تمکن مالی را جدی بگیرید

تمکن مالی را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین فاکتورها برای ورود به خاک کانادا در نظر گرفت به همین جهت شما باید تمکن مالی را جدی بگیرید. در حقیقت این موضوع به دولت کانادا نشان می‌دهد که شما می‌توانید از عهده هزینه‌های خود در این کشور بربیایید. به همین جهت هزینه‌ای را بر دوش دولت این کشور تحمیل نمی‌کنید. 

همین مورد هم سبب شده تا این مدرک را برای اغلب ویزاها درخواست نمایند. با این اوصاف بسیاری از متقاضیان اطلاع چندانی از آن ندارند. این مورد هم سبب شده است تا زیاد آن را جدی نگیرند و نکات لازم برای آن را اجرا نکنند.

 این فاکتور به نوبه خود سبب می‌شود تا در پروسه دریافت ویزا با مشکلات مختلفی مواجه شوند. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا مروری بر روی تمکن مالی و جنبه‌های مختلف آن داشته باشیم. لذا بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

تمکن مالی چیست؟

 قبل از اینکه بدانید چرا باید تمکن مالی را جدی بگیرید، می‌بایست ابتدا با ماهیت این موضوع آشنا شوید. در واقع ماهیت این کار می‌تواند به‌خودی‌خود اهمیت آن را شرح دهد.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای تمکن مالی ارائه دهیم، باید بگوییم منظور از اثبات و توانایی مالی برای برآورده کردن هزینه‌های زندگی در کانادا است. برای اثبات این موضوع شما باید برخی از اطلاعات بانکی خودتان را همراه با درخواست‌تان ارائه دهید. این اطلاعات شامل مواردی همچون موجودی حساب، گردش حساب طی دو الی سه ماه گذشته، بدهی‌ها و.. است که باید از بانک دریافت کنید.

 مدت اعتبار این اطلاعات عموماً ۳۰ روز است که شما باید در این مدت‌زمان بتوانید آن را به افسر مربوطه ارائه دهید. از طرفی دیگر باید مهر بانک و امضا در شعبه هم بر روی آن مشهود باشد. در غیر این صورت معتبر نخواهد بود.

 لازم به ذکر است که اطلاعات به‌صورت انگلیسی درج می‌شود و لذا نیازی به ترجمه آن نیست. اما ارقام با معادل ریالی آن درج می‌شود که مورد تأیید سفارت خانه کانادا نیست. لذا شما می‌توانید از بانک درخواست کنید که آن را به‌صورت معادل دلار کانادا درج نمایند.

 البته غالباً معادل دلاری که درج می‌شود، با تعرفه ارز دولتی است که متأسفانه در سفارتخانه نرخ آزاد آن در نظر گرفته می‌شود. این تفاوت باعث شده تا حساسیت بیشتری برای نامه تمکن مالی ایرانیان لحاظ شود؛ لذا شما باید تمکن مالی را جدی بگیرید.

تمکن مالی برای چه مواردی نیاز است؟

دولت کانادا حساسیت زیادی بر روی تمکن مالی دارد. در واقع شما باید به دولت این کشور اثبات کنید که قادر به تأمین هزینه‌های خود هستید. عدم توانایی شما در تأمین این هزینه‌ها باعث می‌شود تا به‌عنوان یک متقاضی نامطلوب برای دولت کانادا تلقی شوید و به همین جهت است که از ورود شما به این کشور جلوگیری می‌شود. 

همین مورد هم سبب شده تا کانادا برای اغلب ویزاهای ورود به این کشور، تمکن مالی را اجباری کند. به همین جهت هم است که شما باید تمکن مالی را جدی بگیرید. ما در ادامه تمام این موارد را به‌دقت بررسی کرده‌ایم.

تمکن مالی برای ویزای کاری کانادا

یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای کار کانادا، داشتن تمکن مالی است. در واقع شما باید به دولت کانادا ثابت کنید که قادر به تأمین هزینه‌های خود برای رفتن به کانادا یا زندگی در آن هستید. بدین منظور اگر از طریق سیستم اکسپرس اینتری و طرح‌های آن مانند نامزد استانی یا اسکیل ورکر فدرال اقدام کرده‌اید، باید حتماً بعد از دریافت دعوت‌نامه، نامه تمکن مالی خود را به همراه سایر مدارک لازم برای سفارت ارسال کنید.

 لازم به ذکر است که شما باید از قبل نامه تمکن مالی خود را در سیستم اکسپرس اینتری ثبت کرده باشید. نکته قابل‌توجه این است که با تغییر موجودی حسابتان، بهتر است شما هم گواهی تمکن مالی خود را بروزرسانی کنید. چرا که وجود تفاوت در این دو می‌تواند پروسه کاری شما را با مشکل مواجه کند. نامه تمکن مالی شما برای ویزای کاری باید شامل موارد زیر باشد.

 1. اسم و فامیل شما
 2. اطلاعات ارتباطی نظیر آدرس ایمیل و شماره تماس
 3. گردش حساب در شش ماه گذشته
 4. تعداد حساب‌های متصل و موجودی و گردش هرکدام
 5. تاریخ افتتاح حساب
 6. سربرگ رسمی به همراه مهر بانک و امضای مدیر شعبه
 7. جزئیات وام‌ها یا بدهی‌ها حساب شما

در نظر داشته باشید که توان مالی شما در این زمینه نباید کمتر از حد خاصی باشد. این میزان توسط دولت کانادا تعیین می‌شود که برای سال جاری مطابق جدول زیر است

تعداد اعضای خانواده

تمکن مالی موردنیاز (هزار دلار کانادا)

1

12.960

2

16.135

3

19.836

4

24.083

5

27.315

6

30.806

7

34.299

برای هر عضو خانواده بیشتر از این

3.492

همان گونه که ملاحظه می‌کنید، در این جدول علاوه بر شخص شما، اعضای خانواده‌تان هم لحاظ شده است. به عبارت ساده‌تر به‌ازای ورود هر شخص اضافه شما می‌بایست میزان بیشتری تمکن مالی داشته باشید.

 در نظر داشته باشید که تمکن مالی شما در این زمینه باید حتماً قابل اثبات باشد. به همین جهت پولی که قرض گرفته باشید را نباید استفاده کنید. زیرا شما باید مجدداً به افسر مهاجرت مستقر در فرودگاه این موضوع را اثبات نمایید.

اما خبر خوب این است که تمام ویزاهای کاری هم نیازمند تمکن مالی نیستند. اگر ویزای کاری شما یکی از حالات زیر باشد، نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید.

 • دارای جاب آفر معتبر یا اجازه کار در کانادا باشید. در صورت داشتن جاب آفر حتی اگر از طریق سایر برنامه‌های اکسپرس اینتری هم اقدام کرده باشید، نیازی به تمکن مالی نخواهید داشت .
 • از طریق طرح کلاس تجربه کار کانادایی درخواست خود را ثبت کرده باشید.

تمکن مالی برای ویزای توریستی

ویزاهای توریستی هم مشمول تمکن مالی می‌شوند. در حقیقت بیشتر ویزاهای توریستی کانادا به‌صورت مولتیپل صادر می‌شود که تا پایان اعتبار پاسپورت منقضی نمی‌شود. افراد در این مدت‌زمان می‌توانند به‌صورت نامحدود وارد خاک کانادا شده و هر بار تا ۶ ماه اقامت داشته باشند. البته باید این موضوع را بدانید که شما باید تمکن مالی لازم برای حداقل سه ماه اول حضور خود را داشته باشید.

 دولت کانادا حداقل رقم تمکن در این زمینه را ۲۵۰۰ دلار کانادا تعیین کرده است. اما در رابطه با ایرانی‌ها سخت‌گیری‌های بیشتری می‌شود. لذا باید دست‌کم 10 هزار دلار تمکن مالی داشته باشید. شما باید برگه اثبات این تمکن (که بافاصله یک هفته از بانک دریافت کرده‌اید) را در فرودگاه به افسر مربوطه نشان دهید. لذا باید تمکن مالی را جدی بگیرید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

برای تحصیل هم ممکن است در بسیاری از حالات نیازمند تمکن مالی باشید. به همین جهت باید بتوانید آن را ثبت کنید. البته حداقل توانایی مالی که دولت برای این دسته از ویزاها صادر کرده، به نسبت سایرین کمتر است. ما در ادامه شرحی از این هزینه‌ها را ارائه کرده‌ایم.

فرد 

تمکن مالی سالیانه بر اساس هزار دلار کانادا (بدون احتساب شهریه)

خود دانشجو

10

به همراه یک عضو خانواده

4

به‌ازای هر عضو بیشتر خانواده

3

همان گونه که مشاهده می‌کنید، در این جدول هم اعضای خانواده شما لحاظ شده است. این هزینه‌ها بایستی با هزینه خود شخص جمع شود تا رقم نهایی به دست آید. لازم به ذکر است که در این جدول هزینه‌های شهریه قید نشده است که باید خودتان آن را در نظر داشته باشید.

مزیت شاخصی که در رابطه با تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد، شیوه‌های مختلف برای اثبات آن است. در واقع شما می‌توانید با استفاده از شیوه‌های مختلفی این نوع تمکن را اثبات نمایید. برخی از این روش‌ها به شرح زیر است:

 1. ارائه نامه تمکن مالی معتبر چهار ماه گذشته
 2. اثبات اینکه هزینه خوابگاه یا محل سکونت را پرداخت کرده‌اید.
 3. داشتن یک حساب بانکی به نام خودتان در کانادا (درصورتی‌که از قبل پول‌هایتان را انتقال داده‌اید)
 4. داشتن وام یا بورسیه دانشجویی از یک بانک کانادایی
 5. داشتن گواهی سرمایه‌گذاری تضمین (GIC) از یک موسسه مالی معتبر در کانادا
 6. اثبات اینکه بخشی از یک برنامه آموزشی با بورسیه کانادا هستید.
 7. داشتن مدرکی دال بر اینکه شخص یا ارگانی هزینه‌های شما را پرداخت کرده و یا به شما پول می‌دهد.

به‌کارگیری یک یا چند مورد از روش‌های فوق می‌تواند تمکن مالی شما را اثبات نماید و بدین ترتیب امکان ورود شما به این کشور فراهم می‌شود.

نکات مهم برای تمکن مالی

تمکن مالی و اثبات آن دارای نکات و ریزه‌کاری‌های مختلفی است که متأسفانه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا از آن بی‌اطلاع هستند. مهم‌ترین نکته در این رابطه عدم واریز وجه به‌صورت یک‌باره و ناگهانی به‌حسابتان است.

 برای مثال اگر شما حسابی دارید که قبلاً گردش اندکی داشته، سعی نکنید تا به یکباره تمام مبلغ تمکن را وارد آن کنید. این کار سبب می‌شود تا مأمور مهاجرت نسبت به ساختگی بودن آن مشکوک شود. به همین جهت بهتر است پول را در ابتدا وارد چند حساب کرده و به‌صورت پیوسته و مرحله‌به‌مرحله به‌حساب اصلی خود بریزید.

همچنین اگر دریافت تأییدیه بانک برای شما دشوار است، می‌توانید از طریق شیوه‌های زیر هم برای تأیید تمکن مالی خود اقدام کنید.

 • تعهد محضری همسر برای پوشش هزینه‌های شما برای تحصیل در کانادا
 • داشتن املاک و مستغلات همسر (در صورت تأهل)
 • داشتن یک حساب به نام شخصی متقاضیان در کانادا و با موجودی کافی
 • ارائه رسید پرداخت شهریه و خوابگاه (در صورت دانشجو بودن)
 • داشتن املاک، مستغلات و اوراق بهادار با امضا رسمی کارگزار
 • و.

این موارد مشروحی از نکات ریزی بود که می‌تواند در فرایند اثبات تمکن مالی و درک موضوعات پیرامون آن به شما کمک کند. با این اوصاف هنوز هم طیف زیادی از افراد، ماهیت آن برایشان مبهم است. در چنین حالتی مشاوره با یک وکیل مهاجرت کانادا می‌تواند به شما کمک کند. کارشناسان ما می‌توانند اطلاعات تکمیلی را در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه دهند.

1/5 - (1 امتیاز)