آشنایی با دانشگاه ‌های کانادا

یکی از دلایل عمده مهاجرت به کانادا تحصیل در کانادا و استفاده از امکانات دانشگاههای کانادا است. رتبه بالای دانشگاههای کانادا بسیاری را مجاب میکند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند و اقامت به کانادا را به عنوان یکی از اهداف خود قرار دهند. علاوه بر امکانات دانشگاههای کانادا چند ملیتی بودن کشور و طبیعت زیبا و بینظیر سبب ترغیب افراد برای اقامت به کانادا میشود. اگر شما هم قصد تحصیل در کانادا و مهاجرت کانادا دارید در متن زیر با ما همراه شوید تا با وضعیت تحصیل در کانادا بیشتر آشنا شوید:

برترین دانشگاه های کانادا

کانادا یکی از مقصدهای محبوب برای دریافت ویزای تحصیلی است. استانهای پرطرفدار بین مهاجرین برای تحصیل در کانادا انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک هستند که بسیاری از برترین دانشگاههای کانادا در این استانها قرار دارند. برای افرادی که رتبه بالای علمی دانشگاه برایشان اهمیت دارد تحصیل در کانادا گزینهای خوب به شمار میرود. نام 26 دانشگاه کانادا در میان 50 دانشگاه برتر دنیا دیده میشود و دریافت و ویزای تحصیلی و اقامت به کانادا برای علاقهمندان به تحصیلات تکمیلی گزینهای بسیار خوب به شمار میرود.

در میان دانشگاههای کانادا دانشگاه تورنتو و دانشگاه مکگیل که در تورنتو و مونترال واقع شدهاند پرطرفدار هستند و بسیاری حین مهاجرت به کانادا یکی از این دو دانشگاه را برای دریافت ویزای تحصیلی انتخاب میکنند. همچنین در لیست برترین دانشگاههای کانادا

  • دانشگاه آلبرتا
  • دانشگاه مکمستر
  • دانشگاه مونترال
  • دانشگاه واترلو
  • دانشگاه وسترن

به چشم میخورند.

وضعیت تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سه تا چهار سال زمان میبرد که البته این مدت بستگی به دانشگاه دارد. مقاطع بالاتر هم حداقل یک تا سه سال زمان برای دریافت مدرک نیاز دارند که البته این مدت زمان بسته به رشتهی موردنظر شما متفاوت است. در دانشگاههای کانادا انواع رشتهها و مقاطع از فنی تا هنر و علوم انسانی و کارشناسی تا دکترا آموزش داده میشود و جهت اقامت به کانادا و دریافت ویزای تحصیلی از این نظر مشکلی نخواهید داشت.

از آنجا که تحصیل در کانادا در هر استان توسط مسئولین همان استان تعیین و کنترل میشود ممکن است تفاوتهایی میان سیستم آموزشی استانها وجود داشته باشد. مثلا کبک از نظر زمان شروع و پایان ترم و طول دورهی تحصیلی با سایر نقاط کانادا تفاوت دارد. بنابراین بهتر است پیش از مهاجرت به کانادا درمورد وضعیت تحصیل در کانادا در استان موردنظر خود تحقیق کنید و از شرایط دانشگاههای کانادا آگاه شوید.

هزینههای تحصیل در کانادا

به طور کلی باید گفت هزینههای تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، بریتانیا و استرالیا کمتر است اما به نسبت برخی دیگر از کشورها همچنان هزینهی بالایی دارد. متوسط هزینه تحصیل در کانادا از سالانه 17.337 دلار کانادا شروع میشود. هزینه تحصیل در کانادا بستگی به رشتهی انتخابی و موضوع موردنظر شما دارد. مثلا هزینه تحصیل در کانادا برای رشتههای هنر و انسانی پایینتر از هزینه رشتههای مهندسی و داروسازی است.

بورس تحصیلی در دانشگاههای کانادا

بورس تحصیلی و دریافت کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی تا دکترا در دسترس است و مهاجرت به کانادا برای این افراد سادهتر میشود. دریافت بورس تحصیلی دانشگاههای کانادا بستگی به موفقیتهای علمی و کارنامه تحصیلی شما دارد. همچنین برنده شدن بورس به دلیل رقابت زیاد کار مشکلی است و بهتر است برای دریافت ویزای تحصیلی و بورس دانشگاههای کانادا سریع و با دست پر اقدام کنید.

ثبت نام در دانشگاههای کانادا

پس از بررسی دانشگاههای کانادا نوبت به اقدام برای مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا میرسد. در این مرحله لازم است برای دانشگاه موردنظر خود ثبت نام کنید. برای ثبت نام لازم است دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب و آنلاین ثبتنام کنید و سیستم متمرکزی برای این کار وجود ندارد.

فرآیند ثبت نام دانشگاههای کانادا کار دشواری نیست. بیشتر دانشگاههای کانادا داشتن دیپلم و 40 ساعت کار اختیاری را اجباری میدانند که البته این شرایط بسته به دانشگاه متفاوت است و باید پیش از اقدام به مهاجرت به کانادا درمورد دانشگاههای کانادا و شرایط تحصیل در کانادا به خوبی مطالعه کنید. همچنین برای تحصیل در کانادا لازم است به زبانهای انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.

نکته دیگر تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی تهیه مقالهای و نوشتن هدف از مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا است. مدارک لازم دیگر شامل

  • معرفینامه
  • مدارک شخصی
  • مدارکتحصیلی

میشوند.

همچنین دریافت ویزای تحصیلی نیز از ملزومات تحصیل در کانادا است که پس از دریافت جواب مثبت دانشگاه باید برای دریافت آن اقدام کنید و با سفارت کانادا در ارتباط باشید و به مصاحبه بروید.

شهرهای دانشگاهی کانادا

مونترال

مونترال بزرگترین شهر استان فرانسوی زبان کبک است و دومین شهر بزرگ کانادا نیز محسوب میشود. چهار دانشگاه در مونترال وجود دارد که از بهترین دانشگاههای کانادا به شمار میروند. همچنین علاوه بر امکانات تحصیلی خوب با وجود سالنهای تئاتر، سالنهای کنسرت و نمایشگاهها و گالریها به عنوان دانشجو حین اقامت به کانادا میتوانید اوقات خوشی را در این شهر تجربه کنید. سه دانشگاه برتر این شهر مکگیل، مونترال و کنکوردیا هستند. به خاطر داشته باشید برای تحصیل در این شهرها لازم است علاوه بر انگلیسی زبان فرانسوی را نیز بدانید.

تورنتو

بزرگترین شهر کانادا و پایتخت این کشور به عنوان شهری چندملیتی شناخته میشود. تورنتو نیز مانند مونترال امکانات تفریحی و فرهنگی فراوانی دارد که میتوان حین اقامت به کانادا از این امکانات بهره برد. دانشگاههای مشهور تورنتو که بسیاری برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در این دانشگاهها تلاش میکنند دانشگاه تورنتو به عنوان بهترین دانشگاه این کشور، دانشگاه یورک و دانشگاه رایرسون هستند.

ونکوور

ونکوور نیز مقصدی جذاب برای مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا به شمار میرود. جاذبههای طبیعی این شهر بسیار چشمگیر است و بسیاری را به سکونت در این شهر تشویق میکند. بهترین دانشگاههای کانادا که در ونکوور واقع شدهاند شامل دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه سایمن فریسر، دانشگاه ویکتوریا و دانشگاه ونکوور آیلند است.

کبک

کبک در میان شهرهای کانادا جاذبهای متفاوت دارد و آن قدمت شهر و تاریخی بودن بناها است. همین سبب غنای فرهنگ شهری نیز شده است. از برترین دانشگاههای کبک میتوان به دانشگاه لاوال و کبک اشاره کرد.

ثبت امتیاز یادتون نره