برای مهاجرت حدودا چه نمره زبانی لازم است

بسیاری از افراد می‌خواهند برای تغییر شرایط زندگی، ادامه تحصیل یا یافتن موقعیت شغلی بهتر مهاجرت کنند. یکی از بهترین کشورها برای این تصمیم کانادا است.در کانادا دانشگاه‌هایی با رتبه‌های علمی بالا وجود دارد و بسیاری از دانشجویان دنیا آرزوی تحصیل در این دانشگاه‌ها را در سر دارند. ایرانیان زیادی نیز موفق به دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل شده‌اند.

کانادا اقتصاد بسیار باثباتی دارد و نرخ بیکاری در آن بسیار کم است. معمولا افرادی که در زمینه‌ای خاص مهارت دارند در این کشور مشغول به کار مناسبی نیز هستند. سرمایه‌گذاری، تولد فرزند و ازدواج از دیگر روش‌های مهاجرت به کانادا و سایر کشورهای خارجی محسوب می‌شود.

به‌طور کلی برای مهاجرت به هر کشوری باید تا حد مطلوبی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. بیشتر کشورها برای پذیرش مهاجران سطح زبان آن‌ها را بر اساس آزمون‌هایی مثل تافل و آیلتس می‌سنجند. یکی از سوالات رایج کاربران این است که برای مهاجرت حدودا چه نمره زبانی لازم است؟ ما در ادامه مطلب می‌خواهیم به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

چه مدرک زبانی برای مهاجرت لازم است؟

کاربران می‌توانند برای سنجش سطح زبان انگلیسی خود قبل از مهاجرت در آزمون‌های مختلفی شرکت کنند. معروف‌ترین مدارک زبان شامل موارد زیر است:

 • مدرک زبان آیلتس
 • مدرک زبان تافل
 • مدرک زبان دولینگو
 • مدرک زبان pte

از بین موارد ذکر شده آزمون‌های آیلتس و تافل رواج بیشتری دارند و مورد تایید بیشتر دانشگاه‌ها هستند. باید بدانید که یکی از مهم‌ترین مراحل مهاجرت کسب نمره قابل قبول در آزمون‌های زبان انگلیسی است.

افراد باید از قبل با مراجعه به سایت دانشگاه یا شرکت هدف درباره آزمون مورد تایید آن‌ها اطلاعات کسب کنند. در ادامه به توضیح مختصر درباره آزمون‌های مختلف زبان می‌پردازیم.

مدرک زبان آیلتس

آیلتس (IELTS) یکی از معروف‌ترین مدارک زبان است. بیشتر دانشگاه‌های دنیا آیلتس را به‌عنوان مدرک معتبر قبول دارند. در آزمون آیلتس چهار مهارت سنجیده می‌شود که در زیر نام بردیم:

مهارت شنیداری (Listening)
مهارت خواندن (Reading)
مهارت نوشتاری (Writing)
مهارت گفتاری (Speaking)
این آزمون از 9 نمره سطح‌بندی می‌شود. آزمون آیلتس شامل دو نوع آکادمیک و جنرال است. هر شخص با توجه به نوع مهاجرت باید در یکی از این دو دسته شرکت کند.

افرادی که می‌خواهند از طریق فرصت شغلی مهاجرت کنند معمولا ملزم به شرکت در آزمون آیلتس جنرال هستند. همچنین برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند.

تفاوت آزمون‌های جنرال و آکادمیک در بخش مهارت خواندن است. معمولا متن‌های آزمون آیلتس جنرال واژگان تخصصی کمتری دارد. این ویژگی باعث شده تا آزمون جنرال برای بیشتر افراد راحت‌تر باشد.حداقل نمره مورد قبول در آزمون آیلتس را هر دانشگاه به‌طور جداگانه مشخص می‌کند. معمولا بیشتر شرکت‌ها و دانشگاه‌هایی که رتبه علمی بالایی دارند حداقل نمره آیلتس 6.5 را بدون هیچ مشکلی می‌پذیرند.

مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است. برای شرکت در این آزمون باید حدود 215 دلار بپردازید.آیلتس یکی از استانداردترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که سالانه میلیون‌ها نفر در آن شرکت می‌کنند. کسب نمره مناسب در آزمون‌های زبان نشان می‌دهد که شما می‌توانید در خارج از کشور به‌راحتی از عهده کارهای روزانه خود و تعامل با دیگران برآیید.

پیشنهاد سردبیر  شرایط خرید ملک در اسپانیا

حداقل نمره مورد نیاز در آیلتس را برای هر یک از ویزاهای کانادا در لیست زیر آورده‌ایم:

 • نیروی کار ماهر فدرال: 6
 • نیروی کار ماهر اسکیلد تریدز: مهارت گفتاری و شنیداری 5، خواندن و نوشتاری 4
 • مشاغل رده 0 یا A در طبقه‌بندی ملی کانادا: 6
 • مشاغل رده B در طبقه‌بندی ملی کانادا: 5 در مهارت‌های گفتاری، شنیداری و نوشتاری، 4 در مهارت خواندن
 • ویزای استارتاپی: 5 در مهارت‌های گفتاری، شنیداری و نوشتاری، 4 در مهارت خواندن
 • برنامه مهاجرتی آتلانتیک: 4 در مهارت‌های گفتاری و نوشتاری، 5.4 در مهارت شنیداری، 5.3 در مهارت خواندن
 • ویزای خوداشتغالی: 4 در مهارت گفتاری و نوشتاری، 5.4 در مهارت شنیداری، 5.3 در مهارت خواندن
 • طرح کشاورزی- غذا: 4 در مهارت‌های گفتاری و نوشتاری، 5.4 در مهارت شنیداری، 5.3 در مهارت خواندن
 • شهروندی: 4 در مهارت‌های گفتاری و نوشتاری، 5.4 در مهارت شنیداری، 5.3 در مهارت خواندن
 • تحصیل در دانشگاه: حداقل نمره هر مهارت باید 6 باشد.

مدرک زبان تافل

تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است. در این آزمون نیز چهار مهارت خواندن، شنیداری، نوشتاری و گفتاری سنجیده می‌شود. برای انتخاب بین آزمون آیلتس و تافل باید درباره کشور مقصد و دانشگاه مورد نظرتان تحقیقاتی انجام دهید.

پیشنهاد می‌دهیم در آزمون‌های آزمایشی آنلاین آیلتس و تافل که در بستر اینترنت به‌طور رایگان در دسترس هستند شرکت کنید. این کار باعث می‌شود تا بهترین آزمون را از بین آن‌ها انتخاب کنید و مطالعات خود را نیز در همین راستا انجام دهید.

آزمون تافل به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. این آزمون 120 نمره دارد. باید بدانید تافل به‌عنوان یک آزمون آمریکایی، مورد تایید بیشتر دانشگاه‌های معتبر دنیا است.مدت زمان این آزمون 4 ساعت است. برای شرکت در آزمون تافل باید حدود 225 دلار بپردازید. حداقل نمره لازم برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌ها 78 است.

 

مدرک زبان دولینگو

آزمون زبان دیگری که می‌خواهیم در راستای پاسخ به سوال «برای مهاجرت حدودا به چه نمره زبانی لازم است» بررسی کنیم دولینگو است.آزمون دولینگو در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این آزمون به‌طور مجازی برگزار می‌شود. بیشتر دانشگاه‌ها دولینگو را به‌عنوان آزمون معتبری می‌شناسند. مدت زمان شرکت در این آزمون به حدود 1 ساعت می‌رسد.

باید اشاره کنیم که هزینه شرکت در آزمون دولینگو نسبت به موارد قبلی بسیار کمتر است. برای شرکت در این آزمون باید حدود 49 دلار بپردازید.در این آزمون هر چهار مهارت شخص سنجیده می‌شود. قبل از ثبت نام در این آزمون حتما مورد تایید بودن آن را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید. مشابه با آیلتس و تافل اعتبار مدرک این آزمون نیز 2 سال است.

 

مدرک زبان pte

لغت pte مخفف عبارت Pearson test of English است. در این آزمون چهار مهارت خواندن، شنیداری، گفتار و نوشتار مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این آزمون در مراکز مجاز برگزار می‌شود.مدت زمان این آزمون 3 ساعت است. برای شرکت در آزمون pte باید مابین 150 تا 220 دلار بپردازید. نمره‌دهی این آزمون در سطوح 10 تا 90 است.

پیشنهاد سردبیر  مزایای مهاجرت به کانادا

تعداد محدودتری از دانشگاه‌های دنیا مدرک آزمون pte را به رسمیت می‌شناسند. قبل از شرکت در این آزمون حتما درباره مدارک مورد تایید دانشگاهتان تحقیق کنید. بیشتر دانشگاه‌ها حداقل نمره 53 را برای آزمون pte قبول دارند.

توجه کنید این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود.

 

مدرک زبان مورد تایید سفارت‌ها

سفارت کشور‌ها در تعیین نوع مدرک و نمره فرد نقشی ندارند. مدرک زبان مورد تایید را هر کشور به‌طور جداگانه تعیین می‌کند و سفارت‌ها نیز از همان قانون پیروی می‌کنند.در زمان شرکت در آزمون‌های انگلیسی حتما بررسی کنید که مرکز معتبری را برای این کار انتخاب کرده‌اید.

 

تشخیص مدرک زبان مناسب برای مهاجرت

در ابتدا باید قوانین کشور مقصد یا دانشگاه مورد نظرتان را به‌دقت بررسی کنید. به‌عنوان مثال برای مهاجرت به آلمان باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید. در حالت کلی مدرک زبان انگلیسی مورد تایید بیشتر کشورها است.مردم بسیاری از کشورها ممکن است به دو زبان صحبت کنند. به‌عنوان مثال مردم کانادا به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند، بنابراین با توجه به دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید می‌توانید در آزمون یکی از این زبان‌ها شرکت کنید.

برای بیشتر کشورهای اروپا و آمریکا مدارک آیلتس و تافل مورد تایید هستند. یکی از بهترین روش‌های برای اطلاع از این موضوع مراجعه به سایت دانشگاه یا شرکت است.علاوه بر آزمون‌های معرفی شده آزمون دیگری تحت عنوان GRE وجود دارد. این آزمون در بیشتر موارد برای دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع ارشد پذیرش بگیرند اجباری است.

بیشتر دانشگاه‌های معتبر دریافت مدرک GRE را به‌عنوان یک گزینه Optional در نظر گرفته‌اند. به‌عبارت دیگر اگر شخص بتواند در آزمون GRE نمره مناسبی کسب کند شانس بیشتری برای پذیرش خواهد داشت. پیشنهاد می‌دهیم اگر فرصت کافی دارید برای پذیرش در هر مقطع تحصیلی در آزمون GRE نیز شرکت کنید تا رزومه قوی‌تری داشته باشید.

آزمون GRE شامل سه بخش درک مطلب، استدلال ریاضی و نگارش تحلیلی است. این آزمون حدود 3 ساعت و 10 دقیقه به طول می‌انجامد. باید بدانید که این آزمون در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا رواج بیشتری دارد و دانشگاه‌های اروپایی کمتر برای ارائه این مدرک تاکید دارند.

 

در این مطلب به پاسخ سوال «برای مهاجرت حدودا چه نمره زبانی لازم است» پرداختیم. همان‌طور که در این مطلب ذکر کردیم متقاضیان می‌توانند در آزمون‌های مختلفی شرکت کنند که در بین آن‌ها آزمون‌های آیلتس و تافل رواج بیشتری دارند.به‌طور کلی بهتر است تا درباره این آزمون‌ها تحقیقات جامع‌تری انجام دهید. حتما منابع مفید و معتبری را برای هر آزمون مطالعه کنید. البته بدون شک روش مطالعه برای هر یک از آزمون‌های زبان متفاوت است و با دانستن نکاتی جزئی می‌توانید آمادگی بهتری برای آن‌ها داشته باشید.به کمک نکات بالا شما از حداقل نمره قابل قبول در بیشتر دانشگاه‌ها آگاه شدید اما اگر بتوانید در این آزمون‌ها نمره بالاتری کسب کنید شانس بیشتری در پذیرش خواهید داشت.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *