نکات مهم اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری را می‌توان به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی دنیا دانست که در کانادا پیاده شده است. این برنامه به‌عنوان سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا تلقی می‌شود. اما بااین‌وجود هنوز طیف زیادی از مردم با نکات مهم اکسپرس اینتری کانادا آشنایی ندارند.

 در واقع باید بدانید که اکسپرس اینتری دارای جزئیات و ریزه‌کاری‌های بسیاری است که گاه می‌تواند به سردرگمی متقاضیان منجر شود. از طرفی دیگر ثبت‌نام در این روش دارای نکات ویژه‌ای است که عدم پیروی از آن‌ها می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای شما در پی داشته باشد.

ما ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر این نکات داشته باشیم. از طرفی دیگر ما تمام جزئیات مهم پیرامون این موضوع را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا نکات مهم اکسپرس اینتری کانادا را بدانید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

اکسپرس اینتری چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم نکات مهم اکسپرس اینتری کانادا را برای شما عزیزان شرح دهیم، بهتر است ابتدا مروری بر روی ماهیت خود اکسپرس اینتری داشته باشیم. بدون شک این موضوع می‌تواند درک شما از این مقاله را افزایش دهد. در واقع اکسپرس اینتری یک برنامه مدون مهاجرتی است که در سال ۲۰۱۵ توسط دولت کانادا پایه‌گذاری شد.

 این برنامه برای تأمین نیروی متخصص این کشور تدوین شده است. بر این اساس متقاضیان مهاجرت به کانادا اطلاعات فردی خود را در یک سیستم وارد می‌کنند. این سیستم بر اساس شرایط افراد به آنها یک امتیاز می‌دهد. بعد از امتیازدهی، افراد بر حسب نوع نیازشان در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. 

مسئولان اداره مهاجرت هر دوهفته یک‌بار افرادی که از بیشترین امتیاز برخوردار هستند را جدا کرده و شرایط آن‌ها برای اعطای اقامت بررسی می‌شود. چنانچه شرایط لازم را داشته باشند، برای آن‌ها یک دعوت‌نامه ارسال می‌شود که به کمک آن می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. 

سهولت در استفاده، عملکرد دقیق، ارائه اقامت دائم  و…. از جمله مهم‌ترین امتیازاتی است که در این سیستم دیده می‌شود. همین مورد هم سبب شده تا به‌شدت در بین متقاضیان مهاجرت به کانادا محبوب باشد. ما در مقاله اکسپرس اینتری اطلاعات بیشتری را خدمت شما عزیزان ارائه داده‌ایم.

نکات مهم اکسپرس اینتری کانادا کدام‌اند؟

 همان گونه که اشاره کردیم، اکسپرس اینتری کانادا به‌عنوان یک شیوه مهاجرتی جذاب تلقی می‌شود. همین مورد هم باعث شده تا به‌شدت موردتوجه متقاضیان قرار گیرد. البته باید عنوان کنیم که در کنار این جذابیت، نکات ریز مختلفی هم وجود دارد که عدم پیروی از آن‌ها می‌تواند فرایند مهاجرت شما را با مشکل مواجه کند. ما در ادامه این نکات را به‌صورت موردی برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

  • تمکن مالی 

تمکن مالی را توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین فاکتورها برای اکسپرس اینتری در نظر گرفت. شما باید توانایی برآورده کردن نیازهای مالی خود و خانواده‌تان را در مدت‌زمان اقامت داشته باشید.  

شما تا صدور مجوز کار هیچ‌گونه منبع درآمدی نخواهید داشت. از طرفی دیگر درخواست اقامت دائم و صدور ویزا هم مشمول هزینه خواهد بود. لذا حتماً باید تمکن مالی لازم را داشته باشید.

  • به‌روزرسانی پرونده 

قبل از هر چیزی باید در نظر داشته باشید که می‌بایست حتماً اطلاعات مندرج در پرونده شما کاملاً حقیقی و دقیق باشد. اما چنانچه بعد از ثبت پرونده امتیاز دیگری به دست آورید (مانند نمره بالاتر زبان و) می‌بایست آن را به‌صورت یک بروز رسانی در پرونده خود ثبت نمایید. 

در نظر داشته باشید که چنانچه این عمل را انجام ندهید، حتی در صورت پذیرش، نمی‌توانید ویزا و اقامت دائم دریافت کنید. چرا که شما به‌خاطر عدم تطابق اطلاعات به‌عنوان شخصی فریبکار شناخته می‌شوید. این کار می‌تواند شما را از مهاجرت یا سفر به کانادا محروم نماید. لذا حتماً در زمان تکمیل اطلاعات خود به این نکته توجه داشته باشید.

  • اطلاعات قابل اثبات 

در نظر داشته باشید که تمامی اطلاعاتی که شما در سیستم اکسپرس اینتری وارد می‌کنید، استعلام گرفته می‌شود. لذا باید تمام اطلاعاتی که وارد می‌کنید، قابل استناد باشد. بدین منظور حتماً باید مدارک لازم و معتبر برای اثبات آن را داشته باشید.  

در نظر داشته باشید که عدم اثبات این اطلاعات هم می‌تواند شما را به‌عنوان یک شخص فریبکار جلوه دهد. لذا در این رابطه دقت لازم را به خرج دهید.

  • معادل‌سازی

مدارک تحصیلی می‌تواند امتیازات زیادی را در سیستم اکسپرس اینتری به همراه داشته باشد. به همین جهت نباید از آن چشم‌پوشی کرد. بهترین کار ممکن این است که مدارک خود را به‌صورت کامل معادل‌سازی نمایید. این کار می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. از طرفی دیگر در صورت پذیرش موجب تسهیل فرایند کار شما می‌شود.

  • شرایط استانی

در برنامه اکسپرس اینتری هر استان متقاضیان مختص به خود را دارد. البته باید این را هم عنوان کنیم که هر استان شرایط ویژه خود را برای پذیرش تعیین کرده است. این موضوع به دلیل تفاوت نیاز هر استان به نیروی کار بوده است. در نظر داشته شاید که چنانچه برای استان خاصی درخواست می‌دهید، حتماً شرایط آن استان را بررسی نمایید. 

باید این نکته را بدانید که برخی از استان‌ها قوانین محدودکننده‌ای دارند. برای مثال درصورتی‌که برای یک استان پذیرش شوید، بعد از مهاجرت نمی‌توانید در خارج از آن اقامت داشته باشید. لذا حتماً قبل از ارائه درخواست، شرایط استان را بررسی نمایید.

  • سرعت عمل 

چنانچه شما موفق به دریافت دعوت‌نامه شوید، تنها ۶۰ روز برای تکمیل فرم‌های مربوطه فرصت دارید. چنانچه این فرصت تمام شود، عملاً دعوت‌نامه شما هم باطل می‌شود. لذا از لحاظ برنامه ریزی‌های سفر خود حتماً به نحوی عمل کنید که بتوانید طی مدت‌زمان مذکور در کانادا حاضر شوید.

 البته این مدت‌زمان به‌خاطر کرونا به ۹۰ روز رسیده است. اما با توجه به زمان لازم برای صدور ویزا برای ایرانیان، انجام سفر و…. نباید به‌هیچ‌عنوان زمان را از دست بدهید.

نکاتی برای افزایش امتیاز در برنامه اکسپرس اینتری

همان گونه که می‌دانید، امتیاز به‌عنوان یک ملاک بسیار مهم در سیستم اکسپرس اینتری کانادا تلقی می‌شود. در واقع این امتیاز شانس شما را افزایش می‌دهد. به همین جهت اغلب افراد تلاشی کنند تا به هر نحو ممکن امتیاز خود را افزایش دهند. برای افرایش این امتیاز می‌توان اقدامات مختلفی انجام داد که ما در ادامه برخی را خدمت شما ارائه کرده‌ایم.

  • افزایش امتیاز مربوط به درخواست شغلی

بدون شک می‌دانید که داشتن یک پیشنهاد شغلی از کانادا می‌تواند امتیاز شما را به شیوه‌ای چشمگیر افزایش دهد. اما متأسفانه بسیاری نمی‌توانند امتیاز مربوط به آن را کسب کنند. برای این کار می‌توانید به‌سادگی در یکی از سیستم‌های کاریابی کانادا ثبت‌نام کرده و با ارائه رزومه خود، یک فرصت شغلی مناسب بیابید.

 همچنین می‌توانید رزومه خود را به همراه مقداری پول به یک شرکت کاریابی کانادایی بدهید تا متناسب با شرایط شما یک فرصت شغلی مناسب برایتان بیابند. وجود این فرصت شغلی می‌تواند امتیاز شما را به‌شدت افزایش دهد.

  • افزایش امتیاز زبان 

در برنامه اکسپرس اینتری تنها ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی کفایت می‌کند. اما اغلب افراد نمی‌دانند که هرکدام امتیاز جداگانه‌ای دارند و می‌توان هر دو را ارائه داد. بدین منظور می‌توانید در آزمون مربوط به دو زبان انگلیسی و فرانسوی شرکت کنید.

 چنانچه بتوانید مدرک CLB5 هر دو را ارائه دهید، می‌توانید امتیاز هر دو را به دست آورید. از طرفی اگر مدت کمی از اعتبار مدرک زبان شما باقی‌مانده، می‌توانید مجدد شرکت کرده تا نمره بیشتری به دست آورید.

  • افزایش امتیاز متأهلین 

افراد متأهل که برای سیستم اکسپرس اینتری درخواست می‌دهند، می‌توانند بخشی از رزومه همسرشان را هم وارد کنند. این موضوع شامل امتیازهای مختص به خود می‌شود که در نهایت شانس آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 اگر همسر شما تحصیلات عالی، رزومه قوی، دانش زبانی و داشته باشد، می‌تواند شانس شما را هم بالا ببرد. بسیاری از این امتیازها را می‌توان در یک دوره یک‌ساله ارتقا داد.

  • افزایش امتیاز سابقه کار 

چنانچه هنوز مشغول تحصیل هستید، اما قصد دارید تا در آینده برای اکسپرس اینتری درخواست دهید، می‌توانید هم اکنون در کنار درستان به یک کار مشغول شوید. این موضوع می‌تواند از هم اکنون سابقه کار و رزومه لازم را برای شما ایجاد کند که تأثیر زیادی در شانس شما خواهد داشت.

سخن آخر 

اکسپرس اینتری یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی است. اما ریزه‌کاری‌ها و جزئیات زیادی این کار گاهاً موجب سردرگمی متقاضیان می‌شود. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکات مهم اکسپرس اینتری را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. با این اوصاف ممکن است برخی از موضوعات هنوز هم برای شما مبهم باشد. 

بدون شک در چنین حالتی مشاوره با یک وکیل مهاجرت کانادا می‌تواند راهگشا باشد. در حقیقت یک وکیل مهاجرت باتکیه‌بر تجربه خود، می‌تواند بهترین راه‌ها را به شما نشان دهد. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما عزیزان کمک کنند.

ثبت امتیاز یادتون نره