باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس

کانادا برای پذیرش متقاضیان مهاجرت به این کشور شرایط خاصی را در نظر گرفته است که یکی از آن‌ها داشتن تسلط کافی روی یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی است. 

آیلتس یا آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی، یکی از پرطرفدار‌ترین آزمون‌ها برای سنجش مهارت زبان انگلیسی است که برای مهاجرت یا تحصیل در مقاطع بالا‌تر استفاده می‌شود. این آزمون دو فرمت جنرال و آکادمیک دارد. 

آیلتس جنرال برای متقاضیانی است که می‌خواهند مهاجرت کنند و آیلتس آکادمیک به افرادی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند در مقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند. هر دو آزمون چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری دارند. 

متاسفانه باورهای اشتباهی در مورد این آزمون وجود دارد. اگر اطلاعات درستی در مورد آیلتس نداشته باشید، ممکن است امتیاز خوبی کسب نکنید. 

 

بنابراین هدف از این مقاله دادن اطلاعات بیشتر در مورد باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس است. تا انتها با ما همراه باشید. 

باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس

اگر کسی بخواهد در کانادا تحصیل یا کار کند باید مدرک آیلتس داشته باشد. معمولا هر کشوری نمره خاصی را برای این آزمون در نظر می‌گیرد. 

اگر متقاضی در مورد آزمون آیلتس اطلاعات کافی نداشته باشد زمان اقدام برای مهاجرت به مشکل بر می‌خورد. اجازه دهید این باورهای اشتباه را در ادامه معرفی کنیم.

تنها افراد زبان اصلی می‌توانند نمره ۹ بگیرند

این باور اشتباه بین دانشجویانی رایج است که فکر می‌کنند افراد خارجی فقط نمره ۹ می‌گیرند. این حرف نادرست است، زیرا نمره آیلتس به سطح زبان انگلیسی دانشجو بستگی دارد نه ملیت او. دانشجویان بین‌المللی زیادی هستند که توانسته‌اند در آزمون آیلتس نمره ۹ را بگیرند. 

در نتیجه اگر از یک کشور غیر انگلیسی زبان هستید، اصلا ناامید نشوید. زیرا شما نیز می‌توانید در این آزمون نمره مورد نظر خود را بگیرید. 

اگر در آزمون آیلتس برای چند بار شرکت کنید، می‌توانید نمره خوبی بگیرید و روی نتایج تاثیر می‌گذارد

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس، چند بار شرکت کردن در آن است. خیلی از شرکت‌کنندگان فکر می‌کنند که اگر برای چند بار در آزمون آیلتس شرکت کنند، نمره خوبی خواهند گرفت. این باور اشتباه است، زیرا تعداد دفعات شرکت در این آزمون روی نتیجه آن تاثیر نمی‌گذارد. 

در نتیجه به جای چندین مرتبه شرکت در آزمون آیلتس، روی بهبود سطح زبان انگلیسی خود تمرکز کنید. اگر بتوانید در چهار مهارت نوشتن، صحبت کردن، خواندن و شنیداری نمره خود را بهبود بخشید، می‌توانید در این آزمون نمره خوبی کسب کنید. 

بدون دانستن لغات زیاد نمی‌توان نمره خوبی کسب کرد

تسلط روی لغات نقش مهمی در بهبود نمره کلی شما ایفا می‌کند اما همیشه به یاد داشته باشید که یادگیری و استفاده زیاد از کلمات جدید باعث موفقیت در این آزمون نمی‌شود. در نتیجه، بهتر است کلمات رایج و مهم را یاد بگیرید و تمرکز خود را روی کلمات جدید نگذارید.

اگر بخواهید کلمات بیشتری را یاد بگیرید می‌توانید هر روز مجلات عمومی، روزنامه و کتاب بخوانید و کلمات مهم را تمرین کنید. 

آزمون آیلتس پیچیده است

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس، سخت بودن این آزمون است. آزمون آیلتس از آزمون‌های دیگر سخت‌تر نیست، سوال‌ها مشخص هستند و طراحی شده‌اند تا مهارت زبان انگلیسی شما را بسنجند. 

اگر به خوبی به هر مهارت آن تسلط داشته باشید، می‌توانید نمره خوبی کسب کنید. همچنین این موضوع را به یاد داشته باشید که این امتحان قبولی یا ردی ندارد. کمترین نمره ۱ و بالا‌ترین نمره ۹ است. 

اگر در کشور خود در این آزمون شرکت کنم و قبول شوم نمره بالایی می‌گیرم

این تفکر اشتباه است که به نظر دانشجو اگر در کشور خود در این آزمون شرکت کند، موفق خواهد بود. در سراسر جهان فرمت آزمون یکی است و با هم تفاوت ندارند. 

اگر در امتحان گفتاری منظور آزمون‌گر را متوجه نشوم، شکست می‌خورم

در قسمت گفتاری آزمون‌گر توانایی صحبت کردن شما را بررسی می‌کند، در نتیجه اگر منظور او را متوجه نشدید نگران نباشید. او برای هر بخش گفتاری شما نمره‌ای در نظر گرفته است. حتی می‌توانید از آزمون‌گر بخواهید دوباره سوال‌ها را تکرار کند.

باید گرامر را به شکل پیشرفته بلد باشیم

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس یادگیری گرامر به شکل پیشرفته است. بیشتر متقاضیان فکر می‌کنند گرامر را باید در حد پیشرفته بلد باشند. اما متقاضی باید در حدی گرامر را یاد بگیرد که سوال‌های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن را بتواند به‌درستی جواب دهد. 

هر شخصی تنها می‌تواند به شکل محدود در این آزمون شرکت کند

محدودیتی برای شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد. داوطلبان در هر موقع که تمایل داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. اگر بخواهند بار اول نمره مورد نظر خود را کسب کنند، بهتر است با فرمت این آزمون آشنا باشند و مهارت‌های زبان انگلیسی خود را بهبود بخشند. 

بعضی از بخش‌های آزمون آیلتس از بخش‌های دیگر آسان‌تر است

یکی از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس آسان بودن بعضی از بخش‌ها نسبت به بخش‌های دیگر است. هر متقاضی در سطح خود می‌تواند به سوال‌ها جواب دهد‌. در نتیجه، نمی‌توان گفت کدام بخش آسان‌تر یا سخت‌تر است. 

اگر بخواهید در آزمون آیلتس نمره خوبی کسب کنید باید نقاط ضعف خود را در این آزمون برطرف کنید و به هر چهار مهارت مسلط باشید. 

مهمترین بخش این آزمون گفتاری است

هر چهار مهارت آزمون آیلتس در یک سطح هستند. باید زمان یکسانی را برای یادگیری هر چهار مهارت اختصاص دهید و در آخر میانگین نمره محاسبه می‌شود. 

هر چقدر در بخش نوشتاری بیشتر بنویسم، نمره بهتری دریافت خواهم کرد

در قسمت نوشتن آزمون آیلتس برای هر بخش آن محدودیت کلمه وجود دارد، برای بخش اول حدود ۱۵۰ و برای بخش دوم حدود ۲۵۰ کلمه است. هر متقاضی برای موفقیت در این آزمون باید این تعداد کلمات را رعایت کند. بیشتر یا کمتر ننویسید، زیرا باعث می‌شود نمره پایینی بگیرید. 

 همچنین برای موفق شدن در این بخش باید هجی کلمات، فرمت جمله درست باشد و از کلمات مرتبط استفاده کنید. 

 

تقلب در آزمون آیلتس آسان است

همه مراکز برگزاری آزمون آیلتس به‌طور کامل به دوربین‌های امنیتی مجهز شده‌اند تا از تقلب جلوگیری کنند. زمانی که به مرکز آزمون می‌رسید، عکس و اثر انگشت شما گرفته می‌شود. 

اگر به لهجه بریتانیایی یا آمریکایی صحبت کنید، می‌توانید نمره بیشتری به‌دست آورید

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس، صحبت به لهجه بریتانیایی و آمریکایی است تا نمره بیشتری بگیرید. این باور غلط است، زیرا در بخش گفتاری بیشتر به روان و واضح صحبت کردن شما توجه می‌شود تا استفاده از لهجه. همچنین بهتر است اگر لهجه‌ای را بلد نیستید، از آن استفاده نکنید. زیرا ممکن است نمره پایینی بگیرید. 

کیفیت مهم‌تر از سرعت است

کیفیت جواب‌های شما مهم است اما برای هر چهار بخش آیلتس تایم محدودی در نظر گرفته شده است. باید توانایی کافی داشته باشید تا به همه سوال‌ها در زمان مشخصی جواب دهید و در همین حین کیفیت را نیز در نظر بگیرید. 

نمرات امتحان بستگی به حالت روحی آزمون‌گر دارد

تمام آزمون‌گر‌ها موظف هستند تا نمره واقعی داوطلبان را به آن‌ها بدهند. مهم نیست آزمون‌گر آن روز خوشحال یا ناراحت باشد یا به جواب‌های شما با علاقه گوش ندهد. در نتیجه آرام باشید و با اعتماد به نفس به سوال‌ها پاسخ دهید.

 

به کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس نیاز ندارید

حتی اگر در زبان انگلیسی قوی هستید، بهتر است به کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس بروید تا در این آزمون بهترین نمره را بگیرید. می‌توانید از استادان زبان انگلیسی درخواست کمک کنید.

اگر جلوی آزمون‌گر لبخند بزنید، می‌تواند به شما کمک کند تا نمره خوبی بگیرید

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس لبخند زدن جلوی آزمون‌گر است. این نکته را بدانید شما تنها براساس جواب‌هایی که می‌دهید قضاوت می‌شوید. آزمون‌گران سطح و دانش زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کنند. 

آزمون‌گر باید با نظر و عقیده من در بخش نوشتاری و گفتاری موافقت کند

این باور اشتباه است. زیرا در این دو بخش نظرات و عقاید شما مهم نیست بلکه آزمون‌گر تنها می‌خواهد نحوه صحیح استفاده از لغات و گرامر زبان انگلیسی را بسنجد. 

اختلاف نظر بین آزمون‌دهنده و آزمون‌گیرنده باعث نمره پایین در آزمون آیلتس می‌شود

تنها مهارت و جواب‌های شما در نتیجه تاثیر دارد. ممکن است آزمون‌دهنده با آزمون‌گیر اختلاف نظر داشته باشند اما روی نمره نهایی تاثیر نخواهد داشت.

 

سخن نهایی

همه باورهای اشتباه درباره آزمون آیلتس اغلب شکست را به همراه دارند. با این‌حال، با توجه به توضیحات این مطلب حالا باورهای اشتباه در مورد این آزمون را می‌دانید و می‌توانید با تمرکز بیشتر روی آن، بهتر برای موفقیت آماده شوید. 

اگر قصد دارید برای مهاجرت کانادا نمره آیلتس بالایی به دست آورید، باید بگوییم بعضی از روش‌های مهاجرتی به این کشور به چنین چیزی نیاز ندارند و با مشورت با یک وکیل یا مشاور مهاجرتی می‌توانید روش‌های مختلف مهاجرت را بررسی کنید.

5/5 - (4 امتیاز)