، نمی‌توانید برای اخذ ویزای استارت آپ اقدام کنید.

 

با هر ایده‌ای می‌توان برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا اقدام کرد؟
اگر بخواهیم کوتاه و مختصر پاسخ دهیم باید بگوییم خیر. اما لازم است ویژگی‌های ایده‌ای که امکان اخذ ویزای استارت آپ را برای شما فراهم می‌آورد، بشناسید. بنابراین بد نیست بدانید ایده‌ای وارد برنامه ویزای استارت آپ می‌شود که:

 • پشت آن تفکرات خلاقانه و نوآورانه باشد.
 • شاخصه‌هایی را که سازمان‌های مورد تأیید دولت کانادا مدنظر دارند، داشته باشد.
 • بتواند در قابلیت درآمدزایی را در کانادا به اثبات برساند.
 • موقعیت‌های شغلی کانادایی ایجاد کند.

 

سرمایه مورد نیاز برای برنامه ویزا استارت آپ چقدر است؟

مهاجرت و اخذ اقامت کانادا به هر روشی، سختی‌های خاص خود را دارد. همان‌طور که می‌دانید، متقاضی به جز شرایط لازم برای سازمان‌های مورد تأیید کانادا، نیازمند یک سرمایه مشخصی برای برنامه ویزا استارت آپ است که توسط همان سازمان‌ها تأمین می‌شود.

پیشنهاد سردبیر  شرایط اخذ ویزا استارت آپ کانادا

البته از آنجایی که ماهیت ایده‌های پیشنهادی به سازمان‌های مختلف در کانادا متفاوت است، نمی‌توان یک سرمایه مشخصی را اعلام کرد. به‌طور مثال:

سرمایه‌گذاری از طریق Venture Capital fund، نیازمند حداقل 200 هزار دلار کانادا است.
سرمایه‌گذاری از طریق Angel Investor Group، نیازمند حداقل 75 هزار دلار کانادا است.
سرمایه‌گذاری از طریق Canadian Business Incubator، نیازمند بودجه اولیه نخواهد بود.
در این بین امکان دارد از خود بپرسید آیا لازم است شخص سرمایه‌ای وارد برنامه ویزا استارت آپ کند؟ در پاسخ باید گفت نه. شما تنها باید سازمان‌ها را مجاب کنید که سرمایه‌گذاری آن‌ها روی ایده مورد نظر به نفع دولت کانادا خواهد بود و بس.

 

دلیل تفاوت میزان سرمایه‌گذاری توسط سازمان‌ها چیست؟

سازمان‌های سرمایه‌گذاری از دو دسته گروه‌ها و صندوق‌ها تشکیل می‌شوند. گروه‌ها معمولاً سرمایه مورد نیاز برای شروع تجارت را به‌صورت شخصی پرداخت می‌کنند. در صورتی که هزینه و سرمایه مورد نیاز برای شروع ایده توسط صندوق‌ها، به کمک چند شرکت تأمین می‌شود. چون صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌طور کلی از چند سازمان شراکتی تشکیل شده‌اند.

گروه‌ها نسبت به صندوق‌ها کمتر در معرض ریسک سرمایه‌گذاری هستند. چون آن‌ها ایده و تجارت‌های نوپایی را تأمین هزینه می‌کنند که ریسک سرمایه‌گذاری کمتری آن‌ها را تهدید می‌کند.

 

برای شرکت در برنامه ویزا استارت آپ حداقل میزان تحصیلات چقدر است؟

شاید مدرک تحصیلات عالی در برنامه ویزا استارت آپ برخلاف روش‌های دیگر چندان اهمیتی نداشته باشد، اما تنها کسانی می‌توانند برای مهاجرت و اقامت کانادا از این روش اقدام کنند که:

حداقل یک سال در دوره‌های بعد از متوسطه تحصیل کرده باشند.
تحصیل آن‌ها در این دوره نتیجه مطلوبی داشته باشد.
چه تعداد نفر می‌توانند اقامت کانادا را از طریق یک برنامه استارت آپ دریافت کنند؟
هر چند وقت یک بار قوانین کشورها برای پذیرش مهاجر دستخوش تغییرات می‌شود. در حال حاضر قوانین دولت کانادا نشان می‌دهد که تقاضای اقامت در این کشور به‌واسطه یک برنامه استارت آپ برای 5 نفر امکان‌پذیر است.

اما به این شرط که این 5 نفر تمام و کمال برای اجرایی شدن این ایده یا تجارت، به‌عنوان نیروهای لازم معرفی شوند. همچنین ناگفته نماند در شرایط زیر، تقاضای همه افراد گروهی که برای برنامه ویزا استارت آپ اقدام کرده بودند، ریجکت خواهد شد:

یک نفر از گروه درخواست و تقاضای خود را پس بگیرد.
دولت کانادا با درخواست یک نفر از گروه موافقت نکند.

انجام فرآیند برنامه ویزا استارت آپ چه مدت به طول می‌انجامد؟

مدت‌زمان انجام فرآیند برنامه ویزا استارت آپ به‌منظور مهاجرت و اخذ اقامت کانادا، به قابل اعتماد بودن ایده وابسته است. اگر ایده یا تجارت مورد نظر را کاملاً مورد اعتماد در نظر بگیریم، باید 4 تا 6 ماه زمان را برای تأیید ایده توسط سازمان‌های مورد قبول دولت کانادا تخمین بزنیم.

اما در حالت کلی و در بهترین شرایط موجود، از زمانی که درخواست توسط متقاضی ارسال و تا زمانی که ویزا صادر می‌شود، چیزی حدود 18 ماه زمان لازم است.

پیشنهاد سردبیر  دریافت ویزای استارت آپ همراه با لیست هزینه

 

پرونده ویزای استارت آپ کانادا توسط چه کسی بررسی می‌شود؟
وظیفه بررسی تمامی پرونده‌های مهاجرت کانادا به عهده اداره CIC است. اما بخش ارزش ایده و تجارت شما توسط سازمان‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرد که به‌منظور سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید.

بخشی از بررسی‌ها که مربوط به اصل بودن و کلاهبرداری نبودن ایده‌ها است، بر دوش هیئت سازمان‌های مستقل که شریک اداره IRCC به شمار می‌روند، خواهد بود.

 

دریافت نامه حمایت از سازمان‌ها نیازمند فرم خاصی است؟
نیازمندی‌های هر سازمان با دیگری متفاوت است. اما در حالت کلی برای اخذ نامه حمایتی از سازمان‌ها لازم نیست فرم خاصی را پر کنید. تنها باید به روش خود سازمان که ممکن است مراجعه حضوری یا غیرحضوری باشد، ایده و تجارت خود را به اثبات برسانید و آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری قانع کنید.

 

توانایی مالی برای زندگی در کانادا با چقدر پول ثابت می‌شود؟

میزان پول و توانایی مالی برای زندگی در کانادا با تعداد افراد خانواده رابطه مستقیم دارد. دولت کانادا با طراحی جدولی به تعداد افراد خانواده و توان مالی مورد نیاز هرکدام اشاره کرده است.

البته باید بدانید سرمایه اولیه‌ای که سازمان‌های مورد تأیید کانادا به‌منظور آغاز ایده و تجارت در اختیار شما قرار می‌دهند، توان مالی محسوب نمی‌شود و به‌عنوان پول مورد نیاز برای زندگی در این کشور قابل استفاده نخواهد بود.

 

منظور از سندیکا چیست؟
زمانی که درخواست شخص متقاضی مهاجرت و اقامت کانادا از طریق برنامه ویزای استارت آپ توسط چند سازمان مختلف مورد تأیید قرار بگیرد، سندیکا اتفاق می‌افتد. درست است که در سندیکا تمامی سرمایه‌گذاری‌ها معرفی می‌شوند، اما برای شخص متقاضی یک نامه حمایتی ارسال خواهد شد.

 

تکلیف ویزای کانادا در صورت شکست در برنامه استارت آپ چیست؟
یکی از نگرانی‌هایی که برای متقاضیان مهاجرت و اقامت کانادا از طریق استارت آپ وجود دارد، باطل شدن ویزا در صورت مواجهه ایده یا تجارت در دولت کانادا است.

به‌منظور رفع نگرانی لازم دانستیم بیان کنیم که ویزای اقامت دائم کانادا در صورت شکست برنامه استارت آپ برای همیشه باطل نمی‌شود. چون اداره مهاجرت بر این عقیده است که تمامی کسب‌وکارها قرار نیست به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنند و امکان شکست آن‌ها وجود دارد.

 

اگر متقاضی مهاجرت و اخذ اقامت کانادا باشید، قطعاً راجع به روش‌های مختلف آن تحقیق کرده‌اید. اما باید بدانید که تنها در ظاهر، اقدام به روش استارت آپ برای مهاجرت به کانادا آسان و بدون دردسر است. چون تمامی روش‌ها مشکلات و سختی‌های خاص خود را دارند و شخصی که قصد دارد از آن روش برای اخذ اقامت دائم یا موقت کانادا اقدام کند، باید شرایط مختص خود را داشته باشد.

برای کسی که تصمیم جدی بر مهاجرت گرفته است، کسی جز افراد حرفه‌ای و خبره در این زمینه نمی‌تواند او را راهنمایی کند.خوشبختانه این روزها همه‌گیر شدن اینترنت و دسترسی آسان به سایت رزین کانادا این امکان را برای مهاجران فراهم کرده است تا در کمترین زمان ممکن به پاسخ سؤالات مطرح در ذهنشان دست پیدا کنند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *