این روز‌ها طیف زیادی از افراد به دنبال ثبت شرکت در کانادا هستند. در واقع کانادا دارای یک فضای اقتصادی پایدار و عالی است که می‌تواند موجبات رشد و پیشرفت کسب‌وکارها را فراهم نماید. با این اوصاف طیف زیادی از این متقاضیان اطلاعاتی در رابطه با قوانین ثبت شرکت کانادا ندارند.

از طرفی دیگر برخی از این متقاضیان تصور می‌کنند که با ثبت شرکت می‌توانند بلافاصله اقامت این کشور را دریافت نمایند. همین تصورات اشتباه باعث شده است تا متقاضیان مهاجرت به کانادا، میسرهای اشتباهی را در پیش بگیرند.

قوانین ثبت شرکت کانادا به‌گونه‌ای است که با انجام این کار نمی‌توانید به‌صورت مستقیم به اقامت برسید. البته این بدین معنی نیست که راهی برای این هدف وجود ندارد. بلکه برعکس؛ شما با انجام این کار می‌توانید شانس بیشتری برای دریافت اقامت کانادا داشته باشید.

البته باید این را هم در نظر بگیرید که برای این کار مسیر نسبتاً طولانی را در پیش دارید. به همین جهت آگاهی از قوانین ثبت شرکت کانادا، می‌تواند بهتر و دقیق‌تر این مسیر را برای شما عزیزان شفاف کند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر این قوانین داشته و جنبه‌های مختلف آن را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

آیا دریافت اقامت در کانادا از طریق ثبت شرکت ممکن است؟

قبل از اینکه بخواهیم قوانین ثبت شرکت کانادا را خدمت شما بیان کنیم، بهتر است به این سؤال پاسخ دهیم که آیا ثبت شرکت به دریافت اقامت ختم می‌شود یا خیر؟ در واقع این سؤال جزو نخستین مواردی است که ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته جهان، همراه با ثبت شرکت در آن‌ها، نوعی مجوز اقامت (دائم یا موقت) را به مالکین ارائه می‌دهند. اما باید بدانید که در کانادا چنین امکانی وجود ندارد.

البته این بدین معنی نیست که ثبت شرکت در کانادا نمی‌تواند مسیری برای ورود به این کشور باشد. کانادا هم برنامه‌ای به نام  owner operator دارد. برمبنای این برنامه، چنانچه شخصی یک شرکت در کانادا ثبت کرده باشد یا اینکه 51 درصد از سهام شرکتی را داشته باشد، می‌تواند برای خود درخواست ویزای کار دهد.

که البته از این طریق، اعضای خانواده او هم می‌توانند ویزای همراه دریافت کنند. در حقیقت این شخص باید ابتدا برای lima اقدام کند . یعنی باید ثابت کند که برای وضعیت شغلی موردنظر نتوانسته یک نیروی کار کانادایی مناسب پیدا کند یا اینکه وجود خود او برای پیشبرد برنامه‌های این شرکت امری ضروری است.

بعدازاین مرحله درخواست او به اداره مهاجرت کانادا ارجاع داده می‌شود. در صورت موافقت این اداره، برای او ویزای کار صادر می‌شود. البته این عمل به نحوی ایجاد جاب آفر برای خود شخص است. افراد می‌توانند از این جاب آفر در سیستم اکسپرس اینتری استفاده نمایند. چنین امری می‌تواند بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز را برای آنها در این سیستم به ارمغان بیاورد که شانس موفقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

بر مبنای این گفته‌ها، باید عنوان کرد که با استفاده از ثبت شرکت، می‌توان ویزای کار کانادا را دریافت نمود. این ویزا بعد از زمان مشخصی، قابلیت تبدیل‌شدن به اقامت دائم را دارد. اگرچه مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت راه نسبتاً طولانی را دارد، اما به‌عنوان یک انتخاب ایده‌آل برای صاحبان کسب‌وکار تلقی می‌شود.

در حقیقت این روش برای افرادی که تمایل دارند کسب‌وکار خود را به سطح بین‌المللی ارتقاء دهد بسیار ایده‌آل است. چرا که با این که هم می‌توانند خود را به اقتصاد جهانی متصل نمایند و هم اینکه می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند.

پیشنهاد سردبیر  افتتاح حساب بانکی با ویزای توریستی

 

انواع شرکت در کانادا

مزیت‌های ثبت شرکت در کانادا سبب شده است تا طیف زیادی از متقاضیان مهاجرت به کانادا، در پی آن باشند. اما مهم‌ترین قدم در این زمینه، انتخاب نوع شرکت است. در واقع باید عنوان کنیم که انواع شرکت موجود در کانادا، اندکی با ایران تفاوت دارد. به همین جهت باید قبل از هرگونه اقدامی، ابتدا نوع شرکت خود را بدانید و سپس مابقی مراحل آن را طی کنید. ما در ادامه انواع شرکت‌ها را به شیوه‌ای خلاصه برای شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

شرکت‌های sole proprietorship
در این دسته از شرکت‌های مسئولیت نهایی محدود به یک نفر است. به همین جهت تمام بدهی‌ها و البته سودها برای یک نفر خواهد بود. این دسته از شرکت‌ها می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشد که به دنبال شراکت یا قبول سهام‌دار نیستند. از طرفی دیگر هزینه ثبت این مدل شرکت‌ها بسیار اندک است .

شرکت‌های general partnership
در این دسته از شرکت‌ها باید حداقل دو سهام‌دار موجود باشد. سودها و بدهی‌های شرکت بین این افراد تقسیم می‌شود. شرایط مالیات دهی این دسته از شرکت‌ها نیز مناسب بوده و می‌توانند انتخاب ایده‌آلی برای افراد باشند. مزیت دیگر این شرکت‌ها قیمت مناسب برای شروع است. به‌گونه‌ای که ثبت آنها هزینه‌ای اندک دارد.

شرکت یا corporation
این دسته از شرکت ها را می توان به‌عنوان پر طرفدارترین نوع شرکت ها در کانادا دانست. عموما تعداد سهام‌دار در این شرکت ها بسیار بیشتر بوده و فعالیت آنها نیز عموما گسترده است. شما می‌توانید این شرکت‌ها را به‌صورت استانی و فدرال ثبت کنید. از طرفی دیگر هر سهام‌دار هم به اندازه‌ی سهمی که دارد، در قبال سودها و خسارت‌ها مسئول است. این در حالی است که شرایط پرداخت مالیات آنها هم بسیار مناسب می‌باشد. خود این شرکت‌ها ماهیت دائمی دارند، یعنی حیات آنها محدود به حیات بنیان‌گذار نیست.

 

قوانین ثبت شرکت کانادا به چه صورت است؟

برای اینکه بتوانید در کانادا یک شرکت را ثبت کنید، باید ابتدا نوع آن را انتخاب کنید. پس از این کار باید نام آن را تعیین نموده و پس از تنظیم اساسنامه و انجام مراحل قانونی، می‌توانید بعد از مدت‌زمان حداکثر ۹۰ روز گواهی ثبت را دریافت نمایید. در واقع می‌توان گفت که مراحل ثبت شرکت در کانادا تا حد زیادی مشابه ایران است. به همین جهت روی این مراحل تمرکز نمی‌کنیم.

اما باید بدانید که در کانادا قوانین و نکات مختلفی برای ثبت شرکت وجود دارد که متأسفانه متقاضیان ایرانی از آن بی‌خبر هستند. این مورد در حالی است که در صورت اطلاع از وجود چنین قوانینی، ممکن است از این روش منصرف شده و بیهوده انرژی خود را در آن صرف نکنند. به همین جهت ما در ادامه، این نکات و ریزه‌کاری‌ها را خدمت شما بیان می‌کنیم تا بتوانید تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشید.

داشتن سابقه مدیریتی
یکی از قوانین ثبت شرکت کانادا، داشتن سابقه مدیریتی برای فرد متقاضی است. در واقع دولت کانادا به تمام متقاضیان خارجی اجازه ثبت شرکت نمی‌دهد. شخص موردنظر باید حتماً به مدت سه سال در یک پست مدیریتی کارکرده باشد. این شخص باید اثبات کند که برای مدیریت کسب‌وکار موردنظر توانایی و سابقه کار کافی دارد. به همین جهت باید سابقه و مدیریت یک پروژه را در کارنامه خود داشته باشد.

پیشنهاد سردبیر  لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

تمرکز فعالیتی
زمانی که شما شرکت خود را در یک حوزه به‌خصوص ثبت می‌کنید، باید تنها در این زمینه مشغول به کار شوید. برای مثال اگر شما یک شرکت تولیدی را ثبت می‌کنید، دیگر اجازه فعالیت در امور خدماتی را ندارید. در غیر این صورت با جریمه یا حتی ابطال مواجه می‌شوید.

داشتن کارمند تمام‌وقت
برای اینکه  پرونده شرکت شما ثبت شود،  باید  تعهد دهید که یک کارمند تمام‌وقت را هم استخدام می‌کنید. در حقیقت این کارمند نباید عضوی از خانواده شما باشد. افزون براین موارد، شما ملزم به پرداخت حقوق و بیمه این شخص هستید.

ارائه تعهدنامه
یکی از قوانین ثبت شرکت کانادا، ارائه تعهدنامه است. در حقیقت شما را باید قبل از ثبت شرکت یک تعهدنامه را امضا کنید که به‌موجب آن به تأسیس شرکت در خاک کانادا موظف می‌شوید. از طرفی دیگر شما باید در این تعهدنامه آدرس شرکت، نام و حوزه فعالیت آن را هم ذکر کنید.

چنانچه شما از طریق ثبت این شرکت یک ویزا کاری هم دریافت کنید، باید حتماً تعهد دهید که طی ۳ سال به اهداف خود دست پیدا می‌کند. در غیر این صورت ویزای شما باطل می‌شود.

داشتن مدرک زبان
از دیگر قوانین ثبت شرکت کانادا، می‌توان به داشتن مدرک زبان اشاره نمود. چنانچه در استان کبک شرکت خود را ثبت می‌کنید، باید مدرک زبان فرانسوی clb5 ارائه دهید. چنانچه در سایر استان‌ها یا به‌صورت فدرال شرکت خود را ثبت می‌کنید، باید مدرک آیلتس یا تافل خود را ارائه دهید.

داشتن مدرک تحصیلی
برای ثبت شرکت در کانادا باید حتماً یک مدرک تحصیلی معتبر داشته باشید. سطح این مدرک تحصیلی متناسب با نوع شرکت تغییر می‌کند. برای مثال شرکت‌های مهندسی با مدارک دانشگاهی قابل تأسیس هستند. البته باید بدانید که نیازی نیست حتماً مدرک دانشگاهی شما با حوزه فعالیتتان یکی باشد. اما سطح آن اهمیت زیادی دارد.

نداشتن سابقه ورشکستگی
شخص بنیان‌گذار نباید هیچ گونه سابقه ورشکستگی در کارنامه خود داشته باشد. این موضوع می‌تواند به‌عنوان یک امتیاز منفی در کار او تلقی شود.

محدودیت ویزای کار
اگر از طریق ثبت شرکت، برای خود درخواست ویزای کار بدهید، این ویزا به‌صورت محدود خواهد بود. به عبارت ساده‌تر شما با این ویزا تنها امکان فعالیت در حوزه شرکت خود را دارید. حال اینکه اگر همسر شما ویزای کار دریافت کند، می‌تواند در هر شغلی فعالیت داشته باشد.

 

ثبت شرکت در کانادا یکی از راه‌هایی است که می‌تواند شما را به اقامت این کشور برساند. اگرچه این کار مسیر دور و درازی دارد اما انتخاب مناسبی برای صاحبان کسب‌وکار است. ما در این مقاله مروری بر قوانین ثبت شرکت کانادا داشتیم تا شما بهتر و دقیق‌تری این مسیر را درک کنید. البته در این مسیر راه‌های سریع‌تری هم وجود دارد.

برای مثال شما می‌تواند ۵۱ درصد از سهام یک شرکت ثبت شده را بخرید و برای خود درخواست ویزای کار دهید. متأسفانه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، از وجود چنین راهکارهای سریعی خبر ندارند. همین مورد باعث می‌شود تا وارد مسیرهای دشواری شوند.بدون شک در چنین مواقعی مشاوره با یک وکیل مهاجرت کانادا، می‌تواند راهگشای شما باشد. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما عزیزان کمک کنند.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *