خطرات پناهندگی کانادا

خطرات پناهندگی کانادا

پناهندگی را می‌توان به‌عنوان یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا در نظر گرفت. این شیوه در واقع یکی از چند روش رایج برای دریافت اقامت دائم کانادا است. متأسفانه در سال‌های گذشته میزان محبوبیت این روش در بین ایرانیان رشد بالایی داشته است. این در حالی است که بسیاری از هم‌وطنان اطلاعات کافی دررابطه‌با خطرات پناهندگی کانادا ندارند.

 در حقیقت مهاجرت از طریق پناهندگی، در بسیاری از موارد همچون یک‌ تیغ دولپه عمل می‌کند. لذا می‌تواند مشکلات و خطرات فراوانی را به دنبال خود داشته باشد. نکته قابل‌توجه این است که بسیاری از متقاضیان اطلاعی از این معایب ندارند. همین مورد باعث شده است تا در دام افراد سودجو قرار گیرند.

 هزینه‌های بالا، تهدیدهای جانی، هدر شدن عمر و جوانی، احتمال ریجکت یا دیپورت، ازدست‌رفتن سرمایه و… از جمله رایج‌ترین مشکلاتی است که متقاضیان پناهندگی با آن مواجه می‌شوند. 

ما در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق تمام خطرات پناهندگی کانادا را برای شما عزیزان ذکر کنیم. لذا اگر شما هم تا به این لحظه بدان فکر کرده‌اید، حتماً ما را تا انتهای این متن همراهی کنید. بدون شک این مقاله می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شما مؤثر باشد.

ماهیت مهاجرت از طریق پناهندگی

قبل از اینکه بخواهیم دررابطه‌با خطرات پناهندگی کانادا صحبت کنیم، بهتر است ابتدا مروری بر ماهیت این موضوع داشته باشیم. بدون شک این امر می‌تواند درک شما را از مقاله حاضر افزایش دهد. در حقیقت پناهندگی به شرایطی گفته می‌شود که یک شخص به دلیل موضوعاتی همچون عقیده، دین، مسائل سیاسی، مسائل حقوق بشری، مسائل جنسیتی و امکان زندگی یا بازگشت به کشور خود را ندارد.

 به عبارت ساده‌تر اگر شخص به کشور خود بازگردد، ممکن است زندگی او به هر یک از دلایل فوق تهدید شود. در چنین حالتی شخص می‌تواند به یک کشور ثالث پناهنده شود. مطابق کنوانسیون ژنو، کشور مقصد موظف است در صورت پذیرش پناهنده، امکانات اولیه زندگی نظیر خوراک، مسکن و… را برای وی تهیه نماید. از طرفی دیگر این کشور مسئول حفظ جان و مال شخص پناهنده است.

در بسیاری از کشورهای غربی، افراد در صورت پناهندگی، می‌توانند حقوق اندکی هم برای گذران زندگی دریافت نمایند. همین مورد سبب شده است تا بسیاری از هم‌وطنان آن را به‌عنوان یک لقمه آماده ببینند. غافل از اینکه روش پناهندگی می‌تواند مشکلات و خطرات بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد.

 این مشکلات در بسیاری از حالات نه‌تنها شما را به لقمه آماده نمی‌رساند، بلکه باعث می‌شود تا چندین سال از عمر و جوانی شما در کمپ یا حتی بازداشتگاه‌ها هدر شود. این مضاف بر تهدید جانی شما در طی مسیر است. همین مورد هم سبب شده تا مؤسسات مهاجرتی معتبر، چنین روشی را پیشنهاد ندهند. بدون شک این موضوع در نهایت به زیان افراد خواهد بود.

مشکلات و خطرات پناهندگی کانادا

 
همان گونه که عنوان کردیم، مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، می‌تواند خطرات بسیار زیادی داشته باشد. این خطرات متناسب با شیوه اقدام شما متغیر است. اما به هر صورتی که اقدام نمایید، باید منتظر مشکلات و خطرات جدی باشید. ما در ادامه چند مورد از آنها را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

تهدید جانی 

بسیاری از افراد برای امر پناهندگی، به قاچاقچیان انسان تکیه می‌کنند. این افراد، متقاضیان را از مسیرهای صعب‌العبور و ممنوعه روانه می‌کنند. برای مثال بسیاری از این متقاضیان از طریق مناطق جنگی، دریاها، جنگل‌ها و روانه کشور مقصد می‌شوند. این مسیرها دارای خطرات بسیار زیادی هستند. نمونه بارز آن را می‌توان حجم زیاد پناهندگی دانست در طی سال‌های گذشته در دریای مدیترانه غرق شدند. 

اگرچه برای کانادا این روش چندان مرسوم نیست اما از روش‌های دریایی نیز استفاده می‌شود که خطرات بسیاری دارد. افزون بر این موارد، عبور از جنگل‌ها نیز امکان برخورد با حیوانات درنده و یا سقوط از پرتگاه را دارد. خطر تجاوز و یا آسیب‌های فیزیکی توسط قاچاقچیان از دیگر مشکلاتی بوده که در این مسیر بارها گزارش شده است.

احتمال ازدست‌رفتن سرمایه 

آن دسته از افرادی که سرمایه‌ی اندکی دارند، مهاجرت از طریق پناهندگی را ترجیح می‌دهند. در حقیقت آنها تصور می‌کنند که این روش هزینه‌های کمتری دارد. لذا می‌توانند با باقیمانده پولشان در کشور مقصد یک زندگی جدید را شروع نمایند. غافل از اینکه راه مهاجرت هزینه‌های مشخصی ندارد.

 

به همین جهت ممکن است تمام دارایی‌های شما در نیمه راه از دست برود. افزون بر این موارد، بارها گزارش شده که قاچاقچیان با هزینه‌های دریافتی، متقاضیان را تا نیمه راه می‌برند و برای ادامه مسیر، هزینه‌های بیشتری را طلب می‌کنند. نمونه این موضوع را می‌توان پناهندگانی دانست که قاچاقچیان آن را تا کمپ‌های ترکیه و یونان رسانده‌اند.

 حال برای ورود به اروپا، مبالغ بیشتری را درخواست می‌کنند. این موضوعات باعث می‌شود تا مسیر پناهندگی، هزینه‌هایی به‌مراتب بیشتر از سایر روش‌ها داشته باشد. افزون بر این موارد، برخی از روش‌های مهاجرتی نظیر تحصیل یا کار، نیاز به سرمایه‌ی چندانی ندارند. اما متأسفانه نبود اطلاعات کافی باعث می‌شود تا بسیاری از متقاضیان به بیراهه کشیده شوند.

  • امکان اخراج و دیپورت 

بسیاری از متقاضیان پناهندگی کانادا، با ادعاهای دروغین، پرونده خود را تشکیل می‌دهند. برای مثال آن‌ها ادعای تغییر دین و یا تغییر جنسیت را در پرونده خود مطرح می‌کنند. حال اینکه مدارک آنها برای اثبات این موضوع کافی و قابل استناد نیست.

 چنانچه پرونده شما به هر دلیل در خاک کشور کانادا رد شود، بلافاصله اخراج و به کشورتان دیپورت می‌شوید. در چنین حالتی دیگر امکان مهاجرت از طریق روش‌های قانونی هم از شما سلب می‌شود. برخی از کشورها علاوه بر مهاجرت، امکان مسافرت به این کشور را هم از شخص متقاضی سلب می‌کنند.

  • عدم دریافت برخی از حقوق قانونی 

طیف زیادی از پناهندگان، تا نهایی شدن پرونده‌شان نمی‌توانند برخی از امتیازات قانونی این کشور را دریافت نمایند. برای مثال گاهاً شما تا پنج سال امکان دریافت پاسپورت کشور مقصد یا ویزا برای کشور مبدأ را نخواهید داشت. از طرفی دیگر امتیاز کار و تحصیل نیز از شما سلب می‌شود.

 این موضوع برای افرادی که باهدف ادامه تحصیل و یا تغییر شرایط مالی خود به کانادا سفر می‌کنند، یک معضل به‌تمام‌معنا است. چنین مشکلی باعث می‌شود تا افراد از اهداف و برنامه‌های خود فاصله بگیرند. همین مورد هم شوق‌وذوق حضور در یک کشور جدید را از آنها می‌گیرد.

  • زندگی در کمپ یا بازداشتگاه 

طیف زیادی از متقاضیان پناهندگی، بعد از ورود به کشور ثالث به کمپ برده می‌شوند. این افراد می‌بایست تا نهایی شدن وضعیت پرونده‌شان در این کمپ‌ها باقی بمانند. این موضوع در حالی است که شرایط زندگی در داخل کمپ‌ها اصلاً ایده‌آل و مناسب نیست. افزون بر این موارد، برخورد نیروهای امنیتی و یا افراد بومی با ساکنین کمپ‌ها مناسب نیست.

 

پناهندگان در صورت بروز کوچک‌ترین درگیری و یا رفتار غیرقانونی بازداشت می‌شوند. وجود هرگونه تخلف در این مدت‌زمان هم باعث اخراج شما می‌شود. البته باید عنوان کنیم که در کانادا کمپ ویژه پناهندگان وجود ندارد. بلکه آنان در خانه‌های معمولی اسکان داده می‌شوند. اما در این مدت هم شرایط قانونی خاصی شامل حال آنها می‌شود.

  • عدم امکان بازگشت به وطن 

طیف زیادی از پناهندگان نمی‌توانند دست‌کم تا مدت‌زمان خاصی به وطن بازگردند. این موضوع برای افرادی که تاکنون در یک کشور خارجی نبوده‌اند و یا خانواده‌شان در ایران زندگی می‌کند، یک شرایط کاملاً دشوار است.

 پناهندگان دست‌کم ۵ الی ۱۰ سال امکان بازگشت به کشور مبدأ را ندارند. این در حالی است که شیوه‌های معمول چنین مشکلاتی را ندارد.

  • برخورد نامناسب مردم بومی 

از دیگر مشکلاتی که پناهندگان با آن مواجه هستند، برخورد نامناسب مردم بومی است. در واقع مردم بومی کشورهای غربی، میانه خوبی با پناهندگان ندارند. چرا که از نظر آنها وجود این افراد، توزیع منابع و فرصت کار را برای آنان نامناسب می‌کند. 

البته باید بدانید که مردم کشورهای غربی، مالیات‌های سنگینی را پرداخت می‌کنند و لذا بر روی نحوه صرف آن حساسیت دارند. 

به همین جهت آن‌ها تمایلی ندارند تا مالیات پرداختی آن‌ها به‌عنوان حقوق پناهندگی به یک بیگانه داده شود. همین موضوع باعث شده تا هرساله گزارش‌های زیادی از برخورد نامناسب مردم بومی با پناهندگان منتشر شود.

 این موضوع در کنار سایر موارد فوق باعث شده است تا اخذ اقامت دائم کانادا از طریق پناهندگی، یک روش پرخطر و غیرمنطقی باشد.

  • پناهندگی از طریق ورود قانونی 

بیشتر متقاضیان سرسخت پناهندگی، در جواب بسیاری از خطرات فوق، راهکار پناهندگی از طریق ورود قانونی را مطرح می‌کنند. در واقع ممکن است بسیاری از شما هم در جواب معایب فوق مدام این روش را در ذهن خود نشخوار کرده باشید تا بتواند برخی از خطرات فوق را با آن توجیه کنید. اما باید عنوان کنیم که این روش هم می‌تواند خطرات و مشکلات زیادی داشته باشد.

 در حقیقت طی این روش شما به‌عنوان توریست وارد کشور مقصد می‌شوید. سپس در فرودگاه و یا با مراجعه به اداره مربوطه، درخواست پناهندگی می‌کنید. در این شیوه اگرچه ممکن است خطرات جانی فوق‌الذکر را نداشته باشید، اما همچنان با مشکلاتی نظیر رد شدن پرونده و دیپورت، عدم برخورداری از امتیازات قانونی تا مدت مشخص، عدم امکان بازگشت به وطن، امکان ازدست‌رفتن هزینه و زمان، برخورد نامناسب بومیان و.. را دارید.

 به همین جهت است که پناهندگی هیچ‌گاه روشی ایده‌آل نیست. به‌جای آن شما می‌توانید با استفاده روش‌های قانونی موجود، نسبت به مهاجرت قانونی کانادا اقدام فرمایید. بدون شک اگر در این مسیر یک وکیل مهاجرت کانادا حرفه‌ای داشته باشید، دیگر پناهندگی را از لیست برنامه‌های خود حذف می‌کنید. برای اطمینان از این ادعا، می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (4 امتیاز)