درخواست وقت سفارت کانادا

ایده‌آل بودن شرایط زندگی، کار و تحصیل در کشوری مانند کانادا باعث شده است تا مردم از اقصی‌نقاط جهان، قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشند. مسلماً با افزایش متقاضی برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا، ظرفیت کشور برای پذیرش مهاجر کم می‌شود و این مسئله بر شرایط موجود تأثیر مستقیمی می‌گذارد.

درست است که این روزها روش‌های اخذ ویزای کانادا، اقامت دائم یا موقت در این کشور زیاد شده است اما هنوز سختی‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. یکی از مراحل اخذ ویزای کانادا برای دریافت اجازه اقامت، مراجعه به سفارت کانادا است.

در این مطلب، چگونگی درخواست وقت سفارت کانادا و اطلاعات مربوطه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس اگر قصد مهاجرت به کانادا دارید و از نحوه درخواست وقت سفارت مطلع نیستید، ادامه مطلب را حتماً مطالعه کنید.

 

دلیل مراجعه به سفارت کانادا چیست؟

برای درخواست ویزای کانادا و اقامت در این کشور، نیاز به انجام اموری از قبیل ثبت هویت و انگشت‌نگاری است. پس بسیار مهم است که مدارک هویتی شخص متقاضی تا چه اندازه تکمیل باشد. چون قبول یا رد شدن درخواست توسط افسر پرونده با توجه به این مدارک اتفاق می‌افتد.

 

نحوه ثبت درخواست وقت سفارت کانادا

اما قبل از مراجعه به این مکان باید نحوه ثبت درخواست وقت سفارت کانادا را بدانید. در حالت کلی، فرآیند اخذ وقت سفارت کانادا به دو شیوه انجام‌پذیر خواهد بود که در ادامه هر کدام را به‌صورت مجزا توضیح خواهیم داد:

ثبت درخواست به‌صورت حضوری
یکی از روش‌های رایج ثبت درخواست وقت سفارت کانادا از قدیم، مراجعه حضوری است. متأسفانه بنا به دلایل متعددی، سفارت کانادا در ایران فعالیت ندارد و ایرانیانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، باید به سفارت آن در ترکیه یا امارات متحده عربی مراجعه کنند.

در این روش لازم است تا فرد متقاضی مدارک و فرم‌های مورد نیاز را پر و آماده کند و شخصاً به‌صورت حضوری آن‌ها را تحویل سفارت‌خانه کشور کانادا بدهد.طی این فرآیند، متقاضی موظف به پرداخت وجهی است که برای واریز آن باید از طریق یکی از شعب Garanti Bank این کار را انجام دهد و فیش واریزی را ضمیمه مدارک تحویلی به سفارت کانادا کند.

زمانی که در سفارت انجام اموری از قبیل ثبت هویت، انگشت‌نگاری و موارد ضروری دیگر انجام شد، متقاضی باید از کارگزار سفارت کانادا یک شماره یا کد را دریافت کند تا پیگیری مراحل بعدی را از طریق این کد انجام دهد.در این روش، امکان ارسال مدارک و فرم‌ها به‌صورت غیرحضوری وجود ندارد و متقاضی می‌تواند بعد از انجام امور مربوطه، پاسپورت خود را دریافت کند و از طریق ایمیل، منتظر جواب ویزای خود بماند.

 

وقت سفارت کانادا در ترکیه

شرکت VAC که مخفف Visa Application Center است، در دو شهر آنکارا و استانبول ترکیه به‌عنوان کارگزار سفارت کانادا شناخته می‌شود.

از آنجایی که تنها یک کنسولگری در مورد درخواست متقاضیان ویزای اقامت کانادا تصمیم می‌گیرند، نمی‌توان تفاوتی میان کارگزار شهر استانبول و آنکارا پیدا کرد. اما برای ایرانیانی که قصد اخذ وقت سفارت کانادا در ترکیه دارند، انتخاب کارگزاری شهر استانبول بهتر است.

پیشنهاد سردبیر  اهمیت تراول هیستوری در سفر به کانادا

شاید بپرسید چرا؟

در پاسخ باید گفت پروازهای تهران به استانبول و برعکس در یک روز هستند و چون انجام امور ثبت هویت، انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به سفارت بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشد، انتخاب بهتری نسبت به گزینش کارگزاری آنکارا است.

در صورتی که ایرانیان برای رفتن به آنکارا باید در بهترین شرایط ممکن، حداقل 3 روز و 2 شب را در این شهر بگذرانند که شامل هزینه اضافی و هدر رفتن زمان طلایی می‌شود و در مقایسه با انتخاب کارگزاری استانبول اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست.

وقت سفارت کانادا در امارات متحده عربی
در امارات متحده عربی، تنها یک کارگزار رسمی سفارت کانادا فعالیت دارد که در شهر ابوظبی واقع شده است. نام شرکت مذکور در امارات، VFS GLOBAL است و این امکان را به متقاضیان می‌دهد تا از طریق آن برای ارسال درخواست ویزای اقامت کانادا اقدام کنند.

 

ثبت درخواست به‌صورت آنلاین
یکی از جدیدترین و آسان‌ترین روش‌هایی که اخذ وقت سفارت در کانادا را ممکن می‌سازد، ثبت درخواست به‌صورت آنلاین و اینترنتی است.

در این روش نیازی نیست که متقاضی شخصاً در سفارت کانادا حضور پیدا کند و مدارک و فرم‌ها را تحویل دهد. بلکه با بارگذاری مدارک مورد نیاز در سایت رسمی سفارت این کشور می‌تواند ثبت‌نام خود را تکمیل کند.

زمانی که مدارک توسط سفارت تأیید شد، متقاضی دقیقاً 30 روز وقت دارد تا در زمان دلخواه به یکی از کارگزاری‌های سفارت کانادا مراجعه کند تا انگشت‌نگاری و ثبت هویت را انجام دهد.

 

کدام روش درخواست وقت سفارت کانادا بهتر است؟

اگر بخواهیم روش‌های درخواست وقت سفارت برای اخذ ویزای اقامت کانادا را با یکدیگر مقایسه کنیم و به جمع‌بندی کلی برسیم، باید بگوییم روش آنلاین و اینترنتی در مقایسه با حضوری بهتر است. چون:

اگر مدارک و فرم‌ها در روش حضوری ناقص باشند، افسر پرونده بدون درنگ درخواست متقاضی را رد (Reject) می‌کند. در صورتی که امکان تصحیح و تکمیل مدارک در روش آنلاین و غیرحضوری وجود دارد.
زمان جواب درخواست ویزای کانادا در روش حضوری و آنلاین با یکدیگر متفاوت است. ارسال زودتر جواب زمانی که متقاضی از طریق غیرحضوری اقدام کرده است، دلیلی بر بهتر بودن آن خواهد بود.

نحوه انتخاب کارگزاری سفارت کانادا

برای این‌که بتوانید درخواست وقت سفارت کانادا را به ثبت برسانید، باید مرکز کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کنید. در زیر، مراحل چگونگی انتخاب کارگزاری سفارت کانادا در هر یک از کشورهای اطراف ایران را به ترتیب بیان کرده‌ایم:

 1. ابتدا از طریق سایت https://www.vfsglobal.ca/Canada/، دفتر VAC مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. در بالای صفحه وارد منوی BIOMETRIC ENROLMENT شوید.
 3. حساب کاربری ایجاد کنید.
 4. بعد از اینکه روی گزینه New User کلیک کردید، اطلاعات مورد نظر را وارد کنید و دکمه Continue را بزنید.
 5. لینک فعال‌سازی برای شما ایمیل می‌شود که با کلیک روی آن، وارد صفحه VFS کشور مورد نظر خود می‌شوید.
 6. در این صفحه نیاز به وارد کردن اطلاعاتی از قبیل تاریخ مورد نظر، تعداد وقت و موارد الزامی دیگر خواهد بود.
 7. بعد از وارد کردن اطلاعات، صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که در آن فهرست وقت‌های خالی وجود دارد.
 8. وقت مورد نظر را از این فهرست انتخاب می‌کنید و دکمه Confirm را فشار می‌دهید.

