شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که سالانه افراد زیادی برای مهاجرت به آن‌ اقدام می‌کنند. این کشور نرخ مهاجرپذیری بالایی دارد و امکانات خیلی خوبی را در اختیار مردم خود می‌گذارد.

یکی از سوالات مهمی که برخی کاربران دارند این است که شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا چیست؟ قبل از پاسخ به این پرسش کمی درباره مزایای زندگی در این کشور صحبت می‌کنیم.

کانادا به دلیل داشتن دانشگاه‌هایی با رتبه علمی برتر، اقتصاد غنی، سطح بالای رفاه اجتماعی و استقبال از فرهنگ‌های مختلف یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت محسوب می‌شود.

باید بدانید در این کشور وسیع جمعیت زیادی ساکن نیستند، بنابراین افراد می‌توانند در کانادا به شغل‌هایی با مزایای خوب دست پیدا کنند. از طرفی این مورد باعث شده است تا افراد مهاجر راحت‌تر به‌عنوان شهروند این کشور پذیرفته شوند.

مواردی مثل آزادی بیان، آمار پایین نرخ جرم، فساد اقتصادی، بی‌طرفی سیاسی و فرصت‌های شغلی برابر برای همه باعث می‌شود تا افراد زیادی مشتاق به مهاجرت و دریافت اقامت کانادا باشند.

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که هر یک از آن‌ها شرایط خاصی را برای شخص می‌طلبند. در این راه، مشاوره‌های وکیل مهاجرت کانادا نیز می‌تواند برای شخص مفید واقع شود. در ادامه به بررسی شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا با روش‌های مختلف می‌پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا چیست؟

 

برای مهاجرت به این کشور روش‌های مختلفی مثل کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، فرزندآوری و غیره وجود دارد. از مهم‌ترین شرایطی که باید در همه این موارد به آن‌‌ها توجه کنید می‌توان به سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و میزان سرمایه (برای دریافت ویزایی مانند ویزا استارتاپ) اشاره کرد.

 

شرایط مهاجرت کانادا از طریق کار

 

یکی از روش‌های مورد استقبال افراد برای مهاجرت به این کشور کار است اما باید بدانید فراهم کردن شرایط این روش کمی سخت‌تر خواهد بود. اشخاص متقاضی می‌توانند از طریق برنامه‌های اسکیل ورکر یا اکسپرس انتری، خود اشتغالی و دریافت جاب آفر به اقامت کانادا دست یابند.

روش اکسپرس انتری برای افرادی که در زمینه خاصی تخصص دارند بسیار مناسب است. با این روش از همان ابتدا به خود شخص و خانواده او اقامت دائم کانادا داده می‌شود.

برای مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری باید در دو مرحله امتیاز بگیرید. در مرحله اول باید حداقل امتیاز 67 را از 100 کسب کنید. مهم‌ترین فاکتورهای این مرحله شامل سابقه کاری، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، سن، مدرک تحصیلی و آشنای درجه یک شهروند کانادایی هستند.

پس کسب حداقل امتیاز در مرحله اول باید در مرحله 1200 امتیازی شرایط خاصی مثل پر کردن فرم‌های ضروری طی شود تا در صورت پذیرش، از طرف دولت کانادا دعوت‌نامه دریافت کنید. مهاجرت با اکسپرس انتری حدود 6 تا 18 ماه زمان می‌برد.

در روش دریافت جاب آفر باید با یک کارفرمای کانادایی که احتیاج به تخصص شما در کسب‌وکار خود دارد ارتباط برقرار کنید. در بعضی مناطق این کشور کارفرمایان به انتشار لیست تخصص‌های مورد نیاز خود می‌پردازند.

اگر شخص متقاضی تخصص، مدرک زبان و سابقه کاری مرتبط داشته باشد و با کارفرما به توافق برسد به او اقامت موقت کانادا اعطا می‌شود. باید بدانید با این روش پس از حدود 3 سال کار و حضور در کانادا می‌توانید با داشتن سابقه کار در این کشور، با برنامه اکسپرس انتری به اقامت دائم دست پیدا کنید.

در برنامه خوداشتغالی افراد با شرایط خاصی که ذکر می‌کنیم می‌توانند اقامت کانادا دریافت کنند.

  • اشخاصی که در زمینه‌های فرهنگی مثل موسیقی، فیلم‌سازی، کارگردانی، عکاسی، روزنامه‌نگاری، طراحی و حوزه‌های مشابه فعالیت دارند.
  • افرادی که در ورزش حرفه‌ای مثل مربی‌گری فعالیت می‌کنند.
  • افرادی که در زمینه خرید و مدیریت منابع کشاورزی خوداشتغالی دارند. شخص باید در زمینه کشاورزی بسیار با تجربه باشد و از عهده مخارج زندگی خود و خانواده برآید. همچنین در این روش متقاضی باید با ماشین‌آلات مدرن و روش‌‌های نوین کشاورزی آشنایی کافی داشته باشد و در این زمینه رزومه قوی ارسال کند.

در روش خوداشتغالی تجربه شغلی، توانایی‌ها، موفقیت‌های شغلی، سابقه جهانی در زمینه ورزشی و مدارک مورد نیاز معاینات پزشکی کانادا از شرایط مهم محسوب می‌شوند.

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

 

کشور کانادا مجهز به برترین مراکز علمی دنیا است. سالانه افراد زیادی در مقاطع مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. در تمام روش‌های مهاجرت تحصیلی کانادا نمره زبان آیلتس یا تافل اهمیت ویژه‌ای دارد.

دانش‌آموزان به‌طور شبانه‌روزی در مدارس بین‌المللی کانادا مشغول تحصیل می‌شوند. هزینه مورد نیاز سالانه حدود 15000 تا 50000 دلار کانادا است.

برای مهاجرت کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید سالانه حدود 20000 دلار به بالا بپردازید، البته این مورد بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد.

علاوه‌بر کسب حداقل نمره زبان بررسی قوانین دانشگاه، تمکن مالی و در اختیار داشتن مدرک دوره تحصیلی قبلی با نمره خوب از شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا با این روش هستند.

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری کانادا معمولا باید با یک استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید. مقالات علمی، گپ تحصیلی کم، سن مناسب، انگیزه کافی و داشتن توصیه‌نامه می‌توانند مهاجرت به کانادا را با این روش راحت‌تر کنند.

بیشتر دانشجویان مقطع دکتری با ارائه مدارک و رزومه قوی می‌توانند بورسیه تحصیلی کانادا را به‌صورت اسکالرشیپ و فاند دریافت کنند.

باید بدانید پس از پایان دوره تحصیلی می‌توانید حداکثر تا پس از سه سال به یافتن شغل مناسبی بپردازید تا تابعیت و اقامت کانادا بگیرید.

شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

 

همه استان‌های کانادا با برنامه مستقلی اقدام به جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌کنند. برای سرمایه‌گذاری در استان‌های مختلف این کشور باید سرمایه‌ای بین 500000 تا 800000 دلار کانادایی داشته باشید. مدرک زبان، سابقه کار مدیریتی یا کارآفرینی و سن در کسب امتیاز با این روش بسیار مهم است. در بیشتر استان‌ها ابتدا اقامت کاری اعطا می‌شود.

اقامت کانادا با برنامه استانی کبک متفاوت است. در این روش شخص باید ثابت کند که حداقل 2 میلیون دلار پشتوانه مالی دارد. با این روش ابتدا اقامت کانادا و سپس پاسپورت کانادایی دریافت خواهید کرد.

فرد سرمایه‌گذار باید این مبلغ را به مدت 5 سال در اختیار دولت کانادا قرار دهد و سپس بدون هیچ سودی پس بگیرد.

البته با مبلغ کمتری مثل 360000 دلار نیز می‌توانید با این روش اقدام کنید. بسیاری از موسسات مالی کانادا مابقی پول را به جای شما پرداخت خواهند کرد، اما پس از پایان 5 سال 360 هزار دلار شما به‌عنوان حق‌الزحمه حامی مالیتان محسوب می‌شود.

 

شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا از طریق به دنیا آوردن فرزند

 

بسیاری از والدین علاقمند هستند تا فرزند خود را در این کشور به‌ دنیا بیاورند تا در شرایط رفاهی بهتری زندگی کند. در این روش زوج‌ها باید ویزای توریستی کانادا بگیرند و برای سفر به این کشور بروند.

کانادا جزو کشورهایی است که از سیستم خاک تبعیت می‌کند. طبق قانون این کشور هر شخصی که در خاک، هواپیما و کشتی این کشور چشم به جهان بگشاید شهروند کانادایی خواهد بود. با توجه به این موضوع شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا تنها حضور در این کشور در زمان متولد شدن نوزاد است.

البته باید به نکته مهمی توجه کنید. تابعیت کانادا با این روش فقط شامل کودک می‌شود و والدین نمی‌توانند از این طریق اقامت کانادا دریافت کنند.

 

شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 

یکی از روش‌های راحت برای مهاجرت به کانادا ازدواج با فرد مقیم کانادا است. البته در این روش باید از روش‌هایی مثل ازدواج صوری پرهیز کرد، زیرا اگر این مورد اثبات شود عواقبی مثل زندان، جریمه مالی و ممنوعیت ورود به کانادا در انتظار فرد خواهد بود.

بسیاری از سایت‌های سودجوی همسریابی در این زمینه در حال فعالیت هستند. توصیه می‌شود از عضویت در چنین سایت‌هایی خودداری کنید. بهترین کار در چنین شرایطی مشورت با وکیل مهاجرت کانادا است تا شما را از قوانین و شرایط این روش مطلع سازد.

از شرایط مهاجرت به کانادا با ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر دو شخص باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.
  • شخصی که در کانادا زندگی می‌کند باید اقامت دائم داشته باشد.
  • شخص مقیم کانادا باید برای پرداخت هزینه‌های خانواده درآمد کافی و شغل مناسب داشته باشد.
  • حقیقی بودن ازدواج با ارائه مدارک معتبر باید اثبات شود.

مهاجرت با این روش حدود 6 ماه به طول می‌انجامد.

سخن نهایی

با توجه به مطالب بیان‌شده شرایط مورد نیاز مهاجرت به کانادا بستگی به این موضوع دارد که می‌خواهید با چه روشی به این کشور بروید. در تمام روش‌های ذکر شده برای اقامت کانادا مدرک زبان و تمکن مالی مورد بسیار مهمی محسوب می‌شود.

پیشنهاد می‌دهیم برای مهاجرت کانادا با روش‌های غیرقانونی مثل پناهندگی بپرهیزید، زیرا پروسه طولانی‌تری دارد و ممکن است شخص را خطرات جانی و مالی تهدید کنند.

در این مطلب به بررسی کلی شرایط مهاجرت کانادا پرداختیم تا شما آشنایی اولیه با آن داشته باشید. مطمئن‌ترین کار مشورت با وکلای بین‌المللی است که با مسائل و شرایط مهاجرت آشنایی بیشتری دارند و می‌توانند شما را در این مسیر بهتر راهنمایی کنند.

5/5 - (3 امتیاز)