بررسی اجمالی مهاجرت به کانادا

بررسی اجمال مهاجرت کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC، سالانه 300000 مهاجر را به کانادا می پذیرد که عمدتاً تحت برنامه اقتصادی (Economic Class) و نزدیکی اعضای خانواده (Family Reunification Class) اقدام به مهاجرت می کنند.

برنامه اقتصادی (Economic Class)

متخصصان و کارگران ماهر که تمایل به اخذ اقامت دائم در کانادا هستند، باید واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اقتصادی باشند. به همین دلیل است که عوامل اصلی انتخاب همه برنامه ‌های اقتصادی، تحصیلات مناسب، تجربه کاری در یک شغل پرتقاضا و توانایی ‌های زبانی تحت یکی از زبان‌ های رسمی کانادا است.

IRCC  برنامه های مهاجرت کارگران ماهر فدرال کانادا را با استفاده از سیستم اکسپرس انتری مدیریت می کند. برای ورود به این سیستم، متقاضیانی که واجد شرایط ورود به سیستم اکسپرس انتری هستند، یک پروفایل در سیستم اکسپرس انتری تحت یکی از 3 برنامه مهاجرت فدرال کانادا درست کرده و ارسال می‌کنند:

  • برنامه کارگران ماهر فدرال
  • مشاغل ماهر فدرال، کلاس تجربه کانادایی.
  • نامینیت شدن استانی (PNP)

کاندیدها همگی در یک رقابت کلی به استخر اکسپرس انتری وارد می شوند و طبق یک سیستم امتیازبندی جامعه با هم به رقایت می پردازند. کاندیدا هایی که بالاترین رتبه را دارند از طرف این سیستم دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا دریافت می کنند.

داوطلبان ۳ ماه زمان دارند تا ادعای خود در سیستم اکسپرس انتری برای فاکتورهای ارزیابی شده را اثبات کنند و اطلاعات خواسته شده را در سیستم آپلود کنند. دولت کانادا در کمتر از ۶ ماه به پرونده آن ها مهاجرت می کند.

توجه داشته باشید که استان کبک برنامه های مهاجرتی خود را تحت برنامه های کارگران ماهر کبک  (Quebec skilled worker)  و کلاس تجربه کبک (Quebec Experience Class )برای مهاجران در نظر گرفته است.

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، علاوه بر این، کلاس اقتصادی شامل برنامه های مختلف تجاری و سرمایه گذاری است. برخی از برنامه های مهاجرت تجاری مانند برنامه سرمایه گذار مهاجر کبک (QIIP)، برنامه کارآفرینی کبک، خوداشتغالی کبک، برنامه سرمایه گذاری سرمایه گذار مهاجر فدرال (IIVC) و برنامه ویزای استارت آپ فدرال، از روش های رسمی مهاجرت به کبک هستند.

در همین حال، برنامه‌های کارآفرین نامزد استانی یک فرآیند دو مرحله ‌ای را برای اقامت دائم دارد: متقاضیان ابتدا در صورتی که شرایط برنامه را برآورده کنند توسط یک استان انتخاب یا معرفی می‌شوند. بر اساس آن انتخاب یا نامزدی، آن ها می توانند برای اقامت دائم به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا درخواست دهند.

مهاجران تجاری ثروتمند همچنین ممکن است یک تجارت جدید در کانادا بخرند یا تاسیس کنند و واجد شرایط دریافت ویزای کار موقت، باشند. پس از مدتی، متقاضیان واجد شرایط ممکن است واجد شرایط ارسال درخواست برای اقامت دائم تحت یک برنامه کلاس نامزد استانی یا تحت سیستم اکسپرس انتری می شوند.

کلاس خانواده

برنامه نزدیکی خانواده، سیاست ‌های حمایتی فعلی، اتحاد مجدد شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی کانادا را با اقوام نزدیک خود در نظر می گیرد.

اقوام واجد شرایط تحت برنامه های حمایتی عبارتند از:

  • یک همسر، شریک زندگی مشترک 18 ساله یا بیشتر
  • فرزند تحت تکفل مجرد زیر 22 سال
  • پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ
  • خواهر و برادر، برادرزاده، خواهرزاده یا نوه یتیم، مجرد و زیر 18 سال. یا هر خویشاوند دیگری که اسپانسر هیچ یک از بستگان یا اعضای خانواده فوق را نداشته باشد، در کانادا یا خارج از کشور.

IRCC  برای والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که مایل به دیدار عزیزان خود هستند ویزای ویژه ای به نام سوپر ویزای والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها ایجاد کرده است. این ویزای ویزیتوری به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر دو سال بدون نیاز به خروج از کشور در کانادا بمانند.

4.5/5 - (8 امتیاز)
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.