قوانین پناهندگی کانادا

پناهندگی:

پناهندگی دلایل زیادی دارد. از تهدید های جانی و مالی در کشور مبدا گرفته تا مشکلات سیاسی ، مشکلات حکومتی و دلایل مشابه که باعث می شوند شخص در صورت بازگشت مورد ظلم و ستم قرار می گیرد و یا حتی ممکن است کشته شود.

در چنین شرایطی شخص بعنوان پناهنده پذیرفته می شود و از حداقل امکانات زندگی برخوردار می شود.

عددی در حدود ۲۰ میلیون نفر پناهنده در حال حاضر در دنیا وجود دارد که عده اندکی (در حدود صد تا صدو پنجاه هزار نفر) بعنوان پناهنده در کشورهای مختلف پذیرفته می شوند که کانادا نیز یکی از همین کشورهای پذیرنده است و معمولا ۱۰٪ از این افراد را می پذیرد.

معمولا شانس پذیرش برای پناهندگان بالا نیست اما بر اساس رای دادگاه فدرال از تاریخ ۲۳ جولای سال ۲۰۱۵ بنا شد افرادی که درخواست پناهندگی آن ها رد شده باشد، حق اعتراض دارند و خب این بدین معناست که تا زمان رسیدگی به اعتراضشان می توانند در کانادا بمانند.

البته افرادی که درخواست پناهندگی داده اند اجازه کار کردن در کانادا را ندارند مگر در شرایط خاص که مثلا ۱۸۰ روز از درخواست آنها گذشته باشد و هنوز تعیین تکلیف نشده باشند، در چنین شرایطی فرد مورد نظر می تواند درخواست اجازه کار کند و به محض اینکه بتواند به صورت مستقل زندگی خود را اداره کند، دیگر کمک های دولتی شامل حالش نمی شود.

در ضمن سقف کمک های دولتی به شخص پناهنده یک سال است و قابل تمدید نیز نمی باشد.

بیشترین تقاضای پناهندگی نیز در سالی که گذشت از میان کشورهای امریکای جنوبی از جمله نیجریه و هاییتی بوده و ترکیه نیز در رتبه بعدی قرار گرفت.

از آنجاییکه برنامه اقامت موقت ایالات متحده امریکا برای مهاجران نیز قرار است فسخ شود، لذا درخواست پناهندگی برای کانادا مدام در حال افزایش است و شرایط و قوانین پناهندگی برای پذیرش سخت و سخت تر می شود.

خدمات پناهندگی:

خدماتی که به پناهندگان در پروسه دریافت پناهدگی ارائه می شوند در ابتدا شامل گروه بندی، سپس شناسایی نیازهای اشخاص در گروهها و همچنین ارائه خدماتی از جمله اقامتگاه موقت، پذیرش و دادن اسکان در بندرگاه، خوراک و پوشاک و همچنین کمک برای یافتن اقامتگاه دائمی است و همانطور که گفته شد سقف کمک ها و ارائه خدمات به پناهنده ها یکسال است.

 

روش های پذیرش پناهنده ها:

دولت کانادا در مجموع به دو روش اقدام به پذیرش پناهنده ها می نماید که به شکل خلاصه هر روش مورد بررسی قرار می گیرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر ساله عده کمی از میان درخواست های پناهندگی به کانادا پذیرفته می شوند.

 

پذیرش از طریق اسپانسرها:

بر اساس قوانین پناهندگی کانادا، پناهندگانی هستند که از طریق اسپانسر ها مورد حمایت قرار می گیرند که در چنین شرایطی شخص حمایت شونده می تواند حتی پیش از ورود به کانادا درخواست پناهندگی کند. همچنین کلیه هزینه های زندگی شخص که حداقل شامل یکسال زندگی در کانادا می باشد باید توسط اسپانسر تامین گردد.

 

پذیرش از طریق کمک های دولتی:

افرادی که اسپانسر ندارند نیز می توانند درخواست پناهندگی کنند اما اول باید وارد خاک کانادا شوند. این افراد دو آپشن پیش رو دارند:

۱- در همان لحظه ورود به کانادا درخواست پناهندگی کرده و ۱۵ روز فرصت برای جمع آوری مدارک و ارائه آنها به اداره مهاجرت برای اثبات ادعاهایشان دریافت کنند.

۲- مستقیما به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنند و درخواست پناهندگی دهند که در این صورت باید کلیه مدارک همراهشان باشد و فرصتی برای جمع آوری مدارک نخواهند داشت.

تا زمانیکه به پرونده درخواست دهندگان رسیدگی شود نیز آنها اجازه حضور در کانادا را دارند و همانطور که گفته شد در صورت رد شدن درخواست و ثبت اعتراض نیز تا زمان رسیدگی به درخواست بررسی مجدد باز هم شخص می تواند در کانادا بماند تا تعیین تکلیف پرنده انجام شود.

 

البته لازم به ذکر است که قانون بالا شامل حال پناهندگان از کشورهای D.O.C نمی شود و آنها موظفند در صورت رد شدن درخواستشان و ثبت اعتراض، کانادا را ترک کنند تا شرایط آنها دوباره بررسی شود. در صورتیکه بخواهند در زمان طی شدن پروسه اعتراضشان هم در کانادا بمانند باید درخواستشان را به دادگاه فدرال ارائه نموده و فرایند مربوط به آن را نیز طی کنند.

از نظر دولت کانادا کشورهای D.O.C به کشورهای امنی گفته می شود که حقوق بشر در آنها به طور کامل رعایت می شود. البته احتمال رد شدن درخواست پناهندگی این افراد بسیار بالاست و پروسه بررسی پرونده این افراد تا حداکثر ۴۵ روز بررسی می شود. آلمان، ایرلند، انگلستان و امثال این کشورها شامل کشورهای D.O.C می باشند.

چه افرادی صلاحیت درخواست پناهندگی را ندارند:

افسرانی که مدارک متقاضیان پناهندگی را دریافت می کنند پس از بررسی مدارک و تشخیص صلاحیت شخص، پرونده را به شورای مهاجرت و پناهندگی کانادا ارجاع می دهند. اما مواردی وجود دارد که باعث رد شدن صلاحیت شخص می شود. از جمله این موارد:

  • داشتن سابقه نقض حقوق بشر یا سوابق کیفری
  • قبلا درخواست پناهندگی کانادا را داده باشید و رد شده باشد و این مدارک موجود باشند
  • قبل از رسیدن به کانادا، در کشور یا کشورهای پناهنده پذیر توقف داشته باشید
  • اگر شما پناهنده کشور دیگری باشید و توانایی بازگشت به آنجا را نیز داشته باشید
  • برای فرهنگ، اجتماع و امنیت کشور کانادا موزد تایید نبوده و به عبارتی خطرناک تلقی شوید.

 

پناهندگی به طور کلی پروسه بسیار سختی است که ما در این مقاله تنها قوانین آن را برای شما بازگو کردیم. برای آشنایی با شرایط دیگر مهاجرت از جمله سختی های زندگی و راه در این زمینه حتما مقاله شرایط پناهندگی را بررسی نمایید تا بیشتر با این نوع مهاجرت آشنا شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)