آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا

مصاحبه و پاسخگویی به سؤالات افسر مهاجرت کانادا در فرودگاه،از جمله فیلترهایی است که متأسفانه طیف زیادی از متقاضیان مهاجرت از آن اطلاعی ندارند. در واقع افراد در بدو ورود خود باید توسط افسر مهاجرتی کانادا مورد ارزیابی قرار گیرند و سپس اجازه ورود به خاک کانادا را دریافت می‌کنند. آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا راهکاری است که می‌تواند موجب عبور شما از این فیلتر مهاجرتی شود.

در حقیقت افسر مهاجرتی در فرودگاه ضمن بررسی مدارک شما، مجموعه‌ای از سؤالات را از شما می‌پرسد که پاسخگویی به آن‌ها می‌تواند موجبات ورود شما به کانادا را فراهم نماید. به همین جهت توصیه می‌شود که حتماً خود را برای پاسخگویی دقیق به این سؤالات آماده کنید.

 ما در ادامه این متن قصد داریم تا بخش‌های مختلف این موضوع را زیر ذره‌بین نقد و بررسی خود قرار دهیم. لذا اگر شما هم به دنبال آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

افسر مهاجرت کانادا

قبل از آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا، بهتر است ابتدا با اقدامات و البته اختیارات این افسر آشنا شویم. در واقع در تمام فرودگاه‌های بین‌المللی کانادا کارکنانی از اداره مهاجرت، شهروند و پناهندگی کانادا (IRCC) مستقر هستند که وظیفه بررسی متقاضیان ورود به خاک کانادا را دارند. 

این کارکنان با نام افسران مهاجرتی شناخته می‌شوند. زمانی که افراد برای نخستین‌بار وارد خاک کانادا می‌شوند، می‌بایستی حتماً مصاحبه‌ای با این افسران داشته باشند. در طی این مصاحبه، افسر مهاجرتی اطلاعات سطحی در رابطه با شما، اهداف و بک‌گراندتان می‌پرسد. در واقع این افراد موظف هستند تا کلیه اطلاعات لازم پیرامون شما را ارزیابی نمایند.

افسران مهاجرتی دارای اختیارات زیادی هستند و می‌توانند مدت اقامت یا تعداد ورود شما به کانادا افزایش یا کاهش دهند. برای مثال اگر شما یک ویزا شش‌ماهه برای ورود به کانادا داشته باشید، اما افسر مدت ۳ ماه را برای حضور شما صلاح بداند، شما صرفاً می‌توانید که ۳ ماه را این کشور باقی بمانید.

 از طرفی دیگر چنانچه حتی ممنوع‌الورود هم باشید، افسر می‌تواند اجازه ورود شما به خاک کانادا را بدهد. در مقابل آن‌ها می‌توانند حتی با واجد شرایط بودن افراد هم، مانع از ورود آن‌ها شوند. به همین جهت است که نباید ساده از کنار این فیلتر عبور کرد.

زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید، افسر مهاجرتی اطلاعات اولیه شما را درخواست می‌کند. اگر اطلاعات شما فاقد مشکل باشد، می‌توانید وارد خاک کانادا شوید. اما اگر مشکلی وجود داشته باشد، به یک افسر دیگری ارجاع داده می‌شوید تا اطلاعات بیشتری از شما دریافت شود. 

اگر برای نخستین‌بار وارد خاک کانادا شوید، به‌احتمال زیاد به افسر دوم ارجاع داده می‌شوید. لذا نیازی به نگرانی نیست. شما بعد از آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا، می‌توانید به‌سادگی این بخش را پشت سر بگذارید.

آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا و نکات رایج در رابطه با آن

بیشتر افراد تصور دقیقی در رابطه با سؤالات افسر در فرودگاه ندارند. بیشتر آن‌ها تصور می‌کنند که قرار است سؤالات پیچیده یا سختی از آن‌ها پرسیده شود. اما باید عنوان کنیم که این سؤالات عموماً ساده و سطحی است. در حقیقت هدف از این سؤالات فهمیدن مواردی همچون سابقه، اهداف، برنامه‌ها، وضعیت خانوادگی، شرایط مالی و شما است. 

البته باید بدانید که آن‌ها مدارک شما را هم درخواست می‌کنند و شما می‌بایست تمام مدارک را به‌صورت ترجمه شده در اختیار آن‌ها قرار دهید. هرگونه عدم هماهنگی بین گفته‌ها و اطلاعات، می‌تواند موجب شک و تردید آنها شود. لذا بهتر است در چنین مواقعی صریح و شفاف باشید.

در نظر داشته باشید که نوع سؤالات، متناسب با ویزا و اهداف شما تغییر می‌کند. برای مثال اگر یک ویزای تحصیلی داشته باشید، بیشتر در رابطه با سوابق تحصیلی، دانشگاه موردنظر، اهداف تحصیلی، نحوه اسکان، نحوه تأمین هزینه‌ها و…. از شما سؤال می‌شود. ما در ادامه برخی از رایج‌ترین سؤالاتی که توسط افسر مهاجرت کانادا پرسیده می‌شود را خدمت شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

سؤالات رایج برای متقاضیان ویزای کار

 اگر از طریق ویزای کار وارد کانادا شده باشید، ممکن است افسر مهاجرتی سؤالات زیر را از شما بپرسد. در نظر داشته باشید که این سوالات کلی بوده و لذا ممکن است سوالات دیگری پرسیده شود. اما محوریت تمامی آن‌ها به همین صورت است.

 • چه منبع درآمدی دارید؟
 • آیا شما همسر دارید؟
 • آیا شما بچه دارید؟
 • چند ایالت کانادا را نام ببرید.
 • لطفاً روزهای کاری عادی خود را شرح دهید.
 • آیا افراد معروف کانادایی را می‌شناسید؟
 • هزینه‌های زندگی در کانادا را چقدر تخمین می‌زنید؟
 • رفیق یا خانواده‌ای در کانادا دارید؟
 • چرا در پی رفتن به کانادا هستید؟
 • اگر موفق به یافتن شغل در کانادا نشوید، چه خواهید کرد؟
 • اوقات بیکاری خود را چگونه می‌گذرانید؟
 • آیا می‌توانید تراول هیستوری بازگو کنید؟
 • چرا قصد خروج از کشور خود را دارید؟
 • اگر با درخواست شما موافقت نشود چه می‌کنید؟
 • برنامه شما برای اقامت در کانادا چیست؟
 • آیا تا به حال تحت درمان قرار گرفته‌اید؟

سؤالات رایج برای متقاضیان ویزای تحصیلی

اگر از طریق ویزای تحصیلی وارد این کشور شده باشید، ممکن است افسر مهاجرتی سؤالات زیر را از شما بپرسد.

 1. در کدام دانشگاه تحصیل می‌کنید؟
 2. چرا آن دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؟
 3. برای کدام دوره تحصیلی اقدام کرده‌اید؟
 4. برنامه‌ریزی شما برای تأمین هزینه تحصیل چیست؟
 5. شغل والدین شما چیست؟
 6. آیا قبلاً سفری به کانادا داشته‌اید؟
 7. چرا قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید؟
 8. برای مهاجرت به کانادا همراهی دارید؟
 9. در کدام دانشگاه کشور خود تحصیل کرده‌اید؟

سؤالات رایج افسر برای متقاضیان ویزای ازدواج

اگر از طریق ازدواج یا به‌واسطه همسر خود وارد این کشور شده باشید، ممکن است سؤالات زیر از شما پرسیده شود.

 1. چه زمانی ازدواج کردید؟
 2. آیا مراسمی داشته‌اید؟
 3. آیا فامیلی در کانادا دارید؟
 4. آیا تاکنون سفر مشترک رفته‌اید؟
 5. آیا همسر شما خواهر و برادر دارد؟
 6. چه زمان با همسرتان آشنا شدید؟
 7. به چه صورت با همسرتان آشنا شدید؟
 8. اسامی خواهر و برادر همسر شما چیست؟

سؤالات رایج برای دارندگان دعوت‌نامه شغلی

اگر از طریق یک دعوت‌نامه شغلی معتبر وارد این کشور شده باشید، ممکن است تعدادی از سؤالات زیر از شما پرسیده شود.

 1. چه زمانی پیشنهاد کار دریافت کردید؟
 2. جایگاه شما در شرکت موردنظر چیست؟
 3. پیشنهاد شغلی شما چه مدت است؟
 4. نام شرکت شما چیست؟
 5. آیا در کشور دیگری سابقه کار دارید؟
 6. آیا قصد بازگشت به کشور خود را دارید؟

این موارد بخشی از سؤالاتی است که ممکن است افسر مهاجرت کانادا در فرودگاه از شما پرسد. در نظر داشته باشید که ممکن است تمام این سؤالات هم از شما پرسیده نشود یا حتی از سؤالات دیگری استفاده شود. اما در هر حال ماهیت آنها در جهت ارزیابی شرایط و اهداف شما است. بدین جهت است که آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا می‌تواند بسیار مفید باشد.

نکات مهم برای پاسخگوی به سؤالات افسر در فرودگاه

آشنایی با سؤالات افسر در فرودگاه کانادا یکی از مهم‌ترین ارکانی است که می‌تواند باعث موفقیت شما در این ارزیابی شود. اما بدون شک شما باید نکات دیگری را هم رعایت کنید تا در این پروسه با مشکل مواجه نشوید. ما برخی از آن‌ها را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

 • سعی کنید تمام مدارک خود را به‌صورت ترجمه شده به همراه داشته باشید چرا که افسر مهاجرت قبل از هرگونه سؤالی ابتدا این مدارک را درخواست می‌کند.
 • برای تمام سؤالات احتمالی، یک پاسخ دقیق و صریح آماده کنید. در نظر داشته باشید که اگر در پاسخگویی‌های شما هرگونه عدم هماهنگی وجود داشته باشد، ممکن است فرایند ورود شما با مشکل مواجه شود.
 • در پاسخگویی به سؤالات صبور باشید. اجازه دهید تا افسر سؤالات خود را به طور کامل بپرسد. زمانی که سؤال او تمام شد، شما هم پاسخ مناسب را ارائه دهید. هرگونه تعجیل می‌تواند موجب شک و تردید افسر شود.
 • آراسته و منظم باشید. اگرچه ممکن است تا رسیدن به فرودگاه سفری طولانی داشته باشید اما سعی کنید تا در زمان مصاحبه با افسر، ظاهری آراسته و مرتب داشته باشید.
 • در پاسخگویی به سؤالات افسر اعتمادبه‌نفس کامل داشته باشید. تسلط به پاسخ‌ها می‌تواند نشان‌دهنده صداقت شما در گفته‌هایتان باشد.

این موارد مشروحی از نکات مهم در رابطه با پاسخگویی به سؤالات افسر مهاجرت کانادا بود. البته باید بدانید که ممکن است در طی این پروسه سؤالات دیگری هم از شما پرسیده شود که گاهاً موجب سردرگمی افراد می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، با یک وکیل مهاجرت کانادا یا شخص باتجربه‌ای مشورت نمایید. این موضوع می‌تواند مسیر را برای شما شفاف‌تر کند. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما عزیزان کمک کنند.

4.5/5 - (19 امتیاز)
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.