روش های برتر مهاجرت کانادا

مهاجرت به کانادا معمولا روند طولانی مدت و پیچیده‌ای دارد، به‌ویژه زمانی که تصمیم می‌گیرید در مورد مهاجرت به این کشور اطلاعات بیشتری بدانید و نمی‌دانید از کجا یا چه موقع شروع کنید.

بیشتر افراد فکر می‌کنند یکی از بهترین و پرطرفدار‌ترین روش‌های مهاجرت سیستم اکسپرس اینتری است اما غیر از آن نیز راه‌های دیگری برای مهاجرت به این کشور وجود دارد.

در ادامه به روش های برتر مهاجرت کانادا اشاره می‌کنیم. اگر قصد دارید با آن‌ها آشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید.

 

روش های برتر مهاجرت کانادا

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارند اما از بهترین آن‌ها می‌توان به ویزای LMIA، اکسپرس اینتری، برنامه PNP، برنامه استارتاپ، مجوز تحصیلی، برنامه سرمایه گذاری کانادا و ویزای اسپانسرشیپ اشاره کرد. در ادامه هر کدام را به‌صورت مختصر معرفی خواهیم کرد.

 

سیستم اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری یکی از روش های برتر مهاجرت کانادا است. روند تقاضای آن حدود شش ماه طول می‌کشد و شما می‌توانید به شکل آنلاین اپلای کنید.

این سیستم سه زیر‌مجموعه دارد که براساس سن، مهارت زبان، تحصیلات و کار یکی را انتخاب می‌کنید. از زیر ‌مجموعه‌های این سیستم می‌توان به کلاس تجربه کانادایی، برنامه نیروی کار متخصص فدرال و برنامه فنی و حرفه‌ای فدرال اشاره کرد.

 

نیروی کار متخصص فدرال

از این برنامه افرادی استفاده می‌کنند که در خارج از کانادا سابقه کار دارند. اگر بخواهید از این برنامه استفاده کنید، عوامل مختلفی از جمله سن، تحصیلات، داشتن مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی، پیشنهاد کاری، تجربه کاری و انطباق‌پذیری سنجیده می‌شوند.

 

کلاس تجربه کانادایی

این برنامه برای افرادی است که در کانادا تجربه کاری دارند و باید حدود یک سال سابقه کار و در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت داشته باشند.

 

برنامه فنی و حرفه‌ای

این برنامه نیز برای متقاضیانی در نظر گرفته شده است که در رشته فنی و حرفه‌ای تحصیل کرده‌اند. اگر کسی بخواهد از این برنامه استفاده کند باید جاب آفر و سابقه کار داشته باشد و بتواند تمکن مالی خود را اثبات کند.

اگر شرایط اکسپرس اینتری را ندارید، اما جاب آفر دریافت کرده‌اید می‌توانید از برنامه PNP استفاده کنید. نحوه امتیاز‌بندی سیستم اکسپرس اینتری را در جدول زیر آورده‌ایم.

تحصیلات امتیازات
مدرک دکترا ۲۵
مدرک کارشناسی ارشد ۲۳
داشتن دو یا چند مدرک تحصیلی ۲۲
مدرک تحصیلی پس از متوسطه سه ساله ۲۱
مدرک تحصیلی پس از متوسطه دو ساله ۱۹
مدرک تحصیلی پس از متوسطه یک ساله ۱۵
دیپلم ۵

 

تجربه کاری امتیازات
یک سال ۹
دو تا سه سال ۱۱
۴ تا ۵ سال ۱۳
۶ سال ۱۵

 

سن امتیازات
۱۷ و کمتر ۰
۱۸ ۹۹
۱۹ ۱۰۵
۲۰ تا ۲۹ ۱۱۰
۳۰ ۱۰۵
۳۱ ۹۹
۳۲ ۹۴
۳۳ ۸۸
۳۴ ۸۳
۳۵ ۷۷
۳۶ ۷۲
۳۷ ۶۶
۳۸ ۶۱
۳۹ ۵۵
۴۰ ۵۰
۴۱ ۳۹
۴۲ ۲۸
۴۳ ۱۷
۴۴ ۶
۴۵ به بالا ۰

در نظر داشته باشید حداقل امتیاز برای پذیرش در اکسپرس اینتری حدود ۶۷ است.

برنامه PNP

برنامه PNP نیز یکی از روش های برتر مهاجرت کانادا است. ایالت‌های این کشور آلبرتا، انتاربو و بریتیش کلمبیا این برنامه را دارند.

معمولا کسانی می‎توانند از این برنامه استفاده کنند که از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دارند. اگر بتوانید در این برنامه پذیرفته شوید، در اکسپرس اینتری نیز ۶۰۰ امتیاز دریافت می‌کنید که باعث می‌شود راحت‌تر برای اقامت دائم اقدام کنید.

اپلای برنامه PNP به استانی بستگی دارد که می‌خواهید برای آن اقدام کنید. بهترین کار، مراجعه به وب‌سایت رسمی هر استان است و در آن‌جا شرایط را مشاهده می‌کنید. (می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی کانادا در مورد هر استان و وب‌سایت آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید.)

همان‌طور که می‌دانید هر روش مهاجرت شرایط خاص خود را دارد، روش PNP نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله شرایط آن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کپی از مدارک مسافرتی و گذرنامه‌ها
 • مدرک CSQ
 • تاییدیه کاندید شدن از استان خود
 • اثبات مهارت زبانی
 • شناسنامه
 • سند ازدواج یا طلاق
 • نداشتن سوء پیشینه
 • داشتن عکس
 • تکمیل فرم‌های IMM 0008، IMM 5669، IMM 5406، IMM 5562، IMM 5604، IMM 5409 و IMM 5476 (این فرم‌ها را می‌توانید از وب‌سایت رسمی کانادا دانلود کنید.)

روش های برتر مهاجرت کانادا

اپلای کردن در برنامه PNP از طریق اکسپرس اینتری

در اکسپرس اینتری به شکل آنلاین دو روش برای اپلای برنامه PNP وجود دارد.

 • با ایالت یا منطقه‌ای مورد نظر خود تماس می‌گیرید و برای متقاضی شدن در جریان اکسپرس اینتری درخواست می‌دهید.
 • اگر ایالت با درخواست شما موافقت کرد، پروفایل اکسپرس اینتری خود را درست کنید (یا در صورت داشتن، آن را به‌روز‌رسانی ‌کنید) و نشان ‌دهید که متقاضی هستید.

یا

 • یک پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کرده و به ایالت‌هایی اشاره می‌کنید که به آن‌ها علاقه‌مند هستید.
 • اگر ایالتی به شما پیغام فرستاد، به آن‌ها مستقیم زنگ بزنید.
 • شما برای سیستم اکسپرس اینتری آن‌ها درخواست بدهید.
 • اگر مورد تایید قرار گیرید، به شما اطلاع می‌دهند و آن را به شکل الکترونیکی می‌پذیرید.

در هر دو مورد به نکات زیر توجه کنید.

 • باید شرایط هر ایالت را داشته باشید. (داشتن مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی، سوابق کاری، سوابق تحصیلی، مدارک مختص به هر ایالت، داشتن پول کافی برای زندگی در آن ایالت و داشتن حداقل امتیاز مورد نیاز سیستم ایالتی)
 • باید یک پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کنید و نشان دهید که حداقل معیار‌های این سیستم را دارید.
 • اگر از شما برای اپلای کردن دعوت شود باید به IRCC درخواست الکترونیکی دهید.

برنامه استارتاپ

اگر می‌خواهید کسب‌و‌کاری در کانادا شروع کنید، می‌توانید از طریق این برنامه اقدام کنید. اما برای گرفتن آن باید شرایطی مانند کسب‌و‌کار، گرفتن نامه پشتیبانی از موسسه ذی‌صلاح، داشتن مهارت زبان در انگلیسی یا فرانسوی و پول کافی برای اقامت در کانادا داشته باشید.

همچنین اگر با این ویزا بتوانید به این کشور مهاجرت کنید، می‌توانید خانوده خود را به این کشور ببرید و آن‌ها اجازه دارند کار یا تحصیل کرده و از خدمات درمانی استفاده کنند. علاوه بر آن می‌توانید برای اقامت دائم، اجازه کار، گرفتن تابعیت و دو تابعیتی شدن اقدام کنید.

مجوز تحصیلی

یکی از روش های برتر مهاجرت کانادا مجوز تحصیلی است. مدرکی که اجازه می‌دهد تا دانشجویان بین‌المللی در آن‌جا تحصیل کنند. برای اپلای این نوع مجوز باید برای ویزای تحصیلی نیز اقدام کنید. این مجوز برای دوره تحصیلی و 90 روز بعد از آن اعتبار دارد.

زمانی که دوره تحصیلی خود را تمام کردید، می‌توانید برای PGWP اقدام کنید، این مدرک فارغ‌التحصیلان بین‌المللی را برای کار کردن در این کشور به مدت حداقل سه سال آماده می‌کند. این برنامه در اصل راهی برای اقدام مجوز اقامت دائم است.

اگر از این طریق به این کشور مهاجرت می‌کنید، می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری امتیاز کافی به‌دست آورید.

برنامه سرمایه گذاری کانادا

از این روش افرادی می‌توانند استفاده کنند که صاحب یک کسب‌وکار هستند. در حقیقت سرمایه‌گذاری در کانادا باعث رشد در سراسر کشور می‌شود.

اگر بخواهید از برنامه سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کنید باید سرمایه‌ای حدود ۱۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰۰ دلار کانادا داشته باشید و محدودیت سنی نیز وجود ندارد. همچنین می‌توانید همسر و فرزندان خود را به این کشور بیاورید.

 

ویزای اسپانسرشیپ کانادا

یکی دیگر از روش های برتر مهاجرت کانادا ویزای اسپانسرشیپ است. خانواده‌هایی که در کانادا اقامت دائم دارند یا شهروند این کشور هستند، می‌توانند وابستگان خود را به این کشور ببرند.

این نکته را در نظر داشته باشید، می‌توانید تنها اسپانسر همسر یا فرزندان زیر ۲۲ سال خود شوید. اگر بخواهید پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را تحت پوشش قرار دهید باید از سوپر ویزای کانادا استفاده کنید.

برای اسپانسر شدن باید شرایط زیر را داشت:

 • شهروند بودن یا داشتن اقامت دائم
 • ثابت کنید که بعد از تحت تکفل قرار دادن وابستگان همچنان در این کشور زندگی می‌کنید.
 • داشتن درآمد کافی برای اسپانسر شدن وابستگان
 • به کمک اجتماعی احتیاج نخواهید داشت.
 • نداشتن سوء پیشینه
 • حمایت مالی از جامعه دریافت نمی‌کنید.

ویزای کار LMIA

LMIA یا ارزیابی اثر‌گذاری بر بازار کار کانادایی یکی دیگر از روش های برتر مهاجرت کانادا است. در این برنامه موسسه سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا برای رد یا پذیرش پیشنهاد‌های شغلی افراد خارجی نظر می‌دهد.

در برنامه LMIA کار فرما با استخدام افراد خارجی در صورت نبود فرد کانادایی واجد شرایط موافقت می‌کند. اگر بخواهید برای ویزای کار اقدام کنید باید ابتدا این مدرک را به‌دست آورید. برای این مدرک باید در وب‌سایت‌های کاریابی آگهی دهید و هزینه صدور آن حدود ۱۰۰۰ دلار کانادا است.

به‌طور کلی، همه افراد خارجی که تمایل دارند در این کشور کار کنند باید از طرف کارفرمای کانادایی این مجوز را بگیرند.

 

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم تا در حد امکان در مورد روش های برتر مهاجرت کانادا اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. با این‌حال، باید توجه کنید هر کدام از این روش‌ها قوانین خاص خود را دارند که بسیار جزئی‌تر از نکاتی است که در بالا ذکر کردیم.

بنابراین توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با یک وکیل یا مشاور مهاجرتی مجرب مشورت کنید.

5/5 - (5 امتیاز)