پیشنهاد سردبیر  اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست وقت سفارت کانادا

انجام امور مربوط به اخذ ویزای اقامت کانادا، نیازمند جمع‌آوری یک سری مدارک است. در این بخش به مدارکی اشاره کرده‌ایم که برای ثبت درخواست وقت سفارت کانادا نیاز خواهد شد:

 • پاسپورت و گذرنامه جدیدی که حداقل یک سال اعتبار دارد.
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت جدید و قدیمی که شخص متقاضی دارد.
 • ترجمه شناسنامه که توسط دارالترجمه مورد تأیید انجام شده است.
 • عکس رنگی 3 در 4 که زمینه روشن دارد.
 • اسناد منگوله‌داری مانند قرارداد پیش‌خرید و مبایعه‌نامه
 • اسناد غیرمنگوله‌داری مثل گردش حساب 3 یا 6 ماهه و گواهی بانکی از حساب‌های سپرده
 • ارائه فرم درخواست ویزا (Application form) که تکمیل و تأیید شده است.
 • ارائه فرم اطلاعات خانوادگی (Family information) که تکمیل است.
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل یا کار در صورتی که وجود دارد.
 • مدارک دعوت‌کننده‌ای که شامل دعوت‌نامه با جزئیات، کپی کارت اقامت شخص دعوت‌کننده و مدارک الزامی دیگر می‌شوند.
 • ارائه مدارکی از قبیل رزرو هتل، بلیت و ترجمه سند ازدواج که کاملاً اختیاری است.

مدارک درخواست وقت سفارت کانادا باید چه ویژگی داشته باشند؟
زمانی که متقاضی مدارک و فرم‌های مورد نیاز را تکمیل و از طریق حضوری یا غیرحضوری برای درخواست وقت سفارت کانادا اقدام می‌کند، باید یک سری نکات را مدنظر قرار دهد. بعضی از این نکات در زیر توضیح داده شده‌اند:

شخص متقاضی مهاجرت کانادا باید افسر پرونده را به‌واسطه مدارک و فرم‌های تحویلی مجاب کند که بعد از تحصیل، سرمایه‌گذاری یا هر امور دیگری در کشور کانادا، قصد بازگشت به کشور مبدأ را دارد و تصمیم بر ترک نکردن خاک کانادا نگرفته است.
باید تمامی معاینات پزشکی را در صورت لزوم انجام دهد و مدارک آن را ضمیمه مدارک درخواست وقت سفارت کانادا کند.
شخص متقاضی باید توانایی مالی خود را در گذراندن زندگی در کشور کانادا به اثبات برساند و مدارک بانکی مورد نیاز را ارائه دهد تا ثابت کند در محدوده زمانی که در کشور کانادا به اقامت، تحصیل، کار یا هر چیز دیگری مشغول است، از پس هزینه‌های خود برمی‌آید.
باید ثابت کند که فرد قانون‌مندی است و تا به حال با نام او سوابق جنایی در هیچ کشوری ثبت نشده است.

درست است که برای انجام اموری از قبیل انگشت‌نگاری و ثبت هویت یک سری استثنائات وجود دارد اما مهاجران برای اخذ ویزای اقامت کانادا لازم است این امور را بدون کم و کاستی انجام دهند تا درخواست آن‌ها توسط افسر پرونده پذیرفته یا Accept شود.این استثنائات شامل مهاجران بالای 80 سال و کمتر از 14 سال، کسانی که ویزای مهاجرتی دارند، افراد دولتی و دیپلمات‌ها و افراد دارای پاسپورت کانادایی خواهد شد.

اگر شما در حال حاضر قصد مهاجرت کانادا را دارید و می‌خواهید از طریق تحصیل، سرمایه‌گذاری، خانوادگی یا هر روش دیگری به خاک این کشور راه پیدا کنید، باید برای ثبت هویت و انگشت‌نگاری، وقت سفارت کانادا بگیرید.حتی اگر در گذشته این کارها را انجام داده‌اید، به خطر متفاوت شدن شرایط و قوانین، بهتر است از یک وکیل مهاجرت کانادای خبره و حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید.

5/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *