کانادا به خاطر داشتن شرایط زندگی ایده‌آل، کالج و دانشگاه‌های معتبر، به گزینه اول انتخابی ایرانیانی تبدیل شده است که قصد مهاجرت دارند. طبیعی است که شخص بعد از تصمیم به مهاجرت کانادا، نگرانی‌هایی بابت ادامه زندگی در این کشور داشته باشد و سوالات متداولی در ذهن او به وجود آید.

به‌عنوان مثال یکی رایج‌ترین سوالات این است که بهترین شهر کانادا برای ایرانیان کدام خواهد بود؟ آیا شرایط زندگی در شهرهای مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت است؟

برای دریافت پاسخ این سوالات، بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید. چراکه قصد داریم بهترین شهرهای کانادا را که ایرانیان می‌توانند در آن زندگی ایده‌آل و خوبی تشکیل دهند، معرفی کنیم و اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم.

 

چگونگی انتخاب بهترین شهر کانادا برای زندگی

مانند ایران یا هر کشور دیگری، شرایط زندگی در شهرها و ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت است. بد نیست بدانید که کانادا از 10 استان و 3 ایالت تشکیل شده است که هر کدام قوانین و ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود را دارند.

هر کسی به منظور انتخاب بهترین مکان برای زندگی، موارد متعددی را اولویت قرار می‌دهد. این اولویت‌ها می‌توانند شرایط اقتصادی، بازار کاری، امکانات تحصیلی، امکانات رفاهی و سایر موارد باشند.آمارها نشان می‌دهد، ایرانیانی که مهاجرت کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب کرده‌اند، نسبت به مهاجران کشورهای دیگر، مسائل بسیار بیشتری را مد نظر قرار می‌دهند.

 

بهترین شهر کانادا برای ایرانیان

اکثر شهرهای کانادا انتخاب خوبی برای زندگی ایرانیان خواهند بود. اما در این میان، یک سری شهرها مزایا و برتری‌های بیشتری نسبت به بقیه دارند که در زیر یک به یک آن‌ها را معرفی کرده‌ و درباره شرایط زندگی در هر کدام، اطلاعات تکمیلی ارائه داده‌ایم.

ونکوور کانادا

یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کانادا که در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است، ونکوور نام دارد. اگر به لیست کلان شهرهای کانادا توجه کنید، ونکوور را با جمعیت حدود 2.5 میلیون نفر، در رتبه سوم خواهید دید.

هر چند آمارها نشان می‌دهد که تعداد ایرانیان مهاجر در این شهر کم است اما باید گفت ونکوور در زمره بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان قرار می‌گیرد. اجازه دهید علت آن را بررسی کنیم.

 

آب و هوا
این شهر که به evergreen یا همیشه سبز مشهور است، آب و هوای فوق‌العاده خوبی دارد. تابستان‌های گرم اما غیرشرجی و زمستان‌های بارانی از خصوصیات و ویژگی‌های آب و هوایی این شهر محسوب می‌شود.

 

مسکن
ناگفته نماند که برای سکونت در این شهر باید هزینه بسیار بالای مسکن را فراموش نکنید. اگر قصد دارید ونکوور را برای ادامه زندگی انتخاب کنید، لازم است بدانید که در این شهر اکثر خانه‌ها بدون اثاثیه اجاره داده می‌شوند و قرارداد آن‌ها 1 ساله تنظیم خواهد شد.

 

تحصیل
این شهر دو دانشگاه معتبر و خوب به نام‌های سیمون فریز و بریتیش کلمبیا دارد که به ترتیب از رتبه‌های 10 کانادا و 47 جهانی برخوردار هستند. در کنار این دانشگاه‌ها، تعدادی کالج هنر، دانشکده فیلم و دانشکده‌های دیگر نیز فعالیت می‌کنند که معتبر محسوب می‌شوند.

در ونکوور دانش‌آموزان می‌توانند مقاطع ابتدایی و دبیرستان را با بودجه دولتی پشت سر بگذارند. والدین باید در صورت استفاده از آموزش خصوصی و مدارس غیردولتی برای فرزندان خود، مدرسه و کالج را در نزدیکی محل زندگی خود انتخاب کنند.

پیشنهاد سردبیر  محبوب ترین رستوران های کانادا

 

مونترال کانادا

مونترال، گزینه دیگری است که به عنوان بهترین شهر کانادا برای ایرانیان شناخته می‌شود. اغلب کسانی که در مونترال زندگی می‌کنند به زبان فرانسوی مسلط هستند. بنابراین تسلط مهاجران ایرانی به زبان فرانسوی برای مهاجرت کانادا و اقامت در شهر مونترال در اولویت قرار خواهد گرفت.

 

مسکن
برای درک بهتر این موضوع باید بگوییم قیمت خرید خانه در مونترال در مقایسه با میانگین کل کانادا کمتر و از میانگین استان بیشتر است. در خصوص اجازه خانه در مونترال باید گفت که می‌توانید با قیمت معقول انتخاب‌های خیلی خوبی را پیدا کنید.

البته بسته به این که شخص کدام منطقه از مونترال را برای اجاره و خرید مسکن انتخاب کند، باید هزینه‌های متفاوتی بپردازد.

اما باید اشاره کنیم در تمامی مناطق مونترال، دسترسی آسان به مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، مراکز درمانی، خطوط حمل و نقل عمومی و امکانات رفاهی دیگر فراهم شده است.

 

تحصیل
اگر می‌خواهید از طریق بورسیه برای تحصیل در کانادا اقدام کنید، مونترال بهترین گزینه پیشنهادی خواهد بود. به این دلیل که خلاقیت و نوآوری در روش‌های تحصیل این شهر موج می‌زند و همین امر سبب جذب مهاجران برای ادامه تحصیل شده است.

در میان دانشگاه‌های مونترال که شامل 4 دانشگاه انگلیسی زبان، 2 دانشگاه فرانسوی زبان و 12 دانشکده کوچک است، می‌توان به دانشگاه مک گیل به عنوان بهترین اشاره کرد.

این دانشگاه به ترتیب رتبه 3 دانشگاه‌های برتر کانادا و رتبه 100 دانشگاه‌های معتبر جهان را از آن خود کرده است و از جمله مراکز آموزشی انگلیسی زبان محسوب می‌شود.

از طرفی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، دانشگاه کنکوردیا انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. چون کنکوردیا بزرگترین دانشگاه مونترال شناخته می‌شود و علاوه بر این، برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا را با طیف وسیعی ارائه می‌دهد.

 

کسب و کار
از قدیم مونترال یکی از اصلی‌ترین قطب‌های اقتصادی کشور کانادا محسوب می‌شود. بنابراین بهترین شهر کانادا برای ایرانیانی است که از طریق ویزای کاری یا سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت می‎‌کنند. صنایع رایج در مونترال عبارت هستند از:

  • خدمات تجاری
  • مراکز تولیدی
  • خرده‌فروشی‌ها

قبول داریم که نرخ بیکاری در کشور کانادا نسبتا کم است و مقدار 5.9 درصد را به خود اختصاص می‌دهد. اما این نرخ در شهر مونترال برابر با 6 درصد است که تفاوت چندانی با میانگین بیکاری در کل کشور ندارد.

تورنتو کانادا

در فهرست نامزدهای عنوان بهترین شهر کانادا برای ایرانیان، نام شهر تورنتو خوش می‌درخشد. ایرانیان زیادی در حال حاضر تورنتو را برای ادامه زندگی انتخاب کرده‌اند که دلیل آن را تنها باید بازار کاری فوق‌العاده عالی بدانیم.

ایرانی‌های مهاجر کانادا که در تورنتو زندگی می‌کنند، اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند به‌راحتی می‌توانند در این شهر تجاری وارد بازار کار شوند.

تورنتو با توجه به این که کلان شهر محسوب می‌شود، رفت و آمد در آن زمان زیادی از شما خواهد گرفت. البته فراموش نکنید که سبک زندگی آمریکایی در تورنتو باعث شده است تا مهاجران زیادی اعم از ایرانیان، به تورنتو جذب شوند.

آب و هوا
اگر برایتان آب و هوای این شهر مهم است، باید بگوییم این شهر در مقایسه با مونترال گرم‌تر است و هوای آن در مقایسه با ونکوور دمای کمتری دارد.

پیشنهاد سردبیر  بهترین شهرهای کانادا

هزینه‌
طبق بررسی‌هایی که انجام شده است، هزینه‌های زندگی در تورنتو نسبتا زیاد خواهد بود. البته نمی‌توان منکر این موضوع شد که نیروی کار در شهر تورنتو از حقوق به نسبت بالایی برخوردار هستند و در رفاه نسبی می‌توانند زندگی خود را بگذرانند.

از طرف دیگر اگر بخواهیم نرخ فقر در این شهر را با شهرهایی از قبیل ونکوور، مونترال و سایرین مقایسه کنیم، متوجه می‌شود که درصد بسیار بالایی را از آن خود کرده است. به‌نحوی که طی آمارهای اعلام‌ شده، در حال حاضر نرخ فقر در تورنتو برابر با 15 درصد است که بسیار ترسناک خواهد بود.

تحصیل
دانشگاه‌های تورنتو که شامل 5 دانشگاه دولتی و تعدادی کالج می‌شوند، از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. 4 مورد از این دانشگاه‌ها خارج از محدوده شهری واقع شده‌اند و انتخاب خوبی برای مهاجرت تحصیلی خواهند بود.از میان این مراکز تحصیلی، دانشگاه تورنتو رتبه 23 جهانی را کسب کرده است و دانشگاه‌های یورک و رایرسون در زمره بهترین‌ها قرار می‌گیرند.

 

کبک کانادا

این شهر با موقعیت جغرافیایی جنوب استان کبک، در زمره بهترین شهر کانادا برای ایرانیان قرار می‌گیرد. شاید بپرسید چرا؟در پاسخ به این سوال باید به شرایط خوب زندگی در کبک و درآمد عالی اشاره کرد. البته مواردی از قبیل آب و هوا، تحصیل، کسب و کار و زبان اول در این شهر به‌عنوان اولویت باید مورد بررسی قرار گیرند.

 

آب و هوا
کبک در فهرست شهرهای نسبتا سرد کانادا قرار می‌گیرد. حداقل دما در زمستان این شهر 18- درجه اعلام شده است. در صورتی که گرم‌ترین روزهای تابستان در کبک را می‌توانید با دمای 20 درجه پشت سر بگذارید.

زبان
اغلب کسانی که توانسته‌اند بعد مهاجرت کانادا، کبک را برای ادامه زندگی انتخاب کنند، افرادی بودند که تسلط کافی بر زبان فرانسوی داشتند.هر چند حدود 36 درصد از جمعیت کبک را مهاجران تشکیل می‌دهند و با زبان‌های اسپانیایی، فارسی و چینی صحبت می‌کنند اما مابقی به زبان فرانسوی مسلط هستند.

تحصیل
ایرانیان معمولا به خاطر دانشگاه‌های کبک، سر از این شهر در می‌آورند. خوشبختانه در دانشگاه‌های کبک امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد و همین موضوع باعث جذب بیشتر مهاجران ایرانی شده است.

کسب و کار
همان‌طور که گفته شد، نرخ بیکاری در کانادا برابر با 6 درصد است. اما نکته جالب توجه، نرخ بیکاری در کبک است که مقدار آن را 4.5 درصد تخمین زده‌اند.بنابراین می‌توان متوجه شد که تعداد زیادی از ساکنان کبک با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم نمی‌کنند و به‌سادگی امکان شاغل شدن در این شهر برای اکثر مردم فراهم شده است.

صنایع دفاعی، حمل و نقل، تجارت خرد، توریسم و خدمات، از جمله مواردی هستند که اقتصاد کبک را پایه‌گذاری کرده‌اند.

 

همان‌طور که می‌دانید کانادا شهرهای متعددی دارد و ما سعی کردیم از میان آن‌ها، بهترین شهر کانادا برای ایرانیان را معرفی کنیم تا بتوانند بعد از مهاجرت و اخذ اقامت دائم یا موقت، زندگی ایده‌آل و نرمالی را پشت سر بگذرانند.قطعا برای انتخاب شهری در کانادا به منظور زندگی، اولویت‌بندی مسائل اهمیت زیادی دارد. برخی از مهاجران به خاطر درگیری‌های بیش از حد و دردسرهای ناشی از اخذ ویزای کانادا، این اولویت‌بندی را آنطور که باید و شاید انجام نمی‌دهند و بعد از سکونت، متوجه مشکلات متعددی خواهند شد.برای جلوگیری از بروز این مشکلات، بد نیست با مشاورین مجرب و زبده در این زمینه تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *