کانادا را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقصدهای جهان برای مهاجرت دانست. راه‌های زیادی برای کسب اقامت دائم کانادا وجود دارد که یکی از آن‌ها پناهندگی است. به همین جهت طیف زیادی از هم‌وطنان به دنبال شرایط دریافت پناهندگی کانادا هستند.

در واقع این افراد قصد دارند از طریق شیوه پناهندگی وارد این کشور شوند چرا احساس می‌کنند هزینه‌های کمتر یا شانس بیشتری دارد. غافل از اینکه پناهندگی نه‌تنها شرایط دشوارتری دارد، بلکه خطرات بسیار بالایی هم دارد. افزون بر این موارد، احتمال دیپورت شدن و یا بازداشت هم برای شما وجود دارد. با این اوصاف سودجویان زیادی در بازار هستند که ادعای دریافت صددرصد پناهندگی را برای متقاضیان دارند.

متأسفانه بسیاری از هم‌وطنان هم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، در دام چنین افرادی گرفتار می‌شوند. ما در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق این موضوع را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا شرایط دریافت پناهندگی کانادا را بدانید، بهتر است که ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

 

از نظر کانادا چه کسی پناهنده است؟

قبل از اینکه بخواهیم شرایط دریافت پناهندگی کانادا را خدمت شما عزیزان بیان کنیم، بهتر است ابتدا تعریف پناهنده را دید دولت کانادا بدانید. بدون شک دانستن این موضوع می‌تواند مسیر را برای شما شفاف‌تر نماید. در حقیقت کانادا عضو کنوانسیونی به نام کنوانسیون ژنو است که در سال ۱۹۵۱ تصویب شد. این کنوانسیون مختص برای امور پناه‌جویان در دنیا تدوین شده است.

بر اساس این کنوانسیون، پناه‌جو به شخصی گفته می‌شود که به دلیل خطراتی همچون شکنجه، قتل، آزار و… امکان زندگی در کشور خود را ندارد. به همین جهت است که به یک کشور ثالث پناه می‌برد. در چنین حالتی کشور ثالث موظف است تا حداقل امکانات برای رفاه و یا اسکان شخص پناه‌جو را فراهم کرده و امنیت لازم را برای وی تأمین نماید. کشور کانادا از زمان تصویب این کنوانسیون، یکی از اعضای آن است. به همین جهت تماماً پیرو قوانین آن بوده و هرساله هم لیستی از پناه‌جویان خود را به سازمان ملل ارائه می‌دهد.

عضویت کانادا در این کنوانسیون و البته میزان رفاه آن باعث شده تا هرساله طیف زیادی از مردم، در پی دریافت پناهندگی آن باشند. البته باید عنوان کنیم که این کار چندان ساده نیست و فیلترهای قانونی مختص به خود را دارد.

 

واجدین شرایط دریافت پناهندگی کانادا

همان گونه که عنوان کردیم، پناه‌جو به شخصی گفته می‌شود که امکان زندگی در کشور خود را ندارد. براین‌اساس باید شرایط و وضعیت ویژه‌ای داشته باشد. عموماً افرادی که به دلیل شرایط سیاسی، عقیدتی، مذهبی، جنسیتی و قومیتی در کشور خود احتمال شکنجه و یا آزار را دارند، می‌توانند به کانادا پناهنده شوند. ما در ادامه هرکدام را به‌دقت شرح داده‌ایم.

شرایط سیاسی

افرادی که در این طیف قرار می‌گیرند، به دلیل تبعیت از یک جریان سیاسی خاص، در کشور خود مورد آزار قرار می‌گیرند. از طرفی دیگر در صورت بازگشت امکان شکنجه و زندانی شدن آن‌ها وجود دارد. افزون بر این موارد، اگر بنا به این دلیل هم زندانی یا شکنجه شده باشند، می‌توانند درخواست پناهندگی بدهند.

شرایط قومیتی

این گروه از متقاضیان به دلیل نژاد، رنگ پوست یا قومیت خود، امکان زندگی در کشورشان را ندارند. افزون بر این موارد امکان آزار دادن آنها به این دلایل بسیار زیاد است. به همین جهت می‌توانند از مزایای پناهندگی کانادا برخوردار شوند.

شرایط مذهبی

چنانچه شخصی به دلیل پیروی از یک مذهب دینی خاص در کشور خود، مورد آزار و شکنجه قرار گیرد؛ می‌تواند به کانادا پناهنده شود. البته این شخص باید مدارک مستند و معتبر برای پیروی از مذهب مذکور را داشته باشد. افزون بر این موارد، باید نشان دهد که دین یا مذهب وی در کشور مبدأ مورد قبول نیست.

پیشنهاد سردبیر  هزینه تولد فرزند در کانادا

شرایط جنسیتی

این شرایط عموماً برای اقلیت‌های جنسیتی یا قربانیان تجاوز کاربرد دارد. در این روش شخص باید ثابت کند که به دلیل جنسیت خود، در کشورش مورد آزار شکنجه و یا حتی قتل قرار می‌گیرد.

شرایط اجتماعی 

شرایط اجتماعی مختص افرادی است که به دلیل یک هنجار اجتماعی و یا فرهنگ ویژه در کشور مبدأ مورد آزار و خشونت واقع می‌شوند. از جمله آنها می‌توان به هنجارهای ناموسی در ایران اشاره نمود. افزون بر این موارد اگر پیرو یک جریان عقیدتی خاص باشید که در کشور مبدأ ناپسندیده است، مشمول این شرایط می‌شوید.

در نظر داشته باشید که عموماً افراد بعد از مشاهده این شرایط، آن را با وضعیت خود تطبیق می‌دهند تا بتوانند از این طریق اقدام نمایند. اما قبل از هر چیزی باید بدانید که برای اثبات هر یک از این موارد، می‌بایست مدارک لازم و مستندات ویژه را ارائه دهید. بدون شک تمام این مدارک اعتبارسنجی می‌شود. چنانچه صحت هرکدام رد شود، پرونده شما موفق نخواهد شد و شما شرایط دریافت پناهندگی کانادا و یا حتی مهاجرت قانونی بدان را نخواهید داشت.

 

پروسه دریافت پناهندگی کانادا

برخورداری از شرایط پناهندگی کانادا تنها بخشی از این راه پر پیچ‌وخم است. شما بعد از داشتن شرایط و البته مدارک لازم، باید از دو طریق زیر درخواست خود را ثبت نمایید.

راهکار اول رسیدن به مرز زمینی، هوایی یا دریایی کانادا و سپس ارائه دادن درخواست به مامور قانونی است.
راهکار دوم ارائه درخواست به یکی از شعب اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا یا همان IRCC است.
بعدازاین کار پروسه اداری برای بررسی شرایط شما شروع می‌شود. این موضوع تا حد زیادی به محلی که درخواست خود را در آن ثبت نموده‌اید، بستگی دارد. اما در حالت کلی باید فرم‌های لازم را پر کرده و مدارک یا شواهد موجود را هم ارائه دهید. بعدازاین مرحله دادگاهی برای رسیدگی به درخواست شما تشکیل می‌شود.

شما می‌توانید در این دادگاه یک وکیل هم با خود داشته باشید. اما آن چیزی که در نهایت تعیین‌کننده نتیجه خواهد بود، شرایط واقعی شما است. در این دادگاه، قاضی به‌صورت کامل شرایط شما را بررسی می‌کند و سؤالات دقیقی را برای اعتبارسنجی گفته‌هایتان مطرح می‌کند. متأسفانه طیف زیادی از متقاضیانی که از طریق پرونده‌سازی درخواست خود را ثبت کرده‌اند، در همین مرحله دچار مشکل می‌شوند.

در حالت نهایی دادگاه دو رأی مثبت یا منفی را صادر می‌کند. رأی مثبت به معنی موافقت با درخواست شما است. البته دو حالت برای این رای وجود دارد. حالت اول اقامت دائم است که می‌توانید اعضای خانواده خود را هم مشمول آن کنید. حالت دوم شهروند خارجی معین است که باید ۵ سال برای تبدیل‌شدن آن به شهروند دائمی صبر کنید.

رأی منفی هم به‌عنوان عدم موافقت با خواسته شما تلقی می‌شود. در این حالت می‌توانید مستقیماً کشور را ترک کرده و یا درخواست فرجام‌خواهی و تجدیدنظر کنید. البته باید عنوان کنیم که در بیشتر مواقع، تجدیدنظر صرفاً خریدن وقت اضافه است و نمی‌تواند کمکی به تغییر رای کند.

 

سایر شرایط دریافت پناهندگی کانادا
دریافت پناهندگی پروسه‌ای پیچیده و البته طولانی است. از طرفی دیگر باتوجه‌به ماهیت آن، کشورهای مقصد نهایت سخت‌گیری را دراین‌رابطه دارند. به همین جهت است که تنها به موارد فوق بسنده نمی‌کنند و موضوعات دیگری را هم بررسی می‌کنند. ما در ادامه چند مورد از رایج‌ترین شرایط دریافت پناهندگی کانادا را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

پیشنهاد سردبیر  لیست شهرهای کانادا برای زندگی

عدم سوء پیشینه سنگین: شما در زمان ارائه درخواست خود نباید سابقه هیچ گونه جرم سنگین جنایی داشته باشید چرا که به احتمال زیاد با پرونده شما موافقت نمی‌شود.

شرایط نامناسب کشور مبدأ: برای برخورداری از شرایط دریافت پناهندگی کانادا، باید کشور مبدأ شما دارای اوضاع متلاطمی از نظر سیاسی یا اجتماعی باشد. به‌گونه‌ای که برای دولت کانادا محرز شود که در کشور مبدأ هیچ راه قانونی برای نجات شما وجود دارد. در حال حاضر سوریه و افغانستان دو کشوری هستند که از نظر کانادا چنین شرایطی را به‌صورت بالقوه دارند لذا متقاضیان آن‌ها شانس بیشتری دارند.

نداشتن سابقه پرونده‌سازی قبلی: چنانچه درگذشته سعی کرده باشید تا از طریق پرونده‌های جعلی، پناهندگی کانادا را دریافت کنید؛ بدون شک برای بار دوم اصلاً شانسی نخواهید داشت. در حقیقت چنین افرادی برای همیشه امتیاز مهاجرت به کانادا (از هر روشی) را از دست می‌دهند.

 

سرابی به نام پناهندگی از طریق ویزای توریستی
این روزها بسیاری از افراد قصد دارند تا از طریق ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شوند و سپس در فرودگاه درخواست پناهندگی خود را اعلام نمایند. عموماً این شیوه توسط مؤسسات مهاجرتی کم‌تجربه یا افراد سودجو مطرح می‌شود. اگرچه این کار می‌تواند باعث استارت خوردن پرونده شما شود، اما در آینده مشکلات بسیار بیشتری را به دنبال خود می‌آورد. مهم‌ترین مشکلی که در این زمینه برای شما ایجاد می‌شود، رد شدن غیرمستقیم ادعایتان مبنی بر شرایط نامناسب در کشور مبدأ است.

در حقیقت طبق تعریف پناهندگی، زمانی که شما درخواست پناهندگی می‌دهید، یعنی در کشور خود مورد آزار هستید و جان شما تهدید می‌شود. حال در جلسه اول دادگاه، قاضی از شما می‌پرسد که با وجود چنین شرایطی چگونه توانسته‌اید درخواست ویزای کانادا را بدهید؟ سؤال بعدی این است چگونه زمان و شرایط قانونی این موضوع برای شما فراهم بوده درحالی‌که ادعای آزار، شکنجه و یا برخورد نامناسب را در کشور مبدأ دارید؟

هرگونه بهانه‌تراشی شما در این زمینه به معنی فریب‌دادن افسر مهاجرت کانادا برای ویزای توریستی بوده است. این همان سؤال دومی است که افراد متقلب در تنگنا قرار می‌دهد. چرا که این به معنی قانون‌شکنی بوده و منجر به رد پرونده و دیپورت می‌شود. این نخستین مرحله‌ای است که باعث می‌شود تا اغلب متقاضیان ایرانی در آن مردود شوند. به همین جهت است که ما چنین راهکاری را به شما عزیزان توصیه نمی‌کنیم زیرا به‌احتمال زیاد امکان مهاجرت قانونی به کانادا هم از شما سلب می‌شود.

 

خطرات پناهندگی کانادا

پناهندگی نه‌تنها پیچیده و دشوار است، بلکه خطرات بسیاری هم دارد که می‌تواند حتی جان شما را هم تهدید نماید. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • احتمال ازدست‌رفتن سرمایه
  • احتمال هدررفتن عمر
  • احتمال تجاوز، شکنجه یا بازداشت شدن
  • احتمال مرگ یا غرق شدن
  • احتمال ریجکت شدن و سلب امتیاز مهاجرت
  • عدم بازگشت به وطن
  • عدم برخورداری از طیف مشخصی از امتیازات دولت مقصد
  • برخورد نامناسب مردم بومی
  • و…

این موارد بخشی از خطرات پناهندگی کانادا است. به همین جهت ما پناهندگی را به‌عنوان راهکار مناسب جهت مهاجرت به کانادا تلقی نمی‌کنیم. اما باید بدانید که روش‌های دیگری برای دریافت اقامت دائم کانادا وجود دارد که به‌مراتب ساده‌تر و ایمن‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

قابل ذکر میباشد مجموعه ما هیچ گونه خدماتی در حوزه پناهندگی ارائه نمی کند و این محتوا فقط جنبه آموزشی دارد

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *