معایب مهاجرت پناهندگی کانادا

پناهندگی یکی از روش‌های مهاجرت کانادا است. با این حال این روش با مهاجرت تفاوت‌های بسیار اساسی دارد.

در مهاجرت، افراد با استفاده از اسناد و مدارک قانونی اقدام به اخذ ویزای کانادا می‌کنند. در صورتی که در پناهندگی ممکن است عوامل صوری و واقعی با یکدیگر دست به دست هم دهند و باعث شوند تا فرد، پناهنده کشور کانادا شود.

با این حال، به این دلیل که بسیاری از افراد تمایل دارند تا درباره معایب پناهندگی در کانادا، مزایای پناهدگی در کانادا و تاثیراتی که این اقدام در مزایا و معایب زندگی در کانادا دارد، بدانند، تصمیم گرفتیم تا اطلاعاتی را در مورد این موضوع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پناهندگی چیست؟

افرادی که در کشور خود در معرض خطر جانی هستند یا با برگشت به کشورشان احتمال دارد مجازات شوند و مورد آزار و اذیت قرار بگیرند، می‌توانند از طریق مهاجرت پناهندگی کانادا به این کشور مهاجرت کنند.

فردی که درخواست پناهندگی می‌کند، باید توسط کشور کانادا تایید شود و مورد حمایت قرار بگیرد. در این صورت کشور کانادا موظف است تا حقوق اولیه پناهنده از جمله خوراک، پوشاک و مسکن را تامین کند.

همان‌طور که می‌دانید کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا است که امکانات رفاهی، آموزشی و اقتصادی بسیار بالایی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد که هیچ یک از شرایط مهاجرت به کانادا را ندارند، سعی می‌کنند تا از طریق پناهندگی به این کشور مهاجرت کنند.

در این بین کسانی هستند که شرایط اصلی پناهندگی را ندارند و از مزایا و معایب زندگی در کانادا با این شرایط اطلاع کافی ندارند و سعی می‌کنند تا با شرایط ساختگی و با دروغ، مهاجرت پناهندگی کانادا را دریافت کنند. بیشتر این افراد با تغییر دین خود به دروغ دست به چنین اقدامی می‌زنند.

از معایب پناهندگی در کانادا با تغییر دین می توان گفت که این فاکتور به تنهایی معیاری برای تایید درخواست پناهندگی نیست و به عنوان یک شرط قطعی برای رد یا تایید درخواست پناهندگی در نظر گرفته نمی‌شود.

با این حال، تغییر دین در برخی موارد به عنوان مزایای پناهندگی در کانادا و یکی از عواملی که می‌تواند تصمیم‌گیری را تحت تأثیر قرار دهد، مورد بررسی قرار می گیرد. به عنوان مثال، اگر تغییر دین حقیقی باعث شود که احساس امنیت کمتری در کشور مبدأ داشته باشید، می‌تواند به تحقیقات بیشتر و تأیید شدن پرونده پناهندگی شما در کانادا منجر شود و به ارزیابی مثبت پرونده شما کمک کند.

با این حال، در هیچ حالتی تغییر دین به تنهایی به عنوان یک معیار قطعی برای رد درخواست پناهندگی در نظر گرفته نمی‌شود و باید عوامل مختلفی برای تصمیم‌گیری مورد بررسی قرار گیرند.

انواع پناهندگی کانادا از طریق سازمان ملل

پناهندگی از طریق سازمان ملل انواع مختلفی دارد. این نوع از پناهندگی‌ها معمولا برای کشورهای آسیب دیده و جنگ‌زده است.

پناهندگی در کانادا از طریق سازمان ملل هم مزایای و هم معایب خود را دارد. برخی از مزایای پناهندگی کانادا از طریق سازمان ملل عبارتند از:

 • حق دریافت خدمات بهداشتی، تحصیلی، اجتماعی و حقوق بشری در کانادا
 • حق درخواست شهروندی کانادایی پس از ۳ سال اقامت دائم
 • حق حضور قانونی و امن در کانادا
 • حق بازگشت به کشور خود در صورت تغییر شرایط

برخی از معایب پناهندگی کانادا از این طریق نیز عبارتند از:

 • فرآیند طولانی و نامعلوم برای تصمیم گیری سازمان ملل
 • عدم قطعیت در قبول شدن و اعزام به کشور پذیرنده
 • عدم تضمین حفظ هویت فرهنگی و زبانی در کشور جدید
 • عدم توانایی بازگشت به کشور خود بدون اجازه دولت کانادا

پناهندگی برای افرادی که به حفاظت نیاز دارند

این دسته از پناهندگان، افرادی هستند که به محافظت و امنیت نیاز دارند. در واقع می‌توان گفت این افراد نمی‌توانند پناهنده معمولی باشند، زیرا در صورتی که به کشور خود بازگردند ممکن است با خطر مرگ مواجه شوند.

دلایلی که افراد با استفاده از آن می‌توانند این نوع مهاجرت پناهندگی کانادا را دریافت کنند، عبارتند از:

 • شکنجه شدن
 • خطر مرگ
 • مجازات‌های غیر انسانی و خلاف حقوق بشر

پناهندگی معمولی

این دسته از پناهندگان، افرای هستند که تمایلی به بازگشت به کشور خود ندارند، زیرا ممکن است در اثر برگشتن به کشورشان مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. دلایل این آزار و اذیت‌ها می‌توانند موارد زیر باشند.

 • عضو بودن در گروهی از افراد که تمایلات جنسی متفاوتی از سایر جامعه دارند.
 • دین: پناهندگی با استفاده از اعلام بی‌دینی یا تغییر دین که یکی از روش‌های اخذ پناهندگی کانادا است. در این روش بسیاری از افراد به دروغ و به‌صورت ظاهری دین خود را تغییر می‌دهند.
 • مذهب
 • نژادپرستی
 • ملیت
 • داشتن نظری مخالف با سیاست حاکم در کشور

پناهندگان معمولی برای پذیرفته شدن درخواست مهاجرت پناهندگی کانادا باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • فرد پناهنده باید شرایط مالی خوبی داشته باشد تا بتواند از عهده هزینه‌های زندگی خود در کانادا برآید.
 • برای درخواست پناهندگی نباید داخل این کشور باشید. درخواست شما باید از بیرون از کانادا ارسال شود.
 • درخواست پناهندگی شما باید از طریق نهادهای قانونی مثل گروه‌هایی که در رابطه با کارهای پناهندگان هستند یا امور پناهندگان سازمان ملل به دولت کانادا برسد.
  در واقع این سازمان‌های معتبر می‌توانند شما را به عنوان فردی به سازمان امور شهروندی و پناهندگی معرفی کنند که قصد دارد درخواست پناهندگی خود را ارسال کند.

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد خلاف حقیقت تلاش می‌کنند تا خود را در یکی از گروه‌های گفته شده قرار بدهند و از این طریق مهاجرت پناهندگی کانادا را دریافت کنند. این افراد نمی‌دانند که پناهندگی چه خطرات و معایبی دارد. به همین دلیل بدون اطلاعات درست اقدام به چنین کاری می‌کنند.

چگونه می‌توان پناهندگی کانادا را دریافت کرد؟

افرادی که قصد دارند به‌صورت قانونی پناهنده کانادا شوند، می‌توانند از دو روش زیر اقدام کنند.

 • در روش اول افراد می‌توانند به محض ورود به خاک کانادا در فرودگاه و دیگر مرزهای رسمی این کشور، برای خود درخواستی قانونی تنظیم کنند.
 • در روش دوم افراد می‌توانند بعد از مستقر شدن در خاک این کشور به دفاتر شهروندی و امور کانادا بروند و در آن‌جا درخواست خود را ثبت کنند.

افرادی نیز هستند که به‌صورت غیر قانونی وارد خاک کانادا می‌شوند و خود را پناهنده معرفی می‌کنند.

مهم‌ترین چیزی که باعث می‌شود کشور کانادا شما را به عنوان پناهنده قبول کند، ارائه مدارک و دلایل قابل استناد و معتبر است. این مدارک باید ثابت کنند که در صورت بازگشت شما به کشورتان در خطر بازداشت، شکنجه و حتی مرگ قرار می‌گیرید.

در صورتی که مدارک و اسناد شما قابل استناد نباشند و نتوانند گفته شما را ثابت کنند، شما ملزم به ترک خاک این کشور هستید و دیگر به هیچ عنوان اجازه ندارید به کشور کانادا برگردید.

افرادی که با ویزای کانادا وارد این کشور می‌شوند و برای مهاجرت پناهندگی کانادا درخواست می‌کنند، شانس کمتری نسبت به افرادی دارند که از طریق غیر قانونی به کشور کانادا آمده‌اند.

دلایل رد درخواست پناهندگی کانادا

از جمله دلایل ریجکت پناهندگی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اگر قبلا پناهندگی کانادا را دریافت کرده‌اید، ولی شما آن را نادیده گرفته باشید.
 • در صورتی که قبلا درخواست پناهندگی به کانادا را فرستاده باشید ولی این درخواست توسط دولت کانادا قبول نشده باشد.
 • وقتی فرد درخواست پناهندگی به کشور دیگری غیر از کانادا فرستاده باشد، نمی‌تواند برای کانادا درخواست پناهندگی بفرستد. در این صورت درخواست پناهندگی شخص رد می‌شود.
 • افرادی که از مرزهای آمریکا وارد کانادا شوند، نمی‌توانند پناهندگی این کشور را بگیرند و با درخواست آن‌ها موافقت نمی‌شود.
 • اگر فرد به خاطر جرم‌هایی از قبیل جرایم حقوق بشری یا غیر سیاسی تحت پیگیری و تعقیب باشد نیز نمی‌تواند پناهنده کشور کانادا شود.

مزایای مهاجرت پناهندگی کانادا

از مزایای پناهندگی در کانادا می توان گفت که کانادا یکی از کشورهای امن است و آرامش موجود در این کشور به‌صورت پیوسته افزایش می‌یابد. در کانادا تروریست‌های خارجی و داخلی بسیار کمی وجود دارد. به همین دلیل خطری امنیت این کشور را تهدید نمی‌کند.

افرادی که پناهنده کانادا می‌شوند از لحاظ جانی در خطر نیستند و می‌توانند به‌راحتی و آزادانه در این کشور زندگی کنند.

پناهندگان کانادا توسط دولت، موسسات، خیریه‌ها و نهادهای مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند. مدت زمان این حمایت‌های مالی معمولا یک سال است. بنابراین فرد پناهنده باید بتواند در این یک سال کار کند و به حداقل درآمد لازم برای زندگی در این کشور برسد.

در بعضی از موارد، افرادی هستند که در این بازه زمانی نمی‌توانند درآمد خوبی را فراهم کنند. این افراد در صورتی که از موارد استثنایی به حساب آیند، می‌توانند همچنان تحت حمایت مالی قرار بگیرند که یکی از ویژگی ها و مزایای پناهندگی در کانادا به شمار می رود.

معایب پناهندگی در کانادا

همان‌طور که می‌دانید پناهندگی یکی از روش‌های غیر قانونی و پرخطر مهاجرت به شمار می‌آید. خطراتی که در این روش وجود دارند، ممکن است با تمام شدن جان پناهنده‌ها تمام شوند. به همین دلیل روش پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

از جمله خطرات و معایب پناهندگی در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افرادی که از طریق روش‌های غیر قانونی و قاچاق برای رفتن به کشور کانادا استفاده می‌کنند در معرض خطرات بسیار جدی از جمله مرگ، تجاوز، غرق شدن، دزدی و مشکلات مشابه قرار می‌گیرند.
 • ممکن است هزینه مهاجرت پناهندگی کانادا در بعضی از موارد بیشتر از هزینه مهاجرت قانونی به کانادا شود.
 • فردی که پنهانده می‌شود، نمی‌تواند تا مدت زمان مشخصی در این کشور کار کند.
 • در صورتی که درخواست فرد پناهنده توسط دولت کانادا رد شود، این فرد دیگر نمی‌تواند به کانادا سفر کند و از این کشور نیز اخراج خواهد شد.
 • از دیگر معایب پناهندگی در کانادا این است که بومیان کشور کانادا رفتار نامناسبی با افرادی دارند که از طریق پناهندگی وارد خاک این کشور شده‌اند.
 • افراد پناهنده تا مدت زمانی که تکلیف پرونده‌های آن‌ها مشخص نشود، نمی‌توانند در این کشور به تحصیل بپردازند. با این حال، بسیاری از افراد هستند که تمایل دارند برای ادامه تحصیل پناهنده کانادا شوند. ولی در این شرایط با گذشت مدت زمانی نامعلوم، شور و شوق تحصیل از ذهن افراد دور می‌شود و تمام آمال و آرزوهای فرد از بین خواهند رفت.
 • پناهندگان بعد از دریافت پناهندگی خود از کانادا نمی‌توانند به مدت 5 تا 10 سال به کشور خود بازگردند، زیرا این افراد به دلایل امنیتی، جانی و مسائل دیگر پناهنده شده‌اند.

روش‌های جایگزین مهاجرت پناهندگی کانادا

از آن‌جایی که پناهندگی روشی غیر قانونی است، و معایب پناهندگی در کانادا زیاد است، شما می‌توانید برای مهاجرت به کانادا از طریق روش‌های قانونی از جمله مهاجرت تحصیلی، دریافت ویزای کاری، مهاجرت سرمایه گذاری، تولد در خاک کانادا، ویزا استارتاپ و راهکارهای دیگر استفاده کنید.

سخن نهایی

مهاجرت پناهندگی یکی از روش‌های غیر قانونی مهاجرت است و مزایا و معایب پناهندگی در کانادا جای تامل و فکر برای تصمیم گیری در این خصوص می گذارد. در این روش افراد با خطرات جانی و مالی زیادی روبرو می‌شوند. با وجود این بسیاری از افراد تمایل دارند که از طریق پناهندگی به کانادا مهاجرت کنند.

دقت داشته باشید پناهندگی نیز قوانین خاص خود را دارد و فردی که می‌خواهد پناهده شود باید از تمامی این قوانین، مزایا پناهندگی در کانادا و معایب پناهندگی در کانادا آگاه باشد. در صورتی که افراد به‌صورت دروغ برای گرفتن پناهندگی اقدام به جمع‌آوری مدارک و اسناد کنند، دچار عواقب بسیار جدی می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)