قوانین نامه تمکن مالی

افرادی که قصد دارند به هر دلیلی ویزای کانادا را بگیرند و وارد خاک این کشور شوند، باید قبل از ورود خود به این کشور ثابت کنند که از عهده هزینه‌های زندگی در آن‌جا برمی‌آیند که شامل هزینه‌های اصلی مانند پوشاک، مسکن، خوراک و سایر هزینه‌های جانبی می‌شوند.

فردی که سرپرستی خانواده‌اش را به‌عهده دارد، باید بتواند تا شش ماه هزینه‌های آن‌ها را در کانادا پرداخت کند.

به‌همین دلیل باید نامه تمکن مالی را به دولت این کشور ارائه دهد تا آن‌ها از وضعیت مالی ایشان مطلع شوند و بدانند او می‌تواند مخارج خود و خانواده‌اش را در این مدت تضمین کند یا خیر.

به‌طور کلی برای دریافت ویزای هر کشور باید تمکن مالی خود را به اثبات برسانید. فرقی ندارد ویزای شما تحصیلی، کاری، دائم یا توریستی باشد، در هر صورت ارائه این نامه الزامی خواهد بود.

شاید تصور کنید در مواردی که فرد به‌عنوان توریست قصد سفر به کانادا دارد، نیازی به این نامه نیست. اما در توضیح علت این تصویر اشتباه باید بگوییم حتی در صورتی که فرد دعوت‌نامه داشته باشد و اقوام درجه یک ایشان نیز در این کشور زندگی کنند، باز هم باید این نامه را ارائه دهد.

پس برای آشنایی بیشتر با قوانین نامه تمکن مالی در کانادا تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

گواهی تمکن مالی 

تمام حساب‌های بانکی فرد در بانک‌های دولتی، خصوصی، ارزی، ریالی، داخلی و خارجی باید توان مالی او را ثابت کنند.

بانک‌های خصوصی و دولتی و همه شعبه‌های آن‌ها در ایران وظیفه دارند تا گواهی تمکن مالی از حساب فرد را به زبان انگلیسی ارائه دهند و مبلغ آن را به دلخواه شخص به دلار تبدیل کنند. البته بعضی از شعب مختلف بانک‌ها با بهانه نداشتن مهر انگلیسی از صادر کردن این گواهی سر باز می‌زنند.

برای دریافت گواهی تمکن مالی لازم نیست که به شعبه افتتاح حساب مراجعه کنید و بهتر است به شعب ارزی ریالی بروید و گذرنامه‌تان را نیز همراهتان ببرید. زیرا برای نوشتن نام لاتین وجود پاسپورت الزامی است.

نامه تمکن مالی هر بانک با بانک دیگر از نظر ظاهری متفاوت است. با این‌حال این گواهی‌ها در مواردی مشترک هستند و به چند مورد مهم اشاره دارند که در لیست زیر آن‌ها را نام بردیم:

 • شعبه‌ای که حساب در آن‌جا افتتاح شده است.
 • شماره حساب
 • نوع حساب
 • موجودی قابل برداشت از حساب در روزی که گواهی تمکن مالی اخذ شود.
 • اطلاعات شخص دارنده حساب

بهتر است از حساب‌های مشترک برای ارائه گواهی تمکن مالی استفاده نکنید یا در صورت انجام آن توصیه می‌شود حساب مشترک خود با همسرتان باشد.

چه مواردی بر مبلغ تمکن مالی در کانادا تاثیر می‌گذارند؟

فاکتورهای زیادی بر مبلغ تمکن مالی تاثیر می‌گذارند که چند مورد از آن‌ها عبارت هستند از:

 • هزینه‌های رفت‌وآمد و حمل‌ونقل
 • شهریه دو ترم اول دانشگاه برای افرادی که ویزای تحصیلی دریافت کرده‌اند.
 • هزینه خورد و خوراک
 • هزینه اقامت و اجاره مسکن
 • هزینه بلیت رفت و برگشت به کانادا

 

چگونه می‌توان تمکن مالی خود را به اثبات رساند؟

برای ارائه نامه تمکن مالی و اثبات آن روش‌های مختلفی وجود دارد. به‌طور کلی شخصی که به قصد مهاجرت به کانادا اقدام به اخذ ویزا می‌کند، باید به متقاعد کردن افسر ویزای خود بپردازد و نشان دهد که بعد از اتمام زمان ویزا به ایران برمی‌گردد.

برای این‌که بتوانید نظر این افسر را جلب کنید، باید نامه تمکن مالی ارائه دهید. با وجود چنین نامه‌ای افسر متوجه می‌شود که شما در زمان حضور خود در کانادا از حمایت مالی برخوردار هستید و با مشکلی روبرو نخواهید شد.

برای اثبات تمکن مالی‌تان می‌توانید از روش‌های زیر بهره ببرید:

 • اسناد مالکیت و ارائه آن‌ها: اگر در ایران صاحب خانه یا املاک دیگری هستید، با ارائه اسناد آن‌ها به سفارت کانادا تمکن مالی خود را ثابت خواهید کرد.
 • اثبات شغل: با ارائه شواهد و مدارکی از شغل خود، جایگاه شغلی، میزان مرخصی و غیره تمکن مالیتان ثابت می‌شود.
 • نامه بانکی معتبر و ارائه آن: موردی که در قسمت گواهی تمکن مالی توضیح داده شد.
 • حواله بانکی و ارائه آن: این حواله باید توانایی تبدیل به دلار را در کانادا داشته باشد.
 • پرداخت هزینه‌های تحصیل و رسید آن: در صورت داشتن ویزای تحصیلی باید هزینه شهریه و اقامت خود را بپردازید و رسید آن را ارائه کنید.
 • افتتاح یک حساب بانکی در کانادا
 • گردش مالی حساب خود در 4 ماه گذشته 
 • داشتن حمایت مالی در مواردی که ویزای تحصیلی دارید و بورسیه می‌شوید. همچنین در صورت داشتن ویزای سرمایه‌گذاری داشتن نامه حمایت مالی از یک شرکت کانادایی تاثیر زیادی بر تمکن مالی شما و اثبات آن می‌گذارد.

 

نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

کانادا به دلیل داشتن دانشگاه‌هایی با رتبه‌های علمی بالا و سطح آموزشی عالی، میزبان دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر دنیا است. تعدادی از این دانشجویان می‌توانند از انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا بهره ببرند، با وجود این دانشجویان زیادی هستند که باید خودشان هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را بپردازند.

بنابراین آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی باید تمکن مالی خود را ثابت کنند. قوانین نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است.

 • تمکن مالی سرپرست خانواده: در صورتی که تمکن مالی دانشجو کافی نباشد، باید از سمت خانواده خود مورد حمایت قرار بگیرد. در نتیجه ارائه این مدرک الزامی است.
 • تمکن مالی دانشجو در 4 ماه گذشته: با بررسی حساب دانشجو در 4 ماه گذشته می‌توان فهمید که آیا دانشجو می‌تواند از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت در کانادا برآید یا خیر.

به‌طور میانگین دانشجویان برای هر ترم تحصیلی باید حدود 15 هزار دلار کانادا بپردازند. این مبلغ برای موسسات و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. علاوه بر این دانشجو باید هزینه اقامت، خوراک و پوشاک خود را نیز در نظر بگیرد.

بنابراین دانشجو باید علاوه بر شهریه دانشگاه برای یک سال خود 10 هزار دلار کانادا و به ازای هر شخص اضافی از اعضای خانواده‌اش 4 هزار دلار کانادا تمکن مالی داشته باشد.

 

نامه تمکن مالی برای ویزای کاری

فردی که قصد دارد ویزای کاری کانادا را بگیرد، باید به دولت این کشور ثابت کند که توان مالی کافی برای گذراندن زندگی در کانادا را دارد و به مشکل جدی برنمی‌خورد.

متقاضیان کار نمی‌توانند از افراد دیگر پول قرض بگیرند. بنابراین باید بتوانند تا قبل از پیدا کردن یک شغل مناسب و به درآمد رسیدن، هزینه‌های زندگی خود را بپردازند تا زمانی که شغل مورد نظرشان را پیدا کنند و به حقوق و مزایا برسند.

در صورتی که پیشنهاد شغلی از یک شرکت یا کارفرمای کانادایی داشته باشید باید با ارائه نامه تمکن مالی به آن‌ها اطمینان دهید که برای زندگی در کانادا و تامین هزینه‌های اولیه مشکلی نخواهید داشت.

اگر همراه با خانواده خود به کانادا می‌روید، می‌توانید از منابع مالی آن‌ها نیز بهره ببرید.

مقدار تمکن مالی برای ویزای کار چقدر است؟

میزان پولی که برای دریافت این ویزا لازم است براساس تعداد نفرات خانواده شخص سنجیده می‌شود. بنابراین در صورتی که شخص همراه با همسر و فرزندان خود به کانادا برود، باید مبلغ بیشتری در حساب خود ذخیره کند.

به‌طور کلی فرد به‌تنهایی باید 12500 دلار کانادا و به‌ازای هر نفر اضافه‌تر 3400 دلار کانادای دیگر داشته باشد.

قوانین نامه تمکن مالی برای ویزای توریستی

تمکن مالی یکی از موضوعات بسیار مهم در زمینه تایید یا رد ویزای توریستی است. مبلغ این تمکن مالی مشخص کننده اسناد ملکی متقاضی خواهد بود.

معمولا ویزای توریستی کانادا از انواع چند بار ورود است و افراد با داشتن آن می‌توانند چندین بار به این کشور سفر کنند. از آن‌جایی که اعتبار گذرنامه‌های ایرانی 5 ساله است، در نتیجه ایرانی‌ها می‌توانند در مدت 5 سال چندین بار به کانادا روند و در آن‌جا به مدت 6 ماه اقامت داشته باشند.

تمکن مالی توریست‌های ایرانی در 3 ماه اول 2500 دلار کانادا بود اما طبق قوانین جدید این رقم به 10 هزار دلار کانادا افزایش پیدا کرد.

با توجه به قوانین نامه تمکن مالی در ویزای توریستی مسافران باید این نامه را که حداکثر یک هفته از زمان صدور آن می‌گذرد، بعد از ورود به منطقه مرزی کانادا به افسران فرودگاه نشان دهند. 

 

سخن نهایی قوانین نامه تمکن مالی

برای به اثبات رساندن تمکن مالی خود از طریق موجودی حساب باید دقت داشته باشید که پرینت موجودی به‌تنهایی کفایت نمی‌کند و لازم است گردش مالی 4 ماه اخیر حساب را نیز ارائه دهید. با این‌که گردش مالی الزامی نیست اما در صورت نبود آن گواهی تمکن مالی شما بی‌اعتبار خواهد بود.

بنابراین بهتر است مبلغ مورد نظر خود را در حساب بگذارید و تراکنش‌های منطقی داشته باشید. البته اگر 80 درصد از آن پول نیز در حساب باشد کفایت می‌کند.

نامه تمکن مالی یکی از موارد الزامی برای گرفتن ویزای کانادا است. چون افرادی که تمایل دارند تا ویزای این کشور را بگیرند باید توانایی مالی خود را به اثبات برسانند تا مجوز ورود به آن‌ها داده شود.

شما نیز اگر می‌خواهید از طریق کار، تحصیلات، سرمایه‌گذاری یا توریستی به کانادا بروید، ابتدا باید توانایی مالی خود را به افسر ویزا ثابت کنید. با این کار می‌توانید به‌راحتی وارد این کشور شوید.

4.5/5 - (6 امتیاز)