7 نکته ضروری بعد از دریافت اقامت کانادا

7 نکته ضروری که باید بعد از گرفتن اقامت کانادا دانست

هنگامی که متقاضی دریافت اقامت دائم در کانادا هستید ، به طور قانونی قصد خود را برای زندگی در کانادا اعلام می کنید ، گرچه شهروند کشور دیگری هستید. شما ممکن است ازدواج کنید ، در کشور خود دوست و خانواده داشته باشید ، یا اینکه توسط کارفرمای کانادایی خود در خارج از کشور کار کنید. هنگامی که به یک اقامت دائم تبدیل شدید ، شرایطی وجود دارد که می توانید در خارج از کشور زندگی کنید و وضعیت اقامت دائم خود را در کانادا حفظ کنید.

 

مقیم دائم کانادا کیست؟

مقیم دائم کانادا شخصی است که میتواند به طور قانونی در کانادا زندگی کند اما شهروند بومی کانادا محسوب نمیشود. از طرف دولت کانادا به وی اقامت دائم داده میشود. شخصی که دارای اقامت در کانادا است از کلیه حقوقی که به هر شهروند کانادایی اعطا می شود، برخوردار است. یک دانشجوی بینالمللی یا یک کارگر خارجی که در کانادا زندگی میکند اقامت دائم ندارد بلکه دارای اقامت موقت هستند. کارگران خارجی از امتیازات و حقوقی که یک ساکن دائم از آن برخوردار است، برخوردار نیستند.

برنامههای مهاجرتی بسیاری برای مهاجرت کانادا و اقامت در کانادا وجود دارد که از طریق آنها افراد میتوانند متقاضی شوند و اقامت دائم بگیرند. برای به دست آوردن وضعیت اقامت، یک مهاجر باید متقاضی مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) شود. کارت اقامت دائم به افراد پس از گذراندن پنج سال اقامت در کانادا، اجازه میدهد تا تابعیت کانادا را درخواست کند.

قبل از درخواست اقامت دائم در کانادا، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک لازم را که توسط دولت کانادا بیان شده است، را داشته باشید.

 

ورود به کانادا
یکی از اولین افرادی که در زمان ورود خود به کانادا با آن ملاقات خواهید کرد، یک نماینده از گمرک کانادا خواهد بود. البته با مقامات دیگر خدمات مهاجرتی نیز ملاقات خواهید کرد. آنها از شما میخواهند كه گذرنامه و اوراق ویزا خود را نشان دهید.

پیشنهاد سردبیر  مزیت های اخذ اقامت دائم کانادا

مقامات مهاجرتی برای انواع اسنادی که به آنها احتیاج خواهید داشت، فرمهای درخواست را به شما ارائه میدهند:

کارت اقامت دائم کانادا (PR)
کارت بیمه تأمین اجتماعی (SIN)
کارت مراقبتهای بهداشتی
گواهینامه رانندگی
برای یافتن کار و شروع ساعت کار برای پوشش مراقبتهای بهداشتی در استان خود به این کارتها نیاز خواهید داشت.

 

مزایای دریافت اقامت دائم
ساکنان دائمی در کشور کانادا از مزایای بسیاری برخوردار هستند. بعضی از اینها در پایین لیست شدهاند:

با ویزای اقامت، اجازه تحصیل و مجوز کار دریافت میکنید. بنابراین، با داشتن اجازه کار، میتوانید در هر نقطه در کانادا کار کنید.
میتوانید تابعیت کانادا را درخواست کنید (البته پس از واجد شرایط بودن).
بهرهوری از خدمات امنیت اجتماعی و خانوادگی.
شما طبق قانون کانادا محافظت میشوید.
شما میتوانید مراقبتهای بهداشتی و مزایای دیگر بسیاری که یک شهروند کانادایی دریافت میکند، را دریافت کنید.
آموزش رایگان برای کودکان و مقررات اجتماعی برای کل خانواده.
دسترسی به ایالات متحده آمریکا.
کارهایی که یک مقیم دائم کانادا مجاز به انجام آن نیست
بنابراین، ساکن دائم کانادا مطمئنا چندین مزیت دارد. با این حال، مهاجرت به کانادا نیز با برخی از منافع همراه است. در ذیل مواردی ذکر شده است که مقیم دائم، مجاز به انجام آنها نیست.

 

حق رأی یا مجاز به اداره یک دفتر سیاسی
آنها مجاز به دریافت شغلی که دارای سطح امنیتی بالایی است، نیستند.پناه جویانی که خارج از کشور اسکان داده شدهاند از طریق برنامه پناهندگان تحت حمایت دولت یا برنامه حمایت مالی پناهندگان، مقیم دائمی میشوند.

کسی که در کانادا درخواست پناهندگی میکند در آن زمان اقامت دائم نمیشود. برای تبدیل شدن به یک مقیم، هیئت مهاجرت و پناهندگان ابتدا باید ادعای او را تأیید کنند. سپس، آنها باید متقاضی شوند و اقامت دائم برای او صادر کنند.

پیشنهاد سردبیر  مزایای اخذ اقامت در کانادا

 

زمان زندگی در کانادا
برای حفظ اقامت دائم خود، شما باید حداقل در طول 5 سال گذشته حداقل 730 روز در کانادا بوده باشید. در طی این 730 روز نیازی به مداوم نیست. ممکن است برخی از این زمان شما در خارج از کشور باشید. شما باید بررسی کنید که چه زمانی در خارج از کشور نسبت به وضعیت اقامت دائم شما محاسبه میشود. روشهای زیادی برای این کار وجود دارد مثل:

از یک مجله مسافرتی استفاده کنید.
هنگام ورود به کانادا از یک افسر مرزی کانادا سؤال کنید.
از دست دادن وضعیت اقامت دائم خود
هنگامی که که تاریخ انقضای کارت اقامت شما به پایان رسید، شما اقامت دائم خود را از دست نمیدهید. شما در صورتی  وضعیت اقامت دائم خود را از دست میدهید اگر:

یک دادرس تشخیص میدهد که شما پس از استعلام یا درخواست تجدیدنظر در PRTD دیگر مقیم دائم نیستید.
شما داوطلبانه از اقامت دائم خود خودداری کنید.
دستور حذف علیه شما ساخته شده و لازم الاجر باشد.
شما شهروند کانادایی شوید.
حتی اگر شما تعهدات اقامت را برآورده نکنید، تا زمانی که تصمیم رسمی درباره وضعیت اقامت شما اتخاذ نشود، شما دارای PR هستید.

 

انصراف داوطلبانه از اقامت دائم
از دست دادن وضعیت اقامت دائم شما به طور خودکار اتفاق نمیافتد. ممکن است زمانی پیش بیاید که دیگر نمیخواهید اقامت دائم کانادا داشته باشید. در این صورت، میتوانید درخواست انصراف داوطلبانه از اقامت دائم خود را بدهید. خب شاید بگویید در چه صورتی نیاز به این درخواست است! در جواب این سوال میتوان شرایط زیر را نام برد:

اگر میدانید که با خارج بودن از کانادا برای مدت طولانی نمیتوانید به تعهدات اقامت خود عمل کنید.
فقط مایل به بازدید از کانادا.
نمیخواهید منتظر بمانید تا یک افسر مخصوص ویزا، ارزیابی رسمی از وضعیت اقامت دائم شما را انجام دهد.
مایل به جلوگیری از تأخیرهای پردازش در ورودی این کشور هستند.
این نکته را به یاد داشته باشید که تا زمانی که وضعیت اقامت دائم شما یا با دریافت یک سند مسافرتی اقامت دائم یا با انصراف داوطلبانه از اقامت دائم خود برطرف نشود، نمیتوانید وارد کانادا شوید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *