انواع اجازه کار در کانادا

کانادا را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقصدهای دنیا برای افرادی دانست که در پی یافتن شغلی جدید هستند. به همین جهت است که این روزها تعداد زیادی از نیروهای کار ماهر در پی دریافت ویزای کار کانادا هستند. با این اوصاف طیف زیادی از این متقاضیان با انواع اجازه کار در کانادا آشنایی ندارند. 

همین مورد هم باعث می‌شود تا مسیرهای اشتباهی را در پیش بگیرند. این موضوع در حالی است که اطلاع از انواع مجوزها، باعث می‌شود تا انتخاب‌های بیشتری پیش روی آنها قرار گیرد.

 در حقیقت باید عنوان کنیم که کانادا با کمبود نیرو انسانی دست‌وپنجه نرم می‌کند. همین مورد هم سبب شده است تا این دولت برنامه‌های مختلفی برای پرکردن این خلاء در نظر گیرد. به طبع این برنامه‌ها هم انواع اجازه کار در کانادا صادر می‌شود که هرکدام از آنها متناسب با شرایط طیف خاصی از افراد است.

 چنانچه شما بتوانید از اجازه کار متناسب با شرایط خود مطلع شوید، بدون شک می‌توانید انتخاب‌های بهتری را در این زمینه داشته باشید. بر همین اساس ما تصمیم گرفته‌ایم تا در ادامه این مقاله مروری بر انواع ویزای کار در کانادا داشته باشیم. لذا اگر شما هم قصد مهاجرت به کانادا یا راه‌اندازی کسب‌وکار در آن را دارید، بهتر است حتماً ما تا انتها همراهی کنید.

دسته‌بندی انواع اجازه کار در کانادا

همان گونه که اشاره کردیم، دولت کانادا راه‌های مختلفی برای تأمین نیروی انسانی موردنیاز خود تعیین کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا مجوزهای کاری در این کشور بسیار متنوع باشد. برای دسته‌بندی این مجوزها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای مثال انواع مجوز کار را به دودسته دائم و موقت تقسیم می‌کنند. 

برخی دیگر هم آن‌ها را تحت عنوان ویزاهای محدود (limited work permit) یا ویزاهای آزاد (open work permit) دسته‌بندی می کنند. در این دسته‌بندی عموماً ویزاهای محدود مختص افرادی است که می‌توانند تنها در یک حوزه خاص فعالیت داشته باشند. حال اینکه مدل‌های نامحدود برای افرادی است که اجازه دارند تا در هر شغلی فعالیت آزاد داشته باشند.

اما رایج‌ترین و البته دقیق‌ترین دسته‌بندی که می‌توان بر این امر در نظر گرفت، گروه‌بندی بر اساس موقعیت افراد است. لذا ماهم در ادامه دسته‌بندی خود را بر همین اساس خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم .

ویزای کار برای دارندگان ویزای همراه

زمانی که شخصی از طریق ویزای دانشجویی، ویزای کار، ویزای ثبت شرکت و… وارد کانادا شود، همسر و اعضای خانواده او هم می‌توانند به همراه او وارد شوند. در چنین حالتی اصطلاحاً به این افراد دارندگان ویزای همراه گفته می‌شود. این افراد می‌توانند درخواست ویزای کار داشته باشند. برای مثال اگر شما به همراه همسرتان و به کمک ویزای تحصیلی او وارد کانادا شده باشید، می‌توانید درخواست مجوز کار داشته باشید.

این نوع مجوز کار به‌صورت موقت صادر می‌شود و اعتبار آن هم تا پایان اعتبار ویزای تحصیلی همسرتان است. البته می‌توانید بعدازاین مدت‌زمان آن را تمدید نمایید و یا حتی بعد از مدتی (در صورت دارابودن شرایط) درخواست اقامت دائم دهید .

لازم به ذکر است که این نوع ویزا به‌صورت open work permit صادر می‌شود. لذا شما می توانید به کمک آن برای هر نوع شغلی که در آن مهارت دارید، درخواست کار دهید . هدف از چنین مجوزی ، بستر سازی برای بهبود شرایط مالی خانواده های مقیم در کانادا است که خود به دلیل فعالیت های دیگر قادر به انجام کار جانبی نیستند .

به یاد داشته باشید که این روش مناسب افرادی است که به‌وسیله ویزای همراه وارد این کشور شده‌اند. لذا اگر هنوز ویزای ورود به این کشور را دریافت نکرده‌اید، این روش نمی‌تواند برای شما مناسب باشد .

  • ویزای کار مستقیم

این روش مختص افرادی است که قصد دارند تا صرفاً باهدف کارکردن وارد کشور کانادا شوند. به عبارت ساده‌تر این روش برای افرادی مناسب است که هیچ‌گونه اقامت یا ویزایی برای کانادا ندارند بلکه می‌خواهند به‌واسطه یک شغل وارد این کشور شوند. برای دریافت این ویزا دو راهکار وجود دارد. یکی داشتن جاب آفر و دیگری برنامه اسکیل ورکر فدرال است. این دو روش تا حدودی در برنامه اکسپرس اینتری با همدیگر ادغام می‌شوند.

زمانی که شما یک جاب آفر یا پیشنهاد کاری از خاک کانادا داشته باشید، می‌توانید درخواست صدور ویزای کار داشته باشید. این ویزا به‌صورت موقت است اما می‌توان با ادامه یافتن کارتان، آن را مجدداً تمدید نمایید. البته برای اینکه چنین ویزایی برای شما صادر شود، می‌بایست کارفرمای شما، LIMA مثبت را دریافت نماید . 

در حقیقت باید این کارفرما ثابت کند که آگهی‌های مختلفی برای موقعیت شغلی موردنظر داده اما نتوانسته هیچ نیروی کار کانادایی را متناسب با آن پیدا کند و حال می‌خواهد از نیروی کار بین‌المللی استفاده کند. در این حالت سفارت کانادا وضعیت و شرایط شما را بررسی کرده و از این طریق یک ویزای کار موقت برای شما صادر می‌کند .

در نظر داشته باشید که اگر از طریق سیستم اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر فدرال درخواست دهید، می‌بایست در سیستم اکسپرس اینتری مشخصات خود را ثبت نمایید. در این سیستم شما در کنار سایر متقاضیان امتیازبندی می‌شوید. دولت کانادا هر دوهفته یکبار تعدادی از رتبه‌های برتر که بیشترین امتیاز را دارند، انتخاب کرده و اقامت دائم خاک کانادا را به آن‌ها می‌دهند.

 این افراد می‌توانند بعدازاین موضوع در خاک کانادا درخواست مجوز کار داده و در محیط موردنظر خود مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که در این روش هم چنانچه شما دارای یک جاب آفر باشید، امتیاز بسیار بالایی را دریافت می‌کنید. البته باید بدانید که فرایند اکسپرس اینتری به اقامت دائم ختم می‌شود اما باید بدانید که هدف از ایجاد چنین سیستمی، تأمین نیروی کار ماهر این کشور بوده است. همین مورد هم سبب شده است تا یک راهکار مناسب برای افراد ماهری باشد که به دنبال شغل در کانادا هستند.

  • مجوز کار در زمان تحصیل

 اغلب افرادی که از طریق ویزای تحصیلی وارد این کشور می‌شوند، نیازمند یک کاره نیمه‌وقت برای تأمین مخارج زندگی خود هستند. همین مورد هم سبب شده است تا دولت کانادا یک مجوز کار ویژه چنین افرادی صادر نماید. این مجوز محدودیت‌های مختلفی دارد.

 بر اساس این مجوز شما می‌توانید تنها چند ساعت در طول هفته کار کنید. از طرفی دیگر اجازه هر نوع فعالیتی را ندارید. مازاد بر این اعتبار این مجوز تا پایان اعتبار ویزای تحصیلی شما است. در نظر داشته باشید که دریافت این ویزا مختص افرادی است که ویزای تحصیلی دارند .

  • مجوز کار بعد از دوران تحصیل

یکی دیگر از انواع اجازه کار در کانادا، هم مربوط به دوران بعد از تحصیل است. این مورد همان گونه که از نام آن پیداست، برای دوران بعد از تحصیل کاربرد دارد. همان گونه که اشاره کردیم، افراد در طی دوران تحصیل خود تنها اجازه کار به‌صورت محدود را دارند. همین مورد باعث می‌شود تا نتوانند در شغل‌های پردرآمد و مناسب استخدام شوند.

 اما این افراد می‌توانند بعد از پایان تحصیلات خود درخواست مجوز کار بعد از تحصیل یا همان PGWP را داشته باشند . افراد با استفاده از این مجوز می‌توانند به مدت سه سال یا کمتر در کانادا کار کنند. افراد بعدازاین مدت‌زمان می‌توانند برای دریافت اقامت دائم تقاضا داده و یا مجوز خود را تمدید نمایند .

  • ویزای کار به‌صورت زیرمجموعه ویزا سرمایه‌گذاری

دولت کانادا همواره تلاش می‌کند تا سرمایه‌گذاری‌های خارجی را وارد کشور خود کند. همین مورد هم سبب شده است تا این کشور برنامه‌های مختلفی برای آنها داشته باشد. بر اساس قوانین دولت کانادا، افرادی که دارای کسب‌وکار فعالی در کشور خود هستند، می‌توانند دانش کسب‌وکار خود را هم در خاک کانادا پیاده نمایند. به همین جهت هم به آن‌ها یک ویزا کار داده می‌شود. 

البته این ویزای کار تا حدی محدودیت داشته و افراد اجازه انجام هر نوع کاری را با آن ندارند. از طرفی دیگر این روش شرایط و راهکارهای مختص به خود را دارد که تا حد زیادی متفاوت از روش‌های دیگر است. به همین جهت بیشتر برای افرادی مناسب است که تمایل دارند تا کسب‌وکار خود را وارد حوزه‌های بین‌المللی کنند.

سخن آخر

همان گونه که ملاحظه فرمودید، انواع اجازه کار در کانادا وجود دارد که هرکدام از آنها برای طیف خاصی از افراد مناسب است. البته باید این را بدانید که صدور هر نوع اجازه کار هم نیازمند شریک و مدارک ویژه‌ای است که متأسفانه بسیاری از افراد اطلاعی از آنها ندارند. 

همین عدم اطلاع باعث می‌شود تا متقاضیان مهاجرت به کانادا، راه‌های اشتباهی را برای یافتن شغل یا دریافت اقامت در پیش بگیرند. در چنین مواقعی، مشاوره با یک وکیل کانادا ، می‌تواند مسیر را برای شما شفاف‌تر سازد. چنانچه شما هم به دنبال ویزای کار یا مهاجرت به کانادا هستید، می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

4.7/5 - (6 امتیاز)
تیم تحریریه ZBS VISA
تیم تحریریه ZBS VISA

بهترین ها را برای شما فراهم کرده ایم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط خود، با یکی از دفترهای ما در تهران یا تورنتو تماس بگبرید.