کانادا از کشورهایی است که افراد بسیار زیادی به آن مهاجرت می‌کنند. بیشتر مردم ایران نیز اولین گزینه‌ای که برای مهاجرت و اقامت انتخاب می‌کنند، همین کشور است.افراد به دلایل زیادی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. انواع روش‌های مهاجرت به کانادا شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه‌گذاری، مهاجرت شغلی و … است. اما از مشکلاتی که اکثر مردم پس از گرفتن اقامت کانادا با آن روبرو می‌شوند، مشکل پیدا کردن یک مسکن مناسب است.

اجاره خانه در کانادا را به کسانی توصیه می‌شود که قصد دارند مدت زمان کوتاهی در این کشور اقامت داشته باشند.افراد با پس‌انداز سرمایه خود برای مدت کوتاه می‌توانند یک مکان مناسب اجاره کنند. اما اگر کسی قصد اقامت دائم داشته باشد بهتر است به فکر خرید خانه باشد.

در این مطلب قصد داریم اطلاعات و شرایط لازم برای اجاره خانه در کانادا را برای شما بیان کنیم. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تهیه مسکن پس از ورود به کشور کانادا

بعد از این که تمام کارهای اقامت کانادا و مهاجرتی شما انجام شد، نوبت به تهیه خانه می‌رسد. از ماه آوریل تا ژوئن بهترین فرصت برای پیدا کردن منزل مناسب است، زیرا افرادی که قصد دارند جابه‌جا شوند از 3 ماه قبل باید به صاحب‌خانه خود اطلاع دهند.

با وجود این در هر زمان دیگری که وارد این کشور شدید می‌توانید نسبت به اجاره خانه در کانادا اقدام کنید. اجاره‌ها به‌صورت کوتاه مدت، خصوصی و رسمی هستند.اجاره‌های کوتاه مدت نیازی به تهیه گزارش نامه شغلی و اعتبار مالی ندارند. آپارتمان‌هایی که به‌صورت کوتاه مدت اجاره می‌شوند بیشتر به حالت مبله هستند.

اما در اجاره‌های رسمی خانه‌ها مبله نیستند و باید به فکر تهیه لوازم منزل باشید. اجاره خانه در هر شهر این کشور قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد.به عنوان مثال شهر تورنتو که به عنوان یکی از بهترین و بزرگ‌ترین شهرهای کانادا شناخته می‌شود، کمتر از تعداد انگشتان دست مرکز مشاور املاک دارد که در هر کدام تعداد افراد زیادی مشغول به کار هستند.

شما با مراجعه به یکی از این آژانس‌های املاک و بیان نیازهای خود از خانه‌ای که تصمیم به اجاره دارید، چند پیشنهاد از طرف مشاوران آن‌ها دریافت خواهید کرد.پس از آن به دیدن این املاک خواهید رفت. در صورتی که ملک مورد پسند شما قرار گرفت، مشاور املاک شما را با صاحب‌خانه آشنا می‌کند تا مراحل بعدی اجاره منزل و اقامت کانادا طی شود.

برای کرایه منزل ابتدا صاحب‌خانه یک چک اعتباری از مستاجر می‌گیرد تا مطمئن شود که او توان پرداخت اجاره ماهیانه را دارد یا خیر و همچنین متوجه شود که آیا فرد، بد حسابی داشته است یا نه.برای افرادی که به‌تازگی وارد این کشور شده‌اند، رفتارهای سخت‌گیرانه‌تری در پیش گرفته می‌شود زیرا چک یا سوابق مالی خاصی ندارند.

به همین منظور مهاجرینی که تازه وارد هستند و قصد اجاره خانه در کانادا را دارند، باید یک نفر را به عنوان معرف به صاحب‌خانه معرفی کنند.این شخص که باید در کشور کانادا شاغل باشد، زیر قرارداد اجاره را امضا می‌کند. اگر چنین کسی را نداشتید مجبور به پرداخت 6 ماه زودتر اجاره ماهیانه هستید تا اعتماد صاحب‌خانه به شما جلب شود.

وظایف مستاجر
شما به عنوان فردی که تازه اقامت کانادا گرفته است و یک خانه اجاره می‌کند، وظایفی بر عهده خواهید داشت که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • هنگامی که خانه یا وسایل آن نیاز به تعمیر داشت با مالک ملک تماس بگیرید.
 • تمام مبلغ اجاره را در تاریخ معین شده پرداخت کنید.
 • از خانه به‌درستی مراقبت کنید و آن را تمیز و سالم نگه دارید.
 • به مدیر ساختمان یا صاحب‌خانه برای انجام تعمیرات اجازه ورود به منزل به آن‌ها دهید.
 • اگر قصد نقل مکان دارید، اجازه دهید متقاضیان بعدی از ملک دیدن کنند.
 • اگر با صاحب‌خانه دچار مشکل شوید، می‌توانید با مقابات مربوط به شهر یا استانی که در آن اقامت دارید تماس حاصل کنید و مشکل خود را برای آن‌ها مطرح کنید.

پیشنهاد سردبیر  محبوب ترین رستوران های کانادا

وظایف صاحب ملک
همان‌طور که مستاجران پس از اجاره خانه در کانادا وظایفی بر عهده دارند، صاحب‌خانه نیز  یک سری وظایف دارد که ملزم به رعایت آن‌ها است. از این وظایف به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • گرفتن اجاره در زمان معینی که در اجاره نامه قید شده است.
 • تحویل خانه به مستاجر در حالت استاندارد و ایمن
 • تامین موارد مورد نیاز شما که در قرارداد ذکر شده است مانند: سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، پرده، یخچال، اجاق گاز و موارد دیگر.
 • برای ورود به منزل از قبل با شما هماهنگ کند.
 • حفظ و تامین امنیت منزل
 • تمیز کردن حیاط، پله و برف‌روبی مقابل منزل بر عهده صاحب ملک است.
 • در صورتی که در اجاره نامه پرداخت قبوض بر عهده مستاجر نوشته نشده باشد، خود صاحب‌خانه وظیفه پرداخت آن‌ها را دارد.

راه‌های پیدا کردن مسکن مناسب در کانادا

اگر هدفتان اجاره خانه در کانادا است، روش‌های زیادی برای جستجوی خانه وجود دارد. چند مورد از این روش‌ها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دوستان و آشنایان
شما می‌توانید از دوستان، فامیل‌های خود، همکاران و سایر افراد آشنایتان که در این کشور اقامت دارند، در مورد آپارتمان‌هایی که برای اجاره موجود هستند سوال بپرسید یا از آن‌ها بخواهید یک منزل مناسب برای شما پیدا کنند.

وب سایت‌های اجاره خانه
وب سایت‌های زیادی وجود دارند که ارائه دهنده لیست آگهی‌های کرایه خانه هستند. در این سایت‌ها می‌توانید محلی که قصد اجاره مسکن در آن را دارید، قیمت، کوچک یا بزرگ بودن آن و موارد دیگر را مشخص کنید تا گزینه مناسب به سلیقه شما نشان داده شود.

از این وب سایت‌ها به View it، PADMAPPER، kijiji، 4Rent، Condos، Toronto Rentals و … می‌توان اشاره کرد.

آگهی‌ها
روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های محلی یک ستون مخصوص در مورد خانه‌هایی که برای اجاره خانه در کانادا گذاشته شده‌اند، اختصاص داده‌اند که شما با مطالعه آن‌ها می‌توانید مسکن مناسب برای خود پیدا کنید.

تابلوهای اعلانات و راهنماهای اجاره مسکن
راهنماهای اجاره را که به‌صورت رایگان در جعبه‌های کنار خیابان یا ورودی فروشگاه‌ها هستند می‌توانید پیدا کنید.همچنین روی تابلوی اعلانات مراکز اجتماعی، کسب و کارهای محلی، هایپر مارکت‌ها و امکان مشابه نیز می‌توانید آگهی‌های اجاره مسکن را مشاهده کنید.

در بعضی موارد دیگر شاهد علامت‌هایی مانند «For Lease» یا «For Rent» جلوی درب خانه‌ها خواهید بود که نشان دهنده اجاره‌ای بودن آن خانه و آپارتمان است.

قیمت اجاره خانه در کانادا

با توجه به شهر و منطقه‌ای که در آن قصد اجاره مسکن دارید، هزینه‌ها نیز متفاوت است. هر چه از مرکز شهر دورتر شوید یا تعداد اتاق‌های خانه کمتر شود، میزان پولی که برای اجاره باید پرداخت کنید نیز کاهش پیدا می‌کند.

پیشنهاد سردبیر  پوشش مردم کانادا

برای اجاره خانه در کانادا و اقامت در این کشور شهرهای متنوعی را می‌توانید انتخاب کنید. هر شهر میزان اجاره مخصوص به خود را دارد زیرا امکانات آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.تورنتو گران‌ترین شهر کانادا برای اجاره خانه شناخته می‌شود. اگر بخواهید یک آپارتمان یک خوابه در این شهر اجاره کنید باید ماهیانه 2300 دلار پرداخت کنید.

قیمت خانه دو خوابه نیز در این شهر تقریبا ماهیانه 2980 دلار است. پس از این شهر، ونکوور رتبه دوم در بالا بودن هزینه اجاره را دارا است.هزینه کرایه یک منزل یک خوابه در این شهر ماهیانه 2150 دلار است. ویکتوریا و برنابی رتبه‌های بعدی گران بودن اجاره را به خود اختصاص داده‌اند.

اجاره بها آپارتمان یک خوابه در ویکتوریا ماهیانه 1590 دلار و دو خوابه 1920 دلار است. همچنین میانگین قیمت کرایه خانه در برنابی برای منازل یک خوابه 1760 دلار و برای خانه‌های دو خوابه 2350 دلار ماهیانه برآورد شده است.وود بوفالو یکی دیگر از شهرهای کانادا هست که میزان اجاره در آن تقریبا ماهیانه 1250 دلار است. در شهر مونترال میانگین اجاره خانه از 1500 دلار تا 1910 دلار ماهیانه است که بستگی به تعداد اتاق‌های خانه دارد.

در مناطق کوچکتر مانند کبک هزینه‌های اجاره مسکن پایین‌تر است. شهرهای شمالی‌تر کانادا که جمعیت کمتری دارند، تعداد منازل خالی بیشتری را دارا هستند در نتیجه میزان اجاره در آن‌ها به صرفه‌تر است.

مکان‌های قابل اجاره در کشور کانادا

پس از انجام امور مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت، بهتر است با نام مکان‌هایی که می‌توانید اجاره کنید آشنا شوید.

خانه‌های متنوعی برای اجاره خانه در کانادا وجود دارند که از آن‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • کاندو یا کاندومینیوم (Condominium): واحدهای آپارتمانی که تجهیزات متفاوت دارند کاندو نامیده می‌شوند و برای افراد و شهروندان
 • عادی قابل فروش هستند. مالک می‌تواند این واحد را اجاره دهد یا خود در آن سکونت داشته باشد.
 • آپارتمان (Apartments): منازلی را که در یک ساختمان قرار دارند آپارتمان می‌گویند که از یک اتاق تا 3 اتاق دارا هستند.
 • خانه ویلایی (Single-family Detached): این خانه‌ها با خانه‌ی دیگری دیوار مشترک ندارند و اجاره آن‌ها در ماه تقریبا 2000 دلار است.
 • خانه‌های چند ردیفه (Row House or Townhouse): خانه‌هایی را که دیوار مشترک دارند و در یک ردیف هستند، خانه‌ چند ردیفه می‌گویند.
 • زیرزمین (Basement): به طبقات زیر هم‌کف و زیر زمین که قیمت کمتری نیز دارند Basement گویند.
 • خانه‌ی دوبلکس یا تریپلکس (Duplexes or Triplexes): این منازل به چند بخش جداگانه تقسیم می‌شوند که هر بخش را به یک شخص اجاره می‌دهند.
 • کاتیج (Cottage): منازل کوچکی هستند که در کنار ساحل یا دریاچه ساخته می‌شوند.

همانطور که گفته شد کشور کانادا مورد توجه مهاجرین زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است. از ویژگی‌هایی که این کشور را برای مهاجرت مناسب می‌کند می‌توان به سطح علمی بالا، اقتصاد خوب و ویژگی‌های ممتاز مشابه دیگر اشاره کرد.همچنین کانادا از حواشی مسائل سیاسی بین‌المللی به دور است که این مساله برای افرادی که به دنبال پیشرفت و یک زندگی آرام هستند بسیار مناسب است و افراد را از نظر رفاه مالی، اجتماعی و اقتصادی حمایت می‌کند.با توجه به مواردی که در این مطلب بیان کردیم اگر قصد مهاجرت و اجاره خانه در کانادا را دارید، اکنون می‌توانید با اطلاعات کافی و دانش لازم برای این کار اقدام کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *