مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا

کانادا Canada یکی از بزرگ‌ترین، توسعه‌یافته‌ترین و همچنین مرفه‌ترین کشورهای جهان است که با داشتن پتانسیل‌های فراوانی برای ایجاد یک زندگی بهتر، مردمی را که در سراسر دنیا در جستجوی آینده‌ای روشن هستند به سوی خود و اخذ اقامت دائم کانادا جذب می‌کند.

ممکن است هدف افراد مختلف از مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت این کشور مختلف باشد اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، مزایای فراوانی است که اخذ اقامت دائم کانادا برای فرد به ارمغان می‌آورد.در این مطلب قصد داریم پس از تعریف اقامت دائم کانادا و بررسی تفاوت آن با شهروندی این کشور، به ذکر  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

اقامت دائم چیست؟

متقاضیان مهاجرت کانادا به دو روش می‌توانند اقامت این کشور را به‌دست آورند:

اقامت موقت
اقامت دائم

اقامت موقت را بیشتر افرادی می‌گیرند که قصد دارند از طریق گرفتن ویزاهای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی به این کشور سفر کنند اما موضوع اقامت دائم اندکی پیچیده‌تر است.افرادی که با درخواست ویزاهای بلند مدت مانند ویزای تجاری یا ویزای سرمایه‌گذاری می‌خواهند در کشور کانادا اقامت گزینند، اقامت دائم این کشور را به‌دست خواهند آورد.

افرادی را که از اقامت دائم این کشور برخوردار هستند، مقیم کشور کانادا می‌نامند. مقیمان دائم این کشور یک کارت با عنوان PR دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده حق اقامت آن‌ها در کانادا است.برخلاف تصور برخی از مردم، کارت اقامت دائم کانادا نیاز به تمدید ندارد. اما برای جلوگیری از ابطال آن و از بین رفتن حقوقی که به‌وسیله این کارت ایجاد می‌شود، دارندگان آن باید در طول یک دوره پنج ساله، حداقل دو سال در این کشور زندگی کنند.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

ممکن است به اشتباه مقیمی و شهروندی کانادا فرقی با یکدیگر نداشته باشند و تمام حقوقی که برای شهروندان این کشور وجود دارد برای مقیمان آن نیز در نظر گرفت.اما بهتر است بدانید مقیمان کشور کانادا در اصل شهروند یک کشور دیگر محسوب می‌شوند، مگر در شرایطی که در طول یک دوره پنج ساله، سه سال یا بیشتر در کانادا زندگی کرده باشند. به‌عبارت دیگر، مقیمان این کشور با گذشت سه سال از دوره اقامت خود می‌توانند درخواست شهروندی کانادا دهند.

کسانی که اقامت دائم کانادا را اخذ می‌کنند از تمام حقوق شهروندی به‌غیر از سه مورد برخوردار خواهند شد.مزیت‌های اخذ اقامت دائم کانادا سبب می‌شود تا مقیمان این کشور بدون محدودیت خاصی در کشور کانادا از حقوق مقرر شده برای زندگی، کار، خدمات درمانی، تحصیل و موارد مشابه بهره‌مند شوند و هیچ مانعی بر سر راه خود احساس نکنند.

تقریبا تنها تفاوتی که بین شهروندی و مقیم بودن کانادا وجود دارد در موارد زیر خلاصه می‌شود:

مقیمان کشور کانادا حق رای ندارند و نمی‌توانند در انتخابات فدرال این کشور شرکت کنند.
بدون داشتن شهروندی کانادا نمی‌توان در موسسات امنیتی کشور مشغول به کار شد.
تنها شهروندان کانادایی می‌توانند به‌عنوان نامزد در انتخاب مختلف این کشور شرکت کنند.

 

راه‌های مختلف برای اخذ اقامت دائم کانادا

کسانی که می‌خواهند با مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور آینده شغلی، تحصیلی، یا به‌طور کلی زندگی خود و خانواده‌شان را تغییر دهند، می‌توانند از راه‌های زیر اقدام به انجام این کار کنند:

  • سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف
  • اقدام از طریق برنامه‌های استانی
  • اکسپرس اینتری و روش‌های مختلف آن (یک برنامه برای دریافت اقامت کانادا)
  • پناهندگی کانادا
  • جذب نیروهای متخصص در استان کبک
  • هرکدام از این روش‌ها توضیحات مفصلی دارند که در مقالات دیگر به آ‌ن‌ها پرداختیم.

پیشنهاد سردبیر  مزایای اخذ اقامت در کانادا

 

مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا

اکنون که با اقامت دائم، تفاوت آن با شهروندی و طرق مختلف برای اخذ آن آشنا شدید، بهتر است از مزایایی که گرفتن اقامت دائم کانادا نیز به‌دنبال دارد اطلاعاتی کسب کنید. چند مورد از مهم‌ترین ‌حقوقی که اقامت کانادا برای فرد به‌وجود می‌آورد عبارت هستند از:

1- اقامت در یکی از استان‌های کانادا
یکی از مهم‌ترین  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا، داشتن حق انتخاب برای ادامه زندگی و اشتغال به کار و تحصیل در یکی از ده استان کانادا است.البته باید توجه داشت افرادی که از طریق برنامه‌هایی مانند جذب نیروی متخصص در استان کبک یا سایر استان‌ها اقامت می‌گیرند، تنها مجاز به سکونت در همان استان هستند.

2- تحصیل رایگان تا گرفتن دیپلم
از دیگر  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا برای افراد زیر 18 سال، برخورداری از حق تحصیل رایگان در مدارس عالی این کشور است.
باید توجه داشته باشید مدارس کانادا جزو بهترین مدارس برای تحصیل هستند و دریافت مدرک دیپلم در آن‌ها از اعتبار جهانی برخوردار است.همچنین والدینی که در کانادا به کار یا تحصیل مشغول هستند و اقامت دائم این کشور را دارند، می‌توانند این امتیاز را به فرزندان خود انتقال دهند که بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از خدمات آموزش و پرورش کانادا بهره‌مند شوند.

3- امکان تحصیل در دانشگاه‌ با هزینه کم
شمار زیادی از دانشگاه‌های سطح کشور کانادا جزو برترین مراکز آموزشی در سراسر دنیا محسوب می‌شوند که تحصیل در آن‌ها امتیاز بسیار بزرگی برای فرد و آینده شغلی او است.سالانه جوانان بسیار زیادی سعی دارند با گرفتن ویزاهای تحصیلی و پذیرفته شدن توسط یکی از دانشگاه‌های این کشور آینده شغلی خود را تغییر دهند.

تحصیل در این دانشگاه‌ها نیازمند پرداخت هزینه‌های مشخصی است که گاهی خارج از توان فردی است که اقامت موقت دارد. این هزینه‌ها برای مقیمان کانادا بسیار کمتر از سایر مهاجران است.همچنین تعلق گرفتن وام‌های دانشجویی بلند مدت با بهره‌های بسیار کم به مقیمان این کشور یکی دیگر از  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا شناخته می‌شود.

4- برخورداری از خدمات درمانی رایگان
استفاده از خدمات درمانی در بسیاری از کشورهای جهان، هزینه‌های مختلفی را برای افراد در پی دارد که گاهی به‌حدی سنگین هستند که جلوی بیمار را ممکن است از ادامه روند درمان بگیرند.از بهترین مزیت‌های اخذ اقامت دائم کانادا، برخورداری از خدمات درمانی رایگان تقریبا در همه زمینه‌های درمانی است.

همچنین داشتن کادر درمانی مجرب و کارآزموده در بیشتر زمینه‌های پزشکی موجب شده‌ است تا هر سال بیماران متعددی به هدف درمان از کشورهای مختلف جهان، اقدام به مهاجرت کانادا یا مسافرت با ویزای توریستی کنند. این موضوع به معنای هزینه‌های بالای درمان برای بیمار است. داشتن اقامت دائم کانادا در هزینه‌های درمانی نیز صرفه‌جویی می‌کند.

 

5- دریافت مستمری برای افراد زیر 18 سال
تولد فرزند در کشور کانادا تقریبا هیچ هزینه خاصی برای والدین به همراه ندارد. در این کشور هر کودکی که متولد می‌شود تا هنگام رسیدن به سن 18 سالگی، ماهانه 400 دلار مقرری از دولت دریافت می‌کند که یکی از مزیت‌های اخذ اقامت دائم کانادا برای والدین محسوب می‌شود.

پیشنهاد سردبیر  چگونگی دریافت اقامت دائم کانادا

 

6- گرفتن پاسپورت معتبر
پاسپورت کانادا یکی از 6 پاسپورت معتبر در سراسر دنیا است که با داشتن آن می‌توانید به بیش از 180 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنید و همچنین به مدت 6 ماه در کشور آمریکا اقامت داشته باشید.پاسپورت کانادا یکی از امتیازهای ویژه‌ای است که تنها به شهروندان این کشور تعلق می‌گیرد. مقیمان کانادا پس از گذشت سه سال از اقامت در این کشور می‌توانند شهروند آن محسوب شوند و پاسپورت معتبر آن را به‌دست آورند.

علاوه بر این، مقیمان کشور کانادا پیش از دریافت شهروندی این کشور می‌توانند بدون محدودیت و نیاز به ویزا به بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشورهای حوزه کارائیب یا کره جنوبی سفر کنند.

 

7- زمینه اشتغال بالا
افرادی که از طریق ویزای تحصیلی به کشور کانادا وارد شده‌اند، پس از اتمام انقضای ویزای خود باید به کشور مبدا برگردند و در آن مشغول به‌ کار شوند. مگر این‌که از طریق سایر روش‌های در دسترس، اقدام به دریافت اقامت دائم این کشور کنند.کانادا یکی از کشورهای بسیار موفق در رابطه با ایجاد اشتغال برای جوانان است. طبق مطالعاتی که انجام شده است، تقریبا 95 درصد افرادی که دوره تحصیلی خود را در کانادا به پایان می‌رسانند، در زمانی کمتر از 7 ماه موفق به اشتغال مرتبط با رشته تحصیلی خود می‌شوند.

همچنین میزان درآمد بالا از دیگر  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا برای کسانی است که پس از فارغ‌التحصیلی، در این کشور مشغول به کار می‌شوند.

 

8-دعوت از خانواده
از میان مزیت‌های اخذ اقامت دائم کانادا، می‌توان به ارسال دعوتنامه به خانواده برای دریافت آسان‌تر ویزای توریستی در این کشور اشاره کرد.همچنین داشتن اقامت دائم افراد می‌تواند پلی برای گرفتن اقامت دائم پدر، مادر، همسر و فرزند او باشد.

 

9-دریافت مستمری بیکاری
افرادی که پس از مهاجرت کانادا و دریافت اقامت این کشور به‌دلایل مختلفی شغل خود را از دست می‌دهند و به‌ خاطر دلایل پزشکی توانایی کار کردن ندارند، می‌توانند هر ماه تا سقف 2000 دلار مستمری دریافت کنند.از سوی دیگر دریافت کمک از دولت پس از ورشکستگی نیز، یکی دیگر از  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا است.

 

10- دسترسی به سیستم بانکی بین‌المللی
از جمله مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا، شامل ایجاد حساب و دسترسی به سیستم بانکی بین‌المللی نیز می‌شود.علاوه بر این‌که مقیمان کانادا می‌توانند در همه بانک‌های این کشور حساب بانکی داشته باشند، ایجاد حساب در بانک سایر کشورهایی که با کانادا رابطه خوبی دارند نیز امکان‌پذیر است.

 

مهاجرت کانادا زندگی بسیاری از افراد را به‌طور کلی تغییر داده و افق‌های روشنی پیش روی آن‌ها قرار می‎‌دهد.اقامت دائم در کانادا امتیازهای فراوانی برای فرد به‌همراه دارد که بعضی از مهم‌ترین‌های آن‌ها را در بالا ذکر کردیم.مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا در مواردی که در این مطلب عنوان کردیم خلاصه نمی‌شوند، بلکه باید موارد دیگری از جمله برخورداری از امنیت بالا، اقتصاد باثبات، شاخص امید به زندگی بالا و آزادی اجتماعی را هم در نظر بگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *