راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس

انسان‌ها همواره در جستجوی راه‌هایی برای افزایش کیفیت زندگی خود هستند. برخی از افراد این ارتقا را در مهاجرت به کشوری با شرایط بهتر دنبال می‌کنند.

کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است به‌همین خاطر افراد زیادی این کشور را به‌عنوان محل زندگی خود انتخاب می‌کنند و راه مهاجرت کانادا را بر می‌گزینند.

دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رایج در کانادا هستند که اولویت آن‌ها برای زبان اول، در استان‌های مختلف این کشور متفاوت است.
کسانی که قصد مهاجرت کانادا و اخذ اقامت این کشور را از راه درخواست ویزاهای تحصیلی یا کاری دارند، باید بر یکی از این دو زبان تسلط داشته و برای اثبات ادعای خود از مدرک قابل استنادی برخوردار باشند.

آیلتس یک مدرک بین‌المللی زبان است که در همه کشورهای دنیا از جمله کانادا اعتبار دارد. متقاضیان داشتن مدرک آیلتس باید در آزمونی که تحت همین نام برگزار می‌شود شرکت کنند.

با توجه به اهمیت بالای مدرک آیلتس و بالا بودن تعداد شرکت‌کنندگان در آن، قصد داریم در این مطلب چند راهکار ساده برای افزایش نمره آیلتس معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

دایره لغات خود را گسترش دهید

واژگان هر زبانی از اهمیت بسیار زیادی در یادگیری آن زبان برخوردار هستند اما می‌توان گفت اهمیت لغات در تسلط بر زبان انگلیسی بیش از سایر زبان‌ها است. با استفاده از واژگان متنوع در جای مناسب از متن، صحبت کردن به زبان انگلیسی بسیار ساده می‌شود.

پس یکی از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس، گسترش تسلطتتان روی علم واژگان است. طبق تحقیقاتی که انجام شده، برای تسلط کامل بر هر کلمه باید بین 10 تا 20 مرتبه از این واژه در عبارت‌های مختلف استفاده کنید.

بهتر است به‌ منظور تقویت مهارت گوش دادن یا Listening و گسترش دانش واژگان خود، سعی کنید فیلم‌های آموزشی فراوانی تماشا کنید. همچنین دیدن فیلم‌های سینمایی یا سریال به تقویت واژه‌های زبان انگلیسی کمک می‌کند.
زمانی که هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی شرکت در آزمون آیلتس است، باید تمرکز خود را به ‌جای یادگیری لغات اختصاصی در رشته‌های مختلف، روی یادگیری لغات عمومی بگذارید.

استفاده از فلش‌کارت‌های مختلف نیز می‌تواند در تقویت این بخش از زبان موثر باشد. یک جعبه تهیه کرده و در آن چند خانه ایجاد کنید.
هر کارت حاوی کلمه استفاده شده در عبارت را هر روز مطالعه کنید و سپس آن را به خانه بعدی منتقل کنید. تا زمانی که آن را در هیچ کدام از خانه‌ها فراموش نکنید. اگر یک لغت را در هر یک از خانه‌ها فراموش کردید آن را به خانه اول برگردانید تا بر آن تسلط کامل پیدا کنید.

 

روی تلفظ خود کار کنید

یکی از بخش‌هایی که در آزمون آیلتس مورد سنجش قرار می‌گیرد، بخش گفتاری یا Speaking است. در این بخش از شما می‌خواهند تا در زمینه‌هایی که تعیین شده است، در عرض چند دقیقه مشخص صحبت کنید.

به‌همین دلیل علاوه بر تسلط بر سخن گفتن، مهارت شما در تلفظ صحیح کلمات نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

برای بهتر شدن تلفظ کلمات باید پس از یادگیری هر کلمه، تلفظ صحیح آن را از طریق دیکشنری‌های گویا گوش دهید و به خاطر بسپارید. یک راهکار ساده برای افزایش نمره آیلتس در بخش گفتاری و تسلط بر تلفظ درست کلمات، گفتن آن‌ها و ضبط صدای خودتان است.
در طول روز صداهایی را که از تلفظ خود ضبط کرده‌اید، چندین مرتبه گوش دهید و لغات مورد نظر را با آن تکرار کنید.

همچنین دیدن فیلم‌های مختلف، گوش دادن به برنامه‌های رادیویی و پادکست‌ها و صحبت کردن با صدای بلند می‌تواند در تقویت این بخش از زبان تاثیر مثبت داشته باشد.

 

به خلاصه ‌نویسی عادت کنید

همان‌طور که اشاره کردیم آزمون آیلتس زبان‌آموز را در هر چهار بخش مهارت‌های زبانی شامل خواندن، نوشتن، گفتاری و شنیداری مورد ارزیابی قرار می‌دهد. یکی از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس در بخش نوشتاری یا Writing عادت به خلاصه‌نویسی است.

برای عادت کردن به این کار همواره در حال گوش دادن به درس‌های آموزشی یا حتی داستان‌های گویای انگلیسی، در مورد هر پاراگراف حداقل 3 الی 4 خط بنویسید. سعی کنید در این خلاصه‌ها فقط کلمات کلیدی و نکات مهم را عنوان کرده و از اضافه‌گویی پرهیز کنید.

 

با خودتان صحبت کنید

از دیگر راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس، صحبت کردن با خودتان است. برای تحقق این هدف سعی کنید در طول روز برنامه روزانه خود را به زبان انگلیسی بازگو کنید، احساسات خود را به زبان انگلیسی بروز دهید، دستورالعمل‌های لازم را در زمینه‌های مختلف با صدای بلند و با زبان انگلیسی به یاد خود بیاورید و ترفندهای مشابه دیگری که همگی ساده ولی مفید هستند.

در طول روز برای خود سوالات مختلفی طرح کنید تا به پاسخ‌ چرایی‌ها عادت کنید. به چالش کشیدن خودتان کمک می‌کند تا در هنگام جواب دادن به سوالاتی درباره علت موضوعات مختلف، با مشکل مواجه نشوید.

 

کتاب داستان بخوانید

خواندن یا Reading از بخش‌های اصلی آزمون آیلتس است که باید در آن تسلط کافی داشته باشید. از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس در این بخش می‌توان به خواندن کتاب‌های داستانی اشاره کرد.

کتاب‌های داستانی معمولا علاوه بر جذابیت بالایی که برای مخاطب دارند، در بردارنده کلمات متعددی هستند که ضمن تقویت مهارت خواندن، دایره واژگان شما را نیز گسترده می‌کنند.

 

بخش گرامر را فراموش نکنید

یک زبان‌آموز انگلیسی هر چند که از دانش واژگان وسیعی برخوردار باشد اما در فهم گرامر به‌کار رفته در جملات ناتوان عمل کند، نمی‌تواند در آزمون آیلتس موفق شود و فهم درستی از جملات انگلیسی به‌دست آورد.

همراه با تمرین و تکرار در یادگیری لغات مختلف، از مطالعه گرامر انگلیسی نیز غافل نشوید. سعی کنید ابتدا کلیات گرامر را با مطالعه کتاب‌های مرتبط در این حوزه، به‌طور مستقیم یاد بگیرید و با آن آشنا شوید.

از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس، به‌کار بردن گرامر و زمان‌های مختلف در جملات است. سعی کنید در هنگام ساختن جمله برای تسلط بر لغات، به زمان درست آن‎ها نیز توجه کنید.
برای این‌که گرامر زبان انگلیسی ملکه ذهنتان شود، جدول‌هایی تهیه کنید و سپس زمان‌ها و نکات مهم گرامری را به‌صورت خلاصه و طبقه‌بندی شده در آن‌ها یادداشت کنید.

 

از آموزش لذت ببرید

اگر به هر کاری با دید اجبار نگاه کنیم، بعد از مدتی از انجام آن دل‌زده خواهیم شد و انجام آن برای ما سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.
به ‌همین علت توصیه می‌کنیم برای تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی، آموزش را به یک کار مفرح و لذت‌بخش تبدیل کنید. این کار جزو راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس است.

سعی کنید موسیقی انگلیسی گوش دهید و آن را در حین انجام کارهای روزانه پخش کنید تا گوش‌هایتان به این زبان عادت کنند. سبک مورد علاقه خود را برگزینید و در جستجوی معنی کلمات و عبارات آهنگ باشید.

همچنین فیلم‌هایی را که دوست دارید، بدون زیرنویس یا ترجمه ببینید و اگر قسمتی از فیلم را متوجه نمی‌شوید، آن را چندین مرتبه به عقب برگردانید تا نهایتا متوجه مفهوم و معنی جمله شوید.

 

تمرکز خود را بهتر کنید

عادت به شنیدن یا دیدن زبان انگلیسی یکی از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس است، اما به‌تنهایی جوابگو نیست. اگر مدام به music یا برنامه‌های رادیویی انگلیسی گوش دهید، بدون این‌که تمرکز خود را بر آن‌ها معطوف کنید، تغییر مثبتی در یادگیری شما به‌دست نمی‌آید.

سعی کنید هر چیزی را که می‌بینید یا می‌شنوید با دقت و تمرکز فراوان گوش دهید یا بخوانید. برای افزایش تمرکز خود از مدیتیشن کمک بگیرید، در جلسات مشاوره شرکت کنید یا به اصلاح سبک زندگی خود بپردازید.

 

خوش‌بین باشید

می‌توان خوش‌بین بودن را به‌عنوان یکی از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس در نظر گرفت. به‌عبارت دیگر همواره به نتیجه آزمون و توانایی‌های خود ایمان داشته باشید و خود را در بهترین وضعیت تصور کنید.

از سوی دیگر دیدن پیشرفت‌هایی که در طول یادگیری زبان انگلیسی داشته‌اید، به خوش‌بین بودن نسبت به نتیجه آزمون کمک می‌کند.

به این منظور جملات و کارت‌هایی را که در ابتدای یادگیری می‌نوشتید نگاه کنید یا به صداهایی که از خود ضبط کرده‌اید گوش دهید تا متوجه تغییرات حاصل شده شوید.

افرادی که با دید مثبت به یک واقعه نگاه می‌کنند، با آرامش بیشتری با آن روبرو می‌شوند و در هنگام اتفاق افتاد آن واقعه، استرس و اضطراب کمتری دارند.

 

از برنامه‌های نصب شده بر گوشی کمک بگیرید

اگر قصد دارید در آزمون آیلتس شرکت کنید و نمره بالایی به‌دست آورید، باید یادگیری زبان انگلیسی را جزو جدا نشدنی زندگی خود بدانید. از راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس برای کسانی که قصد مهاجرت کانادا را دارند، یادگیری زبان حتی در اوقات فراغت است.

بر گوشی همراه خود یکی از بهترین برنامه‌هایی را که به ‌هدف آمادگی افراد برای آزمون آیلتس طراحی شده‌اند نصب کنید و در اوقات فرات خود از جمله در وسایل نقلیه عمومی، در هنگام آشپزی کردن یا زمان خواب دست از یادگیری برندارید.

 

اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیرید

گاهی جملاتی را می‌خوانیم یا می‌شنویم که بر معنی همه واژه‌های آن تسلط داریم اما از فهم آن عاجز هستیم. این جملات اصطلاحات رایج در زبان انگلیسی هستند که کاربرد فراوانی در بخش یادگیری زبان دارند. سعی کنید روزانه یک اصطلاح را یاد بگیرید و از آن در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید.

سخن نهایی

آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان در سراسر جهان است که شرکت در آن و کسب نمره بالا برای گرفتن ویزا برای مهاجرت کانادا تاثیرگذار است. افراد زیادی در این آزمون شرکت می‌کنند، اما عده کمی می‌توانند در آن نمرات بالایی کسب کنند.

در این مطلب به ارائه راهکارهای ساده برای افزایش نمره آیلتس پرداختیم که به شما کمک می‌کنند برای پشت سر گذاشتن موفق این آزمون شانس بیشتری داشته باشید.

ثبت امتیاز یادتون نره