آیلتس برای مهاجرت کانادا

آیلتس برای مهاجرت کانادا

مساله مهاجرت یکی از مسائل مهم در دوره‌های مختلف تاریخ است که همواره بسیاری از مردم درگیر آن بوده‌اند. امروزه به ‌دلیل شرایط مناسب زندگی در کشورهای اروپایی، آمریکایی یا استرالیا، مردم سایر نقاط جهان از جمله ایران تمایل دارند به کشورهایی در این مناطق مهاجرت کنند. کانادا یکی از گزینه‌های اصلی پیش روی مهاجران است که به ‌علت امکانات بالا برای زندگی و ارزشمند بودن پاسپورت آن، برای برخی از افراد بهترین کشور برای زندگی محسوب می‌شود. در این بین، گرفتن آیلتس برای مهاجرت اهمیت زیادی دارد.

دولت کانادا تمایل دارد کمبود نیروی انسانی فعال خود را از میان افراد متخصص و آشنا به زبان‌های رسمی این کشور جبران کند. زبان انگلیسی یکی از زبان‌های رسمی این کشور است، از همین رو برخورداری از مدارک معتبر انگلیسی برای متقاضیان مهاجرت یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

آیلتس یکی از مدارک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کانادا ارزش بالایی دارد. در این مطلب اطلاعات مفیدی درباره آزمون آیلتس، انواع، هزینه آزمون و اهمیت بالای آن برای مهاجرت کانادا را بیان می‌کنیم، پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید که این بهشت مهاجرتی را برای ادامه زندگی خود انتخاب کرده‌اید، ما را تا پایان همراهی کنید.

آیلتس برای مهاجرت
آیلتس برای مهاجرت

آیلتس چیست؟

واژه آیلتس (ILETS) کوتاه شده عبارت International English Language Testing System به معنی «سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی» است. این آزمون یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی محسوب می‌شود که در بیش از ده هزار سازمان جهانی اعتبار دارد.

از آن‌جایی که یکی از زبان‌های رسمی کانادا انگلیسی است، این کشور برخورداری از مدرک آیلتس یا سایر مدارک معتبر را به‌عنوان یک معیار اصلی برای پذیرش مهاجر در نظر می‌گیرد.

کسانی که قصد مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت این کشور را دارند باید در یک سطح قابل قبول بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. آزمون آیلتس توانایی‌های زبانی متقاضیان را با یک سیستم جامع و بین‌المللی مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

کسانی که بر زبان انگلیسی تسلط دارند، باید در مهارت‌های چهارگانه این زبان به سطح مورد قبولی دست یابند. آزمون آیلتس این چهار مهارت را که شامل بخش شنیداری یا Listening، نوشتاری یا Writing، گفتاری یا Speaking و خواندن یا Reading است، تحت پوشش قرار می‌دهد.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در دو نوع جنرال (General) یا عمومی و آکادمیک (Academic) یا تحصیلی قابل اجرا است که متقاضیان بسته به شرایط و هدف خود از مهاجرت، یکی از این دو نوع را انتخاب می‌کنند.

آزمون جنرال مناسب افرادی است که قصد دارند اقامت کانادا را از طریق ویزاهای شغلی یا سایر انواع به‌دست آورند.

این نوع از آزمون، مهارت‌های عمومی متقاضی را که برای زندگی روزمره در کشور کانادا نیاز است، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در مقابل آیلتس جنرال، آیلتس آکادمیک قرار دارد که هدف از برگزاری آن سنجش مهارت‌های زبانی متقاضی برای تحصیل در این کشور است.

البته باید توجه داشته باشید که این قاعده به‌طور مطلق حاکم نیست زیرا ممکن است برخی از افراد درخواست ویزای تحصیلی دهند، اما برای قبول شدن درخواست آن‌ها مدرک آیلتس جنرال نیز قابل قبول باشد.

برعکس این قضیه نیز ممکن است صادق باشد؛ یعنی برای گرفتن ویزای شغلی یا سایر ویزاها، مدرک آیلتس آکادمیک مورد نیاز باشد.

اهمیت آیلتس برای مهاجرت کانادا از طریق ویزای تحصیلی

همان‌طور که گفته شد، زبان انگلیسی یکی از زبان‌های رسمی کانادا به ‌شمار می‌آید. به ‌همین دلیل کسانی که قصد دارند از طریق ویزای تحصیلی اقدام به گرفتن اقامت کانادا کنند، باید از مدرک معتبر زبان برخوردار باشند.

مدرک آیلتس در بیشتر دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحصیلی این کشور اعتبار دارد. از همین رو، متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند از مدرک آیلتس خود به‌عنوان مدرک زبانی معتبر برای پذیرفته شدن در این مراکز استفاده کنند.

در بیشتر موارد، از ارائه مدرک آیلتس آکادمیک برای پذیرفته شدن در مراکز آموزشی کشور کانادا استفاده می‌شود. باید این نکته را در نظر گرفت که هر کدام از موسسه‌ها و دانشگاه‌ها دریافت یک سطح از نمره آیلتس را به‌عنوان حداقل نمره قابل قبول خود مشخص کرده‌اند.

این نمرات با توجه به مرکز آموزشی، میزان مهارت مورد نیاز برای دانشجو، رشته تحصیلی و سایر معیارها متفاوت است. اما معمولا در بسیاری از این مراکز، سطح یا نمره 6، به‌عنوان حداقل نمره مورد پذیرش تعیین می‌شود.

بالاترین نمره‌ای که می‌توان در این آزمون کسب کرد 9 است. به‌ عبارت دیگر، متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی باید امتیازی مابین عدد 6 تا 9 را در هر چهار مهارت زبانی آزمون آیلتس به‌دست آورد.

اهمیت آیلتس برای مهاجرت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرت کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دولت کانادا این سیستم را برای سرعت بخشیدن به روند طولانی دریافت ویزا و اقامت کانادا برای متقاضیان کار در این کشور طراحی کرده است.

با توجه به جمعیت نسبتا کم این کشور در مقایسه با مساحت آن، مسئولان کانادا سعی دارند کمبود نیروی انسانی فعال خود را از طریق اکسپرس اینتری جبران کنند. این سیستم چهار روش یا برنامه مختلف دارد که افراد بسته به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

هر ساله افراد بسیار زیادی فرم مخصوص اکسپرس اینتری را برای گرفتن اقامت کانادا تکمیل می‌کنند که این افراد پس از بررسی بر اساس معیارهای مشخص، یک امتیاز کسب خواهند کرد. هر چه امتیاز فرد بیشتر باشد، شانس او برای گرفتن اقامت کانادا نیز بیشتر است.

یکی از معیارهای بسیار مهم در این سیستم، داشتن مدرک زبانی معتبر و تسلط بر زبان‌های رسمی این کشور است. حتی کسانی که از زبان انگلیسی یا فرانسوی به‌عنوان زبان مادری خود استفاده می‌کنند، باید مهارت و تسلط خود را بر این زبان‌ها اثبات کنند.

به‌ همین دلیل داشتن مدرک معتبر زبانی، یکی از شرایط ضروری برای اکسپرس اینتری است. کشور کانادا از معیار CLB برای سنجش میزان مهارت زبان انگلیسی مهاجران استفاده می‌کند و حداقل امتیاز لازم برای قبول شدن در یکی از روش‌های اکسپرس اینتری، داشتن حداقل سطح CLB5 در نظر گرفته می‌شود.

این سطح از CLB معادل نمره 4 در مهارت خواندن و نمره 5 در سه مهارت دیگر یعنی گفتاری، شنیداری و نوشتاری است. البته هرچه نمره کسب شده توسط متقاضی اکسپرس اینتری در آزمون آیلتس بیشتر باشد، امتیاز او بالاتر می‌رود و شانس بیشتری برای پذیرفته شدن به‌دست می‌آورد.

آیلتس برای مهاجرت کانادا از سایر راه‌ها

همان‌طور که می‌دانید مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری یا ویزای تحصیلی، تنها روش‌های دریافت اقامت کانادا نیستند. ویزاهای مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارند که همه آن‌ها نیازمند برخورداری از مدرک معتبر زبان نیستند.

بعضی از این ویزاها، مانند ویزای سرمایه‌گذاری یا گرفتن اقامت از راه برنامه خود اشتغالی، به آیلتس برای مهاجرت کانادا نیاز ندارند. اما نکته‌ حائز اهمیت، بالا رفتن امتیاز فرد در صورت داشتن مدرک آیلتس یا سایر مدارک معتبر زبان انگلیسی است.

هزینه آزمون آیلتس

کسانی که قصد دارند در آزمون آیلتس برای مهاجرت کانادا شرکت کنند، ابتدا باید از دانش زبانی کافی برخوردار باشند. بدون تسلط کامل بر این زبان، امکان شرکت در آیلتس وجود ندارد. به ‌همین سبب، افراد باید قبل از اقدام به شرکت در آیلتس، در دوره‌های مختلف زبان انگلیسی شرکت کنند.

بسیاری از آموزشگاه‌های داخل ایران دوره‌های ویژه شرکت در آزمون آیلتس را برگزار می‌کنند که حداقل و در حالت معمولی، یک سال به‌طول می‌انجامند. هزینه‌ای که برای حضور در این دوره‌ها از متقاضی گرفته می‌شود، با توجه به شرایط آموزشگاه متفاوت است.

اگر قصد شرکت در دوره‌های آموزشی آیلتس را در خارج از کشور ایران داشته باشید، به‌طور میانگین باید مبلغی معادل 1500 تا 4000 دلار هزینه کنید اما این مبلغ در داخل کشور ما کمتر است.

همچنین ممکن است افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس برای مهاجرت کانادا را داشته باشند، خود از سطح بالایی از دانش زبان انگلیسی برخوردار باشند که در این موارد افراد باید تنها هزینه شرکت در آزمون را پرداخت کنند.

این مبلغ در تمامی دوره‌های برگزاری یکسان نیست و ممکن است از 215 الی 250 دلار متغیر باشد. با توجه به نوسانات قیمت ارز در کشور ما، نمی‌توان رقم مشخصی برای شرکت در آیلتس برای مهاجرت کانادا در نظر گرفت. اما می‌توان برای شرکت در این آزمون، به‌طور حدودی مبلغی مابین 5 تا 6 میلیون تومان در نظر گرفت.

هزینه آزمون آیلتس
هزینه آزمون آیلتس

سخن نهایی

کشور کانادا یک کشور پیشرفته و بزرگ در دنیا است که گزینه اصلی پیش روی بسیاری از افراد در کشورهای توسعه‌یافته برای مهاجرت به‌ شمار می‌آید. دولت مرکزی این کشور سعی دارد که افراد متخصص و کارآمد را از میان درخواست‌دهندگان اقامت این کشور، انتخاب کند.

معیارهای مختلفی برای سنجش میزان فعال بودن و کارآمدی افراد در نظر گرفته می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تسلط بر یکی از زبان‌های رسمی کانادا است. با توجه به جایگاه ویژه زبان انگلیسی در این کشور، مهاجران باید در سطح قابل قبولی با این زبان آشنا باشند. شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی و داشتن مدرک معتبر به افزایش امتیاز افراد برای گرفتن اقامت کانادا کمک می‌کند.

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که شرکت در آن و کسب نمره بالا، امتیاز مثبتی برای مهاجران است و در بعضی از سیستم‌های مهاجرتی مانند اکسپرس اینتری، یک معیار لازم شناخته می‌شود.

شرکت‌کنندگان در این آزمون، با اصلاحاتی مانند قبول یا رد شدن مواجه نیستند، بلکه هر فردی که در این آزمون شرکت می‌کند، با توجه به میزان اطلاعات خود، از صفر تا 9 یک امتیاز کسب می‌کند. هرچه امتیاز فرد بالاتر باشد، امکان پذیرفته شدن او در مراکز مختلف کانادا بالاتر می‌رود اما معیار دانشگاه‌ها، مراکز کاری، برنامه‌های مهاجرتی و نکات دیگر در کسب امتیاز آیلتس متفاوت است.

ثبت امتیاز یادتون نره
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.