فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری

افراد زیادی هستند که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را به‌دست آورند و در آن‌جا به زندگی خود ادامه دهند. کانادا کشوری مهاجرپذیر است و در همین راستا برنامه‌های مهاجرتی زیادی را برای افرادی ارائه می‌کند که خواستار ویزای دائم آن هستند.

از جمله روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا، کار به‌عنوان نیروی ماهر و متخصص با استفاده از برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری است. این برنامه در دو سطح ایالتی و فدرال انجام می‌شود.

کانادا کشوری با مساحت بسیار زیاد است که تقریبا 15 درصد از جمعیت آن را افراد بالای 65 سال تشکیل می‌دهند. در نتیجه با کبورد نیروی کار ماهر و متخصص مواجه است و رفع این مشکل از نیروهای متخصصی استفاده می‌کند که قصد مهاجرت کانادا دارند.

در این مطلب قصد داریم درباره فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری صحبت کنیم. شما نیز اگر می‌خواهید اقامت دائم کانادا را بگیرید و از طریق اسکیل ورکر وارد این کشور شوید، بهتر است تا انتهای مطلب با همراه شوید.

 

اکسپرس اینتری چیست؟

Express Entry به معنای ورود سریع است. در واقع اکسپرس اینتری سیستمی آنلاین است که افراد با ورود به آن می‌توانند از برنامه‌های مهاجرتی کانادا اطلاع پیدا کنند و از طریق یکی از آن‌ها به کانادا بروند.

تمام افرادی که در این سیستم ثبت‌نام کرده‌اند، تحصیلات خوب و سابقه شغلی زیادی در زمینه حرفه‌هایی دارند که دولت کانادا نیازمند آن‌ها است.

افراد با کمک این سیستم می‌توانند مراحل مهاجرت خود را به‌سرعت طی کنند. در واقع متقاضیان با استفاده از این سیستم ثبت‌نام می‌کنند، مدارکشان را می‌فرستند و از امتیازات خود باخبر می‌شوند.

سیستم اکسپرس اینتری فاکتورهای متفاوتی دارد که متقاضیان باید در هر یک از آن‌ها امتیاز کافی به‌دست آورند. در صورتی که امتیازات متقاضی به حد نصاب برسد، دعوت‌نامه اپلای برای ایشان ارسال خواهد شد و این فرد می‌تواند اقامت دائم کانادا را بگیرد.

فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری

فاکتورهای زیادی مشخص کننده امتیاز فرد در سیستم اکسپرس اینتری هستند. آن‌ها در مرحله اول مجموعا 100 امتیاز دارند که فرد متقاضی باید حداقل 67 امتیاز از آن را به‌دست آورد تا به مرحله بعدی برود. 

در مرحله بعدی مجموع امتیازات 1200 است که از این تعداد 500 تا از آن‌ها به مشخصات فردی بستگی دارد. در ضمن باید در نظر داشته باشید مجرد یا متاهل بودن شما نیز تاثیر زیادی بر روند امتیازگیریتان خواهد داشت.

اگر فردی متاهل باشد مجموع امتیازات فردی ایشان از 460 محاسبه می‌شود و 40 امتیاز دیگر بستگی به شرایط همسر شخص دارد.

توجه کنید امتیازدهی در این سیستم هر دو ماه یک بار به‌روزرسانی می‌شود و براساس آن فاکتورهای مختلف امتیازهای متفاوتی می‌گیرند. از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد.

تاثیر سطح تحصیلات در اکسپرس اینتری

تحصیلات و ارسال مدارک تحصیلی از فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری به‌شمار می‌رود. افرادی که قصد دارند با استفاده از این سیستم اقامت دائم دریافت کنند باید طبق قوانین مدارک تحصیلی خود را به سیستم آموزشی کانادا تبدیل کنند. بنابراین برای انجام این کار به گزارش ارزیابی تحصیلی نیاز است که معتبر باشد.

متقاضیان می‌توانند این مدرک را از سازمان‌های تعیین شده‌ای دریافت کنند. این مدرک، مدارک تحصیلی گرفته شده از موسسات آموزشی خارجی را با مدرک دیپلم یا لیسانس در یک موسسه آموزشی یا دانشگاهی در کانادا مطابقت می‌دهد.

زمانی که می‌خواهید درخواست خود را در سامانه اکسپرس اینتری وارد کنید لازم است تا این مدارک را نیز بفرستید.

با توجه به مدرک تحصیلی و معدلتان می‌توانید تا سقف 25 امتیاز از این مرحله بگیرید. از طرفی اگر مدارک تحصیلی شما با رشته‌های مورد نیاز کشور کانادا مطابقت داشته باشد، شانس پذیرشتان افزایش خواهد یافت.

زبان انگلیسی و مهارت در آن

داشتن مهارت در زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو از فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری است. افرادی که می‌خواهند در شغلی مشغول به کار شوند باید به یکی از این دو زبان تسلط کامل داشته باشند.

به‌همین دلیل این فاکتور در سیستم اکسپرس اینتری تا حداکثر 28 امتیاز را به خود اختصاص داده است. این امتیاز براساس توانایی فرد در مهارت‌های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری خواهد بود و گرفتن نمره در هر یک از این چهار مهارت تاثیر زیادی روی امتیاز اصلی می‌گذارد.

برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا کافی است در آزمون آیلتس زبان انگلیسی شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. با این‌حال در سیستم اکسپرس اینتری این موضوع کمی متفاوت است و نمرات افراد با کمک سیستم امتیازدهی CRS به سیستم Canadian Language Benchmarks تبدیل و محاسبه می‌شود.

در آزمون‌های زبان فرانسوی نیز سیستم Niveaux de competence linguisstique canadiens مسئول تبدیل و محاسبه نمرات است.

در این مرحله افراد باید بتوانند حداقل نمره CLB 7 یا NCLC 7 را در هر چهار مهارت به‌دست آورند و برای زبان دوم نیز حداقل نمره مورد نیاز CLB 5 و NCLC 5 است.

اگر متقاضی نتواند نمره کافی از این مرحله بگیرد، بنابراین آن را از دست می‌دهد. از طرفی هر چه نمره قبولی فرد بالا باشد، امتیاز ایشان نیز بالاتر خواهد رفت و شانس پذیرش در اکسپرس اینتری افزایش پیدا می‌کند.

 

  • سن

از دیگر فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری، سن افراد است. برنامه‌های مهاجرتی که در این سیستم هستند برای افرادی مناسب خواهد بود که سنی بین 18 تا 46 سال دارند.

بنابراین دیگر افرادی که در این بازه سنی نیستند، نمی‌توانند در اکسپرس اینتری ثبت‌نام کنند. در این سیستم بیشترین امتیاز 12 است و به افرادی داده می‌شود که در بازه سنی 20 تا 29 سال قرار دارند.

در مرحله دوم امتیازگیری اکسپرس اینتری، فاکتور سن برای افراد مجرد 110 امتیاز و برای افراد متاهل 100 امتیاز را به همراه دارد.

  • سابقه شغلی

همان‌طور که ارائه مدرک تحصیلی شانس پذیرش افراد در اکسپرس اینتری را افزایش می‌دهد، ارائه سابقه شغلی نیز تاثیر بسیار زیادی بر روند پذیرش افراد دارد. بنابراین می‌توان گفت این مورد نیز از فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری است.

اگر در زمینه شغل‌های مورد نظر کانادا سابقه کاری دارید، می‌توانید بسیار راحت‌تر از دیگر افراد در این سیستم مورد پذیرش قرار بگیرید.

برای دریافت امتیاز از این مرحله باید حداقل به‌مدت یک سال کار تمام وقت انجام دهید. در واقع منظور از کار تمام وقت انجام 30 ساعت کار در هفته است. به‌صورت نیمه وقت نیز باید 2 سال سابقه کار داشته باشید که به‌طور میانگین 15 ساعت کار در هفته می‌شود.

در سیستم ارزیابی کار کانادا مشاغل به سه دسته تمام وقت، خود اشتغالی و اشتغال در زمان تحصیل یا نیمه‌ وقت تقسیم‌بندی می‌شوند. برای مشخص کردن دسته شغلی خود، باید از میان مشاغل کانادا که در فهرستی ارائه شده‌اند، ناک ش غلی خود را پیدا کنید و در سیستم اکسپرس اینتری بیافزایید.

سابقه شغلی در این سیستم مهاجرت به کانادا 15 امتیاز دارد و در دو بازه 10 ساله مورد بررسی قرار می‌گیرد. افرادی که از کارفرمایان کانادایی نیز پیشنهاد شغلی داشته باشند، می‌توانند علاوه بر آن 15 امتیاز، 10 امتیاز دیگر بگیرند و شانس قبولی خود را افزایش دهند.

  • تطبیق‌پذیری

مجرد یا متاهل بودن فرد متقاضی نیز اهمیت زیادی در روند امتیازگیری دارد. بنابراین می‌توان گفت این مورد هم از فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری است. علاوه بر این شرایط همسر متقاضی نیز اهمیت خواهد داشت.

به‌عنوان مثال مهارت همسر در زبان فرانسوی یا انگلیسی، داشتن سابقه کار و تحصیل در کانادا یا اقامت خویشاوندان ایشان در کانادا تاثیر بسیار زیادی بر روند امتیازگیری فرد می‌گذارد.

از طرفی داشتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از سمت کارفرما امتیاز خوبی را از فاکتور تطبیق‌پذیری در اختیار فرد متقاضی خواهد گذاشت.

توجه داشته باشید متقاضیانی که حداقل امتیاز را در مرحله اول دریافت کنند، به مرحله دوم امتیازگیری یعنی استخر انتظار وارد خواهند شد. در این مرحله مجموع امتیازات 1200 است و مجرد بودن یا متاهل بودن متقاضی تاثیر زیادی بر روند دریافت این امتیازات دارد.

مدارک لازم برای درخواست در سیستم اکسپرس اینتری

از جمله مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست در این سیستم عبارت هستند از:

  • نتایج آزمون زبان
  • پاسپورت
  • ناک شغلی
  • وضعیت تحصیلی و گزارش آن
  • نامزدی استانی
  • جاب آفر یا پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی

برای این‌که بتوانید مدارک خواسته شده را در این سیستم وارد کنید، 2 ماه وقت خواهید داشت. در نتیجه بهتر است در این مدت زمان از مشاوران مهاجرتی باتجربه کمک بگیرید تا مشکلی به‌وجود نیاید.

 

سخن نهایی فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری

در این مطلب سعی کردیم درباره فاکتورهای مهم در اکسپرس اینتری صحبت کنیم. سیستم اکسپرس اینتری برای افرادی مناسب است که می‌خواهند به‌صورت دائمی در کانادا زندگی کنند و اقامت دائم این کشور را بگیرند.

شما نیز اگر قصد دارید تا با استفاده از این سیستم مهاجرت کانادا انجام دهید، ابتدا باید مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید. از طرفی داشتن سابقه شغلی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. همچنین ارائه مدرک تحصیلی شانس موفقیت شما در اخذ پذیرش در سیستم اکسپرس اینتری را افزایش می‌دهد.

به‌ هر حال بهتر است قبل از وارد شدن به این سیستم با یک وکیل مهاجرتی ماهر صحبت کنید و به‌طور کامل از شرایط و ضوابط این سیستم باخبر شوید. فراموش نکنید اقدام برای مهاجرت کانادا فرصتی است که با سنجیدن تمام جوانب و قوانین این کشور به کمک از یک وکیل مجرب شانس بیشتری برای آن خواهید داشت.

5/5 - (6 امتیاز)
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.