تعیین ناک شغلی

اگر شرایط مربوط به سیستم اکسپرس انتری Express Entry را سپری کرده باشید، قطعاً با موضوع تعیین ناک شغلی مواجه شده‌اید. در حقیقت شما باید برای ثبت‌نام در این سیستم، ناک شغلی خود را تعیین و در کادر مربوطه، آن را در سیستم ثبت نمایید. این موضوع را می‌توان یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی دانست که موجب سردرگمی متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌شود. در حقیقت طیف زیادی از این افراد با تعیین ناک شغلی آشنایی ندارند و به همین جهت نمی‌دانند که چگونه آن را تعیین نمایند.

 ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق تعیین ناک شغلی را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. از طرفی دیگر ما گروه‌بندی‌های مختلف آن را هم خدمت شما بیان می‌کنیم تا به شیوه‌ای دقیق‌تر نسبت به آن اقدام نمایید. لذا اگر شما هم به دنبال ثبت‌نام در سیستم اکسپرس اینتری یا تعیین ناک شغلی خود هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

ناک چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم دررابطه‌با تعیین ناک شغلی صحبت کنیم، بهتر است ابتدا با ماهیت خود ناک آشنا شویم. بدون شک این موضوع می‌تواند درک صحیح‌تری را از این مسیر به شما بدهد.ناک در واقع به سامانه طبقه‌بندی مشاغل کانادا اطلاق می‌شود. این سامانه در حقیقت یک بانک اطلاعات کامل است که مشاغل موجود در کانادا را در سطوح مختلف دسته‌بندی می‌کند. در این سامانه بیش از ۳۰ هزار عنوان شغلی وجود دارد و تمامی آن‌ها در ۵۰۰ گروه مختلف قرار گرفته‌اند. 

تمامی این مشاغل هم در چهار سطح و ۱۰ نوع مهارت قرار می‌گیرند که به هرکدام از آنها یک عدد یا حرف اختصاص داده می‌شود. مجموع این اعداد و حروف یک رقم را برای شما می‌سازد که ارائه آن می‌تواند به دولت کانادا یا کارفرما نشان دهد که توانایی و مهارت شما چیست.

سیستم ناک نخستین‌بار در سال ۱۹۹۲ ارائه شد. هدف از این سیستم دسته‌بندی دقیق مشاغل موجود در کانادا بود. اما با ارائه سیستم اکسپرس اینتری تحولات عظیمی در آن رخ داد. به‌گونه‌ای که آخرین بار سال ۲۰۱۶ بازبینی شد. در این سیستم تقریباً تمام رده‌های شغلی وجود دارد. شما شغل و مهارت موردنظر خود را باتوجه‌به میزان سابقه‌تان انتخاب می‌کنید.

 این موضوع باعث می‌شود تا یک کد مخصوص به شما تعلق گیرد. شما این کد را در زمان ثبت‌نام در سیستم اکسپرس اینتری یا استخدام به کارفرما ارائه می‌کنید. آنها کد را در سیستم وارد کرده و به‌سادگی سطح توانایی‌های شما را متوجه می‌شوند. اگرچه ممکن است تعیین این کد برای شهروندان کانادا ساده باشد، اما بدون شک متقاضیانی که با چنین طبقه‌بندی آشنایی ندارند، دچار سردرگمی می‌شوند .

رده‌بندی موجود در سامانه ناک

بدون شک زمانی که وارد سامانه ناک بشوید، با حروف و ارقام مختلفی مواجه می‌شوید که به‌احتمال قریب‌به‌یقین اصلاً مفهوم آن‌ها را نمی‌دانید. ما قصد داریم تا ماهیت این حروف و ارقام را برای شما شرح دهیم. مهم‌ترین فاکتور در سیستم ناک، سطوح شغلی آن است. براین‌اساس سیستم ناک چند سطح ۰، A,B,C,D دارد .

پیشنهاد سردبیر  مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

 در این بین سطوح صفر و A,B مهمترین سطوح شغلی به حساب می‌آیند. در حقیقت اگر بخواهید در سیستم اکسپرس اینتری پذیرفته شوید، باید شغل شما در یکی از این سطوح مهارتی قرار گیرد. ما در جدول زیر این سطوح را به طور کامل شرح داده‌ایم .

سطح مهارت

حیطه و پیش‌نیاز

نمونه‌ها

0 (صرفاً کارهای مدیریتی)

نیازمند مهارت و تجربه بالا

مدیریت رستوران – مدیر معدن – کاپیتان کشتی 

A

نیاز به دانش بالا ( دانش آکادمیک)

پزشکی – دندانپزشکی – وکالت – معماری

B

داشنن مهارت ( در حد مدارک فنی حرفه ای)

لوله‌کش – برق‌کار

C

نیازمند مهارت متوسط( در حد تحصیلات دبیرستان یا چند ماه کارآموزی)

قصابی صنعتی – رانندگان کامیون – شغل‌های خدماتی

D

بدون نیاز به مهارت خاص (عموماً در حین کار آموزش می‌بینند)

چیدن میوه – کارکنان نظافت – کارگران میدان‌های نفتی

همان گونه که مشاهده کردید، هر نوع شغل، در یک سطح مهارتی خاص قرار می‌گیرد. کد ناک، فاکتور دیگری است که می‌توان از این سیستم استخراج نمود. این کد در حقیقت یک شماره ۴ رقمی است که شرح مختصری از توانایی‌ها و سابقه کاری شما می‌باشد.

از این چهار عدد، رقم اول نوع مهارت و تحصیلات است و رقم دوم میزان تحصیلات و توانایی را تعیین می‌کند . رقم سوم هم بر اساس دو رقم قبلی و از بین ۴۰ دسته‌بندی انتخاب می‌شود. رقم آخر هم از میان ۱۴۰ دسته‌بندی انتخاب می‌شود که شرحی از وضعیت شما را نشان می‌دهد. 

اجازه دهید با ذکر یک مثال، درک شماره ناک را برای شما ساده‌تر کنیم. برای مثال کد ناک شغل نانوایی ۶۳۳۲ است. در این کد رقم ۶ مربوط به دسته مهارت‌های فروش و خدمات است که نانوایی زیرمجموعه آن است. رقم ۳ نشان می‌دهد که این شخص مهارتی در سطح کالج دارد و یا مدت‌زمان مشابهی کارآموز بوده است .

رقم ۳ دیگر، بر اساس دو شماره قبل به این شخص داده شده که نشان‌دهنده سطح مهارت و البته رده شغلی او است. رقم آخر نیز به نحوی گروه‌بندی نانوایی در بین مهارت‌های مربوط به فروش و خدمات را نشان می‌دهد. چنانچه این کد را به کارفرما ارائه دهید، او می‌تواند به‌سادگی آن را در سایت وارد کرده و توانایی و مهارت شما را بفهمد .

نحوه تعیین ناک شغلی

همان گونه که عنوان کردیم، سیستم ناک یک پایگاه‌داده عظیم است. شما بایستی در این پایگاه‌داده، شغل موردنظر خود را بیابید و سپس براین‌اساس کد مربوط به آن را پیدا کنید. یافتن این کد یکی از معضلاتی است که متقاضیان ثبت‌نام در اکسپرس اینتری را دچار سردرگمی می‌کند. در حقیقت آن‌ها نمی‌دانند که چگونه این مدل را پیدا کنند. 

همین مورد هم سبب می‌شود تا مسیر طولانی‌تری را طی کرده و یا کدهای اشتباهی را استخراج نمایید. این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا شانس موفقیت آن‌ها از طریق اکسپرس اینتری به‌شدت کاهش یابد چرا که این شماره تأثیر زیادی در تعیین موفقیت شما دارد. برای اینکه بتوانید ناک شغلی خود را تعیین کنید، می‌بایست ابتدا وارد سایت این سامانه شوید.

پیشنهاد سردبیر  از سرگیری آزمون آنلاین شهروندی کانادا

در این سایت یک کادر برای سرچ مهارت‌ها وجود دارد. شما کافیست تا یک عبارت مرتبط با شغل خود را وارد کنید تا مهارت‌های مرتبط با آن را نشان دهد. فرضاً اگر شما یک برنامه‌نویس هستید، می‌توانید عبارت IT یا developer را وارد نمایید. با این کار تمام مهارت‌های شغلی مرتبط با این شغل برای شما نمایش داده می‌شود.

 شما می‌توانید نزدیک‌ترین مهارت مرتبط باسابقه خود را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که در این سامانه، در کنار هر مهارت یک کادر تحت عنوان skill level وجود دارد . در این کادر سطح مهارت شغلی یا همان حروف A,B و قرار گرفته است. این دسته‌بندی همان ناک شغلی شما است.

نکات مهم برای تعیین ناک شغلی

 تعیین ناک شغلی یکی از مهم‌ترین مراحلی است که برای ثبت‌نام اکسپرس اینتری پیشرو دارید. به همین جهت باید نکات مختلفی را برای آن در نظر داشته باشید. در قدم اول باید بدانید که تنها سطوح ناک صفر، A و B در سیستم اکسپرس اینتری پذیرفته می‌شوند. به عبارت ساده‌تر اگر مهارت شما در رده‌های D و C قرار گیرد، عملا در خواست شما ریجکت می‌شود و باید از طریق برنامه‌های استانی یا روش‌های دیگر برای دریافت ویزای کاری کانادا اقدام نمایید .

مورد دوم اینکه شما باید حتماً مهارت‌هایی را انتخاب کنید که مدرک کافی برای اثبات توانایی خود در آن را داشته باشید. برای مثال مدرک تحصیلی مرتبط، سابقه کار، نامه کارفرمای قبلی یا فعلی و…. از جمله راهکارهایی برای اثبات این موضوع است.در نظر داشته باشید که برخی از افراد برای افزایش شانس خود، شغل‌هایی با رده ناک بالا انتخاب می‌کنند. اما بعد از پذیرش قادر به ارائه مدارک قوی و معتبر برای اثبات آن نیستند. به همین جهت به فریبکاری متهم می‌شوند و ممکن است شانس سفر یا مهاجرت هم از آنها گرفته شود .

موضوع بعدی که باید در نظر داشته باشید، عدم الزام به کار موردنظر بعد از ورود به خاک کانادا است. برای مثال ممکن است شما در زمان ثبت‌نام در اکسپرس اینتری ناک شغل خود را پزشکی تعیین کرده باشید، اما می‌توانید بعد از ورود به کانادا ف به شغل دیگری مشغول شود. لذا تمرکز شما در زمان ثبت‌نام فقط انتخاب مهارت‌هایی باشد که در سطح صفر، A و B قرار داشته و شما قادر به اثبات آن هستید.

در نظر داشته باشید که تعیین ناک شغلی می‌تواند نکات و ریزه‌کاری‌های دیگری را هم داشته باشد که گاهاً موجب سردرگمی متقاضیان می‌شود. به همین جهت بهتر است حتماً با یک وکیل مهاجرت کانادا باتجربه مشورت نمایید. بدون شک چنین افرادی می‌توانند شانس موفقیت شما در این زمینه را افزایش دهند. کارشناسان ما باتکیه‌بر اطلاعات چندین‌ساله خود می‌توانند در این مسیر روشنگر راه شما باشند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *