کسانی که مهاجرت کانادا را در برنامه آینده خود قرار داده‌اند و قصد دارند از طریق اخذ ویزای کاری به این کشور مهاجرت کنند، باید با شرایط مختلف بیمه‌ای و درآمدی این کشور از جمله بیمه بیکاری آشنایی داشته باشند.

اما بیمه بیکاری در کانادا به چه افرادی تعلق می‌گیرد و سایر جزئیات استفاده از آن به چه‌نحوی است؟ در این مطلب تمام جزئیات و نکات ریز را درباره جوانب مختلف بیمه بیکاری در کانادا شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه بیکاری چیست؟

تقریبا در همه کشورهایی که خدمات بیمه‌ای ارائه می‌شوند، بیمه بیکاری نیز وجود دارد. بیمه بیکاری یک مستمری مقرر است که به افراد معلق شده از کار تعلق می‌گیرد.این تعلیق ممکن است به‌دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد و تا زمانی که فرد تعلیق شده در جستجوی شغل جدید است یا خود را برای گرفتن یک سمت شغلی جدید آماده می‌کند، می‌تواند از خدمات بیمه بیکاری استفاده کند.

به‌طور کلی بیمه‌ها با هدف ایجاد آسایش بیشتر در زندگی فرد و تامین رفاه او ایجاد شده‌اند. بیمه بیکاری یا IE نیز از این قاعده مستثنا نیست و هدف از به‌وجود آمدن آن، تامین مالی افرادی است که به‌خاطر شرایط پیش آمده توانایی کار کردن را از دست داده‌اند.

انواع بیمه بیکاری کانادا

همان‌طور که اشاره کردیم افراد ممکن است به‌دلایل مختلفی از بیمه بیکاری استفاده کنند و شرایط متفاوتی موجب بیکار شدن آن‎‌ها شده باشد. تفاوت در این شرایط باعث دسته‌بندی بیمه بیکاری کانادا به انوع مختلفی خواهد شد که در مجموع عبارت هستند از:

 • بیمه بیکاری از دست دادن شغل
 • بیمه بیکاری خویش فرمایی
 • بیمه بیکاری بیماری
 • بیمه بیکاری زایمان
 • بیمه بیکاری مراقبت

باید توجه داشته باشید در هر یک از این دسته‌ها نیز ممکن است دلیل بیکار شدن فرد متفاوت باشد. اما از دست دادن شغل با هر دلیلی که باشد، در یکی از این دسته‌ها قرار خواهد گرفت.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری در کانادا

همه کسانی که شغل خود را از دست می‌دهند مشمول استفاده از بیمه بیکاری نمی‌شوند. برای استفاده از این نوع بیمه در کانادا برخورداری از شرایط ویژه‌ای لازم و ضروری است که به شرح زیر هستند:

اولین شرط برای استفاده از بیمه بیکاری، اشتغال در عناوین شغلی با بیمه است. به‌عبارت دیگر برای استفاده از این نوع بیمه باید توجه داشته باشید که قبل از تعلیق شدن از کار، حق بیمه پرداخت کرده و به ‌اصطلاح عامیانه بیمه باشید.
دومین شرط و یکی از مهم‌ترین شرایط استفاده از بیمه بیکاری، تلعیق از کار بدون دخالت و خواست خود فرد است. به‌بیان روشن‌تر شرط استفاده از بیمه بیکاری را می‌توان مجبور شدن فرد به ترک شغل خود دانست.
اگر به‌دلایلی جزو دسته اول بیمه بیکاری یعنی از دست دادن شغل هستید، باید تلاش خود را برای یافتن کار مجدد به اداره بیمه ارائه دهید.
تمایل به اشتغال دوباره یکی دیگر از شرایط استفاده از بیمه بیکاری در کانادا است.
باید ثابت کنید در 52 هفته اخیر، 7 روز را پشت سر هم بدون اشتغال به کار خاصی سپری کرده‌اید.
کسانی که به دلایل پزشکی در دسته بیمه بیکاری بیماری قرار می‌گیرند، باید با ارائه مدارک رسمی و معتبر ثابت کنند به‌خاطر شرایطی مانند قرنطینه، جراحت یا بیماری به‌طور موقت از کار کردن عاجز هستند.
بیمه بیکاری زایمان به والدینی تعلق می‌گیرد که به‌سبب بارداری یا تولد فرزند خود نتوانند در محل کار حاضر شوند. شرایط تعلق گرفتن این بیمه برای پدر و مادر متفاوت است.
برای استفاده از بیمه بیکاری خویش فرمایی باید مدارکی دال بر اثبات اشتغال مستقل ارائه دهید. در این شرایط اگر بخواهید برای مدتی دست از کار بکشید، می‌توانید به‌طور محدود از بیمه بیکاری در کانادا استفاده کنید.
اگر یکی از وابستگان نزدیک و درجه یک شما به‌دلایل مختلفی از جمله انجام عمل جراحی یا از کار افتادگی نیازمند مراقبت و توجه ویژه باشند، مجاز هستید از خدمات بیمه بیکاری خود بهره ببرید.
دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری در کشور کانادا باید به‌مدت حداقل 6 ماه قبل از رخ دادن شرایط موجود مشغول به کار بوده باشند.
این بیمه در کانادا تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که به‌طور قانونی در این کشور اقامت دارند، به بیانی دیگر شهروند یا مقیم کانادا هستند.
بهتر است بدانید در کشور کانادا علاوه بر قوانین فدرال یا ملی، هر استان از قانون‌های ویژه خود نیز استفاده می‌کند. به ‌همین سبب ممکن است اضافه بر شرایط ذکر شده در این فهرست، در استان‌های مختلف شرایط متفاوتی برای دریافت بیمه بیکاری وجود داشته باشد.

پیشنهاد سردبیر  غذاهای معروف کانادا

 

مزایای استفاده از این نوع بیمه
مهم‌ترین مزیت استفاده از بیمه بیکاری، تامین مالی فرد در دورانی است که از انجام فعالیت شغلی خود عاجز است.
از آن‌جایی که هدف بیمه‌های مختلف ایجاد امنیت و آرامش برای افراد است، داشتن بیمه بیکاری نیز به فرد کمک می‌کند تا دوران بیکاری خود را با آرامش خاطر و اطمینان از امنیت مالی سپری کند و از وقوع بیماری‌های روحی نیز جلوگیری کند.

موانع استفاده از بیمه بیکاری در کانادا

در بالا اشاره شد که برای استفاده از بیمه بیکاری برخورداری از شرایط ویژه و خاصی ضروری است و صرف متوقف کردن فعالیت‌های درآمدزا موجب تعلق گرفتن بیمه بیکاری به افراد نمی‌شود. موانع مختلفی ممکن است از تعلق گرفتن این بیمه به افراد جلوگیری کنند که به شرح زیر هستند:

کسانی که با اختیار اقدام به متوقف کردن اشتغال خود می‌کنند، برای دریافت بیمه بیکاری نامزد مناسبی نیستند.
اخراج شدن به‌دلیل ارتکاب یک تخلف سازمانی، مانع از تعلق گرفتن بیمه بیکاری به فرد می‌شود.
افرادی که به‌موجب ارتکاب یک جرم خارج از محدوده شرکت یا اداره در حال اشتغال در زندان به‌سر می‌برند یا مشمول گذراندن دوره‌های تنبیهی هستند، نمی‌توانند از خدمات بیمه بیکاری در کانادا استفاده کنند.
اعتصاب، اعتراض یا سایر دلایل مشابهی که به بیکار شدن فرد ختم می‌شوند مانعی برای استفاده از بیمه بیکاری هستند.
ثبت نام
اولین قدم برای استفاده از بیمه بیکاری، رد بیمه تامین اجتماعی در زمان اشتغال به کار است. اگر فردی در زمان کار کردن توسط خود یا کارفرما مبالغی به‌عنوان بیمه تامین اجتماعی پرداخت نکرده باشد، در زمان بیکاری نیز نمی‌تواند از تسهیلات بیمه استفاده کند.

قدم بعدی برای ثبت نام بیمه بیکاری پس از رخ دادن حادثه بازدارنده از اشتغال، ارسال یک درخواست اینترنتی مبنی بر بیکار شدن فرد در زمان حاضر به سایت خدمات کانادا است.
درخواستی که فرد ارسال می‌کند باید حاوی اطلاعاتی مانند نام کامل، مدت زمان اشتغال، دلیل بیکار شدن، شماره بیمه اجتماعی، نام و مشخصات کارفرما و آدرس متقاضی دریافت بیمه باشد.

پیشنهاد سردبیر  اجاره خانه در کانادا

مدارک لازم
پس از درخواست اولیه و ثبت نام بیمه بیکاری ارائه مدارک زیر لازم و ضروری است:

 • نام و نام خانوادگی متقاضی دریافت بیمه
 • نام و نام خانوادگی یکی از والدین فرد
 • علت و جزئیات بیکار شدن
 • مشخصات و آدرس محل کار سابق
 • آدرس پست الکترونیکی و آدرس محل سکونت
 • اطلاعات کامل حساب بانکی فعال
 • سوابق اشتغال و ذکر ساعات کاری سپری شده
 • سوابق معتبر اقامت در کانادا
 • میزان آخرین دریافتی از محل کار سابق

مدت تعلق بیمه بیکاری
بیمه بیکاری یک بیمه موقت است که به‌مدت محدودی به افراد تعلق می‌گیرد تا دوباره شرایط بازگشت به کار را به‌دست آورند.
مدت استفاده از بیمه بیکاری به عوامل مختلفی از جمله علت بیکاری، میزان آخرین بیمه‌ای که در ساعات پایانی کار کردن رد کرده‌اید، نرخ بیکاری در محل سکونت و اشتغال شما و مسائل دیگر بستگی دارد.

مدت زمانی که فرد می‌تواند از خدمات بیمه بیکاری بهره ببرد معمولا کمتر از 14 هفته نخواهد شد. همچنین سقف در نظر گرفته شده برای این نوع بیمه 45 هفته است که در شرایط ویژه‌ای تا 50 هفته نیز افزایش خواهد یافت.

 

بهترین زمان برای ثبت درخواست
در بیشتر موارد توصیه می‌شود به‌محض خروج از کار، درخواست دریافت بیمه بیکاری خود را ثبت کنید. هر چه مدت زمان ارائه درخواست بیشتر باشد، ممکن است بر روند دریافت مستمری تاثیر بگذارد.
در مواردی گفته می‌شود تاخیر بیش از 4 هفته برای ثبت درخواست دریافت بیمه بیکاری در کانادا می‌تواند فرد را از دریافت این بیمه معاف کند.

میزان دریافت بیمه بیکاری در کانادا

به‌طور قطعی نمی‌توان رقم یا درصد مشخصی برای دریافت بیمه بیکاری در کشور کانادا مشخص کرد. افرادی که با مهاجرت کانادا و پس از اشتغال در یک کار مشخص، انتظار دریافت بیمه بیکاری را دارند، با درنظر گرفتن شرایط مختلف ممکن است از 55 درصد دریافتی هفتگی تا کل این مبلغ را به‌عنوان بیمه بیکاری ماهیانه دریافت کنند.

سن مناسب
ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد شود که اشخاص در چه محدوه سنی می‌توانند متقاضی دریافت بیمه بیکاری باشند؟در جواب این سوال بهتر است بدانید که در کشور کانادا هیچ محدودیت سنی برای برخورداری از مزایای بیمه بیکاری وجود ندارد. یک فرد تا زمانی که نیروی کار فعال محسوب می‌شود، می‌تواند متقاضی دریافت بیمه بیکاری نیز باشد.

 

بیمه بیکاری یک نوع بیمه حمایتی برای افرادی است که بسته به شرایط متفاوتی برای مدت کوتاه و موقتی بیکار هستند. برای دریافت این نوع بیمه که به‌صورت مستمری پرداخت خواهد شد، برخورداری از شرایط مشخص و در دست داشتن مدارک معینی لازم و ضروری است.

ما در این مطلب سعی کردیم تمام جزئیات بیمه بیکاری در کانادا را برای افرادی که با مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت این کشور در جستجوی زندگی آسان و راحتی هستند، شرح دهیم. اما با توجه به این‌که قوانین هر دولتی ممکن است در شرایط خاصی تغییر کند، به اطلاعات بالا بسنده نکنید و برای آینده خود پس از مهاجرت به این کشور، با یک وکیل مجرب کانادا مشورت کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *