فرآیند تولد بچه در سال های اخیر تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی خانواده شده چرا که جدا از نگرانی برای سلامت کودک و سالم به دنیا آمدن مسائل دیگری مانند هزینه های بیمارستان و زایمان و مراقبت های بعد از زایمان برای مادر نیز وجود دارند. خصوصا اینکه اگر در یک کشور خارجی مثل کانادا این اتفاق بخواهد بیافتد!

حال این شرایط در صورتیکه در کشور کانادا اتفاق بیافتد نیز سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد. سالانه جمعیتی بالغ بر حدود ۴۰۰ هزار کودک در کانادا متولد می شوند که شرایط و هزینه های آن باهم متفاوت هستند که قصد داریم در این مقاله به بررسی اجمالی این موضوع از جنبه های مختلف بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

هزینه تولد فرزند در کانادا با بیمه

به طور کل اگر بخواهیم عرض کنیم باید گفت کانادا بدون شک دارای یکی از بهترین سیستم های سلامت و بهداشت در دنیاست که بودجه های آن از طریق و با نظارت دولت این کشور تامین می شوند. البته که در صورتیکه شهروند کانادا و یا شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد باشید می توانید از مزایای این سیستم برخوردار شوید و در غیر این صورت هزینه های سرسام آوری به شما تحمیل خواهد شد.

در صورت داشتن بیمه سلامت کانادا شما می توانید حتی به صورت رایگان فرزند خود را به دنیا بیاورید!

درست است که اگر شهروند کانادا نباشید و یا نتوانید از شرایط بیمه این کشور هم استفاده کنید در صورتیکه دارای بیمه های سلامت بین المللی باشید هم می توانید از برخی امتیازات آن در کانادا استفاده نمایید.

برای به دنیا آوردن فرزند از راه سزارین چیزی در حدود ۴ تا ۸ هزار دلار و با سزارین مبلغی در حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار باید هزینه کنید که تمام این مبالغ هم به عهده شماست! (در صورت نداشتن بیمه)

در صورتیکه با داشتن بیمه این هزینه های به زیر هزار دلار و یا حتی رایگان خواهند شد. نکته قابل ذکر این است که کسانی که با ویزاهای مختلف مانند توریستی در کانادا حضور دارند و دارای اقامت نیستند با اینکه نمی توانند از شرایط بیمه استفاده کنند اما امکان اخذ اقامت برای کودک تازه متولد شده شان وجود دارد که خب قطعا روی شرایط والدین برای مهاجرت کانادا نیز تاثیر گذار خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر  نماد ملی کانادا

برخی از هزینه های به دنیا آوردن فرزند در کانادا به شرح ذیل است:

 • معاینه ها و مراقبت های پزشکی پیش از به دنیا آوردن فرزند به ازای هر جلسه کاملا رایگان خواهد بود.
 • هزینه های سونوگرافی هم از ۰ تا حدود ۳۰۰ دلار متغیر است.
 • هزینه های تولد فرزند در بیمارستان (چه از طریق طبیعی و چه سزارین) بیش از ۱۰۰۰ دلار نخواهد بود.
 • در صورتیکه فرزند به کمک ماما در منزل به دنیا بیاید هم هزینه ها مبلغی در حدود ۹۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه تولد فرزند در کانادا بدون پوشش بیمه

هزینه ها درمانی در کانادا بسیار بالاست و در صورت نداشتن بیمه سلامت و بروز هر مشکلی که باعث شود به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه نمایید مبالغ بالایی به شما تحمیل خواهند شد پس چه راه هایی برای کاهش این هزینه های وجود دارد؟

راهکار اول گرفتن بیمه های سلامت بین المللی است که می توانند در کاهش هزینه های شما بسیار تاثیر گذار باشند. البته که نه در حد و حدود بیمه سلامت خود کانادا!

دومین راه دریافت اقامت دائم کانادا است که فرآیند ساده و سریعی نیست اما راه های زیادی برای دریافت این اقامت وجود دارد که می توانید در دیگر مقالات ما مشاهده فرمایید.

حال هزینه های تولد فرزند در کانادا بدون توجه به پوشش های بیمه ای چگونه خواهد بود؟

 • معاینه ها و مراقبت های پزشکی پیش از به دنیا آوردن فرزند جلسه ای حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار هزینه خواهد داشت.
 • سونوگرافی از ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار متغیر است.
 • هزینه تولد فرزند به صورت طبیعی در بیمارستان از ۵ تا ۸ هزار دلار و از طریق سزارین بین ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار است.
 • هزینه تولد فرزند در منزل به کمک ماما هم حداقل ۲۵۰۰ دلار خواهد بود.

مدت زمان بستری شدن مادر در بیمارستان
تا اینجا به بررسی انواع هزینه های تولد فرزند در کانادا پرداختیم حال قصد داریم توضیحی در خصوص مدت زمان بستری مادر در بیمارستان و خدمات جانبی پس از تولد فرزند صحبت نماییم.مراقبت های پس از تولد برای مادر خیلی زمانبر نیستند و در صورت نبودن مشکل خاص مادر پس از ۲ یا ۳ روز از زایمان طبیعی و حدودا ۴ روز بعد از سزارین از بیمارستان مرخص می شوند.

پیشنهاد سردبیر  جاذبه‌های طبیعی کانادا

به طبع هر روز حضور در بیمارستان هزینه خود را دارد و در صورت افزایش تعداد روزهای بستری شدن به هر دلیل این مبالغ افزایش بیشتری خواهند یافت.

 

مدارک مورد نیاز تولد فرزند در کانادا

زمانیکه به منظور به دنیا آوردن فرزند خود به یکی از بیمارستان های کانادا می روید نیاز به ارائه یک سری مدارک می باشد که باید کپی آن ها تحویل بیمارستان شود. مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

 • تاریخچه بیماری ها (در صورتیکه داشتید)
 • کارت و مدارک بیمه سلامت و بهداشت (در صورت وجود)
 • پاسپورت و ویزا
 • برنامه تولد فرزند
 • شماره بیمه تامین اجتماعی

تابعیت کودک به دنیا آمده
یکی دیگر از موضوعاتی که مطرح است این است که فرزند تازه متولد شده در چه صورتی شهروند کانادا محسوب می شود؟
خب در این مورد باین بیان کرد که شرایط پدر و مادر و اینکه با چه ویزایی ساکن کانادا هستند یا اهل کدام کشور می باشند هیچ اهمیتی در این مورد ندارد و کودک متولد شده در خاک کانادا دارای اقامت این کشور خواهد بود.

بعد از تولد فرزند با ارسال مدارک مورد نیاز می توانید پاسپورت کانادایی او را دریافت نمایید. مدارک یاد شده عبارت اند از:

 • پر کردن فرم تقاضا
 • جمع آوری مدارک لازم برای شهروندی
 • دو عکس پاسپورتی
 • مدارک مبنی بر ولی قانونی بودن فرزند
 • نیازمند یک ضامن هم هستید
 • پرداخت کلیه هزینه های مربوطه در این فرآیند

سپس مدارک را به آدرس Government of Canada, Passport Program, Gatineau QC K1A 0G3, Canada ارسال و به درخواست شما در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.

در این مقاله سعی شد کلیه هزینه های مورد نیاز برای به دنیا آمدن یک کودک در کانادا شرح داده شود. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *